Ako na kŕčové žily?

Kŕčové žily alebo varixy bývajú označované za jednu z civilizačných chorôb v rozvinutých krajinách. Je dôsledkom nášho moderného-leč nezdravého-spôsobu života. V dnešnej uponáhľanej dobe si málo ľudí urobí čas na dostatočný pohyb .....


Venujete dostatočnú starostlivosť sebe a svojim nohám? Športujete pravidelne? Alebo máte sedavé zamestnanie a šport vám nič nehovorí? Potom si dajte pozor na kŕčové žily! Podľa štatistík postihujú v rôznych formách až 60% ľudí.

Ako spoznáme kŕčové žily?

Kŕčové žily sa objavujú na dolných končatinách, predovšetkým v oblasti lýtka. Spoznáme je podľa vakovitě rozšírených namodralých žil najmä na zadnej a vnútornej strane končatín. Spočiatku si ich ani nevšimnete, upozorní vás na ne až ďalšie príznaky, ako sú: opuchy, pocity únavy a tlaku v dolných končatinách, ktoré môžu viesť až k bolesti, nočné kŕče - podľa nich získali svoj názov. U žien závisí tieto ťažkosti na fázu menštruácie, u mužov i žien potom na počasie alebo fázu dňa.

Koho trápi kŕčové žily?

Je vám nad 60 rokov? Potom práve vy by ste si mali dať pozor na kŕčové žily! Postihujú totiž každého druhého človeka nad túto vekovú hranicu a častejšie ženy než mužov. U detí a mladistvých je výskyt minimálny, pretože sa často venujú pohybovým aktivitám. Vyskytli sa kŕčové žily u vašich rodičov alebo prarodičov? Máte nadváhu? Ste tehotná? Práve u týchto skupín je zvýšené riziko vzniku kŕčových žíl. Výskyt tohto ochorenia ovplyvňujú aj hormonálne zmeny - tehotenstvo, prechod, ďalej vysoký krvný tlak a dlhodobé státie. Tiež záleží na vašom životnom štýle - spôsob stravovania, dostatočný pohyb a typ zamestnania.

Kŕčové žily v tehotenstve

Už na začiatku a ďalej aj počas tehotenstva by mal lekár vykonať prehliadku na výskyt kŕčových žíl, pretože by mohli skomplikovať priebeh tehotenstva. Počas tehotenstva totiž dochádza k rozšírenie žíl pod vplyvom hormónov. Vďaka zväčšujúcej sa maternici sa zhoršuje odtekanie krvi z dolných končatín. Telo tiež zadržiava viac tekutín a zvyšuje objem krvi v žilách. To všetko sú faktory, ktoré u tehotných žien vyvolávajú kŕčové žily. Dobrou správou je, že do 12-tich týždňov po pôrode sa tieto kŕčové žily zmenší alebo zmizne úplne. Ak sa však vytvorí kmeňové kŕčové žily, je potreba začať liečbu.

Typy kŕčových žíl

Kŕčové žily rozdeľujeme na primárnu a sekundárnu. Primárne sú povrchové kŕčové žily - vznikli v dôsledku porušenia funkcie povrchových žíl - vyskytujú sa najčastejšie. Ako sekundárny označujeme hĺbkové kŕčové žily, sú následkom primárnych kŕčových žíl, u ktorých došlo k rozšíreniu do hlbokého žilového systému. Sekundárne kŕčové žily môžu vzniknúť napríklad v prípade, že trpíte hlbokou žilovou trombózou, vrodenými vadami hlbokého žilového systému alebo ste po úraze alebo inom chirurgickom výkone. Sekundárne varixy tvorí našťastie len päť percent z celkového počtu ochorení kŕčových žíl.

Ako vznikajú kŕčové žily?

Začiatkom kŕčových žíl je narušenie pevnosti žilových stien, ktoré sa vplyvom tlaku krvi rozširujú. Tým sa poruší funkcie žilových chlopní, ktoré tak nebráni spätnému toku krvi. Krv sa zoskupuje v oslabených miestach, tlačí na žilový stenu a vytvára vakovitou štruktúru žily. V tomto štádiu už spoznáte zmeny na svojich dolných končatinách. Choroba potom ďalej pokračuje rozširovaním a naťahovaním žilových stien. Pevnosť žil ale môže byť aj vrodená alebo dedičná. Ľudia, ktorí majú predpoklady ku kŕčovým žilám, by mali dbať na prevenciu.

Ako sa lieči kŕčové žily?

Spôsobov liečby je v dnešnej modernej medicíne nepreberné množstvo. Najtradičnejšie metódou je nosenie sťahujúcich ponožiek, pančúch alebo obväzov, ktoré stlačia žily, aby sa ďalej nerozširovali. Veľkosť ponožiek či pančúch určí lekár, aby boli žily správne stiahnuté. K úspešnej liečbe patrí aj častý pohyb a neodporúča sa dlho stať alebo sedieť.

Vykonávate povolanie, pri ktorom musíte stále sedieť alebo štát?

Kúpte si nejakú podložku pod nohy tak, aby ste ich pri sedení mali rovno natiahnuté a zdvihnuté aspoň do výšky vašej stoličky. Odporúča sa dať si nohy hore, napríklad ľahnúť si a nohy oprieť o stenu. To vám rozprúdi krv a zmierni opuchy na nohách. Ak musíte štát pri výkone svojho zamestnania, noste aspoň nestahující zdravotné ponožky, aby vám lepšie prúdila krv. O prestávkach doprajte svojim nohám oddych a precvičte si ich.

Od liekov na operáciu ...

Tak ako u iných chorôb, iu kŕčových žíl sa používajú klasické lieky, mastičky a vo vážnych prípadoch sa kŕčové žily odstraňujú operatívne. Najmä ženy, ktoré dbajú na svoj vzhľad, pristupujú k tomuto kroku častejšie než muži. Nejedná sa však o nejaký radikálny chirurgický zákrok, ba naopak. Po operácii vám zostanú len malé jazvy, pretože k postihnutým žilám sa operujúci lekár dostáva len pomocou malých vstupov.

Neželáte si operáciu?

Drobné alebo metličkovité varixy možno odstrániť aj neoperačnou - metódou sklerotizácia a laserom. Pri sklerotizácii sa do žily vstrekne špeciálny roztok, vďaka ktorému žila odumrie. Pôsobením lasera tiež žila zanikne.

Ako sa uchrániť pred kŕčovými žilami?

Najúčinnejšou prevenciou je pravidelný pohyb. Ideálne je mať také zamestnanie, pri ktorom sa môžete pohybovať - striedať sedenie a chôdzu. Praskajú vám žilky na nohách? Pri prvom spozorovaní akýchkoľvek prasknutých žiliek si kúpte v lekárni nejaký účinný preparát. Môžete si kúpiť buď kvapky, ktoré zlepší pružnosť žíl, alebo masť, ktorá môže pomôcť od opuchov či pocitu ťažkých nôh a zároveň zlepší pružnosť žíl.

Novinka v cestovaní pre tých, čo trápi kŕčové žily!

Cestujete lietadlom a máte ťažkosti s kŕčovými žilami? Potom práve vás bude iste zaujímať novinka z Nového Zélandu! Pre cestujúcich, ktorí trpia syndrómom turistickej triedy, vytvorila letecká spoločnosť na Novom Zélande milé prekvapenie! Najprv do prvej triedy, ale od apríla 2010 aj do turistickej triedy, aerolinky zabudoval postele! Vzali tak do úvahy počet cestujúcich, ktorí trpia týmto syndrómom.

Čo je syndróm turistickej triedy?

V dôsledku nedostatočného pohybu, kedy si nemôžete v niektorých prípadoch ani pretiahnuť nohy, môže dôjsť k ťažkostiam obehového systému, kedy krv riadne necirkuluje celým telom a zhromažďuje sa v dolných končatinách. Ten môže mať u niektorých jedincov vážne následky. V krajných prípadoch môže dôjsť ik trombózám alebo pľúcnu embóliu.

Budú miestenky na "postele" v lietadle drahšie?

Vzhľadom k tomu, že posteľ zaberá asi 3x toľko miesta čo sedačka, je cena miestenky na posteľ 2,5 x drahšie ako cena miestenky na sedačku. Výhodou však je, že do postele sa môžu vojsť aj dvaja dospelí ľudia! Chcete aj vy stráviť rokov v posteli? Tak na túto novinku si musíte u slovenských leteckých spoločností chvíľu počkať! Zatiaľ sú nainštalované len v lietadlách aerolínií na Novom Zélande.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky