Chrípka a prechladnutie - sprievodca a rady

Niekedy je ťažké určiť, či sa stretávate s chrípkou, alebo obyčajným nachladnutím. Nachladnutie má postupný priebeh, zatiaľ čo chrípka sa objaví prudko. Ešte ráno sa treba môžete cítiť úplne v pohode.....


Chrípka versus prechladnutie

Typickými príznakmi prechladnutia sú bolesť hrdla, nádcha, upchatý nos, kýchanie a chrapot. Chrípka sa prejavuje horúčkou, úplnou vyčerpanosťou, triaškou, nevoľnosťou, bolesťou kĺbov a svalov. S nachladnutím by ste si mali poradiť do týždňa, s chrípkou budete bojovať v poriadku dní až týždňov. Chrípka môže viesť k ďalším komplikáciám ako zápal priedušiek, zápal pľúc.

Echinacea - prevencia chrípky a nachladnutia

Tento prírodný liek predchádza chrípke a prechladnutí. Zatiaľ však nebolo potvrdené, či má významné účinky aj pri liečbe už vzniknuté choroby.

Bazy čiernej - uľaví od sprievodných prejavov chrípky

Bazy čiernej a preparáty s výťažkami z bazy majú schopnosť zmiernenie symptómov ochorenia, napríklad horúčku.

Starý dobrý kurací vývar

Môže to znieť trochu komicky, ale kuracie polievka je na chrípku a prechladnutie naozaj účinným prostriedkom. Dodá potrebné tekutiny, inhalácia pary z polievky uvoľní dýchacie cesty, lieči zápal. Musí sa však jednať o polievku pripravenú doma, nie o náhradky z obchodov.

Dbajte na pitný režim, na prvom mieste sú čaje

Pri chrípke a prechladnutí musíte dodržiavať pravidelný pitný režim. Zabudnite na kávu a sladené limonády, pite čaje, džúsy, vodu. Horúce nápoje uvoľní upchatý nos a úplne najlepšie z nich je čaj, predovšetkým harmančekový (tlmí zápal) alebo mätový.

Jedzte cesnak

V cesnaku nájdeme dôležitú látku menom allicín (nachádza sa aj v cibuli). Allicin podporuje imunitný systém, má protizápalové účinky, je prevenciou nachladnutia a zmierňuje priebeh ochorenia. Pôsobí antibakteriálne, antibioticky. Predchádza vzniku sprievodných bakteriálnych komplikácií spojených s chrípkou.

Sila medu

Na liečivé účinky medu vsádzali už naše babičky, aiv dnešnej dobe im musíme dať za pravdu. Med je prostriedkom proti chrípkovým vírusom, pomáha pri kašli, uľavuje od škrabanie v krku.

Inhalujte!

Inhalácia horúcej pary je skvelou metódou pre uvoľnenie upchatého nosa, nosohltanu a utíšenie zapálenej sliznice. Horúca para znamená pre vírusy doslova "postrach". Avšak účinok procedúry podporíte ešte pridaním olejov, byliniek, alebo treba soli. V čase ochorenia inhalujte aspoň dvakrát denne (asi 5 minút).

Stavte na zázvor

Na horúčku a kašeľ pomôže nastrúhaný koreň zázvoru. Tip: pripravte si zázvorový čaj! Jednoducho zalejte nastrúhaný zázvor vriacou vodou a nechajte pár minút lúhovať.

Přiostřete si pokrmy

Ostrá jedla podporí potenie a uvoľnenie upchatých dutín. Inšpirujte sa treba indickú alebo čínskou kuchyňou, alebo si skrátka prisypte trochu viac korenia ako obvykle.

Pomôže alkohol?

Starí "alkoholu so striedmou spotrebou" vás budú skalopevne presviedčať, že na chrípku je zaručeným liekom slivovica, varené víno, alebo iný alkohol. Čo je na tom však pravdy? Ak sa vaša choroba nachádza v samotnom začiatku, môže niektorý druh alkoholu pôsobiť svojím spôsobom liečivo, avšak po vypuknutí ochorenia už alkohol stav len a len zhoršuje. A to najhoršie, čo v takej situácii môžete urobiť, je použitie alkoholu na lieky.

Povery o chrípke

Chrípka sa síce radí k najbežnejším ochorením, však panuje o nej nespočet povier. Poďme sa niektorým z nich pozrieť "na zúbok".

* Antibakteriálne mydlo pomáha predchádzať chrípke.

Jedná sa o absolútnu poveru, pretože pôvodcom chrípky je vírus, na ktoré nezaberá ani ten najlepší antibakteriálne mydlo. Pri pravidelnom starostlivom umývanie rúk je však pravdepodobnosť ochorenia na chrípku (rovnako ako niektorých iných chorôb) o niečo menšie.

* Príčinou chrípky je zlé počasie.

Pravdou je iba to, že chrípka nás postihuje vo väčšej miere na jeseň - dôvodom sú nižšie teploty, ktoré chrípke "vyhovujú". Avšak pri veľmi nízkych teplotách chrípkový vírus zaniká, preto sa v mrazivých dňoch skôr nevyskytuje.

* Jediným liekom na chrípku je lôžko a aspirín.

Je prirodzené, že ak sa vypotíte a dáte si aspirín, nič nepokazíte. Najúčinnejším liekom sú však antivirotiká-ta by ste mali užiť do 48 hodín od zaznamenania príznakov.

* Chrípka je len horšia forma prechladnutia.

Ako chrípka, tak prechladnutie, sú ochorenia dýchacích ciest. Nemôžeme ich považovať za takmer zhodné, pretože sa líšia tak v pôvodcoch (vírusoch), tak v samotných prejavoch. Chrípka je oveľa závažnejšie a nezasiahol len dýchacie cesty, ale aj ostatné časti tela.

* Ak ochoriete chrípkou, mali by ste nadmerne užívať vitamín C.

Vitamín C síce posilňuje obranyschopnosť, ovšem ak už chrípkou ochoriete, pravdepodobne vám moc nepomôže (a už vôbec nie v extrémnych dávkach). Ak bude mať telo nadbytok vitamínu C, rovnako ho vylúči.

* Keď sa človek cíti dobre, nemôže prenášať chrípku.

Nepociťujete žiadne príznaky chrípky a je vám absolútne skvele? To ale neznamená, že chrípku nemôžete šíriť! Uvádza sa, že takýmito "skrytými" nositeľmi je až 30% populácie.

* Na chrípku zaberajú vždy len antibiotiká.

Antibiotiká pôsobia na infekcie zapríčinené baktériami. Pôvodcom chrípky je však vírus, teda antibiotiká tu nepomôžu. Prečo sa teda niekedy predpisujú? Týka sa to takých prípadov, keď je ku chrípke pridružila sekundárne bakteriálne infekcie (bronchitída, zápal pľúc a pod).

* Prasačie chrípku môžete dostať skrz bravčové mäso.

Úsmevný mýtus, ktorý sa zrodil nedávno. V pokoji si pochutnajte na krkovičce atď, pretože z mäsa prasačie chrípku nedostanete. Vírus sa prenáša iba z človeka na človeka.

* Očkovanie proti bežnej chrípke predstavuje ochranu i pred prasačie chrípkou.

Obe tieto choroby sú spôsobené inými vírusmi, takže jeden druh očkovania nepomôže proti bežnej aj prasačie chrípke súčasne.

Tipy, ako predchádzať chrípke a prechladnutí:

* Doprajte si patričný spánok a odpočívajte. Človek by mal spať aspoň 7 hodín denne. Ak budete spať menej, oslabujeme svoj imunitný systém a ste viac náchylní na ochorenia. Pre správne fungovanie imunity je dôležitá aj schopnosť relaxovať, odpočívať.
* Konzumujte jogurty. V jogurtoch sú obsiahnuté priateľské baktérie, ktoré sú zdraviu prospešné, ovplyvňujú imunitu, pomáhajú predchádzať chorobám.
* Prechádzajte sa. Ak môžete, tak pred dopravnými prostriedkami dajte prednosť prechádzke. Samozrejme to neplatí vtedy, keď by cesta znamenala inhalácii smogu apod
* Ak nemusíte, nedotýkajte sa svojej tváre. Vírusy sa totiž do nášho tela dostávajú hlavne cez ústa, nos, oči. Predstavte si, že siahnete na kľučku a potom sa dotknete tváre-vírusom značne uľahčíte celý prenos.
* Naočkujte sa. Je však potrebné to urobiť ešte pred začiatkom chrípkovej sezóny.
* Je správne zakrývať si ústa rukou? Odporúča sa vreckovku, a ak ho nemáte, radšej sa otočte od ľudí a kýchne do priestoru (tak je menej pravdepodobné, že niekoho nakazíte, ako keby vírusy zostali na rukách).
* Pravidelne navštevujte saunu.
* Nefajčite a alkohol pite len príležitostne.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: