Cyklistikou k zlepšeniu kondície a zdravia

Chcete si zlepšiť kondíciu, posilniť imunitu alebo zhodiť pár kíl, a to všetko na čerstvom vzduchu? Tak šliapnite do pedálov a jedem! Poradíme Vám čo na seba. Prezradíme Vám tipy, ako zvýšiť bezpečnosť na bicykli.


Cyklistika má veľa podôb. Je to takmer ideálny šport. Zdravý, aeróbne aj posilňovacie zároveň, a hlavne zážitkový. Na bicykli môžete vypotiť litre potu a prekonávať stovky metrov prevýšenia, ale aj popojíždět od rybníka k rybníku alebo spoznávať cudzie kraje. Záleží len na vás. Nielen romantiky povzbudí krásna krajina viac ako pokrikovania trénera na spinningu. Pohyb vonku pomáha otužovať organizmus a tak zvyšovať jeho obranyschopnosť. A navyše, ak sa k cieľu dopravíte na bicykli miesto autom, urobíte niečo aj pre prírodu.

Pre koho je cyklistika vhodná

Cyklistika v turistickej podobe je vhodná takmer pre všetky vekové kategórie a najrôznejšie stupne kondície. Pri jazde na bicykli nazaťažujete kĺbový systém toľko ako pri iných aeróbnych aktivitách. Bicykel nie je vhodné pre ľudí trpiacimi dlhotrvajúcou problémy s kolenami, členky, bedrový chrbticou a poruchami rovnovážneho ústrojenstva, epilepsiou as veľmi zlým videním alebo orientáciou v priestore.

Pripravte svoje koleso na novú sezónuS

ervis kola po dlhšej zimnej prestávke vykonajú samozrejme najlepšie odborníci. Ak sa ale stanete servismanem vlastného byciklu nemali by ste zabudnúť na:

*
Umytí kola

Pri starostlivom umývaní si totiž môžete všimnúť lecčeho, čo by ste inak prehliadli.

*
Kontrolu radenie

Riadiaci mechanizmus sa kontroluje podobne ako brzdy. Potrebuje premazať špeciálnymi ochrannými prípravkami a preskúšať hladkosť chodu. Väčší problém budú mať cyklisti, ktorí cez zimu nechali zaradené také prevody, ktoré príliš namáhajú pružiny v prešmykovač a prehadzovačke.

*
Pedále

Ak používate nášľapné pedále, zistite, či nedošlo k zmenám pri vypnutí systému (napr. kvôli korózii). Nespoliehajte na to, že keď ľahko nášľapné, pôjde rovnako ľahko aj "vycvaknout". Prehliadnite zarážky na tretrách, zvyčajne potrebujú pritiahnuť.

*
Brzdy

Aj keby ste nad všetkým ostatným mávol rukou, brzdy skontrolovať musíte. Bez preháňania - na ich funkčnosti závisí váš život. Najdôležitejšie je skontrolovať hladký chod lanka skrz "bovdenu". Dotykom i vizuálne preverte lanko po celej jeho dĺžke, všímajte si, či nedošlo k zlomeniu bovdenu alebo návarky ráme. Môžete tiež lanko vytiahnuť, aby sa vám lepšie promazávalo špeciálnym mazivom. Lanko nesmie byť nikde rozpleteno a na jeho koniec patrí duralová záslepka. Funkčnosť bŕzd prakticky vyskúšajte. Pozor, lanko je najzraniteľnejšou v mieste zovretie nastavovacej skrutky na čeľustiach.

*
Svetlo

Overte si, či vám funguje predný svetlomet, zapnite zadné blikačku a prepočítajte všetky predpísané odrazky.

*
Reťaz

Do vytiahnutí reťaze sa sami radšej nepúšťajte. Ku kontrole slúžia špeciálne mierky, ktoré je zbytočné si robiť, obslúži vás v každom servise. Ak má bicykel z minuloročnej sezóny za sebou niekoľko stoviek najazdených kilometrov, pozrite sa, do akej miery máte ojazdené pastorky a prevodníky.

*
Plášťa

Nahustite kolo podľa údajov na plášťoch. Až správne nafúknuté kolo možno zodpovedne posúdiť. Cez zimu hrozí, že plášte zpuchří (veľa to záleží na prostredí, v ktorom je koleso zazimovanie). Pozrite sa, či niekde nie sú viditeľné prodřeniny a do akej miery máte zísť vzorku. Ideálne je koleso nahustiť aspoň 24 hodín pred prvou výjazdom, I drobné trhlinky v dušiach sa prejaví únikom vzduchu.

Vyrazte na skúšobné prechádzku

Vydajte sa na krátku kontrolný jazdu po okolí a dobre počúvajte. Kolo nesmie vŕzgať ani vydávať žiadne ďalšie zvuky. I ťažko postrehnuteľné cinkání môže znamenať nebezpečenstvo zlomenia vidlice kolesa.

Návod na nákup nového kola

Pre ktoré kolo sa rozhodnúť

 

Predovšetkým sa rozhodnite, na čo bicykel chcete. Existujú tri typy kôl, medzi ktorými budete pravdepodobne váhať: cestné, trekové a horské.

Ako poznám, či je bicykel kvalitný?

Spoľahlivým vodítkom je cena. Pod päť tisíc nie je možné vyrobiť dobrý bycikl. Nájdite si špecializovaný obchod, kde vám nielen poradia, ale nechajú vás aj kúsok popojet, aby ste si nekúpili bicykel so zlou veľkosťou rámu. Veľkosť rámu sa prepočítava podľa výšky postavy, dĺžky trupu a dĺžky končatín. Existujú na to tabuľky, všeličo ale spoznáte aj podľa toho, ako sa cítite, keď na bicykel posadíte. Dôležité je správne nastaviť výšku sedla. Nohy by mali byť aj v najnižšej polohe mierne pokrčené v kolenách. Jediné správne šliapania je tzv okrúhle šlapania, pri ktorom plynule šliapete krúživým pohybom bez zadrhávaní v dolnej fáze alebo "dupanie" smerom nadol. Pretože nie každé kolo má výškovo nastaviteľné riadítka, niekedy nezostáva než u nich vymeniť predstavec, ktorý výšku riadidiel aj ich vzdialenosť od sedla upraví.

Typy bicyklov

*
Cestné kolo: je zo všetkých najľahší, ale tiež najmenej stabilné. K lepšej stabilite mu pomôžete výraznejším vzorkou gúm alebo "obutím" širších galusek. Dá sa na neho naložiť bagážou, ale v tom prípade prídu navnivoč jeho jazdné vlastnosti. Cena sa pohybuje zhruba od pätnástich ku sto tisícom.
*
Trekové kolo: je dobrý kompromis: výborne sa hodí pre cykloturistiku, ak trasy povedú prevažne po okreskách, ale ak si kúpite stroj s odpruženou vidlicou, zvládne aj ľahší terény. Dozadu bez problémov priskrutkujete nosič alebo detskú sedačku a pripevníte brašne. Trekové kolo drží veľmi dobre stabilitu a cena slušne vybaveného modelu sa pohybuje od 6000 Sk vyššie.
*
Horský bicykel: máva viac prevodov ako trekové kolo, širšie opláštenie a mohutnejší rám, takže je najstabilnejší. Je tiež najťažšie, ale pri dobrom nastavení prevodu to v teréne skôr oceníte. Radšej si kúpte celoodpružený model, aby sa vibrácie z terénu neprenášali priamo do bedrovej chrbtice, a pýtajte sa po uzamykateľnom odpruženie. Cena za dobre vybavené kolo je od 10 000 Sk.

Ako zabezpečiť bezpečnosť na bicykli

Buďte vidieť! Kúpte si oblečenie s reflexnými nášivkami (dajú sa kúpiť aj jednotlivo v cyklistickom obchode alebo galantérii). Nepodceňujte ani správne osvetlenie kola: zákon nariaďuje biele svetlo vpredu, červené vzadu, oranžové odrazky do výpletu kolies a na šlapky. Reflexné odrazkou označte aj objemnú bagážou vybočujúce do cesty. Dávajte si pozor na autá, na vzduchovú kapsu za rýchlo idúcim väčším vozidlom.

Kúpte si cyklistickú prilbu. A pretože zákon nepovoľuje predaj nehomologovaných heliem je celkom jedno, ktorú si vyberiete. Najdôležitejšie je zvoliť správnu veľkosť a pomocou remienkov prilbu dostatočne utiahnuť.

Vhodné oblečenie na bicykel

*
Základom sú špeciálne cyklistické nohavice s výstuhou v rozkroku tzv Capak. Majú sa nosiť na holom tele. K dostaniu sú v rôznych dĺžkach is praktickými traky. Výstuha v rozkroku je zároveň antibakteriálny vložkou.
*
Miesto bavlneného trička je vhodnejšie dres zo špeciálneho materiálu, ktorý odvádza vlhkosť.
*
Pod dres navlečte tzv "propocovák", nátelník z osobitného sieťového materiálu, ktorý odvádza pot.
*
U bundy myslite pri kúpe na dlhšie rukávy, pretože sa vám pri jazde trochu vysoukají.
*
Bez ochranných okuliarov s UV filtrom sa tiež nezaobídete. Z oranžového zafarbenia veľa ľudí bolieva hlava, cez tmavé zafarbenie nie je dosť dobre vidieť. Vhodné je dymovo modrosivé sfarbenie skiel.
*
Zbytočností nie sú ani cyklistické rukavice bez prstov.
*
Ak máte obavy, aby ste neprostydli a nebolela vás kolená, kúpte si návleky, ktorými môžete doplniť kratšie nohavice.
*
Správne ponožky nájdete medzi tzv "funkčným prádlom" určeným pre šport. Dobre sajú pot a nestudí ani, keď sú prepotené.
*
A čo na nohy? Dobrá topánka na cyklistiku nie je mäkká v špičke, neláme sa uprostred a tesne prilieha k celej nohe.

Potrebné vybavenie na cyklistický výlet

*
Nezabudnite na dostatok tekutín. Na dlhšiu trasu si namiešajte miesto obyčajnej vody radšej energetický koktail a pite priebežne po menších množstvách.
*
Pre doplnenie energie si pribaľte čokoládu, cereálne tyčinku, tatranky. Výborným zdrojom energie je tiež banán.
*
Nielen na dlhšie vzdialenosti je dobré mať so sebou pumpičku, imbusový kľúč a všetko potrebné náradie na opravu pichli duše.
*
Pretože na cyklistickom výlete je dobré počítať is nepríjemnými variantmi je dobré mať pri sebe mobil a menšie sumu peňazí pre nepredvídané potreby.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: