Foniatrie - čakáreň u lekára - rakovina

Redaktorka MEDIAPOL News navštívila Čakáreň foniatrie. Oslovila asi 60 ročnú pani, ktorá bohužiaľ prišla o hlas, súhlasila však, že za ňou odpovie jej dcéra. Jedná sa o chorobu rakovina hrtana.


Rakovina hrtana - Diel 10.

Na otázky bude odpovedať pani Klára, za svoju mamičku 60 rokov, Plzeň

Otázka

Prečo mamička prišla o hlas?

Odpoveď

Matku začalo škriabať v krku a občas prestávala hovoriť, na vyšetrenie u obvodného lekára nič nezistili. Na RTG boli len dve malé bodky, ktoré nesvedčila o ničom vážnom. Lenže potom prišla o hlasivky úplne, prakticky len zašepkala. Lenže mala svoju hlavu a nechcela opäť navštíviť obvodný ordinácii - vraj nebude otravovať, keď tam nič nemá.

Čo teda nasledovalo?

Jedného dňa som prišla k mamičke na návštevu a ležala na zemi. Okamžite som volala rýchlu zdravotnícku, pán doktor ju prezrel a zistil, že má úplne upchatý hrtan, prakticky vraj dýchala priestorom ako drevená ceruzka.

Ako doktor pomohol?

Odviezol si ju okamžite na sálu a behom pár minút mamička podstúpila tracheotómiu. Čím jej vlastne zachránili život, inak by sa udusila.

Aká bola teda príčina?

Rakovina hrtana. Po operácii mamička hovorila, že jej ukázali nádor - bol vraj krásny ako ruže. Našťastie nález bol bez metastáz a tak po ožarovaní je mamička zdravá.

A hlasivky?

O tie bohužiaľ prišla, preto sme tu. Dostane nejaký prístroj - ktorý hradí poisťovňa, niečo ako mikrofón sa priloží pod bradu a niterním hlasom je z reproduktora počuť hovorené slovo. Sme na to zvedavé.

Veľmi Vám dámy ďakujem za rozhovor a prajem veľa zdravia.

Z lekárskeho hľadiska

Táto pacientka mala obrovské šiestich v tom, že nádor rástol v mieste, kde sa na neho prišlo relatívne skoro. Každý človek by mal pri opakovaných problémoch navštíviť lekára. Dnešné možnosti vyšetrenia sú na kvalitnej úrovni, nemali by sme riskovať svoj život.

Otorinolaryngológia - ORL

je chirurgický lekársky odbor zaoberajúci sa ochorením ucha, nosa a krku (ušné, nosné a krčné lekárstvo) a chirurgiou hlavy a krku. Otologie = náuka o chorobách ucha. Rinologie = náuka o chorobách nosa a prínosových dutín. Laryngologie = náuka o chorobách hrtana.

Foniatrie

je lekárskym odborom, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním masovokomunikačných funkcií človeka, čím sú - ľudský hlas, reč a sluch, ale aj liečbou jeho porúch a rehabilitáciou. Poruchy hlasu, sluchu alebo reči môžu byť vrodené, ale aj získané, napríklad zápaly, úrazy, neurologickými, ale aj inými ochoreniami. Ťažkosti môžu byť nárazového, ale aj dlhšie trvajúceho charakteru.

K diagnóze hlasivkového ochorenia sa dnes využíva vysoko akurátnych techniky. Jedným z najnovších prístrojov tohto typu je videolaryngostroboskopický prístroj, ktorý umožňuje tvorbu obrázkov či kazetových záznamov hlasiviek, ktoré si pacient po vyšetrení môže odniesť domov.

Fajčenie a rakovina hrtana

Rakovina hrtana je nádorové ochorenie, ktoré postihuje stenu hrtana. V hrtane sa nachádza okrem záklopky, ktorá bráni vdýchnutia sústa, zvané epiglottis, aj hlasivky. Hlasivky sú väzy, ktoré pri rozkmitanie vydechovaným vzduchom môžu vytvoriť zvuk a umožňujú tak komunikáciu. Na dolný koniec hrtana potom nadväzuje priedušnice.

Medzi hlavné príčiny zhubných nádorov hrtana

patrí ako fajčenie cigariet, tak aj častá konzumácia tvrdého alkoholu. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí mužské pohlavie, vek nad 40 rokov a tiež dlhodobé vystavovanie sa kancerogenům, čo sú látky, ktoré môžu vznik rakoviny podporovať.

Zachrípnutie môže znamenať aj vážnu nemoc

Medzi najčastejšie prejavy rakoviny hrtana patrí najmä chrapot. Ten vzniká vinou prerastaniu nádoru, ktorý tak zužuje priesvit hrtana. Chrapot je ale v diagnostike nádorov hrtana veľmi cenným pomocníkom. Ak totiž trvá dlhšie ako dva týždne, jedná sa o veľmi znepokojujúci príznak, ktorý by mal byť dôvodom k návšteve lekára. Okrem chrapotu sa môžu hrtanovej nádory prejaviť aj poruchami dýchania, prehĺtania alebo bolesťou v krku.

Pomôže skalpel aj ožarovanie - rakovina hrtana

Liečba rakoviny hrtana sa príliš neodlišuje od liečby iných typov rakoviny. Lieči sa teda buď chirurgicky, alebo ožarovaním, pričom vždy je hlavnou snahou lekárov zachrániť pacientovi hlas. Ak to nie je možné a je potrebné pacientovi odoperovat celý hrtan i hlasivkové väzy, musí sa pristúpiť k vyvedenie priedušnice von z krku pomocou tzv tracheostómie.

Hľadanie strateného hlasu

Ale ani bez hlasivkových väzov nemusí byť pacient úplne nemý. Existuje totiž niekoľko spôsobov, ako aj bez hlasiviek hovoriť. Jednou z možností je použitie umelého hrtana, čo je malý valcovitý prístroj, ktorý sa pripojí ku krku a vibráciami umožnia aj bez hlasiviek vytvárať zvuk. Ten znie ale veľmi roboticky. Druhou možnosťou je použitie tzv jícnového hlasu, kedy pacient vytvára hlas pomocou grganie.

Nepriaznivá diagnóza - rakovina

Pacient, ktorému je oznámená diagnóza nádorového ochorenia, potrebuje predovšetkým podporu blízkych, ktorá musí byť nadradená možným pocitom zloby pacienta či beznádeje starajúceho. Informujte sa o chorobe svojho blízkeho. Všetky nádorové choroby nie sú rovnaké a naviac je vhodné poznať možné komplikácie a vopred sa pripraviť na konkrétnu úskalia, ktorá môže starostlivosti priniesť.

Samotný ošetrujúce človek nemusí prepadať beznádeji alebo pocitom nešťastia a obavám zo straty blízkej osoby. Môže diagnózu tiež vnímať ako príležitosť ešte viac sa s chorým zblížiť, ako skúšku vzájomného vzťahu a ako stav, ktorý nemusí byť definitívny a možno ho s určitou pravdepodobnosťou vyliečiť.

Cieľom je pomôcť chorému znovu nájsť zmysel a cieľ života. Dôležité je udržiavať nádej a chápať, ale nepodporovať beznádejnej myšlienky. Aj napriek obmedzeniam na základe diagnózou je nevyhnutné podporovať schopnosť chorého vyrovnať sa so svojou chorobou.

Pacient s nádorovú diagnózou máva tendencie

* Závidieť a vyčítať ostatným ich zdravie, prepadať beznádeji
* Obviňovať ostatné z egoizmu, zneužívať ich dobrej vôle a nezištnej starostlivosti
* Používať choroby ako zbrane, citovo vydierať ošetrujúce.

Na koho sa obrátiť pri rakovine

Je dobré pripraviť sa na tieto potenciálne ťažkosti vopred. Nehanbite sa konzultovať s psychológom alebo požiadať ostatné o pomoc, ak máte pocit, že vás starostlivosť príliš zaťažuje. Ak si so starostlivosťou o blízkeho s nádorovým ochorením neviete rady, neváhajte kontaktovať psychológa, najlepšie špecializujúceho sa na onkologickú problematiku.

Ošetrujúci lekár Vášho blízkeho by mal byť schopný Vám s vyhľadaním psychológa pomôcť. Ak si plne netrúfate na priamu konzultáciu u psychológa, môžete položiť on-line dotaz v psychologickej poradni na internetových stránkach alebo v psychoonkologické poradni pri Českej onkologickej spoločnosti.

Na príklade pani Kláry a jej mamičky vidíte, že nádej na vyliečenie existuje


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: