Anorexia - rozhovory z čakární

Pokračujeme v rozhovoroch s pacientmi. Dnes sme zavítali na detskú psychiatriu v Plzni. Našom redaktorka poprosila pani Blanku, ak je ochotná nám anonymne poskytnúť rozhovor.


Diel 4. - Anorexia

Na otázky bude odpovedať pani Blanka 56 rokov, Plzeň

Otázka

Čo Vás privádza k detskému psychiatrovi?

Odpoveď

Bohužiaľ tu nie som sama, ale so svojou dcérou. Dnes už je nám obom hej, ale bolo to ťažké obdobie. Dcéra sa musela vyrovnať s anorexiou. Prišli sme len na kontrolu.

Koľko rokov je Vašej dcére?

Je jej 17 rokov, za dva mesiace vlastne už osemnásť.


Môžete našim čitateľom prezradiť, ako to začalo?

Keby som spoznala začiatok, najskor by sa dcéra nedostala až sem. Mala som ju dost neskoro a pri výchove staršej dcéry (sú od seba o 12 rokov) som takéto problémy nepoznala. Jedného dňa mi prišiel list od profesorky zo školy, aby som sa dostavila na konzultácie o dcéry. Myslela som si, že ide o prospech, ale pani profesorka sa ma rovno spýtala, či nemá Olinku anorexiu?

Učiteľka si to všimla a Vy ste nič nepostrehol?

Hovorila, že si toho všimli spolužiačky a prišli za ňou. Do tej doby som vôbec netušila, že taká choroba existuje. Som s Olinku sama a má vlastnú izbu. V kúpeľni sa zamyká a nahú jej teda nikdy nevidím, všimla som si, že trochu schudla, ale nič vážneho som nespozorovala.

Ako ste postupovala v tak delikátnej veci?

Najskôr som jej nič nepovedala, ale už som pozorovala, či sníva jedlo, ktoré by mala. Zrazu som skúmala príšerné veci. Na jej hrebeni bolo denne neskutočné množstvo vlasov, vypočítala som si, že už 3 mesiace nemala menzes, našla som naše fotografie, na ktorých vystríhali svoju postavu atď
Neviem si to predstaviť, ako by som v takej situácii konala dál

Ani ja nevedela čo si počať. Poradila som sa so staršou dcérou. Tá zavolala na psychiatrii, tam ju odkázali na detské oddelenie, pretože ešte nebola mladšia dcéra plnoletá a tam nám pani doktorka povedala, že ju máme okamžite priviesť sem.

Ako Vaša dcéra reagovala?

Ani sa nepýtajte, absolútne si nepripúšťala, že má nejaký problém. Staršia dcéra ju prinútila zložiť si tričko a na ten obrázok nikdy nezabudnem. Kosti vystúpené ako keby prišla práve z koncentráku, žiadna prsia aj keď pred tým mala pekné dvojky. Nakoniec sa zverila dcére, že jediné čo ju teraz trápi je strata menštruácie, vypadávanie vlasov i ďalšieho ochlpenia na tele.

Išla s Vami do nemocnice?

Nechcela o tom ani počuť. Sama by som bola úplne bezradná. Staršia dcéra vybrala dosť drsný postup, ale dnes som jej za neho vďačná. Proste najprv Olince vysvetlila, že je to absolútne nevyhnutné, aby navštívila pani doktorku. Keď nekompromisne odmietala, najprv jej vynadal a potom zfackovala a nakoniec proste išla.

Ako dlho bola v nemocnici a čo podstúpila?

Bola tu 4 a pol mesiaca. Denne ju niekoľkokrát vážili a strážili, či sníva čo dostane pridelené. Vážila sa pred jedlom - po jedle, pred toaletou - po toalete. Liečba spočíva v podávaní antidepresív a liekov proti úzkosti a ďalej v individuálnej terapii.

Táto metóda zabrala?

Neviem čo ju prinútilo začať jesť, to je len v jej hlave, ma doma hovorila, že chcela od tud preč, pretože zrazu videla, že problém hrúbky, ktorý sama riešila (ani dnes nepovie, že je chudá) bol proti tomu čo videla na detskej psychiatrii za príklady tak zanedbateľný, že uznala, že ho nemusí riešiť.

Neviete čo mala na mysli tými príklady?

Hovorila napríklad o sestrocnom chlapcovi, ktorý si podrezal žily a tak. Takže pravdepodobne liečba šokom.

Doma sa teraz stravuje správne?

Áno, nedopustím aby sa to opakovalo. Dostala k Vianociam od dcéry šteňa a tak sa teraz stará o psíka, ktorý prináša starosti i radosti. Bola predtým hrozne uzavretá, nikam nechodila, stále si len učila, čítala alebo sa pozerala na TV. Teraz sa zmenila, je taká veselší a hovornější.

Veľmi Vám pani Blanko ďakujem za rozhovor, želám Vám aj Vašej dcére veľa zdravia a šťastia.

Z lekárskeho hľadiska

Mentálna anorexia

Mentálna anorexia je zaradená medzi psychické poruchy, konkrétne poruchu osobnosti, ktorý sa možnými následkami okamžite zaraďuje medzi najtragickejšie. Dost sa o nej hovorí v súvislosti so součastným módnym trendom, ale v tomto názore panujú u odborníkov dohady. Anorexiou ľudia trpeli aj v časoch, keď štíhla línia nebola vzorom dokonalosti.

Hlavným znakom choroby je pokrivený obraz vnímanie seba samého. Anorektičky sa nie sú schopné zmieriť so svojou váhou a zameriava na drastické diéty a až hyperaktívne sa venujú športu. Ním sa snažia Okrem spaľovania kalórií zahnať aj pocity hladu, ktorým trpí. Hlad, ktorým sa doslova zabijú, vyvoláva v telu zvyšujúcej sa apetít a chuť na jedlo.

Aby prebil aj tú dostáva sa do každodenného kolotoča, keď si nedopraje ani chvíľku odpočinie. To jej nakoniec dostane do pozície, kedy je jedlom a svojím vzhľadom doslova posadnutá ai cez to, že chudne, zdá sa jej to absolútne nedostatočné. Prežívajú každodenný boj s hladom, ktorý sa veľakrát snažia zahnať čítaním rôznych receptov, prezeraním si fotografií jedál či varením pre druhé. Bývajú veľmi vynachádzavé v krytia skutočného množstva potravín, ktorý skonzumujú a často je veľmi ťažké ich problém odhaliť.

Snahu rodiny či priateľov o pomoc s anorexiou poväčšinou prijíma ako útok na svoju osobu a začne vyvolávať rozbroje. Problém je práve v jej pokrivené chápanie reality, kedy je priamo hrdá na svoju sebakontrolu a nepochopenie okolia u nej vyvoláva stratu už toľko podkopaného sebavedomie. Riziko samovraždy je u mentálnej anorexie až 200x vyššia, než u akejkoľvek inej psychickej poruchy.

Príznaky choroby

* Úbytok hmotnosti (alebo u detí chýbanie prírastku hmotnosti) minimálne o 15% oproti telesnej hmotnosti normálne pre daný vek a výšku alebo BMI index je 17,5 a menej
* Hmotnosť si pacient / pacientka znižuje sám / sama diétami
* Vnímanie seba samého ako príliš hrubé / hrubého, pretrvávajúci strach z hrúbky, skreslených predstavách o vlastnom tele
* Nezáujem o sex
* Strata ochlpenia a vypadávanie vlasov
* Strata menštruácie, nespavosť, nesústredenosť, neplodnosť
* Spomalené vyprázdňovanie žalúdka, zápcha,
* Zápal pankreasu bradykardia, hypotenzia, srdcové arytmie suchá, prakající koža atrofia mozgu, poruchy pamäti kŕče, svalová slabosť pocity smútku, osamotení, zúfalstva, bezmocnosti, depresia samovražedné sklony - sklony k sebapoškodzovaniu

Liečba anorexia je náročná

V pokročilom štádiu rodina ani blízki nič nezmôžu. Väčšinou je nutná dlhá starostlivosť špecializovaného lekára. Pri akútnych stavoch je nutné podať intravenóznu výživu. V extrémnych prípadoch a ak nie je včas zahájená liečba môže skončiť aj smrťou podvýživou a dehydratáciou.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: