Zdravá výživa - karnitín, kreatín, včelie produkty

Naše telo pre svoje správne fungovanie potrebuje hŕbu dôležitých látok. Pre prehľad sa rozdeľujú do skupín ako vitamíny, mimerály, prípadne stopové prvky. A ty, čo sa do týchto skupín nehodí radíme k "užitočným doplnkom stravy".


Karnitín - nedostatkom trpí vegetariáni

Karnitín ako doplnok stravy nemá takmer nič spoločného s D-karnitínom, ktorý je toxický. Zdravý L-karnitín si organizmus vyrába v menšom množstve sám. Prírodného zdroja bohatými na L-karnitín je mäso, tiež mliečne výrobky, najmä syry, a vajcia. Z rastlinných zdrojov sú to orechy, obilniny, špargľa, brokolica a cesnak. Nedostatok karnitínu sa prejavuje hypoglykémiou, teda zníženou hladinou cukrov v krvi, a zároveň zvýšená hladina mastných kyselín, taktiež v krvi. Organizmus spozná svalovú slabosť a únava. Karnitín je tiež podávať pri redukčných diétach, je totiž výborným spaľovačom tukov a pravidelne by ho mali dopĺňať športovci pri nadmernej fyzickej sile a samozrejme osoby so srdcovým ochorením, pretože karnitín posilňuje srdce. V bežnej strave je karnitín dostatočne obsiahnutý. Problém s nedostatkom sa vyskytuje u vegetariánov a hlavne vegánov. Opäť sa potvrdzuje, že pre zdravý organizmus je dôležitá pestrá strava ako rastlinného, ako aj živočíšneho pôvodu.

Kreatín - pre pevné svaly a dostatočnú energiu

Kreatín je v organizme dôležitý pre prenos energie a tvorí takzvanú zásobáreň energie. Logicky túto energiu telo využíva pri fyzickej práci. Ďalšou vlastnosťou kreatínu je jeho schopnosť preniknúť do svalov, tam na seba viazať vodu a tak zväčšuje objem svalovej hmoty. Strava bohatá na kreatín navýši energetické rezervy organizmu a umožní tak dlhšie intenzívna fyzickú záťaž. Kreatín v potravinových doplnkoch užívajú najmä športovci v silových športoch ako je kulturistika, ale výnimkou nie je žiadny iný vrcholový športovec. Všeobecne pre organizmus je kreatín prospešný pre osoby s ochorením dýchacej sústavy a srdca. Účinnosť kreatínu znižuje súčasnej požití kofeínu. Prírodnými zdrojmi kreatínu sú ryby, mäso, mlieko a brusnice.

Včelie produkty - najmä proti nádche

Včelí peľ, materská kašička a propolis sú včelie produkty, ktoré prispievajú k zdraviu jedincov. Pozor ale na alergie pri ochorení astmou. Najmä včelí peľ sa propaguje ako všeliek, lenže všetko nie je tak jednoznačne potvrdené. V každom prípade je to výborný prostriedok na liečbu sennej nádchy, zmierňuje kýchanie a ďalšie prejavy sezónnych alergií. Dávkovanie včelieho peľu v potravinových doplnkoch je rôzne, záleží na závažnosti a počtu symptómov. Dávkovanie je napísané na obale. Ak si však jedinec nevie rady, najvhodnejšie je sa poradiť s lekárom. A pretože včelie produkty sú častými alergénmi, odporúča sa začať s menšou dávkou a postupne zvyšovať. Osoby, u ktorých bola prítomnosť alergie na včelie produkty preukázaná a osoby s ochorením astmou, by v žiadnom prípade nemali užívať materskú kašičku. Prelis poznáme ako účinnú látku vonkajších zranení a problémov kože. Skvele napríklad lieči afty.

Bromelín - napomáha vstrebávanie antibiotík

Bromelín je enzým obsiahnutý v ananásu a jeho najčastejšie využitie je pri zmierňovaní bolestí a opuchov. Tiež lieči infekcie alebo reumu a je zvyšuje účinnosť chemoterapie. Vďaka svojim protizápalovým účinkom je bromelín užívať ako pri pooperačných stavoch, tak pri akútnych prípadoch zlomenín, vkloubení alebo pomliaždeninách. Bromelín tiež zabraňuje prílišnému zhlukovaniu krvných doštičiek a tým pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam a chorobám krvného obehu. Tým, že podporuje vstrebávanie antibiotík a iných liekov, prispieva k ľahšiemu priebehu akútnych ochorení. Odporúčaná denná dávka bromelín je 250 až 500 miligramov denne v potravinových doplnkoch, ale najvhodnejšie je konzumácia čerstvého ananásu. Ak ste však na ananásy precitlivení, neužívajte ani bromelín v potravinových doplnkoch. Najvhodnejšia opäť je poradiť sa s lekárom.

Glukosamín - zdravé kĺby a všetko okolo nich

Slovo glukosamín často počúvame ľudia s problematickými kĺbmi. Táto látka pomáha vytvárať chrupavku a tým chráni samotné kosti v opotrebovania sa. Telo si vytvára vlastné glukosamín, ale najmä u spomínaných problémov a predsa len vhodné užívať potravinové doplnky. Pretože je glukosamín ochrancom zdravých kĺbov, pomáha aj pri stuhnutých svaloch a celkovo pohybovej sústave. Zmierňuje opuchy a bolesti ako namáhaných kĺbov, tak pohybovej sústavy trpiaci artrózou alebo reumy. Glukosamín vykazuje tiež dobré výsledky pri akútnych poškodení kĺbov. Bežne sa glukózamín užíva dlhodobo ai keď pri akútnych bolestiach neuleví tak, ako iné lieky, jeho účinky sú mnohonásobne vyššie. Glukozamín sa užíva ako pred jedlom, tak po jedle. Ak sa objavia však nevoľnosti a iné tráviace ťažkosti, odporúča sa užívať glukozamín ihneď po jedle. Mimo potravinové doplnky je glukozamín obsiahnutý v potravinách. Bohatými zdrojmi sú morské plody, najviac však kraby a ustrice.

5-HTP = 5-hydroxytryptofan - správna funkcia mozgu

Je potravinovým doplnkom podporujúce dobru náladu, pomocníkom proti migréne, užíva sa pri redukcii váhy a aj pri problémoch s nespavosťou. V všeobecnom poňatie je najdôležitejšie pre bezproblémové fungovanie mozgu. Ovplyvňuje tam všetky sektory, od chuti, cez náladu, citlivosť až k spánku. 5-HTP zvyšuje hladinu serotonínu najmä v mozgu. Serotonín je látka obsiahnutá aj v krvných doštičkách, a v črevách. Späť ale k mozgu, kde jeho znížená hladinu vedie nielen k migréne, poruchám chuti k jedlu, nespavosti, ale aj násilnému správaniu. 5-HTP pôsobí ako prírodné antidepresívum, ale ak organizmus prijme súčasne predpísaná antidepresíva a 5-HTP ako doplnok stravy, mal by sa o tom najprv poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. Užívanie tejto látky spolu s antidepresívami totiž môže vyvolať opačný efekt. Teda úzkosť, zmätenosť, tiež zrýchlenie tepu, nadmerné potenie, a problémy tráviaceho traktu. Na jednotlivý organizmus môže 5-HTP pôsobiť odlišne. Ak ste ešte nikdy túto látku nedostávali, vyskúšajte jej reakciu tým, že sa vyhnete akýmkoľvek aktivitám vyžadujúce pozornosť, napríklad konania, práce na strojoch, a ďalšie rizikové práce. 5-HTP môže vyvolať väčší spavosť, zhoršiť astmu alebo spôsobiť pečeňové problémy. Nesmie sa užívať pri tehotenstve. Odporúčaná denná dávka je 50 - 100 miligramov a to trikrát denne a nalačno. Voľne sa nesmie brať dlhšie ako tri mesiace. Najvhodnejší získanie tejto látky je však prirodzenou cestou, teda pestrú stravou. 5-HTP je najviac obsiahnutá v hovädzom mäse a rybách.

Kyselina tioktová - povzbudzuje a udržiava zdravé nervy

Niekedy je známa pod menom alfa-lipoová kyselina a je výborným zdrojom povzbudzujúca energiu a prírodným antioxidantom. V minimálnom množstve ju vyrába samo telo av taktiez malom množstve sa získava z potravy. Preto sa odporúča napríklad pri zášklby nervov užívať kyselinu tioktovou pomocou potravinových doplnkov. Okrem správneho fungovania nervov tiež pomáha chrániť poškodenie pečene, bráni vo vývoji šedého zákalu a je pomocníkom pri Alzheimerovej chorobe. U takmer zdravého jedinca zvyšuje imunitu, bojuje s únavovým syndrómom a funguje ako antioxidant. Odporúčaná denná dávka kyseliny tioktové je zvyčajne 50 až 150 miligramov denne pre zdravý organizmus. Pri ochorení je vhodné poradiť sa s lekárom. Prírodnými zdrojmi bohatými na kyselinu tioktovou je špenát, pečeň, mäso a pivovarské kvasnice. Čo možno každý nevie je, že alfa-lipoová kyselina používajú lekári u pacientov pri akútnom požitím jedovaté muchotrávky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: