Alergia na mlieko alebo intolerancia laktózy?

Čo to vlastne znamená intolerancie laktózy a alergia na mlieko? Ako by mali rodičia postupovať, keď zistí, že je ich dieťa alergické na mlieko? Čo bude dieťa môcť konzumovať? Čo naopak musíme z jedálnička odstrániť?


Mlieko je jeden z najčastejších alergénov u detí

Medzi pojmy alergia na mlieko (väčšinou kravské) a intolerancia laktózy je rozdiel. Tento rozdiel je predovšetkým v príčinách, ktoré alergickú reakciu, alebo intolerancii spôsobujú. V oboch prípadoch sa však musia dodržiavať bezmléčná diéta. Alergia na mlieko sa vyskytuje prevažne u detí, kdežto intolerancia laktózy postihuje predovšetkým dospelých. Môže sa však tiež jednať o vrodenú poruchu, v takom prípade sa u dieťaťa prejavuje už od prvých dní dojčenia. Dôvodom je skutočnosť, že množstvo enzýmu laktáza, ktoré laktózu štiepi sa s pribúdajúcim vekom zmenšuje. Uvádza sa, že intoleranciou laktózy trpí okolo 15% dospelej populácie.

Alergia na mlieko

V skutočnosti ide o alergiu na mliečnu bielkovinu, väčšinou na mliečnu bielkovinu kravského mlieka. Ako každá iná alergia, aj alergia na mlieko je imunologickú poruchou. Po požití mliečnej bielkoviny sa spustí imunologická reakcia, kedy si telo proti tejto bielkovine začne tvoriť protilátky, pretože ju považuje za cudzorodou zložku.

Alergie - prvé ťažkosti sa väčšinou prejaví

až pri prechode dieťaťa z materského mlieka na kravské. Jedným z prvých príznakov je väčšinou atopický ekzém. Potom sa pridá hnačka, a niekedy aj zvracanie. Ak sa dieťaťu ďalej podáva kravské mlieko, objavia sa ďalšie príznaky ako je nechutenstvo.

Keď sa teda u Vášho dieťaťa po podaní mlieka objaví ekzém, nenechajte nič na náhodu a zájdite s ním k pediatrom. Samozrejme je možné, že ide len náhodu a bežný ekzém, ktorý s podávaním mlieka nemá nič spoločného. Napriek tomu sa s pediatrom dohodnite na vykonanie krvných testov. Vo výnimočných prípadoch sa alergia na mlieko môže objaviť aj oveľa neskôr.

Výhodou pri tejto alergii je možnosť konzumovanie alternatívnych druhov mlieka, ako je mlieko kozie, alebo ovčí, či sójové mlieko. Musíte však dávať pozor na ostatné mliečne výrobky a potraviny, ktoré mlieko obsahujú.

Uvádza sa, že 0,3 - 7% populácie trpí alergiou na kravské mlieko. Pričom alergia môže byť na všetky bielkovinové zložky mlieka, ktorými sú kazeín, beta-laktalbumín, alfa-laktalbumín a bovinnej sérový albumín.

Intolerancia laktózy

Intolerancia laktózy je na rozdiel od alergie na mlieko, s ktorou býva často zamieňať, vrodená. Alebo sa naopak objavuje až v dospelosti. Presnejšie sa jedná o intolerancii mliečneho cukru. Nejde teda o bežnú potravinovú alergiu, ale o metabolickú poruchu štiepenie mliečneho cukru - laktózy. Práve intolerancia laktózy je jednou s najčastejších potravinových intoleranciou. V čreve buď úplne chýba enzým laktáza, alebo sa vyskytuje jeho nedostatok. Tento enzým ktoré je potrebný pri štiepení mliečneho cukru - laktózy na jednoduchšie cukry, ktoré sú pre telo stráviteľné. Ak sa laktóza nerozštěpí nie jednoduché cukry, nemôže sa vstrebať do krvného obehu. Laktóza tak zostáva nestrávené v čreve.

Príznaky alergie na mlieko - laktózu

Dieťa zvracia, trpí hnačkou, objavuje sa nechuť k jedlu, dieťa tiež trpí bolesťami brucha a ďalej sa objaví atopický ekzém. Všetky tieto príznaky sú zhodné s príznakmi alergie na mlieko. Rozdiel je v tom, že dieťa však máva tieto problémy už od začiatku dojčenia.

Pretože sa jedná o metabolickou poruchu, je toto ochorenie celoživotné. S postupom času sa však môžu zmierniť následky. Nevýhodou je, že všetky druhy mlieka, teda nielen materskej obsahujú laktózu. Stanovenie diagnózy je potom pomerne ťažké. V súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ktorá by zvýšila prítomnosť laktázy.

Jedálniček pre alergikov citlivé na mlieko

Ak z jedálničky úplne vynecháme z jedálnička mlieko a všetky mliečne výrobky, hrozí nám nedostatok vápnika. Je teda nutné ho doplňovať z iných zdrojov. Ako alternatívne zdroje vápnika môžu slúžiť napríklad: ružičkový kel, brokolica, karfiol, čínska kapusta, sezam, tofu, mandle, biele fazuľa, či lieskové oriešky.

Optimálny denný príjem vápnika

Skupina Optimálny denný príjem vápnika mg / d
Dojčatá 6 - 12 mesiacov
600
Deti 1 - 5 rokov
800
Deti 6 - 10 rokov
800 - 1200
11 - 24 rokov
1200 - 1500
Muži 25 - 65 rokov
1000
Muži nad 65 rokov
1500
Ženy 25 - 50
1000
Ženy nad 50 rokov
1500
Ženy tehotné a dojčiace
1200 - 1500
Laktózu tiež veľmi často obsahujú aj lieky na predpis, alebo vitamínové doplnky

Je teda nutné čítať písomnej informácie. Ďalej sa laktóza vyskytuje napríklad v nasledujúcich potravinách: chlieb a pečivo, múčniky, cukrovinky, cukríky, zemiaková kaša v prášku, margaríny, ochutené cereálie, dresingy do šalátov, či polievky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: