Zemiaky a ryža - príloha k jedlu a zdravá potravina

Zemiaky a ryžu spája, že sa jedná o pomerne lacné potraviny, ale zároveň sú bohatým zdrojom životne dôležitých a nevyhnutných látok pre naše zdravie. Jedná sa o kvalitné potraviny a ich význam by sa nemal podceňovať.


Predstavenie zemiakov

Zemiak je hľúzovitá plodina patrí do čeľade ľuľkovitých. Zemiaky pochádzajú z južnej Ameriky. Do Európy priviezli zemiaky Španieli. Zemiaky boli v kontinentálnej Európe spočiatku prijímané so značnou nedôverou, boli považované za pohanskú plodinu, nečistú a ohrozujúcu zdravie.

Výživové zložky zemiakov

Zemiaky obsahujú kvalitné uhľohydráty a bielkoviny. Obsiahnutý škrob v zemiakoch je ľahko stráviteľný. Zemiaky ďalej obsahujú vitamín C, komplex vitamínov B, predovšetkým vitamín B1 a B6. Zemiaky obsahujú nezanedbateľné množstvo draslíka, nízky obsah sodíka, ďalej obsahujú vápnik, železo, fosfor, horčík, chróm, zinok, meď, mangán, vlákninu. Dva stredne veľké zemiaky pokryjú až jednu pätinu našej dennej potreby vlákniny.

Obsah vitamínu C (9 - 25 mg / g) je najvyššia u zemiakov, ktoré sú čerstvo vykopanej

Na jednu stranu sa pri smažení a pečení vitamín C najlepšie uchová, avšak na druhú stranu sa významne zvyšuje ich kalorická hodnota. Pri varení sa vitamín C v zemiakoch stráca, pretože sa rozpúšťa vo vode, v ktorej sa tieto zemiaky varí. Roztlačené zemiaky obsahujú vitamínu C najmenej. Pri krájaní zemiakov vždy myslite na to, že čím menšie kúsky nakrájate, tým nižší obsah vitamínu C Vám v nich zostane.

Jedna porcia zemiakov dokáže pokryť takmer celú odporúčanú dennú dávku esenciálnych aminokyselín.

Liečivé účinky zemiakov

* Zemiaky svojím nízkym obsahom sodíka prospievajú ľuďom s vysokým krvným tlakom a osobám s kardiovaskulárnymi ochoreniami.
* Zemiaky neutralizujú žalúdočné kyseliny.
* Zemiaky majú upokojujúci vplyv na žalúdok, pôsobí pozitívne pri tráviacich problémoch, a ďalších žalúdočných ťažkostiach.
* Zemiaky odkyselují krv, moč, pomáhajú odstraňovať toxické kyseliny, uľahčujú prácu obličkám.
* Zemiaky sú vhodné pre osoby s cukrovkou, zemiaky totiž obsahujú komplexné uhľohydráty, ktoré sa pomaly premieňajú na glukózu, a to počas štyroch hodín trávenie v črevách.
* Zemiaky sú dôležité pre šľachy, svaly, plodnosť, zdravý vývoj plodu v tehotenstve, potenciu, kožu, vlasy.
* Zemiaky sú dôležité pre rast a vývoj detí, a to predovšetkým vďaka vápnika, horčíka a Zákazník, kedy sú veľmi prospešné pre kosti, svalového tkaniva, mentálny vývoj a silnú imunitu.
* Zemiaky sú vhodné pre osoby s vysokým obsahom cholesterolu, a to vďaka vysokému obsahu rastlinných bielkovín a výživným zložením.
* Zemiaky sú výborné proti zadržiavaniu tekutín v tele, kedy podiel draslíka a sodíka prospieva správnemu metabolizmu tekutín a stimuluje tak odvodňovanie a činnosť obličiek.

Zemiaky a štíhla línia

Je omyl si myslieť, že po zemiakoch priberieme. Ak však zemiaky pripravujeme s olejom (vyprážané, fritované), je to niečo iné. Ďalej, servírujeme ak zemiaky so smotanou, maslom, tiež to neprospieva našej línii.

Zemiaky majú naopak pomerne nízku kalorickú hodnotu, neobsahujú skoro žiadny tuk. Pri redukčných diétach nám zemiaky dodajú minerály, vitamíny, rastlinné bielkoviny.

Zemiaková šťava

Surová zemiaková šťava je bohatá na zásadité látky. Stačí niekoľko polievkových lyžíc pred jedlom a Vášmu překyselenému žalúdka sa výrazne uľaví.

Spôsob prípravy zemiakov

* Pre zachovanie čo najväčšieho obsahu živín, je ideálny spôsob prípravy zemiakov v pare.
* Ďalšie spôsoby prípravy: varené, pečené so šupkou (bez chemického ošetrenia). Na šúpanie zemiakov je najlepšie použiť škrabku, ktoré odkrajujú čo najtenšie šupky. Zemiaky varte v malom množstve vody, aby došlo k minimálnemu odplavenie výživných látok. Vodu zo zemiakov môžete použiť napríklad do polievky. Vo vode je stále dosť živín, ktoré naše telo rozhodne využije.
* Menej vhodné spôsoby prípravy zemiakov, ktoré skôr Vaše zdravie zaťaží: fritovanie v oleji.
* Pozor na zelenej a naklíčené zemiaky, ktoré môžu byť jedovaté. Tieto zemiaky obsahujú alkaloidy zvané chakonín a solanín. Ak nájdete zemiakov so zelenými škvrnami, radšej ho vyhoďte. Aj malé množstvo by Vám mohlo spôsobiť migrénu alebo celkovú otupenosť.

Ryža - predstavenie ryže

Ryža bola pestovaná v Indii a Číne už pred viac než 6500 rokmi. Ryže sa dostala do Čiech v 16. storočia zo Španielska. Ryža je jedna z najdôležitejších potravín na svete. Väčšina svetové zásoby ryže sa pestuje v Ázii. Ryža je vhodná do objemových aj redukčných diét. Cez 85% energie tvoria komplexné cukry.

Výživové zložky ryže

Ryža obsahuje škrob, sacharidy bez lepku vhodné pre chorých na celiakiu. Biela ryža je chudobná na tiamín. Hnedá ryža bohužiaľ prispieva k nedostatku železa a vápnika. Hoci má bielej ryže málo vlákniny, sú obsiahnuté škroby rezistentné k nášmu tráveniu a účinkujú ako diétna vláknina. Škrob v bielej aj hnedej ryži sa absorbuje aj trávia pomaly, pri tom sa uvoľňuje do krvi glukóza, čo pomáha kontrolovať hladinu krvného cukru.

Ryža sa môže pochváliť bohatým zdrojom komplexných sacharidov a takmer nulovým obsahom tuku. Obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B3, B6), vlákninu. Ryža obsahuje esenciálne aminokyseliny. Ďalej ryža obsahuje minerálne látky (železo, horčík, zinok). Obsah minerálnych látok je viazaný na spracovanie a typu konkrétne ryže. Ryža je tiež cenným zdrojom draslíka, vďaka ktorému ryža skvele odvodňuje, prečisťuje obličky, detoxikuje. Ryža je tiež zdrojom fosforu.

Liečivé účinky ryže

* Ryža pomáha udržiavať krvný cukor. Je vhodná pre ľudí trpiacich cukrovkou, hypoglemií.
* Ryža pomáha upravovať mierne hnačky i zápchu.
* Ryža sa používa na liečenie zažívacích ťažkostí.
* Ryžové otruby pomáhajú znižovať riziko rakoviny hrubého čreva, prsníka a prostaty.
* Konzumovanie ryže zlepšuje stav kože pri lupienke.
* Ryža podporuje vylučovanie vody a splodín metabolizmu cez obličky.
* Konzumácia ryže znižuje krvný tlak.
* Ryža pôsobí preventívne aj liečebne proti obličkovým kameňom kalciového typu.

Ryže a štíhla línia

* Ryža je vhodnou redukčný potravinou.
* Hrnček uvarenej ryže obsahuje len 150 kalórií.
* Biela i hnedá ryža je vhodná pri redukčnej diéte, neobsahuje totiž prakticky žiadny tuk, obsahuje kvalitné cukry, má nízky glykemický index.

Druhy ryže

Ryža má cez neuveriteľných 8000 druhov

* Basmati ryža - dlhozrnná aromatická ryža.
* Jazmínové ryže - ryža podobná ryžu baset, avšak s lepivější štruktúrou.
* Arborio ryže - zlatozrnná ryža, ktorá vytvára po uvarení krémovitú hmotu.
* Čierna ryža - ryža sladkej chuti s lepkavými povrchom.
* Hnedá ryža - jedná sa o ryžu, z ktorej je odstránená len šupka. Po uvarení má ryža mierne tuhú konzistenciu a chutí po orieškoch. Hnedá ryža je skvelým zdrojom nestráviteľnej vlákniny. Varí sa 30 - 45 minút. Hnedá ryža je ďalej bohatá na antioxidanty a Fytonutrienty, ktoré okrem iného znižujú riziko srdcových ochorení.
* Biela ryža - jedná sa o lúpanú ryžu. Šupka aj obaly zrná sú odstránené pri procese mletia. Varí sa 10 - 15 minút.
* Parboiled ryže - živiny v ryžu zostávajú vo vnútri zrna, množstvo škrobu na povrchu sa zníži. Varená ryža je viac tvrdá, pri varení sa nelepí. Varí sa 15 - 20 minút.

Najlepším variantom je ryža Basmati, patriaci medzi najušľachtilejšie odrodu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: