Dospievania detí - otázky a odpovede

Vzbura je normálne a zdravá. Určitá nezodpovednosť predtým poslušného dieťaťa je manifestáciou zdravého pubertálneho rebelantství. Signálom je, že dospievajúcemu potomkovi už toľko nezáleží na Vašom súhlasu.


Veľká časť utrpenia, ktoré rodičia dospievajúcich prežívajú

(A toto slovo nie je ani zďaleka prehnané), pramení zo silného pocitu zodpovednosti za ne. Akékoľvek správanie, ktoré nás rozčuľuje alebo znekľudňuje - provokáciami v obliekaní počnúc a experimentovaním s drogami končiac - považujeme v hĺbke duše za svoje osobné zlyhanie. Zúfalo hľadáme spôsob ako veci napraviť. Domluvy, výčitky, zákazy ... Inými slovami, začneme "prudit". Na "Prudu" má mládež celú sériu odpovedí (ešte ohavnější nalíčenie, ešte hlasnejšie hudba, klamstvo, uzatvorenie do seba, záškoláctvo ...) a žiadna rozhodne nevedie k zlepšeniu vzťahov a riešenie problému.

Rada: samozrejme, že v pätnástich nie je človek ani zďaleka zrelý a schopný správne sa rozhodovať. Keď mu ale nedáme možnosť, aby si to vyskúšal, nenaučí sa to nikdy (a okrem toho urobíme jemu aj sebe zo života peklo). Našou hlavnou úlohou budiž zatnúť zuby a nechať ho, nech si nabije nos. Dosť možno zistíme, že novo získaná samostatnosť má priamo zázračné účinky.

Vnímanie vlastného vzhľadu očami dospievajúceho

Chlapci - hormonálne zmeny

Hormonálne zmeny sa začínajú prejavovať medzi 13. a 15. rokom. Najskôr im začnú prudko rast končatiny, sú samá ruka samá noha, vyzerajú a tiež sa cíti smiešne a neohrabane. Objavuje sa nočná polúcia a spontánnej erekcie, čo je zdrojom hrdosti, ale aj zmätku a šialeného strachu zo ztrapnění.

Dievčatá - tučná alebo chudá

Po väčšinu svojho bdenia rieši otázku, či nie je moc tučná / chudá, či sa môže niekomu vôbec páčiť. Každé ráno je teraz spojené s pohľadom do zrkadla a traumatizujúcimi očakávaniam koľko beďarů jej zas cez noc pribudlo. Oblečenie nadobúda dôležitosti priamo osudovej. Ak sa cíti "in", vezie sa na opojné vlne sebadôvery, cíti sa naraz vtipný, krásny a úspešný. A nie je vôbec dôležité, ako vyzerá v našich očiach.

Rada: nebojuj kvôli prkotinám. Dôslednosť si schovajte na podstatnejšie veci a nechajte vášho výrastka, nech si chodí, v čom chce. Ani farba vlasov a počet náušníc nehrá rolu (hlavne nech si ich nechá nastřelit v slušnom salónu, a nie od kamaráta pomocou klinca). Čo sa akné týka - venujte svojmu puberťák (avšak bez akéhokoľvek komentára) sadu kozmetiky na problematickú pleť, určite mohutne zabodujete.

Dospievajúci potomok sa odmieta učiť

Nástup puberty väčšinou spadá do najmenej vhodného obdobia - deviata trieda, přijímačky, prvý ročník na strednej škole. Samé dôležité míľniky.

Ako sa ale zdá, príprava do školy je u mladého pána či dámy na samom konci rebríčka hodnôt. Zaujíma je veľmi intenzívne čo si na seba vziať na školské žúr? Ako pozvať dievča na rande? Ak má niečo dovoliť chalanovi, s ktorým ide do kina? Kde nájsť skvele platenú brigádu? Kedy už bude môcť robiť vodičák?

Pocit bezmocnosti môže byť hrozný. Čo s tým? Prehnaná starostlivosť je nežiaduce. Predsa ale nemôžeme úplne rezignovať a nechať rozevlátého puberťák svojmu osudu.

Rada: stanovte jasné pravidlá, vyslovte svoje požiadavky, ale ich splnenie už nechajte plne na svojom tínedžerovi. Vecne a sucho. A tiež to dodržte - koniec večného pripomínanie a kontrolovanie. Ak sa s dieťaťom dohovoríte, že bude vykonávať nejaké drobné domáce práce, ale ono na ne pravidelne kašľa, osvedčuje sa taktika "nepripomínať, ale nechať pocítiť následky".

*
Nevyniesol smeti? Dávajte mu vrecia s odpadkami do izby, kým mu to nezačne byť nepríjemné.
*
Neumylo riadu? Fajn, dajte mu večeru na špinavom tanieri. Alebo na oplátku prestaňte prať jeho bielizeň.
*
Nezuřte a nehovorte "to máš za to". Nejde o pomstu, iba o prirodzené dôsledky činnosti / nečinnosti vášho potomka.

Dospievajúci potomok je agresívny

Odmieta akúkoľvek komunikáciu. Na otázky odpovedá jednoslabičné alebo vôbec.

Zdanlivo bez príčiny prepadá záchvatom hnevu. Odsekává, uráža sa, trieska dverami. Ako by svoj domov a rodičia nenávidel.

Domluva s ním sa podobá přískokům v minovom poli.

Chová sa tak strašne, že je naozaj ťažké ho ľutovať - napriek tomu to protivné, sebecké a nespravodlivé stvorenia, poľutovanie zaslúži. Cítia sa totiž rovnako mizerne ako my, vynervovaní rodičia. Zo všetkého najviac túži po nezávislosti, ale v každom okamihu si uvedomuje, že je na svojich rodičoch až trápne závislý, a ešte dlho bude. Je vlastne celkom prirodzené, že sa jeho frustrácia obracia práve proti nám, zdroju jeho ekonomického zabezpečenia, pohodlie a zotročovania. Trpkosť a zlosť teenagera je tým silnejšia, čím viac toho pre neho robia rodičia, čím viac ho obmedzujú zákazy a pravidlami, ale aj dohľadom a pomocou.

Rada: hlavne si to čo sa deje neberte príliš osobne. Nenechajte sa vyprovokovať, skúste sa obísť bez trestov. Ak ste obzvlášť osvietenia rodičia, pripustíte si myšlienku, že ste sa na správanie svojho dieťaťa možno taktiež podpísali. Naozaj s ním jednáte primerane jeho veku? Nie sú niektoré vaše požiadavky (napríklad čo sa týka voľnosti pohybu alebo večerných návratov domov) v rozpore s tým čo je bežné u jeho rovesníkov? Nebojte sa niektoré pravidlá zrušiť a dohodnúť sa na nových - vaše dieťa uvidí, že nie ste jeho nepriateľ, ale spojenec.

Počúvajte pozorne, čo vám hovorí. Aj keď je forma neučesaný alebo dokonca urážlivé, väčšinou je možné za prívalom emócií vytušiť skutočný problém.

Dospievajúci potomok nemyslí na nič iné než na sex

Áno! A na čo iného by mal tiež myslieť?
Problém je v tom, že kým väčšine dospievajúcich by v skutočnosti úplne stačilo maznanie, bozky a nejaké tie erotické fantázie, tlak spoločnosti - videoklipov, reklám, časopisov, kamarátov - je vedie k presvedčeniu, že sú úplne nemožní a trápni, ak "to" ešte nemajú za sebou.

V našom kultúrnom prostredí sa hranice biologickej zrelosti stále znižuje, čo však nie je ani zďaleka v súlade s pripravenosťou psychickú, nerka ak ekonomickú.

Hocktorý pätnásťročné sú schopní veľmi krásne a hlboké, hoci "detské" a pominuteľné lásky, ktorú neradno podceňovať.

Iniciačný obrady, ktoré symbolicky vyjadrujú prechod dieťaťa medzi dospelých mužov alebo ženy, zohrávajú významnú úlohu vo všetkých kultúrach sveta.

Rada: tak za prvé, ak ste hlboko presvedčení, že "vaša malá princezná" alebo "váš chlapček" ešte na nič také nemá ani pomyslenie, ste na najlepšej ceste stať sa onedlho babičkou alebo dedkom.

Po druhé, uvedomte si, že ak to budú chcieť urobiť, jednoducho to urobia, a vy nemáte žiadnu šancu im v tom zabrániť. Do istej miery ich môžete vybaviť informáciami, a to nielen o možnostiach antikoncepcie. Otec môže synovi naznačiť, že je dosť pravdepodobné, že sa väčšina chalanov v triede len vyťahuje. Matka by zas mala dcére zdôrazniť, že sa v žiadnom prípade nemá nechať "ukecať" k niečomu, o čom si sama nie je úplne istá, že to chce. Ideálne pre vzbudenie dôvery sú (trochu znevažujúce) historky z vlastnej mladosti o trampotách s láskou, sklamanie a odmietnutiach.

Myslite aj na seba pri výchove dospievajúceho potomka

Chudinky rozháranú hormóny zmietanej, musíme im vyjsť v ústrety a všetko prehryznúť ... Kto ale polituje nás, rodičov? Ako sa zdá musíme sa o seba postarať sami.

Teda: nedovoľte, aby trable s puberťák zaplnili celý váš duševný obzor! Pestujte svoje vlastné záujmy, scházejte sa s priateľmi, choďte lyžovať, choďte tancovať! Nebuďte otravnými starci, ktorí sedia doma pri televízii a remcají, keď sa chce mladosti baviť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: