Akné - príčiny a liečba

Akné nie je devízou len pri dospievaní, ale potrápia nejednu ženu aj muža v dospelom veku. Výskyt akné ovplyvňuje našu psychiku, môže nás spoločensky i pracovne znevýhodňovať. Akné možno v súčasnosti úspešne liečiť, chce to len trpezlivosť,


Vznik akné

Akné vzniká ako následok zvýšené funkcie mazových žliaz a abnormálneho rohovatenia okolo vlasových folikulov. Následne sa vytvára rohovinná zátka ústia folikulov, ktorý mechanicky obmedzuje vylučovanie produkovaného mazu. Maz sa postupne hromadí a spôsobí rozšírenie folikulov. Tlak mazu vyvolá v okolí mazové žľazy zápalovú reakciu.

Ovplyvnenie akné

Za vznikom akné môžu stať najrôznejšie faktory. Môže to byť vrodená predispozícia, hormonálne dysbalancie, funkcie vnútorných orgánov, naša psychika, osobná hygiena, životný štýl, pracovné prostredie, životné prostredie, strava, kozmetika, lieky. Niekedy akné spôsobí jeden z uvedených faktorov, niekedy ide o kombináciu viacerých faktorov. Ak chceme byť úspešní v liečbe akné, musí byť naša snaha komplexné.

Výskyt akné na tele

Akné nemusí byť len na tvári, aj keď tam je najviac viditeľné, a tiež nás najviac trápi. Akné môže byť aj na chrbte, ramenách, v dekolte, rukách.
Liečba akné

Vplyv stravy na liečbu akné

Strava ovplyvňuje nielen naše zdravie, psychiku, ale odrazí sa aj na našej pleti. Vyvážená strava je dôležitá nielen pre pleť, ale celý organizmus. Vhodné je jesť dostatok zeleniny a ovocia, ktoré zabezpečia prísun vitamínov. Určité skupiny potravín môžu spôsobovať určité ochorenia, vrátane akné. Naša koža tvorí bariéru medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Všeobecne potraviny s vysokým glykemickým indexom spôsobujú zvýšenú tvorbu mazu. Na každého z nás pôsobí strava inak. U niekoho pleť neznáša príliš korenené jedlá, u iného sladkosti. Je dôležité, aby ste si sami vytipovali, ktorá potravina Vám a Vašej pleti nevyhovuje. Tieto potraviny potom čo najviac obmedzte, najlepšie vynechajte.

Potraviny, ktoré najčastejšie spôsobujú výskyt akné

* Sladkosti (koláče, torty, čokolády, oblátky ai)
* Korenená jedla (korenie, chilli)
* Biele pečivo (rožky, lupačku, veky na chlebíčky, žemle a i.)
* Kofeín (káva, čierny čaj, sladké limonády s prídavkom kofeínu)
* Alkohol (likéry, víno, tvrdý alkohol, pivo)
* Údeniny (párky, klobásy, špekáčky, salámy a i.)
* Potraviny s obsahom zinku, ktorý lieči akné
* Strukoviny (hrach, fazuľa, cícer, sója)
* Rybí olej
* Syry
* Vajíčka
* Orechy (vlašské, lieskové, kešu, para)

plyv laseru na liečbu akné

* Laserová gélová maska

Laserovú gélovou masku si môžete dopriať v kozmetickom salóne, kedy laser účinne pomáha ukľudňovať pleť a hojiť zapálené miesta. Aplikácia laserovej masky spolu s použitím lasera trvá zhruba 15 minút. Odporúča sa absolvovať celú kúru, ktorá činí okolo desiatich sedenie, každý druhý deň. Po tejto kúre je vhodné štrnásť dní až tri týždne nechať pleť regenerovať. V tomto období vypozorujete, ako Vám laserová kúra pomohla.

* Laser

Liečbu akné laserom využívajú špecializovaná kozmetická štúdia či špecializované pracoviská a kliniky. Zákrok laserom trvá okolo 30 minút. Pri ošetrení ľahších foriem akné, stačí absolvovať okolo 3 sedenia, pri horších foriem okolo 5 sedenie, a to v rozmedzí štrnástich dní alebo jedného mesiaca. Procedúra laserom je finančne náročná, ale zato veľmi urobí.

Vplyv byliniek na liečbu akné

Antiseptické a protizápalové byliny, pridanej do inhalačného prostriedku, pomáhajú prekonať príznaky akné. Bylinky môžete využiť pri inhalácii, keď inhalujeme paru na otvorenie zapálených pórov a ako čistiaca pleťová voda na vyčistenie pleti. Bylinky môžu byť účinným pomocníkom v boji s akné.

* Odvar z mäty - antiseptické vlastnosti, dezinfekčné.
* Odvar z rebríčka - eliminuje toxíny a baktérie.
* Odvar z levandule - antiseptické vlastnosti.

Vplyv čaju na liečbu akné

V špecializovanej predajni alebo lekárni si zakúpte bylinkovú zmes, určenú priamo na liečbu akné. Zmes obsahuje väčšinou bylinky, ako sú: žihľava, kvet lipy, kvet ibišteka, rebríček, sirôtky, kôra Krušina, ľubovník, repík ai

Účinok doplnkovej stravy na liečbu akné

Doprajte si pri liečbe akné doplnkové prostriedky, a to: Pupalka dvojročná, vitamíny skupiny B, vitamín C, zinok.

Vplyv detoxikácie na liečbu akné

Akné môže spôsobiť zlá funkcia vnútorných orgánov, a to najmä čriev pri zlom trávení a pečene. V tele môžu zostávať toxíny, ktoré môžu mať vplyv na vznik akné. Detoxikáciou a účelným zlepšením funkcie tráviaceho traktu možné výrazne obmedziť alebo sa úplne zbaviť akné. Pre detoxikáciu je vhodná žihľava dvojdomá, šťava z aloe vera, sladkovodné riasy Chlorela, ktoré obsahujú celé spektrum vitamínov, minerálov, stopových prvkov, aminokyselín, chlorofyl.

Vplyv antikoncepcie na liečbu akné

Ženy môžu využiť hormonálnej antikoncepcie, ktorú im predpíše ich gynekológ. Gynekológ vyberie tú najvhodnejšiu antikoncepciu práve pre Vás. Hormonálna antikoncepcia zlepší či Vás úplne zbaví problému akné. V ženskom tele sa tvoria nadmiera mužského hormónu androgénu, ktorý stimuluje činnosť mazových žliaz a tvorbu kožného mazu.

Antikoncepcia, ktorá pomáha v boji s akné

* Diane 35
* Pramini
* Minerva
* Jeanine

Vplyv stresu na liečbu akné

Pre vznik akné má význam aj Vaša psychická pohoda. Koža totiž reaguje na sebemenší podnety. Stres sa na pleti prejavuje rovnako ako zlá výživa. Ak sa chcete akné vyhnúť, či zmierniť a odbúrať, snažte sa stresu vyvarovať. V dnešnej dobe je to však veľmi ťažké. Snažte sa teda aspoň, keď ste doma, navodiť harmonickú náladu. Venujte určitý čas len sebe, prečítajte si knihu, počúvajte obľúbenú hudbu, zájdite si na masáž, choďte do prírody, poseďte s kamarátmi, zapáľte si aróma lampu, proste robte všetko, pri čom je Vám dobre.

Vplyv kozmetiky na liečbu akné

Pre liečbu akné je dôležitý aj správny výber kozmetických prípravkov, ktoré vyrovnávajú produkciu mazu, predchádzajú tvorbe nečistôt a zápalov, prejasňuje a zmatňuje pleť. Je vhodné používať ucelenú radu danej kozmetiky (čistiace pleťové tonikum, čistiace mlieko, čistiaca maska, denný krém, nočný krém, očný krém, peeling, prípadne sérum). Napríklad kozmetika z Mŕtveho mora je veľmi vhodná pre liečbu akné. Táto kozmetika vyživuje a zvláčňuje pleť, stimuluje metabolické funkcie v bunkách, zbavuje pleť a pokožku problémov.

Samotná kozmetika, aj tá sebedražší Vám nepomôže, ak nebudete dôslední. Pleť je potrebné čistiť dvakrát denne, ráno a večer.

Snažte sa počas dňa pleti čo najmenej dotýkať. Aj keď si myslíte, že máte ruky čisté, žije na nich veľa baktérií.

Vplyv solária na liečbu akné

Vplyv solária na akné je u každého iná. Niekomu solárium pri liečbe akné pomôže, inému solárium naopak ešte viac uškodí.

Vplyv slnka na liečbu akné

Dlhodobý pobyt na slnku neprospieva pleti trpiaci akné. Spočiatku sa nám môže zdať, že sa nám akné pri pobyte na slnku zlepšilo, je to však omyl. Jedná sa len o dočasný stav, pretože dôjde k potlačeniu hnisavých problémov, ktoré sa po niekoľkých týždňoch vráti. Vplyvom pôsobenia slnka dôjde k uzatvoreniu vývodov mazových žliaz, nasleduje zanietenie, ktoré bude ešte silnejší, než predošlé.

Vplyv životného a pracovného prostredia na liečbu akné

Pokiaľ to ide, snažte sa vyhnúť prašným a zafajčeným miestam (bary, krčmy, diskotéky ai)


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: