Cestovná lekárnička

Či sa chystáte na výlet, či dlhšiu dovolenku, je dobré si okrem oblečenia a proviantu, zbaliť lekárničku. Nikdy neviete, čo sa Vám na cestách za dobrodružstvom prihodí, či už by išlo o škrabancov, alebo niečo horšie. Čo by teda mala lekárnička obsahovať?


Cestovná lekárnička iste tvorí nevyhnutnú súčasť výbavy každého cestovateľa, či už vyráža za poznaním našej krajiny, alebo sa vydáva na dlhšie cesty po Európe, prípadne zámorských končín. Predovšetkým v niektorých oblastiach trópov a subtrópov je lekárnička rozhodne namieste, pretože lekárska starostlivosť tam nebýva vždy ľahko dosiahnuteľná. Samozrejme aj v prípade, že lekár je nablízku, mali by sme si vedieť sami poradiť, a to okamžite ošetriť drobné poranenia použitím dezinfekčného roztoku, náplasti, obväzu, aby sme predišli prípadnému zapáleniu rany a nepríjemným hnisavým komplikáciám. Skrátka dobre vybavená lekárnička nám pomôže zvládnuť mnoho zdravotných ťažkostí, ktoré našu cestu môžu znepríjemniť.

Od 1.1. 2011 začne platiť novelizovaná vyhláška pre poskytnutie prvej predlekárskej pomoci, čo sa týka auto a moto lekárničiek. Je potrebné sa vybaviť, spoločnosť Eurograzo sro ponúka nielen lekárne na cesty

Cestovnej lekárničky - predaj Olomouc a Hodonín

Firma Eurograzo s.r.o. Olomouc ponúka cestovnej lekárničky a ucelený program lekárničiek, zdravotnej ortopedickej obuvi, a tiež výrobky pre bezpečnosť detí i dospelých. Cieľom tejto spoločnosti je pomáhať zdravotne postihnutým spoluobčanom, ktorým poskytuje prácu prispôsobenú možnostiam týchto ľudí. Okrem iného z každého predaného výrobku spoločnosti Eurograzo sro ide časť zisku späť na zdravotne postihnutých občanov.

Vybrať si môžete od veľkých nástenných lekárničiek pre firmy, cez moto a autolekárničky až po špeciálne outdoorovú lekárničku pre dnešný aktívny životný štýl. Táto firma vyhovie najnáročnejším požiadavkám jednotlivcov, firiem, školskom i športovým zariadením.

Dnešný život nám prináša nečakané chvíle a zvraty, preto radšej buďte pripravení, Eurograzo sro Vám ponúka Lekárničky pre každý prípad.

Vybavenie lekárničky vzhľadom k dĺžke cesty

Pri balení lekárničky je dôležité prihliadať k dĺžke našej cesty, náročnosti cesty, k predpokladanej dosiahnuteľnosti lekára, k počtu osôb, ktoré ju budú využívať. Pri dlhších náročnejších cestách do oblastí s riedkou sieťou zdravotníckych zariadení, je žiaduce, aby sme tiež poznali zásady prvej pomoci. Z toho dôvodu by mal aspoň jeden náš člen výpravy absolvovať kurz prvej pomoci.

Obsah lekárničky

Do lekárničky rozhodne patria:

 

* Hydrofilný pletené sterilný ovínadlo pre ošetrenie poranení
* Pružné ovínadlo použiteľné napríklad pri distorzii kĺbu
* Škrtiace gumené ovínadlo na zastavenie krvácania na končatinách, prípadne pre prvú pomoc pri uštipnutia hadom, bodnutie škorpióna, kousnuti pavúkom
* Gáza
* Vata
* Náplasti rôznych veľkostí
* Leukoplast odolná proti vode
* Pinzeta
* Nožnice
* Ihla
* Sterilné rukavice, ktoré využijete napríklad pri ošetrení krvácanie neznámej osoby
* Nerozbitný teplomer
* Tinktúra na ošetrenie kože pri drobných poraneniach
* Jelení loj
* Lieky proti teplote a bolestiam
* Lieky proti prevenciu a liečenie lietadlové, automobilové, morskej chorobe
* Liek proti hnačke
* Lieky proti zápche
* Preháňadlo
* Očné kvapky, ktoré sa používajú na odstránenie cudzích telies pre prevenciu očných infekcií
* Gél s protisvědivým účinkom pri kopřivce, poštípanie hmyzom, ľahkých popálenín, proti začervenanie po intenzívnom slnení
* Antibiotikum, ktoré predpíše lekár, ak cestujete do oblasti, kde možno predpokladať neľahkú dosiahnuteľnosť lekára
* Špeciálne lieky pre chronicky chorých pacientov
* Glukózové tablety, prípadne jednorazovú injekčnú striekačku s ihlou a roztokom glukózy na okamžité použitie pre diabetikov. Potrebný počet striekačiek, ihiel, inzulínu, perorálnych antidiabetík
* Lieky na potlačenie prejavov alergií pre alergikov
* Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom pre jedinca trpiaci slnečné alergiou
* Špeciálne lieky proti vysokému tlaku, srdcovým chorobám, proti koliky, pre cestovateľov trpiaci spomínanými ťažkosťami
* Repelentný prípravok pre odpudzovanie hmyzu
* Insekticídy
* Hypermangánu
* Špeciálne filtre na úpravu vody alebo prípravky na dezinfekciu vody
* Trojcípa šatka na fixáciu horných končatín
* Resuscitáciu rúško, ktorá sa používa pri umelom dýchaní z úst do úst

Pri prevážaní väčšieho množstva liekov, striekačiek, ihiel, požiadajte radšej príslušného lekára, aby Vám vystavil potvrdenie, v ktorom bude uvedené množstvo týchto liekov a potrebného príslušenstva. Pre colné orgány je potrebné uviesť, že lieky a ostatné zdravotnícky materiál slúži výhradne pre osobnú potrebu vás, cestovateľov a sú pre vás životne dôležité. Toto vyhlásenie je dôležité mať napísané v jazyku cieľovej krajiny, kam idete. Potvrdenie, že štandardný cestovný lekárnička je určená aj pre vlastnú potrebu, je tiež vhodné uviesť pre príslušné colné orgány, a to do krajín, kde dovoz liekov podlieha osobitným predpisom.

Očkovanie na cesty

V dostatočnej dobe pred odchodom kontaktujte hygienicko-epidemiologickej stanici a informujte sa na potrebné očkovania.

Zdravotné poistenie na cesty

Samozrejmosťou pri cestovaní je kvalitné zdravotné poistenie, ktoré pokryje náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, liečenie, výdavky na lieky, nevyhnutné prevozy apod Overte si pred Vašou cestou rozsah Vášho poistenia a jeho platnosť pre konkrétnu krajinu. Počítajte s prípadným požiadavkou zaplatiť v hotovosti, všetky doklady o platení starostlivo uschovajte pre následné rokovania s poisťovňou po návrate domov.

Zásady prvej pomoci

Ak budete cestovať po Českej republike a nastane situácia, že bude potrebné volať tiesňovú linku záchrannej služby, pamätajte na pár bodov, ktoré operátorovi oznámite:

* Čo sa stalo - podáte informáciu o tom, či sa prihodil úraz alebo niečo iné, na aké časti tela k nemu došlo, rozsah daného poranenia, počet ranených. Popíšte stav postihnutého, ak ide o dieťa, dospelého, ak je pri vedomí, či v bezvedomí apod
* Kde sa príhoda stala - uveďte operátorovi meno postihnuté, viete-li ho, presnú adresu, kde sa nachádzate, poschodí bytu.
* Kto volá - povedzte operátorovi Vaše meno a telefónne číslo, z ktorého voláte. Operátor na základe Vami poskytnutých údajov vyšiel záchrannú posádku na príslušné miesto. Ak to bude potrebné a situácia to vyžaduje, budete na telefóne, kým záchranné posádka nepřijede a budete sa riadiť pokynmi operátora, ako zaobchádzať s postihnutou osobou.

Poskytnutie prvej pomoci, ako príde záchranná služba

Ak je človek v bezvedomí, nereaguje na vonkajšie podnety, dochádza k poruche dýchania, poskytnite postihnutému v rámci Vašich možností oživovanie, v kombinácii nepriamej masáži srdca a dýchanie z pľúc do pľúc. Nepriamu masáž srdca je vhodné doplniť dýchaním z úst do úst najneskôr po 3 minútach, kedy je už vyčerpaný kyslík z krvi. Ak ste na mieste nehody len Vy a postihnutý, môžete iba prvých päť minút iba masírovať. Ak je Vás viac, kombinujte masáž srdca a umelé dýchanie, a to pri 30 stlačení hrudníka ku 2 vdychujú z pľúc do pľúc.

Technika umelého dýchania

* Položte postihnutého na chrbát na pevnú podložku a kľaknite si vedľa neho.
* Dajte mu jednu ruku na čelo a jemne na ne pritlačte, aby sa hlava naklonila mierne vzad. Otvorte mu ústa.
* Zdvihnite postihnutému bradu a předsuňte dolnú čeľusť dopredu. Otvorte mu ústa a stlačte nos. Hlava postihnutého je zvrátené do zadu.
* Zhlboka sa nadýchnite, pritlačte svoje pery na ústa postihnutého, aby spojenie bolo čo najtesnejší, a potom jemne vydýchnite.
* Sledujte hrudník postihnutého, či sa pri Vašom výdychu zdvihne. Ak sa hrudník zdvihne, oddiaľte ústa a nechajte postihnutého vydýchnuť. Štyrikrát rýchlo a jemne vydýchnite, potom zistite, či postihnutému pracuje srdce.

Technika nepriamej masáže srdca

* Položte postihnutého na chrbát, na rovnú tvrdú podložku, kľaknite si vedľa neho.
* Priložte dlaň, respektíve zápästné hranu dlane do stredu hrudnej kosti. Druhú ruku položte na ňu. Prsty oboch rúk zopnite. Ak je postihnutá osoba dieťa do jedného roka, priložte ukazovák a prostredník na dolnej 1 / 3 hrudnej kosti.
* Natiahnutými pažami stláčajte hrudná kosť, u dospelých o 4 - 5 cm, u detí o 1 / 3 predozadného priemeru hrudníka.
* Každé Vaše stlačenie musí byť vystriedané uvoľnením. Ako uvoľnenie, tak stlačenie by malo trvať rovnako dlho.
* Frekvencia stáčanie hrudníka je 100x za minútu, u novorodencov je 120x za minútu.

Prvá pomoc pri krvácaní pacienta

Krváca - je postihnutý, je to známka fungujúceho obehu a zástava krvácania má prednosť. Voľte tlakový obväz, škrtidlo dočasne naložené, tlak prstov v rane apod


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: