AIDS - HIV - Vírusové ochorenia

AIDS, čiže syndróm získaného zlyhania imunity je vírusové ochorenie často zle radené medzi pohlavné choroby. Nakaziť sa však dá nielen pohlavným stykom, ale často aj infikovanou ihlou narkomana. Ako vlastne k choroby dochádza? Viac v článku


AIDS - hrozba pre celý svet

AIDS - Acquired Immuno Deficiency Syndrome, v českom preklade znamenajúce syndróm získaného zlyhania imunity. Vo vyspelom svete snáď nie je k nájdeniu žiadny dospelý, ktorý by o AIDS počul prvýkrát. Od svojho objavu roka 1981 je, hoci veľmi slávnu, tak tiež hrozivo smrteľnou chorobou. Neznalí ju často radí medzi pohlavné choroby, ale to je len omyl. AIDS sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom, ale pôvodcom sú vírusy.

Objavenie choroby - AIDS

V uvedenom roku 1981 si technická asistentka Centra kontroly chorôb v americkom štáte Atlanta, Sandra Ford všimla, že sa neraz začalo vyskytovať jedno ochorenie veľmi často. Viditeľne zvýšil sa počet prípadov, keď bolo potrebné podať lieky, ktoré sa bežne predpisovali osobám s oslabenou imunitou, napríklad po operácii pre regeneráciu organizmu. Týmto nezvyklým javom sa začali zaoberať epidemiológovia. Zaujímavé zistenia potom bolo, keď sa ukázalo, že potrebný liek potrebujú hlavne mladí muži, často homosexuáli, u ktorých sa predpokladať dobrý imunitný systém. Avšak počet onemocněných sa stále zvyšoval a navyše lekári zaznamenali nárast ďalších ochorení, ktorý majú čo do činenia so zlyhaním imunitného systému. Hlavne išlo o Kaposiho sarkóm, zhubný nádor, v tej dobe inak veľmi ojedinelý. A opäť boli postihnutí hlavne mladí homosexuáli. U všetkých pacientov bolo objavené, že lymfocyty T neboli schopné plniť svoju úlohu. V nasledujúcom roku 1982 bolo vyhlásené, že bola objavená nová choroba, nazvaná Acquired Immuno Deficiency Syndrome, skrátene AIDS, pretože išlo o znateľné zlyhania imunity s náväznosťou infekcií a rakovín. Chorí boli predovšetkým homosexuáli a ich partneri, narkomani a ľudia po transfúziách.

Toto všetko viedlo k objavu, že pôvodca chorôb sa šíri krvou, spermiami alebo vaginálnym sekrétom. Nasledovali preto odbermi vyššie uvedených zložiek ich laboratórne skúmanie.

A to hneď na dvoch miestach sveta - vo francúzskej Paríži a americkom Bethesda. A ako v Európe, tak za veľkej mláky objavili vírus, pôvodca tejto strašnej choroby, ktorý bol krátko na to podľa medzinárodnej dohody pomenovaný ako Human Immunodeficiency Virus, skratkou HIV, av preklade vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti.

Vírus HIV

Teraz vieme, že je to retrovírus a obsahuje RNA s vlastnou genetickou informáciou, ktorý vkladá do ľudskej bunky. A tu je nepolapiteľný. Keď sa na jednotlivý vírus pozrieme pod mikroskop, zistíme, že obsahuje jednovláknové RNA, ktorá je obklopená vnútorným i vonkajším obalom. Na povrchu vírusu sú jednotlivé výstupky, čo sú receptorovej proteíny. Práve vďaka nim rozpozná vírus svoju hostiteľskú bunku - T-lymfocyt. Tu sa vírus rozmnožuje a navyše ju ničí. Pre niekoho možno nová informácia, ale vírus HIV sa nachádza aj mimo krv, spermie a vaginálne sekrét, aj v slinách, stolici a slzách. Avšak len prvými tromi sa dokáže prenášať. Najistejšie nákaza však je buď pohlavným stykom, alebo bodnutím infikovanou ihlou HIV pozitívneho.

A aké sú prvé príznaky?

Prvé príznaky prichádzajú samozrejme pomaly a takmer nevedomky ako chrípkové ochorenie. Objaví sa zvýšená teplota, prechladnutie, únava, potom ihneď nasledujú ďalšie zvýšenie teploty až na horúčkovité stavy, ďalej silné potenie, pocity oslabenie, žalúdočné a črevné ťažkosti a bolesti hlavy. Po niekoľkých dňoch príznaky zmiznú. Je to tým, že telo si vytvorilo protilátky, ktoré sú zatiaľ oproti vírusom HIV v presile. To ale nemusí trvať dlho. Odolný vírus HIV sa rýchlo množia a ľahko si, až drzo vytvorí nadvládu. Obdobie od nákazy až po vypuknutí choroby môže trvať päť, desať rokov, ale aj oveľa dlhšie. Preto sa hovorí tomuto obdobie HIV pozitívna - vir v tele je, ale choroba zatiaľ ešte neprepukla. Vyznačuje sa postupným znižovaním T-lymfocitů. Pre porovnanie - u zdravého dospelého človeka sa v jednom kubickom milimetra nachádza 1000 - 800 T-lymfocitů, u človeka napadnutého vírusom HIV je ich na rovnakej ploche 500-200. Ak klesne počet pod 200, hrozí nebezpečenstvo rozvoja zápalu pľúc. Ďalším znižovaním potom prepukne sama choroba AIDS. Niektorí pacienti už nemajú vôbec T-lymfocity a umierajú na ochorenia, spôsobená zníženou imunitou. Najčastejšie to je zápal mozgových blán a ďalšie choroby spôsobené vírusmi, baktériami, parazitmi alebo mykózami.

Liečenie HIV - liečba infekcie HIV

Pri liečení infekcie HIV sa používajú analógy nukleozidov. Zjednodušene av praxi to vyzerá tak, že zabraňujú ďalšiemu množeniu vírusov. Problém je v tom, že takto vytvorený systém je, hoci dokonalý, tak iba dočasný. Existuje pár druhov liekov, ktoré po čase prestávajú fungovať a vírusy sú na ne odolné. V súčasnej dobe sa neustále hľadajú nové lieky na liečbu AIDS. Občas sa objaví nádeje, že v blízkej budúcnosti bude možné AIDS liečiť, ale po niekoľkých pokusoch je na celosvetovej vyháňanie choroby získaného zlyhania imunity šanca zažehnaná. Veľké šance na vyliečenie ochorenia je pri objavení v prvých fázach napadnutia vírusu HIV a skvelé výsledky má liečba ozonizácia. V súčasnosti vedci pracujú s predstavou, že najlepšia liečba AIDS je kombinácia hneď niekoľkých liekov, ktoré by mali vytvoriť trvalú obranu a neznamenalo by automaticky zvyknutie si na liek po nejakej dobe používania.

Aj keď sa vedci snažia akokoľvek, najlepšie obranou pred prepuknutia choroby AIDS je samotné nenapádaní vírusom HIV, to znamená dávať si pozor napríklad pri cestovaní MHD, keď si ľahko môžeme sadnúť na infikovanú ihlu, ďalej neprevádzkovať pohlavný styk s neznámou osobou a samozrejmosťou by v akomkoľvek , prípade mala byť príslušná ochrana.

Nezúfajte však ani s dokonalou liečbou. Na začiatku výskytu ochorenia na AIDS zomrel každý druhý pacient, v súčasnosti väčšina z nich vďaka modernej vede a liečbe prežíva.

Očkovacie látky - výskum HIV

Samozrejme, že sa veda nezaoberá iba liečbou, ale vedecké prieskumy pracujú na vytvorení očkovacej látky. Čo je úloha až nadľudská kvôli odolným vírusom HIV, ktoré sa rýchlo dokážu premeniť mutovať. Po napadnutí vírusom HIV sa niekoľkých druhom vírusov postavia všetky možné druhy lymfocytov v tele. Organizmus tam s vírusmi bojuje a odoláva, ale nie večne. Takýto boj je možný i 15 rokov, s následným nástupom choroby AIDS. Späť ale k očkovacím látkam a postupom. Napríklad niektoré štúdie vyvinuli tézu, že pomôcť v boji proti AIDS by mohlo naočkovaní organizmu častí obalu vírusu HIV. Takýto organizmus by potom stále tvoril obranné látky, proti tomuto vírusu av prípade napadnutia by bol v jasnej presile. Zaznamenané sú aj pokusy s naočkovaním podobných vírusov, ako napríklad naočkovaní opíc vírusom HIV, ktoré sú kontaminované podobným vírusom SIV. Takéto pokusy sú možno efektívne, ale aj veľmi rizikové.


Či tak alebo tak, celý svet pevne verí, že vedci čoskoro objaví úplne účinnú obranu proti smrteľnej chorobe AIDS.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: