Hryzenie nechtov - ako si prestať hrýzť nechty

Dôvody hryzenie nechtov sú rôzne, ale najčastejšie sa jedná o nahromadenie hnevu, smútku a niekedy dokonca radosti. Dieťa nevie reagovať a potláča emócie v sebe. Nepokúsite Ak sa o nápravu hneď, veľakrát si zlozvyk človek sebou vláči až do dospelosti.


Hryzenie nechtov

Najprv je treba si uvedomiť, prečo človek k tomuto zlozvyku inklinuje. Je nutné nájsť príčinu a na základe tohto poznatku odstraňovať dôsledok. Ak ide o dieťa, vyvarujme sa hubování a prílišnému tlaku. Vedie skôr k opačnej reakcii. Hryzenie nechtov začína u detí približne v 3 rokoch a býva to prejav napätia. V prípade potlačovaného hnevu či napätia má dokonca svoj lekársky názov = onychophagie. Štatistiky uvádzajú, že si okusuje takto malé deti nechty v 60% a celých 20% si tento zlozvyk odnáša aj do dospelosti.

Impulzy pre okusovanie nechtov bývajú rôzne

Zmena režimu dieťaťa - nástup do škôlky, tlak na získanie nových zručností alebo vážnejšie príčiny vyvolané nespravodlivým správaním otca, matky, babičky, súrodenca, v neskoršom veku učiteľky alebo kamaráta. V takom prípade sa jedná o potlačenie agresie, hnevu alebo zlosti, ktoré jedinec v sebe potlačia a obráti ju proti sebe, pretože si nedovolí oponovať - brániť sa. Rovnaké príčiny môžu vyvolávať u detí aj cmúľanie palca, ťahanie alebo krútenie vlasov, škrípanie zubami alebo škrabanie a škrabanie sa. Pri hryzenie nechtov sa dokonca môže jednať o dedičnosť, alebo napodobňovania dospelých. Prípady z lekárskej praxe nás zavádzajú aj k diagnóze psychická tenzia a neurotismus.

Psychická tenzia

Zvýšenú psychickú tenziu zisťujú experti asi u 20% našej populácie. Výskyt a intenzita tejto tenzie je daná psychickým aj telesným stavom dieťaťa a podmienkami sociálneho prostredia, ktoré na dieťa pôsobia.

Prejavy alebo príznaky, ktoré možno u dieťaťa vysledovať

dieťa alebo mladistvý si okusuje nechty, ďalej si sťažuje na bolesti hlavy, nôh, brucha, máva žalúdočné ťažkosti, niekedy aj zvracia, sťažuje sa na závraty, často plače, má pocity slabosti. Ak má neutrálny lekárske nálezy predsa omdlévá, mení často farbu v tvári, máva návaly krvi, škvrny v tvári, ľahko zbledne. Zvýšene sa potí, máva chvenie alebo trasenie rúk alebo sa mu chveje hlas. Precitlivený reaguje na neúspech, býva často ľútostivý.

Pomrkává často, má šklbanie v tvári, pohadzujú rukou, ramenom, pohráva si s nejakou časťou tela.

Mne si často ucho, bradu, krúti si vlasy, štípe sa, mňa si ruky v lone, Cuca si palec. Máva nechuť k jedlu alebo je vyberavý v jedle, dlho a neľahko zaspáva a niekedy spí nepokojne. Máva záchvaty zlosti až hnevu, je zvýšene duševne zraniteľné. Ľahko sa vydesí, je neisté pri rokovaniach s cudzími ľuďmi. Má nápadne Nerovnomerný pracovný výkon, na konci vyučovania si začína hrať, pošťuchuje suseda, je vydesený, nesústredené na vyučovanie.

Pre diagnózu zvýšenej psychickej tenzie (neuroticismu)

nie je nutné, aby dieťa trpelo všetky vymenované príznaky. Frekvenciu výskytu príznakov a ich intenzita je daná konkrétnym psychickým aj telesným stavom dieťaťa a podmienkami sociálneho prostredia, ktoré na dieťa pôsobia. Prieskumy ukazujú, že zvýšená psychická tenzia sa vyskytuje častejšie u dievčat ako chlapcov. Deti so zvýšenou psychickou tlakom as neurotickými poruchami vyžadujú nielen zo strany pedagógov výrazne individuálne, láskavý a taktné výchovný prístup.

Zlozvyk a zdravotné komplikácie

V prípade, že sa jedná len o zlozvyk, aj tak hrozí, že si ho dieťa zafixuje a nezbaví sa ho ani v dospelosti. Ak ide o návyk, potom si veľakrát postihnutý svoje konanie ani neuvedomuje. Automaticky jeho ruky mieri k ústam. U sledovanie televízie, pri práci na počítači, pri čakaní na električku. Tiež pri každom strese, pred nepríjemným pohovorom, testom alebo pred stretnutím s neznámou osobou. Ohryzené nechty navyše znižujú sebavedomie, ďaleko viac než mužom asi dievčatám a dospelým ženám.

Nezabúdajte, že hryzenie nechtov môže spôsobiť aj zdravotné komplikácie

Pod nechty a na rukách sa aj pri starostlivej hygiene nachádza vysoký počet baktérií, ktoré sliznicami úst putujú do organizmu. Poranená pokožka okolo nechtov je náchylná k preniknutiu infekcie a baktérií. Poškodzuje si tiež zuby a môže viesť k poraneniu ďasien. Hrozí aj narušenie normálneho rastu nechtov a ich deformity.

Možnosti nápravy - ako odnaučiť hryzenie nechtov

U detí by sa malo začať čo najskôr - vysvetlite im, prečo sa to nerobí a že je táto činnosť škodlivá. Pomáha tiež motivácia Milé deti za každý neokousaný nechtíky, chválime alebo odmeníme. Na prstíky v puse Upozorňujeme a ihneď dieťa zabavte, Nekonajte však agresívne alebo represívneho. Na trhu sú k dostaniu od rôznych firiem horké laky na nechty, nepomôžu však každému - odolnejší jedinci si na pachuť zvyknú. Namáčanie prstíkov do soli a korenia je nebezpečné. Staršiemu dieťaťu možno ponúknuť žuvačku, ktorá môže uvoľniť napätie. Kineziolog je jedným z alternatívnych metód pomoci. V prípade, že nič z uvedeného nepomohlo, radšej vezmite svoju ratolesť k psychológovia, ktorý môže nájsť príčinu a odstrániť ju.

V dospelosti si ženy môžu pomôcť návštevou salónu

kde si vyberú z nepreberného množstva umelých nechtov. Necht však nemožno naniesť na nedostatočné lôžko, inak necht nedrží. Umelý necht sa odhryznúť sa nedá, ale "patologický kousací" si začne veľakrát okusovať kožu okolo, alebo nechty olupovať. V zahraničí odporúčajú tiež metódu hypnózy. Hypnózy je stav podobný tranzu alebo stavu námesačnosť. Je to stav, počas ktorého možno výrazne pôsobiť na zdravie nášho organizmu, naprogramovať rôzne telesné i duševné zmeny, vyliečenie chorôb, utlmenie bolesti alebo zbavenie sa zlozvyku, prežitiu minulých udalostí, ktoré vedú k opätovnému získaniu sebadôvery atď

Choroby nechtov

Pri zvýšenej lámavosti nechtov je potrebné nielen ruky, ale aj celú nechtovú platničku riadne promastit. Pri väčšom poškodení sú vhodné olejové zábaly alebo kúpele prstov vo vlažnom oleji. Nasleduje správne premasírovanie. Dôležitá je prevencia, ktorá spočíva v ochrane ruky, a teda aj nechtu. Pri práci so saponátmi alebo inými odmašťujícími chemikáliami je nutné použiť gumených alebo tekutých rukavíc. Tekuté rukavice predstavuje pena, ktorá sa aplikuje na nechty a ruky a vytvára po dvoch minútach ochranný film odolný voči vode a chemikáliám. Pôsobí tak 3-4 hodiny.

Farebné zmeny nechtov

môžu mať rozličné príčiny. Zažltnuté a zahnednuté prsty a nechty mávajú silní fajčiari, vyskúšajte kúpeľ s pár kvapkami citróna, ktorý nechty vybieli. Hnedé sfarbenie sa vyskytuje taktiež, ak je v zárodočnej vrstve prítomný zhubný nádor kože - melanóm. Typické je, že tmavá farba nikdy neodrůstá. Modré zafarbenie nechtov sa vyskytuje u srdcových chorôb ako dôsledok zlého okysličovanie krvi. U plesní alebo psoriázy (lupienky) býva necht žlutošedé farby. Biele fliačky na nechtoch poukazujú na nedostatok bielkovín, zinku, vitamínu C. Krehké a lámavé nechty signalizujú nedostatok vápnika a vitamínu A. Trhliny v nechtoch zase zlý pitný režim.

Ruky sú našou vizitkou

Trendom sú samozrejme nechty pevné, upravené a zdravo vyzerajúce. Aby boli nechty zdravé, je potrebné dodať telu dostatok vitamínov a výživných látok, pretože nechty sú vyživované zvnútra. Zloženie našej stravy sa odráža na vzhľade nechtov. Ak nechty nie sú v poriadku, mali by sme pravidelne dopĺňať najdôležitejšie vitamíny pre nechty zo skupiny B a zinok. Skúste základnú starostlivosť o nechty a až príde na rad pilník je dôležitý správny výber pilníka, pre slabé nechty je vhodnejšie nekovový pilník. Pilovať možno jedným alebo oboma smermi. Nechtová kožtička by sa nemala strihať, ale mala by sa zatlačovať späť. Na nechty tiež blahodarne pôsobí teplá kúpeľ, do ktorej môžeme pridať pár kvapiek citrónu alebo olivového oleja. Do takejto kúpele ponorte ruky min. na 5 minút. Po kúpeli a osušení naneste krém na ruky a nechty, potom naneste špeciálny olej pre výživu nechtov. A na záver možno použiť základový a vrchný lak, môže byť pre začiatok treba bezfarebný.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pomoc

Vanesa | 30.03.2011 19:44
Takže ja hryiem nechty od malička ale chcela som sa oho zbaviť poradili mi že mám začať robiť z bužírkami a pomohlo

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky