Bolesť hlavy, krku, uší a chrbta

Len ťažko by sme hľadali človeka, ktorého nikdy nebolela hlava, nikdy nemal nádchu, kašeľ, netrpel zápchou apod V priebehu života sa musíme zápasiť s menšími i väčšími zdravotnými komplikáciami.


Zdá sa, že naša vyspelá spoločnosť má liek takmer na všetko. Existuje nepreberné množstvo tabletiek, mastí, liekov, kvapiek atď V minulosti to tak ale nebolo. Ľudia sa viac spoliehali na prírodu a hľadali pomoc práve u nej. Naučili sa využívať dary krajiny a objavili silu prírodných liečivých prostriedkov. Niektoré rady a recepty sa zachovali až dodnes.

Rady a prvá pomoc

Rady, ktoré tu ponúkame, môžete využiť napríklad vtedy, keď ste na chalupe a nemáte po ruke žiadne lieky na utlmenie bolesti. Alebo môžu byť prínosom pre tých, ktorí chcú viac využívať prírodné prostriedky, nie umelo vyrobené preparáty.

V dnešnom diele sa zamerime na rady na odstránenie bolesti, a to konkrétne bolesti hlavy, bolesti v krku, bolesti uší, zubov, chrbta a kĺbov. Poďte sa trochu inšpirovať ...

Bolesť hlavy

Bolesť hlavy môže mať niekoľko príčin, a často býva dôsledkom psychického vypätia. Ako môžete bolesť hlavy utlmiť? Tu je hneď niekoľko tipov:

* Doprajte si kľud a na čelo priložte navlhčený uterák, alebo na šiji prikladajte studené obklady. Chlad totiž dokáže upokojiť podráždená nervové zakončenia. Skúste si tiež trieť spánky a masírovať krk.

* Urobte si šálku horúcej vody s citrónovou šťavou.

* Striedajte horúcu a studenú kúpeľ nôh.

* Pripravte si espresso, a namiesto cukru a mlieka pridajte 2 lyžičky citrónovej šťavy.

* Inhalujte paru z vareného bieleho kapusty! Nadrobno pokrájame hlávku bielej kapusty a 15 minút povarte. Vzniknutú paru potom zhlboka inhalujte.

Tip: páru ešte zesílíte, keď pridáte soľ.

* Zmiešajte sušené bylinky (levanduľu, mätu, rumanček, medovku), zalejte horúcou vodou a nechajte pol hodiny lúhovať. Pred podávaním oslaďte medom.

* Pripravte si čaj z dvoch lyžičiek šalvie, lyžičky korenia a lyžičky koriandra. Zalejte vriacou vodou a 10 minút luhujte. Pomaly popíjajte horúce.

* Na bolesť hlavy je účinná citrónová šťava, ktorú môžete užívať aj každodenne ako prevenciu (1 - 3 lyžičky).

* Doplňte horčík (prírodným zdrojom je potrebné surová zelenina, medvedí cesnak, sezam, semienka slnečnice, ryža).

* Na silnejšie bolesť hlavy a pre celkové uvoľnenie je dobrý tento čaj: lyžičku medovky lekárskej a dve lyžičky vŕbovej kôry zalejte vriacou vodou a päť minút luhujte.

* Palcom, ukazovákom a prostredníkom robte masáž priehlbne vzadu na krku (tam, kde končí krčnú chrbticu). Táto masáž predstavuje aj prevencii proti migréne.

* Akonáhle vás chytí migréna, uvarte si šálku čaju z rebríčka.

Bolesť v krku

Akonáhle sa objavia prvé príznaky bolesti v krku, urobte si nasledujúci bylinný odvar: 15 g sušeného tymianu a 15 g sušenej šalvie (prípadne u oboch byliniek dvakrát také množstvo čerstvých bylín) zalejte 600 g vriacej vody, prikryte pokrievkou a štvrť hodiny luhujte. Popíjajte horúce - každé 2 hodiny by ste mali vypiť jeden pohár. Upozornenie: Čaj sa nesmie piť v čase tehotenstva!

Starým dobrým receptom je kloktanie soli

Vo 2 dcl teplej vody rozpustite lyžičku soli a kloktajte (nepite!). Soľ si poradí s choroboplodnými zárodkami v dutine ústnej av hrtane. Odporúča sa kloktať aj šalviový odvar: 2 lyžice šalvie povarte v pol litra vody a 10 minút luhujte. Kloktajte minimálne po dobu 5 minút, a to niekoľkokrát denne. Šalvia tiež pôsobí ako dezinfekcia, ničí choroboplodné zárodky a zápaly. Iným receptom na kloktanie je zmiešaní 125 ml teplej vody, lyžica soli, lyžica citrónovej šťavy a lyžičky kayenského korenia.

Na bolesť v krku je dobrý zemiakový obklad

5 zemiakov povarte v šupke a rozdrvte. Zemiakovú zmes položte na šatku, zatočte a omotajte okolo krku. Prekryte ešte uterákom a nechajte pôsobiť až do vychladnutia. Pozn: obklad možno prikladať aj na brucho (tlmí kŕče žalúdka).

Uvarte 250 ml nejakého suchého vína

(Nezáleží na tom, či bude biele alebo červené), 20 g fenyklových semienok, 5 g šalvie, pár kvapiek Maggi. Nechajte vylúhovať, popíjajte teplé - trikrát denne jednu šálku.

Pripravte si obklad z tvarohu

nízkotučný tvaroh rozmiešajte vo vlažnej vode tak, aby vznikla hustá kaša. Tú potom naneste na krk, obaľte ľanovou utierkou a ešte uterákom. Nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny. Tvaroh pôsobí protizápalovo a malo by dôjsť aj k uvoľneniu hlienov a redukciu opuchu.

Priessnitzův obklad

na krk si dajte mokrý vreckovku, prikryte igelitom a prevahe suchým uterákom.

Pri bolesti v krku platí, že by ste nemali fajčiť, dodržujte pitný režim - pite skôr teplejšie tekutiny (čaju, polievky atď). Takisto je vhodné používať zvlhčovač vzduchu, ktorý bráni vysychaniu slizníc.

Bolesť uší

Na bolesť uší je dobrá cibuľa, pretože obsahuje allicín s antibakteriálnymi účinkami. Zhruba 2 cibule nakrájajte nadrobno, rozdrvte, dajte do kúsku plátna a nad parou ohrejte. Teplej priložte na postihnuté ucho, obaľte šálom a nechajte asi hodinu účinkovať.

Ďalším receptom je zelená petržlenová vňať. Petržlen roztlačte, zabaľte do obväzového gázy (k dispozícii v lekárni), priložte k uchu a prekryte uterákom. Nechajte pôsobiť dlhšiu dobu.

Bolesť zubov

Bolestivé miesta potierajte výluhy z ľubovníka (ľubovník a slivovicu v pomere 1:2 nechajte 4 dni lúhovať).

Vyplachujte ústnu dutinu odvarom z koreňa rebríčka Bertrama (na 4 - 8 g Bertrama príde 200 ml vody). Pozn: môžete tiež žuť očistený koreň.

* U malých detí potierame ďasná silným šalvějovým odvarom.
* Ak krvácate z ďasien, vyplachujte ústa šalvějovým čajom.

Bolesť chrbta

Na bolesti chrbta má blahodárne účinky teplo, vhodná je kúpeľ s niekoľkými lyžicami rozmarínového oleja.

Pomôžu aj teplé obklady s třezalkovým olejom (na príslušnom mieste necháme pôsobiť asi štvrť hodiny).

Bolesť kĺbov

200 g sušeného listu brezy Eluujte vo 4 litroch vody a prilejte do kúpeľa, alebo využite ako zábal na bolestivé miesta.

Všeobecne proti bolesti

Celkovo na bolesť pomáhajú zemiaky v kombinácii s teplom. Uvarte zemiaky v šupke, roztlačte, zabaľte do ľanového plátna a teplej prikladajte na príslušnú oblasť.

Pomoc v lekárni

Známymi lieky proti bolesti sú potrebné: Acylpyrin, Paralen, Ibuprofen, Ibalgin, Aspirin, Nurofen, Panadol ai

Záverom ...

 

Spousta uvedených rád vychádza z využitia byliniek. Vyrazte na bylinky osobne, veď už samotný pobyt v prírode má pozitívne účinky na naše telo i myseľ. Na bylinky sa vydajte tam, kde nie je znečistené prostredie (vyhnite sa priemyselným oblastiam, blízkosti ciest apod).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: