Doma s chorým dieťaťom

Je desať hodín večer, dieťa blink a má skoro devětatřicet. Ste s ním sama doma a celá sa trasiete ako nejaká hysterka. Tak to práve nesmiete. Najskôr musíte dostať pod kontrolu sama seba a svoje emócie a potom budete až schopná pomôcť svojmu dieťaťu.


Postup upokojenie pomocou dychového cvičenia

Na chvíľu sa posaďte, ak sa dieťa dožaduje vašej prítomnosti, vezmite ho na klin alebo si sadnite k postieľke.

*
Upokojte sa pomocou dychového cvičenia - sústredene sa nadychujte, počítajte pritom v duchu pomaly do piatich a potom na päť zase vydychujte.
*
Myslite pritom len na svoj dych.
*
Napite sa niečoho, o čom zo skúsenosti viete, že vás povzbudí. Tak a teraz môžete začať v pokoji uvažovať o tom, aké príznaky vaše dieťatko má a čo to asi znamená.

Príznaky horúčky

Je skôr priateľ ako nepriateľ. Naháňa nám strach, v skutočnosti ale znamená, že sa organizmus dieťaťa s plnou vehemencí pustil do boja s vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Postačí, keď zaistíte dostatočný príjem tekutín. Teploty vyššie ako 39 stupňov zrážame pomocou čípkov alebo zábalov. Dôležité je uvedomiť si jednu vec: akútnych ochorení, ktoré vaše dieťa ohrozujú v horizonte niekoľkých hodín, je pomerne málo a ohlasujú so zreteľnými príznakmi.

Nebezpečné stavy, pri ktorých je potrebné okamžite volať lekára

*
Zdurenie príušných žliaz, sprevádzané vysokými horúčkami, silnými bolesťami hlavy, prípadne zvracaním, bolesťami brucha či opuchom semenníkov. Môže sa jednať o komplikácie mumps, ktoré niekedy majú aj trvalé následky.
*
Strnulosť šije, bolesť hlavy, horúčka, abnormálne ospalosť, zvýšená plačlivosť. Dieťa zle znáša jasné svetlo a hlasné zvuky. U niektorých detí sa objavujú ploché ružové alebo fialové škvrny, ktoré po stlačení nezmizne. Nebezpečenstvo zápalu mozgových blán (meningitídy).
*
Štekavý kašeľ, zachrípnutie, nezvyčajne hlasné dýchanie, namodralý jazyk, horúčka, niekedy slintání (dieťa nemôže prehĺtať sliny). Záchvaty kašľa a dýchavice sa zvyčajne objavujú skoro ráno. Pravdepodobne ide o zápal hrtana (laryngitídu čiže krúp) alebo o zápal hrtanovej príklopky.
*
Kašeľ (u starších detí s vykašliavaním hlienu alebo krvi), zrýchlené, sťažené dýchanie, horúčka, bolesť hlavy, prípadne ospalosť, modranie pier a jazyka. Dieťa odmieta jesť aj piť. Tak vyzerá zápal pľúc (pneumónia).
*
Záchvaty vracanie zelenožlté tekutiny v stále sa skracujúcich intervaloch. Občasné záchvaty silnej bolesti brucha. Dieťa má vetry a nemôže si dôjsť na veľkú. Pravdepodobne sa jedná o nepriechodnosť čriev.
*
Bolesť okolo pupka, ktorá sa počas niekoľkých hodín stále zhoršuje a postupuje vpravo dole. Ak je bolesť taká silná, že dieťa kričí, alebo trvá dlhšie ako šesť hodín, ide o zápal slepého čreva.
*
Vracanie, závraty, rozmazané videnie, ospalosť, zmätenosť. Ak dieťa v poslednom čase utrpelo úder do hlavy, má pravdepodobne otras z mozgu.
*
Vyteká Ak mu z nosa alebo z ucha žltá tekutina, ide pravdepodobne o zlomeninu lebky.
*
Bolesť v paži, v nohe alebo v niektorom kĺbu. Horúčka. Dieťa postihnutou časťou tela nechce hýbať a nenechá si na ňu siahnuť, niekedy príslušné miesto sčervená. Môže ísť o infekciu kosti alebo kĺbu.
*
Žihľavka, opuchnutú tvár a krk, ťažké dýchanie, bledosť pokožky a potenie, bolesť brucha, niekedy aj vracanie alebo hnačka, úzkosť, ospalosť alebo mdloby. To sú príznaky anafylaktického šoku, rozsiahle alergické reakcie napríklad na bodnutie hmyzom, niektoré lieky alebo potraviny.
*
Náhla silná bolesť brucha, sprevádzaná bolesťou semenníkov, niekedy aj nevoľnosť a zvracanie. Ide o otočenie (torznému vykrúteniu) semenníka, bude potrebná okamžitá operácia.

Čo nikdy nerobiť v prípade zdravotných problémov u dieťaťa

*
V žiadnom prípade deťom nedávajte antibiotiká sama, bez lekárskeho predpisu (napríklad zvyšky, ktoré vám zostali od predchádzajúcej choroby).
*
Ak nechce dieťa prehltnúť liek, nesnažte sa dostať ho do neho násilím. Zvlášť brutálne je stlačiť dieťaťu nos, aby nemohlo dýchať a muselo ústa otvoriť. Takáto zaobchádzanie si bude dlho pamätať ako hrozivý zážitok.
*
Tablety a dražé nepodávajte malým deťom vcelku, mohli by ich vdýchnuť. Rozdrvte je medzi dvoma lyžičkami na prášok a ponúknite s tekutinou.
*
Ak dieťa zvracia, nikdy ich nenechávajte samotných (nebezpečenstvo udusenia zvratky). Berte ich so sebou, aj keď idete do inej miestnosti k telefónu alebo susedke na rovnakej chodbe.
*
Pri bolestiach brucha nikdy dieťaťu nedávajte - bez konzultácie s lekárom - lieky proti bolesti. Skomplikovalo by to stanovenie diagnózy. To platí aj o jedle a pití.

Tipy, ako postupovať pri chorobách dieťaťa

*
Všetky bežné detské choroby: ako je piata choroba (infekčná erytém), ovčie kiahne, mumps, šarlach, osýpky alebo rubeola takpovediac "počkajú do rána".
*
Vracanie, hnačka alebo nafúknuté bruško sa dajú zvládnuť s dopĺňaním tekutín a teplým termofor.
*
Dieťa zo všetkého najviac potrebuje vašu pokojnú prítomnosť - hektickej pobehovania a lamentace naopak jeho stav môžu zhoršiť.
*
Jemná masáž aromatickým olejom zahriatym v dlaniach dieťa upokojí, zaženie jeho úzkosť, prehĺbi dýchanie.
*
Bylinkový čaj sa možno neblýskne okamžitou účinnosťou, privolá ale pocit mamičkinej láskyplnej starostlivosti.
*
Vyhriaty pelech obklopený plyšáky znamená bezpečie - zvlášť keď malému pacientovi požičiate na hranie niečo zo svojich "pokladov", čo je inokedy tabu.

Ak však máte pochybnosti, neostýchajte sa zavolať na lekársku nočnú službu a požiadať o telefonickú konzultáciu. Pred vytočením čísla si dobre zrovnajte v hlave všetky príznaky, ktoré ste zaznamenala. Koľkokrát dieťa zvracal, ako zvratky vyzerajú, či ho niečo bolí a kde, ako dlho už ťažkosti trvajú, aký je vývoj teploty a podobne. Ak máte nejaké konkrétne podozrenia, nenechávajte si ho pre seba.

Vybavená domáca lekárnička

*
Na zrazení teploty: Panadol sirup
*
Proti bolestiam: Brufen sirup (pôsobí aj ako antipyretikum = liek na zníženie horúčky)
*
Na popáleniny: Panthenol vo forme spreja alebo gélu
*
Pri hnačke: Endiaron sirup (skôr na črevnej chrípky, pôsobí ako dezinfekcia a treba ho brať aspoň päť dní), Smecta (na jednorazovú prvá pomoc, zaberá okamžite)
*
Pri pichnutí hmyzom, vyrážke, svrbenie: Fenistil gél
*
Proti nadúvaniu: Sab Simplex kvapky (možné použiť aj pre dojčatá
*
Na upokojenie kašľa: Tusin kvapky
*
Na upchatý nos pri nádche: Nasivin (kvapky alebo sprej), Tyzine (olejové kvapky), Pinosol
*
Na výplach očí: Borová voda
*
Na dezinfekciu rán: peroxid vodíka, Septonex sprej alebo zásyp
*
Ďalšie potrebnosti: teplomer, náplasti s vankúšikom (môžu to byť aj detské s obrázkami), gázové obväzy, pružné ovínadlo, nožnice, spony na obväz, pinzeta

Dôležité: lekárnička by mala byť zamknutá (dieťa vylezie všade), umiestnená na suchom a chladnom mieste (nie v kúpeľni ani v kuchyni). Na vnútornú stranu dvierok patrí štítok s telefónnym číslom detskej pohotovosti.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: