Bráňte sa alergiám

Alergia nie je len žihľavka alebo nádcha, ktorými sa na našom tele prejavuje, ale porucha celého systému - autoimúnne ochorenia. Jedná sa vlastne o neprimeranú a škodlivú reakciu obranného systému tela na úplne bežné látky vyskytujúce sa v prostredí.


Alergia je choroba, ktorá čaká na svoju príležitosť. Môže vás prepadnúť v každom veku. Nie je proti nej v podstate univerzálnej prevencie. Jedného dňa sa prebudíte a bude z vás alergik. A lergie sa môže prejaviť len raz v živote (reakcia na liek, potravinu, na včelie bodnutie), väčšinou sa ale jedná o chronické ochorenie, ktoré pôsobia opakované ťažkosti zhoršujúci kvalitu života.

Niektoré typy alergií boli známe už v staroveku, avšak v posledných desaťročiach chorých s touto diagnózou pribúda. Môžeme sa iba dohadovať, akú úlohu zohráva v tomto nepriaznivom vývoji civilizačné stres a čoraz väčšie množstvo chemikálií v našom okolí.

Kde sa berú alergie

*
Škodliviny v ovzduší zvyšujú dráždivosť dýchacích ciest, zvyšujú agresivitu aj počet alergénov a tým riziko vzniku alergickej choroby. Rozvoj alergií pôsobí splodiny z áut, najmä z dieselových motorov. Mikročastice z nich sa viažu na peľové zrná v ovzduší, čím pele získavajú oveľa väčšiu alergizujúce schopnosti. Problémom je tiež fajčenie.
*
Život v interiéroch, najmä v tých nových. Klimatizácia, tesná plastové okná, organické látky uvoľňujúce sa z povrchov nábytku, to všetko spôsobilo, že sa hovorí o tzv súboru príznakov "chorých budov".
*
Nové alergény - ich šírenie možno hľadať v globálnom otepľovaní. Alergény poletujú vo vzduchu takmer po celý rok a kvôli miernemu klímy sa mení aj zloženie vegetácie.
*
Stresový spôsob života - život v neustálom zhone a napätie ovplyvňuje endokrinný a centrálny nervový systém, obaja sú pritom v úzkej súčinnosti so systémom imunitným. Jeho nerovnováha znamená nárast rizika alergie. Svoje stresy prežívajú aj deti, aj tie treba chrániť.
*
Potravinové alergény - zvyšuje sa množstvo chemikálií v potravinách.

Alergie ako záškodník v našom tele

*
Senná nádcha - čiže sezónnej alergická nádcha je najčastejšou formou alergie. Vrchol peľovej sezóny nastáva približne medzi 15. májom a 15. júlom. Pravidlá na obmedzenie pôsobenia alergénov: nejazdiť v aute s otvorenými okienkami, príliš často vetrať, najmä nie popoludní, užívať si rozkvitnuté prírody.
*
Dráždivé jedlo - medzi najznámejšie potravinové alergény patria napríklad kravské mlieko a mliečne výrobky, bielok, ryby, sója, jahody, alebo citrusy, vyvolávajú rad reakcií - od urtikárie cez opuchy jazyka a hrtana až po dýchacie ťažkosti. Za bezpečné potraviny, ktoré spôsobujú alergiu len výnimočne a sú preto základom diét, považujeme hroznové víno, slivky, mrkva, zemiaky, ryžu, fazuľky, tekvica, jačmeň, ovos, morčacie a jahňacie mäso. Neprejedajte sa - obezita môže prekvapivo až zdvojnásobiť riziko nemocnění.
*
Kožné alergie čiže kontaktné dermatida môže číhať treba v latexových rukaviciach, vo voňavom mydle, v náušniciach či nožniciach. Alergia sa niekedy totiž vyvíja pomaly, inokedy prepukne až v určitej kombinácii. Spoľahlivou metódou na odhalenie kontaktného alergénu sú epikutánní náplasťové testy, pri ktorých sa pacientovi nalepí na chrbát alebo na predlaktie náplasť, na ktoré je nanesené malé množstvo "podozrivé" látky. Po danej dobe sa zisťuje, či a ako kože reagovala.
*
Alergie na bodnutie hmyzom je jednou z najčastejších príčin anafylaktického šoku, prudké imunitná reakcia organizmu, ktorá môže byť aj životu nebezpečné. Vpichom sa jed rýchlo dostáva do krvného obehu. Pri prvom žihadlo sa často nič nestane, imunitný systém si ho ale "pamätá" a pri ďalšom už reaguje alergicky. Postihnutému treba ihneď podať antihistaminikum, v prípade prudkej reakcie aj lieky rozťahujúce cievy - adrenalín a efedrín.

Každý človek, u ktorého sa v minulosti prejavila silná reakcia na bodnutie hmyzom, by mal nosiť pri sebe (zvlášť pri cestách do prírody) pohotovostný balíček s autoinjektorov Epipen s adrenalínom. Lekár by mu mal predviesť cvičný autoinjektorov a aplikáciu protišokového lieku. Ďalej by mal jedinec informovať o svojom ochorení rodinu, priateľov a kolegov, aby mu boli schopní pri náhlej reakcii poskytnúť pomoc.

Najväčší vinníci alergie

*
Domáci miláčikovia - najčastejšie vyvolávajú alergiu mačky, psy (nie je rozdiel, či je pes krátkosrstý alebo dlhosrstý), králiky, morčatá, škrečky, laboratórne myšky, potkany a krysy. Alergia na vtáky býva väčšinou nepriama - nejde o reakciu na perie, ale na roztoče, ktorí v ňom žijú.
*
Fajčiari
*
Posteľoviny s perím

Najvýznamnejšou peľovej alergény jari

*
Líska
*
Jelša
*
Vŕba
*
Breza
*
Dub
*
Brest
*
Jaseň
*
Platan

Záhradné kvety len veľmi zriedka vyvolávajú alergiu. Ich peľ je ťažký, preto nepoletuje vo vzduchu a prenáša ho väčšinou len hmyz.

Ako poraziť alergiu

Čo môžete urobiť pre to, aby z vášho dieťaťa nevyrástol alergik:

*
Už od 22. týždňa tehotenstva sa môže plod stávať precitlivelým, preto je dôležité, aby tehotná žena nebola zbytočne v kontakte s agresívnym prostredím. Budúci rodičia by nemali fajčiť a mali by obmedziť vplyv alergénov v prostredí iv potravinách.
*
Dojčite bábätko tak dlho, ako to len ide, a bežné kravské mlieko mu v prvom roku života vôbec nedávajte.
*
Neponáhľajte ani s ďalšími potravinami - bez arašidov alebo pomarančov sa malé dieťa celkom dobre zaobíde.
*
Keď alergické ochorenie vypukne, úplne vyliečiť ho už nejde, možné je len zmiernenie jeho priebehu alebo zabránenie rozvoju vo vážnejšej podobe ochorenia. Najlepšie stratégií je vyhýbať sa alergénom.

Základné pravidlá v boji proti alergii

*
Odstrániť všetky "lapača" prachu, ako sú koberce, závesy, záclony, kožušinové predložky a ďalšie.
*
Často vysávať a starostlivo vytierať podlahy.
*
Pravidelne vetrať, ale okná radšej neotvárať v ranných hodinách, kedy je hladina alergénov vo vzduchu najvyššia.
*
V aute pokiaľ možno nepoužívať klimatizáciu.
*
Nepřetápět byt cez 20 stupňov, u zvlhčovanie cez 50%.
*
Nesušiť bielizeň vonku, mohli by sa v ňom usadiť alergény.
*
Používať čističky vzduchu.
*
Nechovať žiadne domáce zvieratá s výnimkou rybičiek.
*
Sledovať správy o stave ovzdušia. Ak je riziko alergénu vyššia, obmedziť vonkajšie aktivity.

Ako príroda pomáha v boji proti alergii

*
Vitamín C, B5 - pomáhajú obmedziť alergickú reakciu tým, že zabráni bunkám uvoľňovať histamín.
*
Flavonoid kvercetin - je k dostaniu v tabletkách. Hojne je obsiahnutý aj v ovocí a zelenine, najmä v žltej cibuľu, grepu, jablkách a čerešniach.
*
Extrakt z Devětsilu lekárskeho - proti všetkým symptómom sennej nádchy - je skvelá alternatíva v prípade, keď sa chcete vyhnúť sedativnímu účinku antihistaminík.

Účinky farmakoléčby v boji proti alergii

*
Hyposenzibilizace - je vlastne obdoba očkovania. Pacientovi je formou injekcie alebo kvapiek pravidelne podával slabý roztok alergénu. Organizmus si zvykne a nereaguje na neho precitlivený. Táto liečba dobre zaberá predovšetkým u peľových alergií - dve tretiny pacientov prestanú mať problémy na niekoľko rokov.
*
Protialergické lieky (antihistaminiká) - blokujú tvorbu histamínu, látky, ktorá spôsobuje zápaly, svrbenie a začervenanie kože. Užíva sa pri liečbe alergickej nádchy, dýchavičnosti, urtikárie apod Prvá generácia týchto liekov mala silné sedatívne účinky (Dithiaden), o druhej generácii (Zyrtec ai) to už neplatí.
*
Kortikoidy - sú látky podobné hormónom, ktoré tlmia imunitnú odpoveď organizmu. Používajú sa hlavne vo forme mastí alebo inhalačných roztokov (pre astmatikov). Nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré im "pokazia povesť", sa u moderných prípravkov znížili na minimum.

Alternatívne metódy liečby proti alergii

*
Akupunktúra - pomáha udržať rovnováhu imunitného systému, ktorého prehnané reakcie spôsobujú alergické prejavy. Dobré výsledky sú v prípade sennej nádchy, je ale potreba absolvovať aspoň 6-10 sedenie.
*
Ayurveda
*
Reiki
*
Reflexná masáž chodidiel
*
Niektoré metódy alternatívnej psychoterapie

Ak ste si teda mysleli, že nie je nič jednoduchšie ako sa správať tak, aby u vás alergie nevznikla, vidíte, že to nie je až tak jednoduché. Napriek tomu možno s alergiou bojovať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: