Zdravá výživa - karnitín, kreatín, včelím produkty

Práve kvitnúce jarné bylinky Vám po dlhej zime pomôžu obnoviť stratenú silu, zmierniť jarná únava, odolávať jarným chorobám. Sedmokráska a podbeľ - kvety pôvabného vzhľadu a predovšetkým významné liečivej rastliny. Vydajte sa na lúku a...


Sedmokrásky a podbeľ prinášajú úžitok nielen nám, ale aj motýľom a včelám, ktoré sa živia na ich nektáru.

Zber jarných byliniek

Zbierajte len zdravé časti rastlín do papierových vreciek alebo do košíkov, v igelitových taškách by sa zapařily. Vždy zbierajte len množstvo, aké spotrebujete, zvlášť u prvých jarných byliniek, ktorých kvety sú prvé pastvou pre včely. Pri zbere nevytrhávajte celej rastliny, je dôležité zahocvat ich koreňový systém. Bylinky nesbírejte po ránu, kedy je rosa a za dažďa. Nesbírejte bylinky u ciest, ktoré sú blízko ciest. Bylinky sú tu znečistené výfukovými plynmi.

Spôsob sušenia jarných byliniek

Čerstvo natrhané bylinky sušte rozložené, nadrobno narezané na plátnu alebo čistom papieri, v teple, ale v tieni. Pred sušením bylinky neumývajte.

Sedmokráska

Predstavenie sedmokrásky

Sedmokráska, niektorí z Vás ju poznáte pod názvom chudobka. Nežná kvetinka je nielen krásna, ale aj jedlá a liečivá. Vytrvalá bylina asi 15 cm vysoká s valcovitým podzemkom, s prízemný listovou ružicou a jednoúborným kostrnky, Listy sú podlhovasté obvajcovité až kopisťovité, stopkaté, na okraji vrúbkovane pílkovité. Odbory majú dvojradový zákrov, biele jazykovité kvety obvodové a žlté rúrkovité kvety v terči. Plodom je hladká nažka. Sedmokráska kvitne od marca do novembra.

Výskyt sedmokrásky

Odolná a nenáročná sedmokráska rastie od nížin až do horských oblastí snáď na všetkých lúkach a pastvinách, hlavne v strednej Európe. Sedmokrásky môžete mať aj na Vašej záhrade. Dáte Ak však prednosť plnokveté forme sedmokrások, ktoré majú kvety niekoľkonásobne väčšiu, biele aj ružové, ich využitie je čisto estetické. Liečebné účinky čerpajte z klasických sedmokrások.

Účinné látky sedmokrásky

Sedmokráska obsahuje triesloviny, minerálne látky, vitamíny, chlorofyl, vitamín C, horčiny, silice, sliz, saponíny, organické kyseliny, flavonoidy, polysacharid inzulín, živice a ďalšie látky.

Liečivé účinky sedmokrásky

U sedmokrásky zbierame kvetné puky, a to krátko po rozvitia a za slnečného, suchého počasia. Jarná lístky sedmokrások predstavujú nevšedné oživenie jarných šalátov a polievok.

Vnútorné použitie sedmokrásky

* Kvetné úbory hoja dýchacie cesty i pokožku, celkovo posilňujú.
* Sedmokráska pomáha pri ochorení dýchacích ciest: dezinfikuje, uľahčuje odkašliavanie a celkovo upokojuje sliznice.
* Uľaví pri chrípke a horúčke.
* Zmierňuje opuchy.
* Sedmokráska posilňuje aj po zápale pľúc.
* Dokáže mierniť podráždenie a kŕče aj pri astme.
* Flavonoidy apigein uvoľňuje kŕče, čoho môžete využiť pri menštruačných bolestiach

Vonkajšie použitie sedmokrásky

* Sedmokráska sa používa pri vyrážkach a zápaloch, pomáha pri akné, päsťou pleť a dokonca aj pri bercových vredoch.
* Rozdrvené lístky môžete priložiť na zapálenú pokožku a drobné ranky

Uplatnenie sedmokrásky v kuchyni

Lístky sedmokrásky sú plné vitamínov a minerálov, posilnenie chlorofylu. Sú tak vítaným spestrením Vašej kuchyne. Sedmokrásku použite do šalátov, polievok, omáčok, cestovín a plniek, nebojte sa experimentovať.

Čaj proti kašľu

30 g kvetov a listov sedmokrásky na 1 / 4 litra vody. Bylinky vhoďte do vriacej vody, nechajte prejsť varom. Na 15 minút odstavte a potom pite po dúškoch. Pite minimálne 3 krát denne, čaj môžete prisladiť medom.

Sedmikráskový sirup

500 g sedmokrásky, 750 ml vody, 750 g kryštálového cukru, jeden citrón. Kvety sparte vo vode, pridajte pokrájaný citrón a nechajte deň odstáť. Potom prisypte cukor a povarte do hustoty sirupu. Takto pripravený sirup používajte do čaju proti kašľu.

Jarná sedmikráskový šalát

200 g sedmokrások, 200 g mrkvy, šťava z jedného citróna, 2 lyžice olivového alebo bodlákového oleja, soľ. Kvety sedmokrások prepláchnite pod tečúcou vodou a premiešajte s jemne nastrúhanú mrkvou, pokvapkajte citrónovou šťavou a olejom, prípadne dochutíme soľou.

Sedmikráskový med

4 hrste kvetov sedmokrások, 1 l vody, 1 kg kryštálového cukru, veľký citrón, pomaranč. Kvety čerstvo natrhaných sedmokrások prelejte horúcou vodou, pridajte plátky citróna a nechajte lúhovať do druhého dňa. Tekutinu preceďte cez čisté plátno, pridajte cukor a varte tak dlho, kým tekutina nezhustne. Med plňte do pohárikov a skladujte v tme.

Podbeľ lekársky

Predstavenie podbeľa

Vytrvalá bylina s terčovitými zažloutlými kvety, s dlhým, plazivým, šupinatým podzemkom. Stonky sú v čase kvitnutia vysoké cez 10 cm. Podbeľ kvitne od marca do mája. Podbeľ je veľmi známou bylinou a má u nás dlhú tradíciu.

Výskyt podbeľa

Podbeľ nájdete väčšinou v celých skupinách, a to na pasekách, v kameňolomoch, na brehoch potokov. Podbeľa sa darí na vlhkých ílovitých a hlinitých pôdach. Rastie tiež na rumoviskách, v priekopách, okrajoch ciest, skládkach, troskách. Podbeľ rastie v nížinách a zasahuje až do hôr.

Účinné látky podbeľa

Listy podbeľa obsahujú glykozidy, inulín, kyselinu Gállová, minerálne látky. Úbory naviac obsahujú aj horčiny. Podbeľ ďalej obsahuje rad trieslovín a slizových látok, ktoré uvoľňujú hlieny, uľahčujú vykašliavanie a lieči zápaly.

Liečivé účinky podbeľa

Vnútorné účinky podbeľa

* Podbeľ sa užíva na liečbu bronchitídy, astmy a kašľa.
* Podbeľ predstavuje mierny močopudný a protiprůjmový prostriedok.
* Kvety sú kontraindikované v tehotenstve a pri dojčení.
* Čaj z listov a kvetov by sa nemal aplikovať dlhodobo, niektoré látky v podbeľa môžu mať škodlivý účinok na pečeň. Pri striedmom používaní nám však jeho liečivé účinky pomôžu.
* Podbeľ pôsobí ako prostriedok na uvoľňovanie hlienov a uľahčenie odkašliavanie pri ochoreniach horných ciest dýchacích a pri bronchiálnej astme.
* Je súčasťou čajových zmesí, používaných ako pomocný liek pri chorobách dýchacích ciest.

Vonkajšie účinky podbeľa

* Zvonku sa používa v obkladoch pri zápale žíl, na vredy, na zle sa hojace rany a na ekzémy.
* Na opuchnuté nohy si naši predkovia pripravovali bylinnú listovú kúpeľ.
* Listy podbeľa lieči poranenia a kožné boláky. Skôr sa podrcené listy používali na obklad pre prsia na podporu liečby pľúcnych a prieduškami ochorení. Zábal z listov sa aplikoval aj pri reumatických bolestiach, a to na bolestivé kĺby.

Uplatnenie podbeľa v kuchyni

Podbělový čaj proti kašľu

Čajovú lyžičku sušených kvetov podbeľa zalejte 1 / 4 litrom vriacej vody, nechajte odstáť 15 minút. Čaj je výborný pri zápale priedušiek, astmatických ťažkostiach, chrapotu a kašli. Čaj pripravte iba z kvetov, alebo z dielu kvetov a dielu listov.

Podbělový med

Dve hrste podbeľa, 1 l vody, veľký citrón, 1 kg kryštálového cukru. Podbeľ nasypte do litra vody, pridajte nakrájaný citrón na plátky, varte po dobu 15 minút. Nechajte vychladnúť a precedíme cez čisté plátno. Do tekutiny pridajte cukor a varte tak dlho, kým nezhustne. Med naplňte do pohárikov, potom uložte na tmavé miesto.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: