Zdravá výživa - rybí tuk, lecitín a cholín

Naše telo pre svoje správne fungovanie potrebuje hŕbu dôležitých látok. Pre prehľad sa rozdeľujú do skupín ako vitamíny, mimerály, prípadne stopové prvky. A ty, čo sa do týchto skupín nehodí radíme k "užitočným doplnkom stravy".


Lecitín a cholín - zdravá pečeň, dobrá pamäť

I keď sú to dve látky, uvádzame ich spolu, pretože spolu tesne súvisia. Obe majú veľmi priaznivé účinky pre udržiavanie zdravých pečene a nervového systému. Samotný lecitín je obsiahnutý v mnoho rastlinných a živočíšnych produktoch. Príkladom môžu slúžiť pečeň, vajcia, sója, hrozno, karfiol, kel alebo arašidy. Často býva lecitín pre svoje schopnosti emulgovať tuky pridávaný do výroby zmrzliny, čokolády a umelých tukov. V organizme sa lecitín štiepi na cholín, preto je jej bohatým zdrojom. Lecitín aj cholín sú vďaka svojim vlastnostiam používa pri liečbe hepatitídy a cirhózy pečene. Pomáhajú pri prevencii žlčových kameňov a pečeni vylučovať z tela von nebezpečné jedy. Zvýšiť prísun lecitínu by mali všetky páry, ktorým sa nedarí otehotnieť. Poradiť sa s lekárom je najvhodnejší variant, ten by mal odporučiť aj dávkovanie. Vzhľadom k tomu, že ako lecitín, tak cholín sú jedny zo základných prvkov nervového tkaniva, podieľa sa na zlepšenie pamäti a prevenciu alebo liečbu Alzheimerovej choroby. Pred užívaním lecitínu alebo cholínu je dobré poradiť sa s lekárom. Nie je totiž predpísaná presná denná dávka tohto potravinového doplnku a väčšie množstvo často vedie k nevoľnosťou, zvracaním, hnačka a poruchy srdcového rytmu.

Ľanový olej - nie je olej ako olej = nekupovat v železiarstve

Krtko z detskej rozprávky zbieral ľan, utkal z neho plátno, z ktorého následne ušil nohavičky. Možno už aj to má značiť užitočnosť ľanu. Z ľanového semienka sa lisuje olej, ktorý sa používa na liečbu a prevenciu niekoľkých ochorení. Napríklad pomáha pri srdcových chorobách, udržuje zdravú kožu, nechty a vlasy. Často sa používa pri liečení neplodnosti, impotencii a pri menštruačných problémoch. Pomáha pri zápche a je užitočný aj pri nerovových ochoreniach. Účinnou látkou ľanového oleja sú práve esenciálne mastné kyseliny, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo. Je preto potrebné ich dodávať organizmu prostredníctvom stravy. Dietary sa nemusia vôbec ničoho obávať. Tieto mastné kyseliny vám tuk nenahromadí, ba naopak. A navyše skvele bojujú s vírusmi, baktériami, plesňami a proti tvoreniu nádorov, teda proti rakovine. Ľanový olej znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a tým znižuje tlak krvi. Tento doplnok stravy sa obvykle užíva vo forme tekutého oleja dvakrát denne jedna lyžička a to najlepšie po jedle. Ľudia, ktorí samotnú chuť oleja neznáša, si ho pridávajú do jogurtov, či iných potravín. Pozor si dajte pri kúpe. Stáva sa, že si ľudia kúpia ľanový olej v železiarstve alebo drogérii. Ten nebýva väčšinou určený ku konzumácii.

Pupalkový olej - lieči a hojí, nie však všetky

Rastlina vyzerajúci ako kríženec prvosienka a ľanu má pôvod v Amerike. Už starí domorodci učili prisťahovalcov liečivé účinky prvosienky. Obsahuje kyselinu gamalinelenovou, mastnú kyselinu, urýchľujúci hojenie rán, pomliaždeniny. Vykazuje tiež dobré výsledky pri liečbe hemoroidov, chrapotu a bolenie v krku. Kyselina je pre ľudský organizmus nevyhnutná už je preto, že sa v tele mení na látky riadiaci mnoho funkcií. Pupalkový olej pomáha zmierniť bolesti reumatického pôvodu a je skvelou látkou pre zdravú kožu. Nielen že zmierňuje akné, mimoriadne účinný je pri liečení ekzému. Pupalka tiež pomáha pri svalových kŕčoch. Odporúča sa užívať 1000 miligramov trikrát denne a to vždy pri jedle pre lepšie vstrebávanie. Miligramy sa uvádza zámerne, pretože je pupalkový olej lepšie užívať v tobolkách. Opäť je na mieste sa pred užívaním poradiť s ošetrujúcim lekárom, ak trpíte nejakou chorobou. Pozor by si mali dať najmä epileptici. Pupalkový olej môže pomôcť vyvolanie záchvatu.

Riasy - redukcia zápachu z úst

Bohatým zdrojom na rastlinné bielkoviny sú riasy. Najznámejší a najužitočnejší je zelená spirulina, redukujúce zápach z úst a zdroj minerálov, vitamínov alebo bielkovín, a hnedá morská riasa liečiaci zníženú funkciu štítnej žľazy. Hnedá riasa totiž obsahuje vysoké množstvo jódu, potrebného minerálu pre správne fungujúci štítnu žľazu. Je tiež prostriedkom pre redukciu váhy, ale iba u osôb potýkajúce sa s nadváhou práve kvôli zlej funkcii štítnej žľazy. Hnedá riasa sa teda užíva iba pod lekárskym dohľadom. Oproti tomu zelená spirulina sa môže užívať bez lekárskeho dohľadu. Vďaka bohatému zdroju chlorofylu je výborným prostriedkom na redukciu zápachu z úst. Ale len v prípade, že dôvodom zápachu z úst nie je ochorenie nosohltana, chronického zápalu dýchacích ciest alebo ochorenia ďasien. Užíva sa v kapsulách, jej rozžvýkáním alebo rozmiešaním kapslí vo vode. Či už zelená, tak hnedá riasa môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktorými obvykle sú nechutenstvo, vracanie, nevoľnosť.

Rybí tuk - liek na všetko

Už je toto slovné spojenie vyvoláva v mnohých jedincoch odpor. Bohužiaľ, alebo vďakabohu, je týmto potvrdené príslovie, že čo je nedobré, je zdravé. Logicky sa rybí tuk získava z rýb. Najbohatšími zdrojmi rybieho tuku sú ryby tučné, chovanej v studenších vodách, pretože tuk si ryba sama nevytvára, získava ho potravou z planktónu. Čím je voda studenšie, tým viac obsahuje omega-3 mastných kyselín, obsiahnutých v rybom tuku. A čím že je rybí tuk tak výnimočný pre telo? Najmä v prevencii a liečbe ochorení srdcových chorôb. Ďalej podporuje správnu funkciu obehového systému a znižuje krvný tlak. Rybí tuk však nie je prospešný len pre srdce. Celkovo zvyšuje imunitu, má vysoké protizápalové účinky a pôsobí ako preventívny prostriedok u mnohých chorôb. Dobré výsledky vykazuje pri liečbe a prevencii ochorení pohybového aparátu. Najmä tých kĺbových. Skvelo pôsobí aj na pokožku a je výborným prostriedkom pri liečbe lupienky. Vnútri tela pomáha pri trávení a zmierňuje veľa črevných ťažkostí. Dokonca je rybí tuk pokladaný za liek pre duševné zdravie. Napomáha zmiernenie prejavov schizofrénie au detí zabraňuje vzniku porúch učenia. Nové štúdie preukázali, že rybí tuk je výborným preventívnym opatreniam v boji s rakovinou, najmä hrubého čreva a prsníka. U normálneho zdravého organizmu sa odporúča jesť minimálne dvakrát týždenne tučnú rybu. Doplnky stravy sa užívajú iba pri ochorení a to pod dohľadom lekára. Ten tiež určí dávku.

Žraločia olej - redukcia nežiaducich účinkov chemoterapie

Žraločia olej je niečo ako rybí tuk. Ale vyrábaný je len a len z tuku žraloka. Žralok je veľmi imunitný živočích. To nejspíš viedlo k tomu, skúmať jeho mäso a tuk. Objavom bolo preukázané, že žralok, najmä jeho pečeň sú bohaté na imúnna látky. Olej sa tak získava zo žraločej pečene a obsahuje vysoké množstvo alkylglyceroly, zdraviu prospešné látky. Pomáha nielen posilňovať imunitu, je tiež výbornou obranou organizmu proti nachladnutiu a chronickými infekciami. Alkylglyceroly je tiež vhodný pri liečbe ochorení dýchacej sústavy, najmä astmy, alebo pomocníkom pri zápalových ochorení. Konzumácia žraločieho oleja prispieva k rýchlejšiemu a menej bolestivějšímu hojenie rán. Výborných výsledkov dokazuje pri chemoterapii, pretože redukuje jej vedľajšie účinky. Žraločia olej zvyšuje tvorbu červených i bielych krviniek a krvných doštičiek. Odporúčaná denná dávka znamená 2g žraločieho oleja a zohnaniu býva vo forme kapsúl.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: