Akupunktúra alebo akupresura?

Akupresura aj akupunktúra sú súčasťami starého čínskeho liečiteľstva, v našich podmienkach hovoríme o tzv alternatívnej medicíne. Alternatívna medicína sa vždy snaží predovšetkým o predchádzaní ťažkostiam. Obe metódy sú postavené na rovnakých princípoch.


Akupunktúra

Je jednou z významných orientálnych techník, radí sa do alternatívnej medicíny. Samotný názov akupunktúra má európsky nádych, základom sú slová "acus" = ihla; punctata = pichať. Pôvodný čínsky názov metódy znel "čentčou".

Keď sa povie akupunktúra

Akupunktúra vychádza z čínskej filozofie, ktorá hovorí, že svet funguje na základe rovnováhy dvoch princípov (jin a jang). Jin a jang sú súčasťou všetkého a tvoria jadro všetky existencie. Ak sú princípy v rovnováhe, jedná sa o optimálny stav, pri nerovnováhe vzniká narušenia. Jin a jang sa navzájom potrebujú, sú ideálne súhrou. Ak nastane nejaké porušenie rovnováhy spôsobuje to človeku problémy, choroby. Terapeut sa následne snaží rovnováhu obnoviť. Rovnováhu predstavuje tzv čínska monády.
Jang versus jin

Jang predstavuje všetko kladné (obloha, teplo, muž, hore, mimo, aktivita, pohyb, energia, duté orgány, duševno). Jinu bude patriť pravý opak (krajiny, žena, dole, vnútri, zima, pokoj, chlad, plné orgány, hmota). Čo sa týka priamo ľudského tela, jangu sa pripisujú duté orgány: tenké a hrubé črevo, žalúdok, žlčník, močový mechúr, obal srdca. S jinem sú spojené plné orgány: pľúca, srdce, pankreas, slezina, obličky, pečeň, tri ohňa.

Akupunktúra: 5 základných prvkov

Stará čínska filozofia hovorí nielen o princípoch jin a jang, ale aj o piatich základných prvkoch, z ktorých je zložený svet. Ide o drevo, oheň, zem, kov, vodu. Jeden prvok na druhom vždy priamo závisí a ich jednota utvára celý svet. Každý prvok zastupuje určité orgány. Drevo = žlčník, pečeň; oheň = srdce, tenké črevo, obal srdca, tri ohňa; krajiny = žalúdok, slezina, pankreas; kov = hrubé črevo, pľúca; voda = obličky, močový mechúr.

Životnej energie čchi a meridiány

Čínska filozofia pojednáva aj o ďalšom prvku, a to životnú energiu čchi. Akupunktúra sa snaží o udržanie alebo nastolenie harmonického kolobehu v tele. Čchi prúdi akupunktúrnymi dráhami, ktoré sa nazývajú meridiány.

Akupunktúra lieči

Akupunktúra dokáže diagnostikovať a liečiť funkčné poruchy organizmu, psychosomatické choroby, bolesti hlavy, chrbta, kĺbov, alergia, návykové choroby, problémy s imunitou, ochorenia jednotlivých orgánov a iné.

Akupunktúra pôsobí na patologické zmeny v organizme, snaží sa o navodenie optimálneho stavu, samoregulačné a homeostatických reakcií. Akupunktúra pomáha aj pri rekonvalescencii a predchádza rôznym komplikáciám. Preventívnej funkcie akupunktúry spočíva v posilnení odolnosti a obranyschopnosti.

Podoby akupunktúry

Akupunktúrne body stimulujeme prostredníctvom vpichovanie špeciálnych ihiel. Okrem ihiel sa používajú aj iné formy stimulácie - napr teplo (moxovanie), elektrický prúd (elektroakupunktúra), svetlo, magnety, banky ai

Ušná akupunktúra

Podľa individuálneho stavu pacienta sa volí buď telová akupunktúra, alebo akupunktúra jednotlivých zón - známa je predovšetkým ušná akupunktúra.

Pri ušné akupunktúre sa vpichujú tzv ušné ihly do miest na ušnom laloku. Na ušnom laloku sa nachádzajú body, reflexné plôšky jednotlivých orgánov. V ušné akupunktúre môžeme rozlíšiť dve metódy (čínska a francúzska ušná akupunktúra), ale používa sa ich vzájomná kombinácia. Niekedy je využitie ušnej akupunktúry oproti telovej vhodnejšie, pretože sa pacient nemusí vyzliekať a polohovať, je to dostupnejšie a rýchlejšie metóda a jej účinok je vo väčšine prípadov okamžitý, na rozdiel od telovej akupunktúry. Podobne ako u telovej akupunktúry, možno na body pôsobiť aj inými podnetmi, ale platí, je ihly sú vždy najúčinnejšie.

Akupresura

Niekedy sa jej hovorí aj tzv "čínska tlaková masáž". Akupresura pracuje na systéme stláčanie akupresúrnych bodov. Metóda kombinuje akupunktúru a masáž.

Tajomstvo akupresúry

Pri akupresura sa vyvíja rôzne intenzívny tlak na konkrétne akupresúrne body, ktoré sú spojené s energetickými dráhami.

Zablokovanie energetických dráh znamená ťažkosti, choroby, problémy, komplikácie, nepríjemné pocity. Masírovanej body vydávajú impulzy a tie putujú až do centrálnej nervovej sústavy. Výsledkom je väčšia zásobovanie potrebného miesta kyslíkom a krvou, uvoľnenie endorfínov, pocity uvoľnenia, zmiernenie bolesti.

Účinky akupresúry

Akupresura je účinná pri tlmení bolesti, navodzuje rovnováhu, pomáha pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom (svaly, tkanivá, šľachy, kĺby). Má preventívne aj liečebný účinok (odstraňuje kŕče, blokády). Pomáha pri nevoľnosti, migrénach, nadváhe, posilňuje imunitu a uľavuje od psychických problémov.

Konkrétna podoba akupresúry

Terapeut vykonáva polep bruškami prstov na jednotlivé akupresúrne body, a tým si zmapuje citlivé miesta (a teda aj postihnuté orgány). Následne sa na postihnutých miestach vykonávajú masáž palcami a končeky prstov. Na príslušnom mieste je treba vykonať približne 50 až 100 pohybov za minútu, pričom doba pôsobenia je od 5 do 15 minút. Na jednom bode pôsobíme prítlakom asi 5 až 7 sekúnd. Celková doba terapie je pol hodiny až hodinu, všetko sa odvíja od stavu klienta.

Akupresura: praktické tipy

Pokiaľ vás trápi bolesť hlavy, masírujte ušné lalôčiky


Ukazovákom a palcom tlačte do stredu ušného laloku. Masáž celého ušného laloku potom pomáha od nepokoja. Pri migréne sa orientujte na spánky. Bruškami štyroch prstov prevádzajte poklep na tzv línii kútikov očí (je umiestnená na spánku, medzi okom a hornou časťou ucha). Na oblasť sústredenosti budete pôsobiť tlačením bruškom prsta na koreň nosa.
Akupresura dokáže zmierniť šelest a zvonenie v ušiach

Keďže šelest alebo pískanie v ušiach má spravidla neurologický základ, môže tu pomôcť metóda akupresúry.

Postup:


* Na 7 sekúnd stlačte ukazovákom prehlbovaním oblasť nad hornou perou (nachádza sa pod nosom). Následne vyviňte stredne silný tlak a tiež po dobu 7 sekúnd pritlačte na samotný koniec koreňa nosa. Tento postup opakujte viackrát za deň.
* K podpore prekrvenie uší: Uchopte obe uši medzi palec a ukazovák, a to v oblasti, kde začína hornej ušná chrupavka. Vykonávajte pohyb pozdĺž celého ucha a oboma prstami masírujte okraje ušných chrupaviek. Asi po jednej minúte sa dostanete až na lalôčik, od ktorého zase postupujte až na horný okraj. Na 7 sekúnd stlačte bod spoje ušného laloku a tváre. Ďalej na 7 sekúnd stlačte bod, ktorý sa nachádza pod ušnice (v mieste môžete nahmatať mierne prehlbovaním oblasť). Následne na 7 sekúnd stlačte miesto začiatku horného okraja ušné chrupavky (aj tu je mierne vyhĺbená oblasť). Zopakujte štyrikrát za deň.

Výhody akupresúry

* Pri akupresura nepociťujete žiadnu bolesť, ani vedľajšie reakcie.
* Predstavuje prevenciu bolesti a choroby. A prevencia je predsa lepšia ako liečba, nie?
* Metódu môžete praktizovať v podstate všade (napríklad v práci, na cestách atď).
* Akupresúra dokáže rýchlo a účinne uľaviť od problémov.

Možno kontraindikácie akupresúry

Na akupresúru by si mali dať pozor ľudia s ochorením ciev, s ortopedickými zraneniami, majitelia krehkých kostí a tehotné ženy.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: