Homeopatia - odbor alternatívnej medicíny

Homeopatia je v súčasnosti jeden z najrozšírenejších disciplín alternatívnej medicíny. Túto liečebnú metódu poznáme už dvesto rokov. Objavil ju nemecký lekár Samuel Hahnemann. Máte odvahu vziať zdravie do vlastných rúk? Zverte ju do rúk homeopatie!


V čom spočíva liečebná sila homeopatie?

Homeopatia na rozdiel od klasickej medicíny nepoužíva lieky založené na chemických, umelo vytvorených látkach. Homeopatické lieky sú vytvorené z prírodných látok - rastlín, minerálov a živočíšnych produktov. Tieto lieky potom pôsobí na akýsi spirituálnej vnútorný systém každého človeka, odborne nazývaný Hahnemann, laicky tiež "vitálny sila". Organizmus človeka je liečený ako celok, ktorý si prostredníctvom homeopatických liekov dokáže sám vyliečiť chorobu.

Niečo z histórie ....

Zakladateľ homeopatie

Princíp homeopatie objavil nemecký lekár Samuel Hahnemann, ktorý žil na prelome 18. a 19. storočia. On tiež vytvoril jej názov z gréckych slov home - rovnaký a pathos - utrpenie. Vďaka svojim experimentom zistil, že podobné možno liečiť podobným. To znamená, že látka, ktorá u zdravého človeka vyvoláva príčinu choroby, ju dokáže vyliečiť u chorého. Týmto spôsobom vyskúšal mnoho prírodnýcátok. Všetky svoje poznatky potom zhrnul do svojho diela Organon racionálnej liečby, ktorý zostáva až dodnes základnou učebnicou homeopatie.

Už od svojho vzniku má homeopatia veľký úspech!

Samuel Hahnemann sa dočkal vďaka svojej liečebné metóde veľkého uznania. V Nemecku av USA boli založené homeopatické kliniky. Po celej Európe začali vznikať lekárskej homeopatickej spoločnosti. V Anglicku bola homeopatia dokonca podporovaná kráľovskou rodinou. Vďaka tomu vznikla v Londýne prvý homeopatická lekárska fakulta a mnoho ďalších špecializovaných škôl.

Čo možno vyliečiť homeopatiou?

Dalo by sa povedať, že homeopatia dokáže liečiť takmer všetko. Od banálnych chorôb, ako je chrípka, až po nevyliečiteľné alebo chronické choroby, napríklad rakovina, alergie, astma a pod Jedná sa io choroby, u ktorých lekári diagnostikovali nevyléčitelnost. Okrem klasických chorôb je však homeopatia schopná pomôcť pri úrazoch, uľaviť od bolesti či zmierniť psychické ťažkosti. Homeopatia môže zaručene pomôcť napríklad u týchto problémov: kožné problémy, alergie, depresie, poruchy spánku, angína, zažívacie problémy, bolesti zubov, podporuje detoxikáciu ...

A aká je intenzita léčitelnosti?

Aj keď pomocou homeopatie môžeme liečiť všetko, úplné vyliečenie nie je vždy zaručené. Záleží ako na samotnom organizme pacienta, tak na homeopatov, či je schopný nájsť čo najpodobnejší liek danému ochorenia a jestli ho vhodne nadávkuje. U niektorých pacientov nastane výrazné zlepšenie už po jednej dávke, kým u ďalších nenastane ani po niekoľkých mesiacoch.

Možno vyliečiť neliečiteľné?

Napríklad pre diabetikov je homeopatická liečba veľmi užitočná, pretože zabráni zhoršeniu stavu pacienta. Vyliečenie však možné nie je. U závažných chorôb, ako je napríklad rakovina, je v niektorých prípadoch možné aj úplné uzdravenie, aj keď určité štádiá sú už neliečiteľná.

Kto môže liečiť pomocou homeopatie?

Homeopatii môže praktizovať len odborne vzdelaný homeopat. Môže ním byť lekár, liečiteľ alebo úspešný absolvent homeopatického kurzu. Pre každého človeka a jeho choroby musí homeopat nájsť správny liek. Každý človek má svoje individuálne problémy, a to je potreba rozoznať a určiť spôsob liečby.

Chcete sa liečiť sami pomocou homeopatie?

Neláka vás návšteva homeopata? Samozrejme existujú aj príručky, kde môžete nájsť vhodné lieky pre rôzne druhy chorôb. Jedná sa ale iba o zjednodušenú homeopatiu. Ak sa chcete skutočne vyliečiť vďaka homeopatii, mali by ste navštíviť odborného homeopata.

Homeopatia verzus konvenčná medicína

Homeopatie a klasická konvenčná medicína spolu nemajú veľa spoločného. Výrazne sa líšia v spôsobe liečby av podávanie liekov. Chcete sa nechať liečiť homeopatov a zároveň nechcete opustiť svojho ošetrujúceho lekára? I to je možné. U vážnych prípadov sa dokonca odporúča dohľad lekára. Nie vždy je totiž homeopat zároveň vystudovaným lekárom.

Homeopatické lieky - homeopatiká

Homeopatiká sú pre ľudský organizmus úplne neškodné prípravky, ak sa správne podávajú, majú liečebný účinok. Tieto lieky pôsobia na organizmus jemne. Organizmus vďaka nim zaktivuje svoj obranný systém, ktorý sa potom sám vysporiada s chorobou. Navyše, pri jednorázovom požití lieku získame ochranu pred určitou chorobou. Lieky majú totiž dlhodobý a preventívny účinok. Zvyšujú odolnosť proti akútnemu ochorenia. Ak patríte medzi ochranca zvierat, tak vás určite poteší, že homeopatické lieky nie sú testované na zvieratách. Homeopatiká nie sú návyková a účinkujú aj pri liečbe detí a zvierat.

Čo všetko môže byť homeopatickým liekom?

Homeopatiká majú buď rastlinný, minerálne alebo živočíšny pôvod. Môžu to byť výťažky napríklad z rôznych stromov - jedľa, gaštanu, guajaku alebo rastlín - paliny, cibuľa, Aloe, ďalej z minerálov - dusičnanu strieborného, oxidu hlinitého alebo dokonca aj živočíchov - pavúka križiakmi, vorvaňa, včely ... Tieto výťažky sa potom istým spôsobom upraví do jedlé formy a podľa potreby zriedi.

Kde možno homeopatika kúpiť?

Tieto lieky si môžete kúpiť ako v lekárňach tak tiež cez internet, kde nájdete odkazy na internetové homeopatické lekárne nielen u nás, ale iv Anglicku. Lieky si potom objednáte poštou do ČR. Výhodou je, že pri nákupe cez internet nepotrebujete recept.

Odvetvie homeopatie

Od základného princípu homeopatie, ktorý je vo svete najrozšírenejší, boli odvodené rôzne smery homeopatie podľa prístupu k pacientovi a jeho chorobám. Jedná sa o rôzne formy liečenie choroby. Niektoré odvetvia lieči len danú chorobu ako chorobu len časti organizmu a ďalšie zase považujú danú chorobu ako choroba celého organizmu a podľa toho sa odvíja liečba.

Ako je to s homeopatiou v Česku?

V našej krajine je homeopatia známa od začiatku dvadsiateho storočia, napriek tomu u nás patrí medzi pomerne nové liečebné metódy. V období komunistického režimu boli takmer všetky korene homeopatie prerušené a tak sa u nás homeopatia znovu objavuje až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Rozširovanie homeopatie prebieha veľmi pomaly, pretože táto metóda je veľmi náročná a jej dôkladné štúdium zaberie niekoľko rokov.

U nás zatiaľ neexistuje žiadna organizácia, ktorá by zoskupovali homeopatov a ktorá by zároveň kontrolovala ich činnosť. Vďaka tomu sa môže stať, že homeopatii prevádzkuje niekto, kto má príliš nízke vzdelanie a môže ostatným homeopatom kaziť ich dobrú povesť.

Na záver niekoľko zaujímavostí ....

Viete, že aj známe osobnosti používajú homeopatiu? Z tých historických osobností to boli napríklad: Johann Wolfgang Goethe, Charles Dickens, Mark Twain, Pápež Pius X, Henry W. Longfellow, Charles Darwin a tiež americkí prezidenti James Garfield a William McKinley. Medzi súčasné osobnosti patria: Catherine Zeta-Jones, Tina Turner, Cher, Tony Blair, Priscilla and Lisa Marie Presley, Pamela Anderson, Whoopi Goldberg, Jane Seymour, Martina Navrátilová a ďalšie. Medzi priaznivcov homeopatia patrí už od jej vzniku aj celá anglická kráľovská rodina.

Anglicko - "kolíska homeopatie"

V Anglicku patrí homeopatické nemocnice k štátnej zdravotnej starostlivosti a homeopatické ošetrenie je preto hradí z zdravotného poistenia. Tieto nemocnice sú zatiaľ len v štyroch anglických mestách-Londýn, Liverpool, Glasgow a Tunbridge Wells.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: