Alergie - rozhovory z čakární

Slečna Stanislava 22 rokov v čakárni lekárskej pohotovosti nám rozprávala svoj príbeh. V seriáli Interview s pacientom, redaktorka MEDIAPOL News prináša 5. diel - dobodaných včelami. Viete ako sa zachovať, keď na Vás zaútočia včely?


5. diel - dobodaných včelami

Na otázky redaktorka MEDIAPOL News odpovedala slečna Stanislava 22 rokov

Otázka

Ako sa Vám to stalo? (Dlhovlasá brunetka má opuchnuté oči, líca, nos ...)

Odpoveď

Bola som na prechádzke so svojím Labrador v lese. Keď som vyšla na pole, u lesa stáli včelí úle. Asi po 100 metroch som počula pri uchu včelu. Tak som sa po nej ohnala a zrazu nado mnou bolo čierno. Bol to okamih a na to príšerné bručanie veľmi dlho nezabudnem. Bodal ma do celej hlavy, síce som si chránila tvár, ale rovnako sa na mňa pozrite.

Ako ste sa ich zbavila?

Dala dole som si rýchlo mikinu, dala si ju na tvár a utekala som proste preč - čo najďalej od lesa. Lenže som ich mala všade vo vlasoch. Mala som pocit bezmocnosti, ako v nejakom hororu. Pes utekal vedľa mňa s chvostom stiahnutým medzi nohami a aj kňučel bolesťou.

Koľko ste dostala žihadel?

Pani doktorka ich vybrala 8, žiadne mimo hlavu, dostala som injekciu a na recept si mám vyzdvihnúť ešte na zajtra protialergický liek. Mám zimnici, to je vraj reakcia na žihadlo a pocit, že mám na hlave čiapku. Ale snad to brzičko prejde.

Môžem sa opýtať, koľko ste zaplatila?

Za pohotovosť 90 Sk a za recept v lekárni dám 30 Sk - lieky sú vraj bez príplatku.

Veľmi ďakujem za odpovede a prajem skoré uzdravenie.

Z lekárskeho hľadiska

Včelie žihadlo obsahuje jed, ktorý pôsobí bolestivo. Pre včelu je použitie žihadlo takmer vždy smrteľné.

Vyhnite sa včelám

* Úle obchádzajte oblúkom. U väčšiny včelstiev stačí 5 metrov, niekedy je potreba viac.
* Agresivita včiel sa počas roka mení - najväčší je v júli a auguste.
* Keď už okolo úľov prejsť musíte, choďte zozadu
* Nenechávajte neuklizené sladkosti okolo seba. Najmä v júli a auguste sú včely "slídivé" - v prírode sa tenšie.
* Včely majú vybudovaný inštinkt útočiť na čokoľvek chlpatého, tmavého a smradľavého, čo sa pohybuje v blízkosti úľa (medveď). Čierny sveter doplnený voňavkou alebo dych opilca pôsobí obdobne.

Čo robiť, keď už ma včela bodla?

1. Predíďte bodnutie ďalších žihadel!
2. Žihadlo čo najrýchlejšie odstráňte z kože - jed sa do nej uvoľňuje postupne. Nevyberajte ho uchopením za jedový vačok medzi palcom a ukazovákom - vymačkne si všetok jed do kože ... Seškrábněte ho - treba nechtom.
3. Studená voda alebo sledovanie zmierňuje opuchy všeobecne. Ak nie ste alergickí, opuch zmizne bez následkov aj sám od seba.
4. Ak ste alergický a viete to, konajte podľa rád Vášho lekára. Ak je Vaša alergická reakcia život ohrozujúce, je dobré o tom informovať Vaše okolie a mať pri sebe okrem liekov aj kartičku s inštrukciami pre náhodných okoloidúcich.
5. Ak Vás včela bodla prvýkrát a potom sa Vám začína robiť nevoľno, opuch sa rozširuje, zle sa vám dýcha ... ste alergický! Zavolajte si pomoc - najprv niekoho z okolia a potom spoločne rýchlu záchrannú službu.
6. Opuch veľký ako dve Vaša dlane, ktorý zmizne do dvoch dní, je ešte normálne reakcie.
7. Bodnutie do oka, krku, úst a podobných problémových partií venujte zvýšenú pozornosť. Doprajte si pokoja. Ledujte alebo aspoň chlaďte. Je dobré byť pod dohľadom, ktorý prípadne privolá rýchlu záchrannú službu.
8. Lieky na alergické reakcie (antihistaminiká) sú aj voľnopredajné - riaďte sa informáciami
v príbalovom letáku. Proti svrbenie možno kúpiť v lekárni gél.

Čo robiť pri masívnom útoku mnohých včiel?

Občas sa stane, že včely zaútočí hromadne. Našťastie u nás nie sú africké ani afrikanizované včely, ale aj tak sa to stáva. Okamžite utečte preč! Nepočítajte s tým, že sa včely len tak upokojí, keď sa nebudete hýbať ...

* Chráňte si oči, dýchajte nosom, neotvárajte ústa. Ak nosíte okuliare, zložte je - včely sa často dostanú medzi sklo a oko a ako nájdu cestu von, bodné ...
* Prechádzajte zámerne krovím tak hustým, aby ním včely preleteli len s ťažkosťami. Ak nie ste v členitom teréne, ale napríklad na lúke, utekajte rovno niekam, kde křoví je. Alebo veľmi ďaleko.
* Kľučkovanie predĺži cestu len vám, včely letia rovno.

Ak z nejakého dôvodu naozaj nemôžete utiecť - niekde stranou si rýchlo kľaknite na zem, hlavu s rukami na tvári a ušiach schovajte medzi kolená, utesnite priestor okolo tváre, dýchajte nosom. Ak môžete, schovajte sa v tejto pozícii pod plachtu, bundu, ... ale nie pod nič chlpatého! Počkajte, až útok prestane. Aj tak to ale bude bolieť - útek je lepšie.

Akonáhle budete dostatočne ďaleko - a nepřilétávají ak už ďalšie včely, začnite je jednu po druhej zabíjať. Rozzúrený včely útočia zvyčajne tak dlho, kým nebodnou - a potom umierajú. Ak je stihnete zabiť pred tým, než Vás bodné, včela bude mŕtva tak ako tak a Vy si ušetríte žihadlo.

Literatúra sa rôzni v počte žihadel, ktoré dospelý človek bez problému prežije. Avšak je to v poriadku stoviek. Je dobré byť v pokoji, pod dohľadom, piť nie alko nápoje a prípadne volať rýchlu záchrannú službu. Ak ste pred úlem nechali nejaké veci - kosu, kosačku, pílu, tašku ... neponáhľajte s vyzdvihnutím. Na istotu tam bude kľud večer, zvyčajne ale už za 1-2 hodiny.

Pozor - včely sa druhýkrát vydráždí ľahšie.

Bodnutie do jazyka

Pri prehltnutí vosyVás môže bodnúť priamo do jazyka alebo hrtana. Prejavy sú - rýchlo rastúce opuch jazyka, hltanu, hrozí nepriechodnosť dýchacích ciest. Prvá pomoc - poloha v sede, studený obklad okolo krku, podať studenej tekutiny piť či aspoň k vyplachovanie úst - ideálne cmúľať kocky ľadu, Zyrtec či Claritin 1 tbl, pri bodnutí do jazyka možno prsty či držadlom lyžice opakovane stlačiť a chvíľu podržať jazyk, možno aplikovať nosové kvapky vo sprej do úst, transport k lekárovi.

Prvá pomoc u človeka, ktorý už prekonal závažnú alergickú reakciu (na bodnutie hmyzom, na potraviny) - mal by mať neustále so sebou pohotovostný balíček obsahujúci EpiPen (injekcia epinefrínu, vytvoríme kožnú riasu stlačením kože a podkožného tkaniva ramena alebo stehna, kožu - ak možno - dezinfikujeme, pod uhlom 45 st ihlu zasunieme a liek aplikujeme stlačením piestu striekačky), Prednison 1 tbl, Zyrtec alebo Dithiaden 1 tbl.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: