Cytostatiká z bylín - nádorové ochorenia

Liečivé byliny sa tradične používajú na liečbu chorôb už po tisícročia.Účinky niektorých z nich sú porovnateľné s modernými liekmi.Ani súčasná medicína sa bez byliniek nezaobíde.Byliny aj zlúčeniny z nich sa môžu uplatniť aj pri liečbe nádorových ochorení


Mechanizmus pôsobenia cytostatík

Látky, ktoré zastavujú rast a množenie buniek, sa nazývajú cytostatiká. Môžu byť buď prírodného pôvodu alebo syntetické. V prípade, že je prírodná látka toxická alebo zle rozpustná vo vode, vyrábajú sa z nej polosyntetických zlúčeniny, ktoré sa potom využívajú na liečbu. Cytostatiká majú rôzny mechanizmus pôsobenia. Brzdia syntézu DNA a RNA v nádorových bunkách, narúšajú funkcie týchto buniek alebo ich priamo ničí. Cytostatické látka sa napríklad môže vmezeřit medzi nukleové kyseliny a zamedziť tak ich delenie. Tento spôsob sa nazýva interkalace. Takto pôsobí napríklad antibiotiká v prípade niektorých druhov leukémie. Niekedy sa cytostatikum naviaže na enzýmy v rakovinovej bunke tzv topoizomerázy.Celý komplex potom narušuje reťazec DNA nádorové bunky. Takto pôsobí podofylotoxin z byliny Podophyllum peltatum alebo kamptotecin izolovaný zo stromu Camptotheca acuminata.

Naholist štítnej - cytostatiká

Jedná sa o americkú bylinku Podophyllum peltatum, ktorá našla uplatnenie pri liečbe nádorových ochorení. V USA sa niekedy označuje ako americká mandragora. Naholist je trvalka, ktorá vyrastá z valcovitého podzemku, ktorý môže byť až jeden meter dlhý. Stonka býva asi 20-30 cm vysoká s dvoma listami, ktoré pripomínajú malé dáždniky, medzi nimižvyrůstá biely previsnutý kvet. Plodom je bobule. Podzemok sa využíva v americkom ľudovom liečiteľstve ako laxatívny prostriedok. Domorodci ďalej naholist odporúčali ako tonikum na pečeň, pľúca a žalúdok a tiež proti reumatizmu. Lokálne ho indiáni aplikovali na bradavice. Znaholistu sa dnes vyrábajú účinné lieky na celú radu chorôb. Extrakt z čerstvej byliny sa používa v prípade niektorých druhov bradavíc au kožných chorôb.

Čerstvý podzemok naholistu

je vysoko jedovatý a môže už pri dotyku spôsobiť vyrážku. Obsahuje zlúčeniny podofylotoxin a alfa-a beta-peltatin, ktoré vykazujú protinádorovú aktivitu. Podofylotoxin je ale značne jedovatý, a preto sa používajú jeho polosyntetických deriváty teniposid a etopozid.

Etopozid sa podáva predovšetkým pri rakovine semenníkov a na začiatku rakoviny pľúc, ďalej sa uplatňuje pri liečbe lymfómov a malígnych melanómov, Kaposiho sarkómu atď Teniposid sa predpisuje predovšetkým na liečbu lymfómov.

Okrasný strom - Camptotheca acuminata - cytostatiká

Pochádza z Číny a je jedným z významných zdrojov látok, ktoré pôsobia proti rakovine. Strom dosahuje výšky asi 12 metrov, jeho dekoratívne veľké listy sú lesklo zelené, kvety sú biele. V kôre tohto stromu sa nachádzajú alkaloidy kamptoteciny, u ktorých boli preukázané protinádorové vlastnosti. Kamptoteciny zachytávajú istý enzým, a tak brzdí replikáciu DNA a zabíjajú rakovinové bunky. Tieto alkaloidy sú slabo rozpustné vo vode, preto sa vyrábajú deriváty kamptotecinu: irinotekan a topotekan. Tie sú rozpustné vo vode a používajú sa na liečbu rakoviny čriev a vaječníkov, uplatnenie nachádzajú aj pri liečbe nádorov žalúdka, močových ciest a pľúc. Okrem toho posilňujú účinok a znižujú toxicitu cisplatiny, ktorá sa predpisuje pri liečbe niektorých typov rakoviny. Kamptoteciny sú považované za jedny z najperspektívnejších liekov na liečbu rakoviny v 21. storočia.

Jesienka obyčajná (Cochicum autumnale) - cytostatiká

Ďalšie nádejnú zlúčeninou pre liečbu rakoviny je kolchicín, alkaloid z jesienky jesenního. Jesienka je vytrvalá jedovatá rastlina, ktorá kvitne na jeseň. Nachádza sa hlavne na vlhkých lúkach. Na jar sa objavujú dlhé kopijovité listy jesienky a na jeseň vyrastá z podzemnej hľuzy bledo fialový kvet s dlhou rúrkou, ktorá je sčasti uložená v krajine. Jesienka sa ako liečivá rastlina tvrdí už dlhú dobu, používa sa napríklad pri liečbe dny, má aj antireumatické účinky. Kolchicín bol z jesienky izolovaný v roku 1820. Tento alkaloid brzdí delenie buniek, používa sa preto pri niektorých genetických vyšetreniach. Vzhľadom k vysokej jedovatosti nie je zatiaľ jeho používanie v protinádorovej liečbe príliš rozšírené. Kolchicín sa uplatňuje napríklad pri liečbe rakoviny čriev v prípade, že pacient nereaguje na cisplatiny.

Tis - cytostatiká

Tis je ihličnatý strom s čiarkovitými ihlicami vo dvoch radoch, ktoré bývajú asi 3 cm dlhé. Samčie kvety sú žlté a rastú v chumáče, samičie vyrastajú jednotlivo na konci vetvičky. Semeno tisu je obalené mäsitým misky, ktoré má obvykle červenú farbu. Tis červený (Taxus baccata) je u nás pôvodná, ale dnes sa pestuje skôr v parkoch ako okrasná drevina. V lesoch sa už vyskytuje len vzácne. Vďaka jedovatosti je užívanie tisu v liečbe obmedzené, občas slúžil na vyvolanie potratu, ale pritom mohlo dôjsť k ohrozeniu života. Jedovaté látky v tisu patrí medzi terpény a súhrnne sa označujú taxiny.

Z druhu tisu Taxus brevifolia bola v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia izolovaná zlúčenina Taxol, čo je vysoko účinné cytostatikum, ktoré sa vo forme zvanej docetaxol používa pri liečbe rakoviny vaječníkov, metastázami rakoviny prsníka a pľúc av prípade Kaposiho sarkómu. U týchto typov rakoviny sa po zavedení Taxol do liečby zvýšila možnosť prežitia až dvakrát.

Zimozeleň ružový (Catharanthus roseus) - cytostatiká

Pochádza z Madagaskaru. Jedná sa o veľmi dekoratívne kerovitý rastlinu s podlhovastými ústretovým listy, s ružovými alebo bielymi kvetmi, ktorá sa veľmi rýchlo rozrastá. Bylina sa na Madagaskare používa na liečbu cukrovky. Keď vedci skúmali jej účinky, zistili, že je to cytostatikum. Čoskoro boli z barvínku získané alkaloidy vinblastín, vinkristín, leurosidin a leurosin atď Pôsobí tak, že blokujú aktivitu látok, ktoré sa podieľajú na vnútrobunkovej transportu, a tým brzdia delenie buniek. Uvádza sa, že z rôznych druhov barvínku bolo získané asi 90 alkaloidov.

Aktívny alkaloid barvínku ružového vinblastín sa používa predovšetkým na liečbu Hodgkinova choroba. Po jeho zavedení do liečby sa možnosť prežitia pacientov postihnutých touto chorobou niekoľkonásobne zvýšila.

Vinkristín sa uplatňuje v liečbe leukémie u detí. Keď sa užíva celá rastlina, je jej pôsobenie pomalší a nie je tak dramatické ako u použitie výťažku.

Imelo - cytostatiká

V niektorých krajinách v Európe, ako je napríklad Švajčiarsko, Nemecko, Holandsko, Veľká Británia, Rakúsko či Švédsko, sa predpisujú prostriedky na liečbu rakoviny, ktoré sú vyrobené zo imelo. Tieto výrobky sú dostupné aj inde vo svete: v Kanade, USA, Indii, Južnej Afrike, Argentíne, Brazílii atď

Imelo je zelený poloparazitický krík, ktorý vytvára v korunách stromov až metrové trsy. Prostriedok bol objavený vďaka antropozofické medicíne. Imelo by podľa nej malo vyrovnať nevyváženou energiu pacientov s nádormi.

Imelo sa rozlišuje aj podľa typu stromu

na ktorom rastie. Imelo z jablone je podľa tejto teórie vhodné najmä pre ženy, z duba pre mužov atď Prostriedky sa tiež kombinujú s niektorými kovmi napríklad so striebrom, ortuťou, meďou podľa toho, pre ktorý orgán je preparát určený. Podľa antropozofické medicíny pôsobí imelo hlavne na myseľ, zvyšuje teplotu tela a aktivitu bielych krviniek, hormónov, enzýmov, zvyšuje možnosť prežitia.

Imelo má jednak protirakovinové účinky a jednak podporuje imunitu. Laboratórne sa zistilo, že bielkovina viskotoxin ničia obal rakovinových buniek a lektín zo imelo tlmí rast buniek tak, že blokuje syntézu určitých bielkovín. Avšak, je potrebné poznamenať, že výsledky klinických štúdií sa líšia. Niektorí lekári preto majú k preparátom zo imelo značnú nedôveru.

Ďalšie perspektívne byliny medicíny - cytostatiká

Alternatívna medicína na liečbu nádorov odporúča niektoré druhy bylín. Je potrebné zdôrazniť, že hoci sú niektoré z týchto prostriedkov perspektívny, je potrebné postupovať v spolupráci s lekárom a používať ich len ako podpornú liečbu.

V Kanade sa od dvadsiatych rokov minulého storočia predáva prostriedok, ktorého presné zloženie nie je celkom známe. Predpokladá sa, že obsahuje rebarboru (Rheum palmatum), šťaveľa kyslý (Rumex acetosa), brest (Ulmus fulva) a lopúch väčší (Arctium lappa). Laboratórne sa zistilo, že niektoré zlúčeniny izolované z týchto bylín vykazujú protinádorovú aktivitu, avšak výsledky testov celej zmesi boli negatívne.

Medzi perspektívne byliny s protinádorovými účinkami

patrí tiež juhoamerickej lapača (Tabebuia impetiginosa) alebo VILCACORA (Uncaria tomentosa), ktorých cytostatickej vlastnosti boli dokázané aj laboratórne

Z našich bylín odporúča ľudové liečiteľstvo napr. nechtík lekársky (Calendula officinalis).

Uplatnenie pri podpornej liečbe rakovín nájdu prostriedky, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti, či už to sú vitamíny, zelenina, ovocie či bylinky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: