Ženšen - životabudič pre ľudský organizmus

Ženšen dokáže vyliečiť najrôznejšie neduhy. Mrkvovité koreňa sú odpradávna hlavnou zložkou najrôznejších liekov východnej medicíny. Ženšen môžeme zakúpiť čerstvý, alebo spracovaný. Dostatočne veľký koreň dosahuje táto rastlina až vo veku 6 - 8 rokov.


Kde sa vzal ženšen - pôvod

Ženšen pochádza z Mandžuska a Kórey, kde jeho semená našla vhodnú pôdu a dostatočný, potrebný tieň, aby sa mohla až sedem rokov vyvíjať v rastlinu. Ženšen pochádza z gréckeho slova Panacea, lieči všetky neduhy. Už v najstarších čínskych lekárskych knihách, ktoré vzniku okolo roku 2800 pnl, je ženšen spomínaný ako harmonizujúcu prostriedok, ktorý dokáže stabilizovať rovnováhu nášho ľudského tela. Ženšen je veľmi náročnú rastlinou. Kórea má ideálne klimatické podmienky: dostatok dažďov v lete, správny priebeh teplôt v zime. Ženšen je po celom svete rozšírený ako prostriedok doplnkovej výživy.

Účinné látky ženšenu

V ženšenu nejdeme polysacharidy, peptidy, mastné kyseliny, polyacetylénové alkoholy, ginsenosidy / panaxosidy. Ginsenosidy / panaxosidy sú skupinou saponínov. Panaxosidy sa v tráviacej sústave metabolizujú jednak v žalúdku a bakteriálnej hydrolýzou v čreve. Kórejský ženšen má najbohatšiu škálu saponínov. Jej zloženie je natoľko unikátne, že žiadne iné rastliny v Panax čeľade sa mu nepribližuje. Zatiaľ bolo identifikovaných asi tridsať rôznych druhov saponínov, pomenovaných ako ginsenosidy. Tieto ginsenosidy sa ďalej delí na Dioly, trioly a oleanany podľa ich štruktúrnych vlastností. Je o nich známe, že majú rôzne liečivé účinky.

* Zo všetkých druhov ženšenu pestovaných vo svete, má Kórejský ženšen najvyššie koncentrácie všeobecných zložiek (napr. bielkovín, surovej vlákniny a cukru). To isté aj pre aminokyseliny, konkrétne treonín, kyselina glutámová, prolín, glycín, alanín, cysteín a lyzín.
* Ženšen obsahuje polysacharidy a bielkoviny s bioprofylaktickou a anti aktivitou. Kyslým polysacharidom bol pripísaný účinok obmedzenie aktivity toxohormonu-L, toxínu spôsobujúceho lipolýzu, a účinok posilnenia imunitných funkcií.
* Ženšen obsahuje veľké množstvo polyfenolových zlúčenín, ktoré potláčajú oxidáciu tukov a spomaľujú proces starnutia.
* Ženšen obsahuje okolo 75% vody a preto nie je jednoduché skladovať ho dlhšie ako týždeň. Z tohto dôvodu sa ženšenový koreň určený pre ďalšie skladovanie a predaj upravuje sušením.

Ženšen a jeho liečivé účinky

* Zlepšuje sústredenie, koncentráciu, pamäť, vôľu.
* Pomáha pri fyzickej námahe, regeneruje svaly.
* Znižuje stres, úzkosť, depresia. Všestranne bojuje proti stresu a udržiavať harmóniu organizmu. Kórejský ženšen spôsobuje protistresový účinok tým, že urýchľuje uvoľňovanie hormónov, ktoré sú súčasťou prirodzeného protistresového obranného mechanizmu.
* Priamo posilňuje žalúdočné funkcie, ale tiež zbavuje ľudí rôznych stresov, čo potom chráni žalúdok.
* Normalizuje náladu.
* Zlepšuje libido, erekciu, potenciu, plodnosť.
* Podporuje sexuálnu aktivitu. Používa sa ako silné afrodiziakum.
* Prevencia pred obezitou.
* Spomaľuje rozklad inzulínu a tým zvyšuje jeho proti-lipolytické účinky.
* Urýchľuje tvorbu krvi.
* Posilňuje krvný obeh.
* Zvyšuje produkciu telesných tekutín
* Lieči nevoľnosť, tehotenské nevoľnosti, kocovina, zápchu, tráviace ťažkosti.
* Zvyšuje a normalizuje krvný tlak hypotenzných pacientov (pacientov s nízkym tlakom) a zároveň znižuje a normalizuje krvný tlak hypertonikov (pacientov s vysokým tlakom).
* Chráni pred civilizačnými chorobami: srdcovo-cievne (arterioskleróza, zvýšený krvný tlak), imunitnými (chrípka), metabolické (zvýšený cholesterol, cukrovka, žalúdočné, pečeňové a tráviace ťažkosti), nervovými (duševné poruchy Parkinson, Alzheimer).
* Vykazuje vynikajúcu účinnosť pri predchádzaní recidívam po operáciách.
* Posilňuje fyzické schopnosti odolať rakovine u pacientov tým, že zvyšuje ich imunitné funkcie a potláča vývoj rakovinových buniek a ich metastáz do iných orgánov.
* Zvyšuje celkovú odolnosť posilnením prirodzených funkcií organizmu.
* Vykazuje adaptogénne účinky, ktoré posilňujú schopnosť tela odolávať rôznym podnetom zapříčiňujícím choroby v našom tele.
* Znižuje hormonálnu toxicitu látok nachádzajúcich sa v modernom životnom prostredí. Obmedzuje vplyv škodlivých dioxínov a zlepšuje kvalitu a životaschopnosť spermií.

Ženšen by však nemali konzumovať deti, tehotné a dojčiace ženy. Ženšen tiež nie je vhodný pri vysokom krvnom tlaku a srdcových ochoreniach. V prípade, že máte zdravotné problémy, konzultujte jeho použitie s lekárom, ženšen môže zvyšovať účinky kofeínu, ovplyvňovať pôsobenie liekov a výsledky niektorých lekárskych testov.

Kde výhodne kúpiť ženšen - www.cajovydum.cz

Ženšen si môžete kúpiť takmer v každej lekárni alebo obchode so zdravou výživou. V poslednej dobe je veľmi výhodné kúpiť ženšen aj cez internet, pretože sú tu ceny o niečo nižšie ako napríklad v lekárňach. Veľmi dobrý internetový obchod, kde si ženšen môžete objednať, je napríklad www.cajovydum.cz. Tu ho môžete kúpiť vo forme čaju, ženšen koreň, ženšen kvet, sirup alebo cukríky.

Ženšen sirup

Na týchto stránkach nájdete aj ostatné byliny, extrakty, čaje, kávu, korenie, sirupy, vody, sladidlá a to za veľmi príjemné ceny. Celú ponuku nájdete na ich stránkach www.cajovydum.cz.

Kórejský ženšen

Ako ženšen užívať

Ak sa chceme tešiť z liečebných účinkov ženšenu, je najlepšie užívať ženšen dlhodobo. Ženšen môžete užívať v podobe ženšenového čaju, tinktúry, tabliet ai

Ženšen u nás dostanete naložený v alkohole, sušený v celku, alebo ako drvený prášok, v tobolkách apod
Zaujímavosti o ženšenu

* V Kórei predstavuje ženšen symbol zdravia. Bylina je národným symbolom krajiny, uvádza totiž v rovnováhu jin a jang, zložky životnej energie, ktoré sú na kórejské štátnej vlajke. Kórejské duchovné dedičstvo má svoje základy v budhizmu, taoizmu, šamanizmu a konfuciánstva. Všetky duchovné smery významne vyzdvihovali liečivú moc byliniek.
* Bylinné lieky obsahujúce Kórejský ženšen obnovujú pamäťové bunky, ktoré boli poškodené alkoholom a liekmi na amnéziu.
* Klinické štúdie preukázali zlepšenie psychickej a duševnej pracovnej výkonnosti, zlepšenie pamäti a schopnosti učenia.
* Ženšen pravý je pestovaný a distribuovaný v severnej Číne a Kórei. Ženšen americký sa pestuje v Amerike a Kanade. Sanchi sa vyrába v južnej Číne. Ženšen pravý sa výrazne líši od druhu ženšenu amerického a ženšenu Sanchi. Čínsky ženšen pravý spravidla nedosahuje kvality Kórejského ženšenu.
* Pestovanie ženšenu v Kórei je štrukturálny proces, ktorý udržiava tradičné postupy ekologického poľnohospodárstva.
* Najznámejším je Ženšen Pravý a Ženšen päťlistá, pričom k domácemu pestovanie je skôr vhodný päťlistá Ženšen. Na rozdiel od svojich príbuzných nie je toxický, je značne zimovzdorný a zo semien vyrastie veľmi rýchlo.
* Existujú tri druhy ženšenu pre bežné užívanie: Americký ženšen, kórejský ženšen a sibírsky ženšen. Všetky podporujú imunitný systém a pomáhajú telu prispôsobiť sa zmenám, tým napomáhajú k psychickej i fyzickej vitalite.

Produkty sa ženšenom

Ženšenový káva

Káva obsahuje ženšen pravý, ako životabudič. Káva neobsahuje stužené tuky a preto je veľmi zdravá. Káva sa môže pochváliť výnimočnou chuťou a nezabudnuteľným arómou.

Ženšenový zubná pasta

Je vhodná pri ťažkostiach so zápalmi ďasien so zubným kazom, pri problémoch s vypadávaním zubov, citlivosťou ďasien, na afty.

Ženšenový mydlo

Je vhodné pre citlivú, problematickú pleť. Nedráždi, mydlo môžete použiť na intímne časti tela.

Recepty s ženšenom

Ženšenový čaj

5 dcl vody, nakrájaný koreň ženšenu (1 - 2 plátky), sáčok Vášho obľúbeného čaju. Vložte nakrájaný ženšen do vriacej vody a varte po dobu 10 minút. Do uvarenej vody môžete pridať sáčok Vášho obľúbeného čaju. Miesto varenie ženšenu, ho môžete lúhovať po dobu niekoľkých hodín, akonáhle voda prejde varom. Ženšenový čaj je najlepšie piť počas dopoludnia. V prípade, že by ste čaj pili aj popoludní, mohla by Vás postihnúť nespavosť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: