Farby a psychika

Farby majú nesporný vplyv na našu psychiku, terapeutickám účinkom farieb sa venuje liečebný odbor alternatívnej medicíny - kolorterapie. Blahodarný účinok farieb na liečenie využívali Egypťania, Gréci a Indovia.


Farby a osobnosť

Každý človek má svoje stále obľúbené farby, ktoré vypovedajú o jeho osobnosti. Oblečenie, doplnky, farebnosť interiéru, farba automobilu. Obľúbenosť daných farieb podvedome ovplyvňuje aj výber jedálnička. Obklopiť sa farbami, ktoré máme radi je dôležité, pretože majú dobrý vplyv na našu psychiku. Voľba farieb sa môže občas zmeniť podľa životnej situácie alebo momentálnej nálady. Je nám smutno, sme v strese, volíme čiernou alebo akúkoľvek tmavú farbu. Prežívame radosť, šťastie, oblečieme sa do veselých pestrých farieb.

Farby a deti

Zvlášť deti sú citlivé na vnímanie farieb a rôzne na ne reagujú. Preto sú detská zdravotnícka zaradenie pestrá, veselá, pozitívne. Farby, ktoré deti uprednostňujú môže svedčiť o ich sklonoch, nadanie a dokonca aj problémoch. Nenúťme im farby ktoré nemajú radi len preto, že sú práve v móde.

Tradičná medicína a kolorterapie

Lekári vedia, že farba pôsobí na centrálny nervový systém a ten následne prostredníctvom hormónov ovplyvňuje chemickú a energetickú rovnováhu v tele a pôsobí pozitívne na rôzne choroby. Preto kolorterapii nezavrhují. Kolorterapie je významnou súčasťou pri liečbe rôznych závislostí i psychických ochorení ako je únavový syndróm, poruchy spánku. Pomáha aj pri astmatických, kožných problémoch, migréne a artritíde.

Biela - farba čistoty

Biela farba zbavuje telo negatívnych energií, zvyšuje účinky každej farby, s ktorou je použitá. Dáva silu, ale tiež symbolizuje prázdnotu a vyjadruje kritickosť. Samotnú bielu farbu nevôľou takmer nikto, väčšinou v kombinácii s inými farbami. Ľudia, ktorí nosia len bielu farbu na seba chcú upozorniť.

Čierna nie je farbou

Čierna vlastne nie je farbou, pretože pohlcuje svetlo, je dôležitá ako protipól biele. Je ochranná a môže stabilizovať napätie. Je to farba vnútorného nepokoja a vzdoru. Príliš veľa čiernej môže signalizovať poruchy nálad až depresie. Je tiež symbolom moci, dôstojnosti a prevahy. V móde je dobré ju kombinovať s inými farbami.

Červená - oheň a krv

Červená hrejivá farba je symbolom lásky. Dodáva odvahu, povzbudzuje nervovú sústavu apatickým a vyčerpaným ľuďom, Kladne pôsobí na trávenie, krvotvorbu, zrýchľuje dýchanie, metabolizmus, podporuje sexuálnu potenciu. Je vraj farbou dominantných ľudí. Nie je vhodná pre prchký a podráždenej jedinca (vidia rude).

Fialová - harmonická

Fialová farba prináša uvoľnenie, splynutie s prírodou. Je to farba meditácie a mágie. Upokojuje centrálny nervový systém. Pomáha pri únave, strese a nespavosti, bolesti hlavy pomáha znižovať horúčku. Oživuje a čistí krv, povzbudzuje slezinu a biele krvinky, uvoľňuje svaly. Neodporúča sa pri syndróme vyhorenia a hlbokej depresii.

Hnedá-pokojná

Prezrádza, že ide o človeka dôverčivé, milé a pokojnej povahy. Nechýba mu ľudskosť a silne vyvinutý zmysel pre spravodlivosť, vďaka čomu ho môžete len ťažko rozoznať a oceniť jeho kladné vlastnosti.

Indigo - mystická

Máte radi túto farbu? Máte sklon k mystike, lákajú vás spirituálne sily. Farba indigo zastupuje dokonalú neporušenosť, skvelé zdravie, univerzálne vedomie, vyrovnanosť, dôstojný pokoj, dôveru a mierumilovnosť.

Marhuľová - optimistická

Marhuľová patrí medzi optimistické farby. Obnovuje, oživuje a jemne stimuluje, môže rozpustiť a odstrániť emocionálne blokády. Tento farebný odtieň, ktorý je najbližšie farbe pokožky, udržuje v prúde životnú energiu a zjemňuje pleť.

Modrá - farba meditácie

Fialová farba prináša uvoľnenie, splynutie s prírodou. Je to farba meditácie a mágie. Upokojuje centrálny nervový systém. Pomáha pri únave, strese a nespavosti, bolesti hlavy pomáha znižovať horúčku. Oživuje a čistí krv, povzbudzuje slezinu a biele krvinky, uvoľňuje svaly. Neodporúča sa pri syndróme vyhorenia a hlbokej depresii.

Oranžová - sluníčková

Oranžová farba je farbou tepla, horúceho piesku, energie, mladosti. Dodáva pocity radosti, má pozitívny náboj. Aktivuje štítnu žľazu, zlepšuje prekrvenie organizmu. Pomáha našim pľúcam, pri astme a zažívacích ťažkostiach. Oranžovú farbu majú v obľube snílkovia a ľudia s dobrou intuíciou.

Šedá - farba neistoty

Šedá je farba dokonalej neutrality, opatrnosti a ochoty ku kompromisom. Je schopná prispôsobenia, kombinovateľná a diskrétna. Je to farba potlačovania, obmedzovania, neistoty a strachu zo života. Šedá leží v hustej hmle, kradne rozhľad a skrýva cieľ.

Tyrkys - farba priateľstva

Farba sebeznázornění, podporujúce sebavedomie a podnecujúca fantáziu a spontánnosť. Je to farba priateľských citov, sympatie a pospolitosti. Tyrkys môže potlačiť nesmelosť, zdržanlivosť a trému.

Ružová - romantická

Prezrádza sentimentalitu a jemnosť. Romantické city sú pre vás priamo charakteristické. váš zmysel pre praktickosť života sa prikláňa k okrášlování seba sama podľa vlastných predstáv, čo vám často spôsobuje sklamanie a problémy.

Zelená - farba života

Zelená farba je symbolom nového života, je zo všetkých farieb nejléčivější. Dodáva pocit pohody, nádeje, súladu. Posilňuje zrak, blahodarne pôsobí pri vredových chorobách, zápaloch, kašli aj nádoroch. Je balzamom pre nervovú sústavu, srdce a krvný obeh.

Zlatá - luxusné

Dáva pocit hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba správneho, pravého stredu, farba univerzálnej lásky a najvyšších hodnôt a zastupuje idealizmus, veľkorysosť a šľachetnosť. Zlatá robí čokoľvek hodnotné, drahocenné a žiaduce. Zlatá transformuje poznanie v pochopenie, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt, podporuje ducha na ceste k univerzálnej múdrosti.

Žltá - osviežujúci

Žltá farba by mala byť v miestnostiach, v ktorých trávime najviac času, alebo kde pracujeme. Je to všeobecne zdraviu prospešná farba, symbolizuje sviežosť a zdravie. Zvyšuje odolnosť proti únave, aktivuje svaly, lymfatický, močový a zažívací systém. Pôsobí pozitívne na všetky zmysly, zlepšuje náladu i pamäť. Pozor-pri nespavosti a únave môže mať nežiaduce povzbudzujúce účinky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: