Chronický únavový syndróm - môže postihnúť aj Vás

Únavu pozná asi každý z nás, avšak keď už človeka vyčerpá napríklad obyčajné čistenie zubov alebo obliekania, nie je tu niečo v poriadku. Môžeme uvažovať o celej rade rôznych chorôb, medzi ktorými sa vyskytuje aj chronický únavový syndróm.


Keď sa povie únava

Únava je úplne bežným problémom, na ktorý si sťažuje veľké percento ľudí. Najhoršie sú na tom rozvinuté krajiny. Ľudia sú neustále unavení z práce, z chorôb apod Únava je ale príznakom, ktorý je charakteristický pre obrovský počet ochorení a chorôb (napríklad cukrovka, choroby krvi ai). Únava nastáva pri neustálom zhone, práci, náročnom štýle života, pri problémoch vo vzťahu atď Faktom je, že únavou trpia viac ženy ako muži, čo je vysvetľované hlavne záťažou na ženu (zamestnanie, domácnosť).

* Dlhodobá únava trápi až štvrtinu populácie, ale len asi 2 až 3% z tohto počtu sú podľa kritérií diagnostikovaní ako pacienti s chronickým únavovým syndrómom.

Základná charakteristika CFS

Mnohí ľudia sa príliš nestotožňujú s tým, aby sa choroba označovala ako chronický únavový syndróm, pretože to nemá s bežnou únavou nič spoločné. Pomenovanie túto chorobu akoby zľahčuje.

Chronický únavový syndróm sa prejavuje prevládajúcim silným vyčerpaním

extrémnej únavou a neefektívnosť. Táto choroba je veľmi častým chronickým ochorením a údajne sa vyskytuje dvakrát častejšie ako roztrúsená skleróza. A aj napriek tomu nie je súčasti Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKN).

Chronický únavový syndróm postihuje mužov aj ženy, jedinca akejkoľvek vekovej kategórie, farby pleti alebo spoločenského postavenia

Najväčším problémom pri tejto chorobe je únava, ktorá je tak hlboká, že bráni vykonávanie i tých najjednoduchších činností (napr. nakupovanie, umývanie riadu a pod). Typická je aj strata výdrže-človek nie je schopný napríklad doříct vetu, musí si oddýchnuť.

Chronický únavový syndróm v minulosti

Známou osobnosťou, ktorá trpela touto chorobou, je Florence Nightingaleová-založila organizáciu Červený Kríž, starala o vojnové bojovníkmi. Chorobou ochoreli vo veku 30 rokov a po celý život už zostávala len na lôžku. Keďže sa narodila 12. mája, je tento deň spätý s CFS. Prebehlo niekoľko "epidémií" CFS (1984 Nevada, 1934 Los Angeles, 1948 Island, 40. roky vo Švajčiarsku). Špekuluje sa tiež o tom, že CFS trpel aj Charles Darwin. Dlhodobá únava sa v 19. storočia označovala ako neurasténie.

Ako sa chronický únavový syndróm prejavuje

Prepuknutie CFS je spravidla náhle, zvyčajne je to spojené s iným ochorením (s charakteristickými príznakmi pre chrípku), s emočná krízou, traumou, úrazom, operáciou apod Medzi príznaky patrí ľahko zvýšená teplota, dlhšie trvajúcu bolesť v krku, zväčšené a citlivé lymfatické uzliny, narušený spánok (človek spí potrebné len 2 hodiny, potom už nemôže zaspať), aj po prospané noci je človek stále unavený, bez energie, nesústredenosť, poruchy krátkodobej pamäti, problém is jednoduchým rozhodovaním. Človek môže byť ďalej podráždený, úzkostný, má záchvaty paniky, trpia depresiami, bolesťami hlavy, svalov, kĺbov, brucha, plynatosťou, zápchou, hnačkou, opary, človek sa ľahko zadýchavať, má nepravidelný tep, cíti bolesť na hrudníku, trasie sa, má zimnici, je precitlivený na hluk, pach, lieky, alkohol. Ľudia s týmto ochorením majú tendenciu priberať na váhe.

Prečo choroba vzniká-chronický únavový syndróm

Príčina chronického únavového syndrómu nie je zatiaľ úplne objasnená, ale svoju úlohu tu zohrávajú vírusové infekcie, stres, poruchy imunity. Choroba podporuje zlé životné prostredie, vyčerpania, podvyživení, hormonálne výkyvy. V minulosti sa choroba označovala ako tzv myalgická encefalomyelitída.

Diagnóza CFS je nasledovné:

* Únava, ktorá trvá minimálne pol roka, ktorá sa nedá odstrániť ani pokojom na lôžku a spôsobuje pokles normálnej činnosti aspoň o 50%.
* Musí sa vylúčiť iné príčiny vzniknutej únavy (napríklad onkologické, psychiatrické faktory).
* Kritériá, ktoré vylučujú diagnostiku CFS, sú obezita, časté užívanie alkoholu, užívanie drog, poruchy príjmu potravy, demencia, iná súvisiace telesná alebo psychická choroba.

Typická obeť CFS

* Choroba často postihuje cieľavedomé ženy so vzdelaním (vo veku asi 30 rokov), ktoré musia zvládať kariéru aj rodinu, málokedy odpočívajú a neustále sa chcú zdokonaľovať.
* Chronickým únavovým syndrómom trpia hlavne ľudia orientovaní na dosahovanie maximálneho výkonu, ktorí sa neustále zameriavajú na svoje povinnosti.
* Veľké percento ľudí s CFS má alergiu.
* Najčastejšie postihuje ľudí vo veku 25 až 45 rokov.

Dá sa choroba liečiť?

Podľa výsledkov vyšetrení nie je človek nijako chorý, preto sa lieči len samotné prejavy. Je nevyhnutné poskytnúť človeku psychologickú podporu.

Postihnutý pacient by sa mal snažiť vypozorovať, čo prispieva k zhoršeniu a zlepšenie jeho stavu a na základe toho upraviť svoj životný štýl, pokúsiť zbaviť sa stresu, zdravo jesť (každý deň minimálne 5 ks ovocia či zeleniny). Osvojte si relaxačné techniky, meditujte, cvičte jogu, ľahký aerobik.

človek by sa mal snažiť upokojiť vo všetkých oblastiach svojho života

Základom je dostatok, ale nie nadbytok spánku, pravidelné jedlo (ovšem nepřejídání sa), mierny pohyb. Rešpektujte potreby svojho tela a stanovte si reálne ambície. Opýtajte sa lekára na kontakt na špecialistu, ktorý vás naučí šetriť svoju energiu.

Pokúste sa o duševnú rovnováhu

Ide však o zložitú úlohu, pretože vyrovnať sa s chronickou chorobou je stresujúce, depresívne, úzkostné. Tu môžu pomôcť rôzne metódy. Ak sa zhorší aj psychika pacienta, môže pomôcť psychoterapia a antidepresíva. Niektorým ľuďom prospieva aj kontakt s ostatnými, ktorí sú tiež postihnutí touto chorobou. Hlavne sa nesnažte so svojím problémom byť sami. Informujte o chorobe rodinu, priateľov, kolegov, aby pochopili, že skutočne ide o chorobu, ktorá vyžaduje trpezlivosť a ohľad.

O prevencii v tomto prípade nemôžeme ani hovoriť, pretože nie je stanovená jasná príčina choroby.

Doplnky stravy

Keď nášmu organizmu chýbajú nejaké výživovo dôležité látky, vždy to môže zapríčiniť únavu. Odporúčajú sa nasledovné doplnky: vitamín C, karotenoidy, ľubovník, echinacea, horčík, sladkého drievka, sibírsky ženšen, kozinec, Tabebuia.

Schopnosť odpočívať je v dnešnej dobe umením

Dnešný pretechnizovaný svet nás neustále vedie ku zhonu. Ľudia usilujú o peniaze, vyššie postavenie, pracovné úspechy, chcú byť "v obraze" atď Aby mohol človek týchto spomenutých cieľov dosiahnuť, musí vynaložiť isté psychické a fyzické úsilie. Ak je človek vyčerpávaní, potrebuje aj odpočívať, skrátka musí tu existovať určitá vyváženosť. Kto túto zákonitosť prepadla, škodí sám sebe, svojmu zdraviu. Ono sa niekedy nie nadarmo hovorí, že človek si ničí svoje zdravie, aby zarobil peniaze, a potom platí, aby zdravie opäť dosiahol.

Dostatok kvalitného odpočinku je prevenciou rôznych ochorení

Aby sme si pestovali zdravý životný štýl, je potreba urobiť si čas len pre seba, "vypnúť", proste odpočívať. Znie to tak jednoducho, ale nie každý to dokáže ...


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: