Čo skrýva voda v bazéne, kúpalisku, rybníku, mori

Patríte k nadšencom, ktorí pri pohľade na špliechajúcu hladinu bezodkladne odkladajú oblečenie? Plávanie je rozumný spôsob pohybu, pri ktorom rovnomerne pretiahnete celé telo a ešte sa osviežite. Než ale prvýkrát namočíme palec,radšej sa pozrite ešte raz.


Keby sa mal človek riadiť príručkami pre cestovateľov, odporúčaniami hygienických staníc, pôžitok z kúpania by si najskor úplne odoprel. Zdá sa, že ide o vysoko rizikovú činnosť, pri ktorej vám hrozí, že sa:

*
utopíme,
*
stanete obeťou zákerných cudzopasníkov, ktorí sa usídli vo vašich vnútorných orgánoch a postupne vás zožerú zaživa,
*
osypete mimoriadne odpornú vyrážkou.

To všetko sa môže vážne stať. Doktori majú pravdu. Prečo by sa to ale malo nevyhnutne stať práve vám?

Miesta pre najbezpečnejšie kúpanie

Bazén

Najbezpečnejšie je bazén (ale trochu bez poézie). Ak vám nechýba prírodné prostredie, zato ste zaťažení na čistotu, bazén je pre vás to pravé.

Jedno z mála rizík, ktoré tu hrozí (ak neuvažujeme o tom, že uklouznete na mokrých dlaždiciach a zlomíte si nohu), je:

*
zápal očných spojiviek, vyvolaný Chlamydiou trachomatis. Tento mikroorganizmus sa častejšie prenáša pohlavným stykom - u mužov vyvoláva zápal močovej trubice, u žien zápal krčka maternice, pri kúpaní to však nehrozí. Nákazu umožňuje zlá chlorácia vody v bazéne, ako bežní návštevníci ju ale rovnako neodhalíme. Jediná spoľahlivá ochrana je nepotápět sa.

Vlhké a teplé prostredie spŕch a šatní svedčí nežiaducim mikroorganizmom. K vírusovým chorobám, ktoré si môžete z bazéna odniesť, patria predovšetkým:

*
bradavice.

Candida albicans a trichofycie sú kvasinky rastlinného pôvodu, ktoré najčastejšie spôsobujú:

*
kožné plesne - plesňové ochorenia nôh môžu mať rôzne formy. Prejavujú sa svrbením a pálením, šupinatými ekzémy, začervenaním alebo pľuzgieriky, zežloutnutím nechtov, ich lámaním alebo uvoľnením z lôžka. Liečenie je zdĺhavé a ťažké. Určite je jednoduchšie nechodiť po dlaždiciach naboso a obuť si radšej kúpacie papuče.

Kontrolovanej kúpalisko

Po celú sezónu sú prírodné kúpalisko pravidelne monitorované hygienik; ak by zistili kvalitu vody po chemickej alebo mikrobiologickej stránke nevyhovujúce, majú právo objekt okamžite uzavrieť. Kúpanie je tu teda relatívne bezpečné. Nemožno ale úplne vylúčiť náhodnú orálna chorobu chorobami, ktoré sa bežne prenášajú jedlom alebo pitím, ako je napríklad:

*
bacilární úplavica (dyzentérii),
*
akútne hnačkové ochorenia (pôvodca Escherichia Coli).

Bezpečnosť je tu priamo úmerná sebadisciplíny a civilizovanosti ostatných návštevníkov (dôsledné používanie WC a podobne). V každom prípade je lepšie vyhnúť sa prehĺtanie vody.

Poctivý český rybník

Nechcete sa krčiť na kúsku trávy so stovkami ďalších ľudí (a ešte k tomu platiť vstupné)? Pred kúpaním v osamelom rybníku alebo lesnom jazierku sa najskôr pozrite, či jeho hladinu (treba len niekde) nepokrýva "vodný kvet" - súvislá vrstvička, podobajúcu sa zelené kašu alebo krupicu. Jedná sa o:

*
sinice (Microcystis aeruginosa), rastlinky, ktoré produkujú toxické látky. Vrstvu možno "rozohnať" alebo sa jej vyhnúť, kúpanie v takejto vode však môže spôsobiť vyrážku, začervenané oči a nádchu; u alergikov sa môžu vyskytnúť rôzne kožné problémy a zápaly spojiviek. Po náhodnom prehltnutí sa môžu objaviť žalúdočné a črevné ťažkosti, pečeňové problémy alebo bolesti hlavy.

Ak pociťujete po vykúpaní silné svrbenie kože a po približne 10 hodinách sa vám na koži objavila spústa pupienkov, boli ste pravdepodobne napadnutí:

*
motoličkami (Trichobilharzia). Larvy týchto cudzopasníkov prenikajú do tela neporušenou pokožkou. Množia sa v tele sladkovodných ulitníkov.; Larvy potom prenikajú do definitívneho hostiteľa, v tomto prípade do vodného vtáka, v ktorého tele dospievajú. Ak sa vyskytne blízkosti nepravý hostiteľ - človek-napadnú miesta nepokrytá plavkami. V ľudskej koži potom spôsobí podráždenie a následne zahynú.

Takzvaná cerkáriová dermatitída (cerkarie = posledný larvární štádium motoličky) po niekoľkých dňoch sama odznie, nepatrí ale k najpríjemnejším zážitkom. Intenzívne svrbenie možno tlmiť masťami obsahujúcimi antihistaminiká alebo kortikoidy. Odporúča sa vyhýbať sa stojatým vodám, kde sa vyskytujú ulitníky; larvy odpudzuje kože natretá repelentom alebo opaľovacím krémom.

Morské radovánky, aneb aké nebezpečenstvo hrozí z mora

Pŕhlivce

*
Niektoré sasanky, medúzy a trubýši sú úplne neškodní (napríklad v Stredozemí veľmi Hojná medúza ušatá). V tropických oblastiach oboch oceánov sa ale vyskytujú druhy, ktoré už po niekoľkých minútach od kontaktu spôsobí napadnutému svalové kŕče, astmatický záchvat alebo zlyhanie srdca. Bežné požahání bolí asi ako popálenie od žihľavy, niekedy sa môže objaviť opuch a pľuzgieriky. Pri pocite pálenia sa rýchlo snažte dostať k brehu; ak na vás zostalo nejaké chápadlo prichytené, polejte je silným alkoholom.
*
Morské morskí ježovia ("ježkovia") - na skalnatom stredomorskom pobreží veľmi hojné, sú opatrené vápenitá schránkami a krehkými ostne, ktoré sa pri našliapnutí ľahko zalomia a zostanú v rane. Po zmäkčenie salicylovú masťou je väčšinou možné vytlačiť, prípadne sa po niekoľkých dňoch uvoľní hnisanie . Proti bolesti sa odporúča horúca kúpeľ. Ak je úlomok príliš hlboko, je potrebný drobný chirurgický zákrok. Každé bodnutiu vydezinfikujte! Ježovka žijúce v tropických moriach môžu pri poranení navyše spôsobiť otravu.
*
Raje, sú chrupavkovité ryby sa splošteným, do strán rozšíreným telom. Čakajú zahrabanie až po oči v piesku morského dna. Keď na ne človek šliapne, zaútočí chvostom, na ktorého konci je jedovatý tŕň. Rana rýchlo opuchne a kruto bolí; môže sa pripojiť aj slabosť až mdloby. Ošetrenie lekárom je nutné.

Prevencia pred konfliktom s obyvateľmi mora: je možná len do istej miery. Nebezpečenstvo znížime používaním vodných okuliarov (máme tak väčšiu šancu živočícha včas spozorovať) a nosením obuvi do vody. Je lepšie vo vode plávať ako chodiť.

útok žraloka - je najpravdepodobnejší pri pobreží Austrálie, druhý v poradí je Karibik. Riziko výrazne zvyšuje drobné krvácajúce poranenia, nepravidelné pohyby (špliechanie) a kúpanie v noci.

Sladkej vody exotických krajov

V stojatých alebo pomaly tečúcich vodách Afriky, Latinskej Ameriky a Ázie, je pomerne vysoká pravdepodobnosť nákazy veľmi nepríjemnými:

*
vnútornými parazitmi (bilharióza, dracunculóza a podobne).

Larvy prenikajú do tela kožou. Jeden až tri mesiace sa vyvíjajú a potom napadajú hostiteľskej inštitúcie, napríklad močový mechúr, obličky, črevá alebo pečeň. Môže tak dôjsť ik pomerne závažným poruchám s trvalými následkami. Skúsení cestovatelia preto dôrazne varujú pred kúpaním či brodením v sladkovodných rybníkoch, kanáloch, močiaroch alebo nádržiach (ale aj potrebné v Nílu). Ak k tomu dôjde, riziko nákazy sa dá znížiť okamžitým a dôkladným osušením uterákom.

Nevhodné správanie u vody

Riskujete keď:

*
plávate ďaleko sami, bez sprievodného plavidla a bez možnosti zavolať pomoc. Aj keď sa považujete za dobrého plavca, silný protivietor, náhla zmena počasia, nevoľnosť alebo kŕč vám môžu urobiť čiaru cez rozpočet,
*
skáčete do neznámej vody. Vždy si sami overte hĺbku a charakter terénu pod hladinou, a to aj vtedy, keď z rovnakého miesta bežne skáču miestnej frajeri. Oni vedia, kam sa trafiť - vy nie,
*
púšťate sa do vody s plným žalúdkom. Vaše telo teraz potrebuje všetku energiu na trávenie; nemôže zahrievať a vyživovať vaše svaly. Nerobte mu naschvály,
*
zostávate vo vode (alebo na vode), aj keď sa ženie búrka. Nerobte hrdinu - alebo sa chcete zoznámiť s elektrickým výbojom o napätí niekoľkých miliónov voltov? Predsa viete, že voda je výborný vodič.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Čo skrýva voda v bazéne, kúpalisku, rybníku, mori

Beroun 1 Hořovice Zdice Králův Dvůr u Berouna Komárov u Hořovic Karlštejn Hostomice pod Brdy Cerhovice Liteň Loděnice u Berouna Žebrák Hýskov Nižbor Vráž u Berouna Hudlice Broumy Praskolesy Chyňava Kublov Lochovice