Čo je zooterapie?

Máte doma psa či mačku? Poznáte ten ukľudňujúci pocit, keď si hráte so svojím domácim miláčikom? Či už máte každé domáce zvieratko, iste dáte za pravdu tým, ktorí tvrdia, že zvieratá už len svojou prítomnosťou môžu liečiť.


V súčasnej dobe je liečba pomocou zvierat jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich liečebných metód. Máte depresiu alebo pocity smútku alebo skľúčenosti? Skúste vziať na prechádzku svojho psa! Alebo si vo svojom okolí nájdite farmu, kde organizujú jazdecké kurzy na koňoch!

Rozdelenie zooterapie

Na základe poznatkov, že prítomnosť a práca so zvieratami lieči, vznikla zooterapie. Môžeme ju rozdeliť na hipoterapie, canisterapii a felinoterapii. Liečivá sila zooterapie tkvie v tom, že v prítomnosti zvierat sa nám zníži krvný tlak, celkové napätie a nervozita. Kontakt so zvieratami má veľký vplyv na našu psychiku. Zviera sa stane naším priateľom, ktorý nám pomôže zaradiť sa lepšie do spoločnosti a nájsť priateľov. Prečo toho nevyužiť?

Čo je hipoterapia?

Hipoterapie je liečebná metóda, ktorá využíva pôsobenie koňa na ľudský organizmus. Obvykle je spojená s liečbou porúch pohybového ústrojí.Velmi účinná je aj pri liečbe psychických a telesných ochorení. Hipoterapie využíva jazdy na koni na uvoľnenie svalov a navodenie príjemného pocitu uvoľnenia. Čo môže byť krajšie ako pohľad na prírodu okolo vás z konského chrbta!

Komu môže pomôcť hipoterapia?

Liečba pomocou hipoterapie sa používa ako forma fyzioterapie najmä u pacientov s neurologickými, ortopedickým, kardiologickým a duševným ochorením. U detí sa používa pri poruchách správania, reči, aj pri ďalších psychických a telesných ochoreniach. Trápia vás pocity menejcennosti? Cítite sa sami? Myslíte, že máte nízke sebavedomie? Skúste hipoterapie! Je tiež vhodná pre tých, ktorí sú zdraví, ale trpí nedostatkom sebavedomia a priateľstva.

Hypoterapie a deti

Najčastejšie sa praktikuje hipoterapie u detí. U nich sa dosiahol najväčší pokrok, pretože bolo preukázané, že u detí vždy došlo k zlepšeniu zdravotného stavu. Hipoterapie sa vykonáva na špecializovaných farmách s vycvičeným koňom. Zvyčajne prichádza deti spolu s rodičmi, čo obohatí ich rodinný život a upevní vzťahy.

Ako pomáha hipoterapie deťom?

Pravidelný pohyb kone hore, dole a do strán prehrieva a zároveň masíruje celé telo dieťaťa. Núti dieťa, aby držalo rovnováhu, a tým zapája všetky svaly. Vedie k zlepšeniu fyzickej aj psychickej kondície. Pravidelné kurzy hipoterapie prispievajú k účasti detí do spoločnosti, deti si nájdu kamarátov, ktorí trpia rovnakou chorobou ako ony. Vďaka kurzom deti získavajú dobrý vzťah k prírode a zvieratám.

Ako prebieha hipoterapia?

Hipoterapie prebieha vždy pod dohľadom skúseného hipoterapeuta či fyzioterapeuta. Kôň má vždy vodiče, ktorý kone drží a vedie počas chôdze. Návštevník kurzu sa musí najprv oboznámiť s koňom a až k nemu získa dôveru, môže skúsiť jazdu. Kurzy hipoterapie môžete navštevovať podľa ponuky danej farmy alebo centra. Pre niekoho sú vhodné pravidelné kurzy, raz či dvakrát týždenne a pre niekoho sú ideálne prázdninové letné kurzy, ktoré trvajú zvyčajne jeden alebo dva týždne.

Jazdy na koni na farmách

Poznáte v okolí farmu, ktorá ponúka jazdy na koni? Skúste využiť jej ponuky! Spoznajte aký je pohľad na svet z konského chrbta! Budete nadšení, že sa dokážete udržať v sedle a čo potom až sa naučíte jazdiť sami bez pomoci trénera! Ak máte deti, skúste vziať so sebou aj je. Je treba si dať pozor na výber správneho koňa, aj keď väčšina koní znáša deti dobre. Kôň, rovnako ako vy, potrebuje nejaký čas, aby si na vás zvykol a ak s ním budete jazdiť častejšie, uvidíte, akú radosť bude mať z vášho príchodu, pretože aj kôň má rád kontakt s ľuďmi a dovedie oceniť ich pozornosť.

Canisterapia

Canisterapia je liečebná metóda založená na kontakte psa a človeka. Pri kontakte so psom počas maznanie stúpa hladina endorfínu nielen u človeka, ale aj u psa, čo dokazuje, že tento kontakt je príjemný pre obe strany. Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka. Máte doma psa? Potom to určite potvrdíte. Pes dokáže byť verným a spoľahlivým spoločníkom pre každého z nás. Najmä pre seniorov sa stáva nepostrádateľným spoločníkom. Hlavne pre tých, ktorí žijú sami a starostlivosti o psa im prináša radosť a zároveň ich udržiava vo fyzickej kondícii.

Kedy sa používa terapia so psami?

Canisterapia výrazne pomáha u mentálne a duševne chorých ľudí alebo u ľudí, ktorí potrebujú povzbudiť pri ich choroby. Jedná sa napríklad návštevy psov u onkologicky chorých detí, návšteva seniorov v domovoch alebo nemocniciach ... Pes môže vždy pomôcť, jeho veselosť a bezstarostnosť zaženie aj tie nejchmurnější myšlienky. Pacientom prináša radosť a chvíľku oddychu od ich problémov.

Kto môže byť canisterapeutem?

Chcete aj vy pomáhať chorým ľuďom a pracovať so psom? Najprv si musíte prejsť kurzom canisasistenta, čo je prvý stupeň odbornej kvalifikácie. Ako canisasistent môžete samostatne prevádzkovať aktivity s klientmi za pomoci psa, to znamená, že môžete priviesť psa ku klientovi a ten si s ním môže hrať alebo hladkať. Ide tu len o sebestačné klientov, napríklad v domovoch dôchodcov, detských domovoch atď Ale aj tak je nutný dohľad personálu alebo opatrovateľa.

Canisasistent - profesionál

Jedná sa o sociálnych pracovníkov, fyzioterapeutov a ďalších odborníkov zo zdravotnej či sociálnej sféry, ktorí chcú používať canisterapii vo svojej praxi. Títo odborníci poznajú dôkladne zdravotný stav klienta. V kurze canisterapia sa dozvie, ako pracovať s klientom, aby došlo k zlepšeniu jeho stavu. Pracujú sami so psom aj klientom.

Canisterapeut

Canisterapeuti sú skutočnými odborníkmi na canisterapii. Prešli úspešne kurzom canisasistenta a majú v tomto odbore dlhodobú prax. Preto je ich u nás tak málo.

Čo je felinoterapie?

Felinoterapie je ako predchádzajúce liečebné metódy založené na priaznivom vplyve prítomnosti zvieraťa, tentoraz ale mačky. Máte doma mačku či kocúra? Potom iste viete, že mačka je na rozdiel od vyššie uvedených zvierat úplným opakom, čo sa týka správania k človeku. Mačka je samostatná, nepotrebuje takú starostlivosť ako pes, niektorí chovatelia dokonca tvrdia, že sa o seba dokáže postarať sama. Viete, že mačka si utvára názor na človeka už pri prvom kontakte? To potom ovplyvní ich vzájomné spolužitie.

Čo lieči felinoterapie?

Felinoterapie lieči rovnaké choroby a poruchy ako canisterapia, najčastejšie ide tiež o duševné problémy. Mačka sa pre svoju nenáročnosť používa predovšetkým u seniorov a handicapovaných ľudí. Felinoterapie môže byť buď pasívne - pomáha samotná prítomnosť mačky u pacienta alebo interaktívne - pacient o mačku stará, vytvorí si k nej vzťah, má za ňu zodpovednosť a mačka sa stane jeho priateľom.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: