Chirurgia - rozhovory z čakárne chirurgia

V dnešnom druhom dieli seriálu - Interview s pacientom, redaktorka MEDIAPOL News pripravila rozhovor s pacientom v čakárni cievnej chirurgie. Stretli ste sa s anomálií krčné rebro?


Diel 2. - Krčná rebro

Na otázky bude odpovedať pani Vlasta 40 rokov, Český Brod

Otázka

Kedy a ako ste zistila pani Vlasto, že máte krčnej rebro a čo tomu predchádzalo?

Odpoveď

To bola veľmi zložitá cesta k zistenie čo mi vlastne je. Začalo to tak, že ma máličko brněla ľavá ruka, teda zo začiatku iba pár prstov a len občas. To bolo asi tak v júni. Pretože mám krivú chrbticu, usúdila moja obvodný lekárka, že to bude od chrbtice a začala som navštevovať neurológa. To bolo v novembri, kedy ma začala ruka nielen brnět, ale bolela ma už celá.

Pomohli Vám na neurológii?

No ako sa to vezme - čiastočne od bolesti áno, pretože som dostávala injekcie a tak sa vlastne zneškodňoval dôsledok choroby, ale nie choroba samotná.

Čo teda nasledovalo potom?

Tesne pred Vianocami mi ruka už chladla. Len občas, ale tá bolesť bola neznesiteľná. Manžel mi ruku zahrieval a donútil ma dôjsť znova za obvodný lekárkou. Lenže v čase mojej návštevy ta ruka zrovna bola teplá - zákon schválnosti. Vyžiadala som si iného špecialistu a tak pani doktorka vybrala podľa popisu mojich bolestí cievneho špecialistu.

To sa už prehupla Vianoce, alebo to bolo medzi sviatkami?

Vianoce som prečkala v sede alebo v ľahu doma s rodinou, inak som totiž fungovať nemohla, ako som vyvinula nejakú aj sebamenší činnosť, okamžite ruka zľadovatenej a bolesťou som nemohla vydržať.

Čo ukázalo vyšetrenie na cievnom oddelení?

Pán docent si ma vypočul, vzal mi ruku do svojich rúk, zmeral mi tep na zápästí, v ohybe lakťa iv podpazuší a povedal mi "no aby vám nechladol, keď do nej vôbec neprúdi krv" druhý deň som nastúpila do nemocnice.

Tam Vám určite čoskoro pomohli, že?

No kiež by! Absolvovala som vyšetrenie magnetickou rezonanciou, echo srdca, niekoľko RTG, angiografia, vyšetrenie ultrazvukom až prišli na to, že mi na krku vyrástla asi 4 cm kosť. Nazývaná krčnej rebro, je to vrodená vývojová chyba .. Vyskytuje sa približne u 1% populácie. Pripadala som si ako prípad dvojhlavého teľaťa, na ktorého sa chodí pozerať lekári z celej nemocnice :-) Páni doktori mi vysvetlili, že v mojom prípade táto kosť tlačila pri nejakom špecifickom pohybe na moje tepny alebo žily a de facto je rozbila. Čo spôsobilo krvnú zrazeninu a prívod krvi do hornej končatiny bol upchatý.

Takže nasledovala operácia, to bolo obdobie v januári?

Kdeže operáciu nakoniec vykonávali až v Prahe a to 4. apríla. Medzitým verte alebo nie, ruka pomaly a iste deň odo dňa bolela menej a menej. Jednak som bola celý čas v nemocnici, kde toho pohybu moc nie je a jednak mi pán doktor vysvetlil, že zvieratám sa tiež stáva a nikto je nepôsobia, telo si za čas pomôže samo tým, že vytvorí pre prístup krvi do ruky tenké žilky - kapiláry, ktoré ju dokrvují.

Ako prebiehala operácia?

Opäť som absolvovala koliesko vyšetrení a pri angiografii mi tepnou vložili do tej rozbitej časti kovový stent (vlastne takú skruže), ktorý otvoril priechod krvi. V tú chvíľu som totálne oslepla (tento zákrok sa vykonáva pri vedomí). Slepota ma šialene vystrašila, ale pán doktor ma chytil za ruky, ktorý mi pred sebou mávala a utíšil ma, aby som sa nebála, že je to len dočasné a je to spôsobné tým ako sa mi riadne rozprúdila krv. Odhadom po dvoch hodinách som zas videla normálne a odvtedy ma ruka už nestudila.

Takže tú kosť Vám tam nechali?

Pravdou je, že ma to napadlo navrhnúť, ale lekár ma presvedčil, že ju radšej vyberieme. Takže za dva dni som šla na sálu znova, tentoraz v celkovej anestézii. Kosť hore - niekde v bode medzi krkom a ramenom mi vybrali rezom pod pažou :-) neviem si vôbec predstaviť ako!!! Ale možno je to dobre ....

Ako dlho sa Vám rana hojila?

4.4. som šla na sálu a 11.4. ma prepustili do domáceho liečenia. Neverila som tomu, ako rýchlo sa jazva hojí. Dnes je medicína proste rýchla. Beriem lieky na riedenie krvi - ako prevenciu. Som zdravá.

Môžem sa spýtať pani Vlasto, koľko ste zaplatila korún od začiatku choroby do doby uzdravenie?

Tak odhadom počítam poplatky u lekára, poplatky za lôžko a doplatky na lieky 5 700 Sk. Avšak keby som musela platiť všetko asi by mi nezostalo nič iné, než počkať ako to zviera až si s mojou chorobou pomôže príroda. Počula som, že napríklad ten stent - ktorý mám v tepne stojí rádovo státisíce korún. A to nehovorím o všetkých tých detailných vyšetreniach a veľmi kvalifikovaných prácu lekárov.

Veľmi Vám ďakujem za rozhovor a prajem veľa zdravia.

Z lekárskeho hľadiska

Hlboká trombóza

Trombóza žíl dolných končatín je veľmi častý problém mnohých žien. Radí sa spoločne s tromboflebitídou medzi žilovej zápaly. Je to ochorenie nepríjemné ako svojimi prejavmi, tak aj svojimi komplikáciami, z ktorých životu nebezpečná je najmä obávaná pľúcna embólia.

Ako vzniká?

Príčiny vzniku ochorenia sú zhodné s príčinou vzniku krvných zrazenín v cievach. Krv z dolných končatín odteká prostredníctvom dvoch žilových systémov. Zásadná je hlboký systém a okrem toho je tu ešte systém žil povrchový. Oba systémy sú prepojené. Žily na dolnej končatine sú vybavené špeciálnymi chlopňami.

Za normálnych okolností pohyb svalov dolných končatín vytláča krv smerom k trupu a jednosmerné chlopne bráni jej vrátenia späť a naviac tiež zabraňujú toku krvi z povrchového systému do žilového. Pri nahromadení dostatočného množstva rizikových faktorov začnú v hlbokom systéme vznikať krvné zrazeniny a trombóza žíl dolných končatín je na svete.

Klasickými rizikovými faktormi vzniku krvných zrazenín v hlbokých tepnách sú: dlhodobá nehybnosť dolných končatín, obezita, tehotenstvo, stavy po veľkých chirurgických výkonoch, antikoncepcia ...

Ako to spozná laik?

V hlbokom systéme vznikli zrazeniny a upchávajú ho. Krv sa hromadí a snaží sa pretekať do systému povrchového, ktorý sa rozširuje a plní sa krvou. To je na prvý pohľad vidieť = kŕčové žily. Postihnutá končatina je opuchnutá, bolestivá, fialové farby. Postihnutý človek cíti bolesť v lýtku.

Prvým prejavom bohužiaľ môžu byť až komplikácie trombózy žíl dolnej končatiny v podobe prejavov pľúcnej embólie. Ako vždy je nutné zhodnotenie príznakov lekárom. Ak lekár pojme podozrenie na trombózu dolných končatín, indikuje ultrazvukové vyšetrenie nôh, ktoré umožnia vidieť celý žilový systém a nájsť prípadné zrazeniny.

Existuje prevencia?

Je nutné sa chrániť pred rizikovými faktormi, ak sa to dá. To znamená vyhýbať sa dlhému státiu, pravidelne cvičiť s dolnými končatinami a posilňovať tak svalovú pumpu umožňujúce tok krvi, pri predpisovaní antikoncepcie by pacientka mal lekári oznámiť akýkoľvek výskyt trombóz v rodine, po väčších operáciách sa sťahujú nohy pacientov bandážami a vykonáva sa rehabilitácia atď

Cievna chirurgia je dnes na tak vysokej úrovni, že dokáže vykonávať operácie kŕčových žíl aj ambulantne. Sú to vlastne kozmetické operácie. Po operácii nemáte na nohách veľké hematómy, kožné pigmentácie a poruchy citlivosti kože ako po bežnej operácii žíl. Niekoľko hodín po výkone budete stále v starostlivosti odborného personálu a potom odídete v sprievode domov. Za niekoľko dní si Vás pozve lekár na preväz. Ambulantné výkony mávajú takmer vždy menej komplikácií než operácie v nemocnici.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: