Výber vína k jedlu - kombinácia s pokrmami

K dobrému jedlu neodmysliteľne patrí aj dobré víno. Snúbenie vína s pokrmami však vyžaduje určité pravidlá, ktoré nie sú nijako zložitá. Správny výber vína ku konkrétnemu pokrmu patrí totiž k základným štandardom stolovania.


Víno sa stalo gastronomickým fenoménom

pre mnoho ľudí je to len alkoholický nápoj, pre iných životný štýl, pre ďalšie životné poslanie. K peknému zážitku ak radosti nestačí víno iba nachladit, otvoriť a len tak vypiť. K dokonalosti daného okamihu a vychutnanie si vína v jeho plnej kráse, je potrebné trochu viac. S vínom sa musí vedieť zaobchádzať, otvárať pri správnej teplote, odhadnúť dobu dekantácie pred konzumáciou, zvoliť ten správny typ pohára a samozrejme aj pokrm.


Ku každému jedlu iný typ vína

Podávanie jedla s vínom si vyžaduje určitú harmóniu vo zvolenie vhodného poradí chodov. Je zvykom usporiadať pokrmy od ľahkých k ťažším a stolovanie zakončiť syrom alebo sladkým dezertom.

Spoločenské udalosti spravidla začínajú aperitívom

Ak sa podávané jedlo pozostáva z viacerých chodov začína sa s jednoduchými predjedlá a pokračuje sa s chody zložitejšími a vydatnějšími. Vína podávaná k jednotlivým jedlám by mala sledovať rovnakú líniu. Vína jednoduchá by mala predchádzať vínam zložitejším a bohatším, taktiež vína mladšie musí predchádzať vínam starším a vína menej aromatická predchádzať vínam viac aromatický.

* Celá zostava pokrmov a vína by mala byť vyvážená tak, aby zážitok z jedla neprevyšoval zážitok z vína alebo naopak. Je žiaduce, aby sa chute navzájom dopĺňali a vytvárali vzájomnú harmóniu.

Studené predjedlá - výber vína

U predkrmov platí zásada, že by sme ich mali dopĺňať ľahšími bielymi vínami, prípadne vínami šumivými alebo sódové. K jemným predkrmom podávame suchý sekt, naopak vína šumivé nie sú vhodné ku slaným druhom predkrmom alebo k predkrmom obsahujúce majonézu.

Jednoduché predjedlá dopĺňame ľahkými bielymi vínami, k bohatším predkrmom podávame biele vína kořeněnějšího charakteru.

Studené predjedlá Zapíjame ľahšími mladými bielymi vínami, pretože sa predpokladá, že k hlavnému jedlu budeme popíjať vína výraznejšieho zloženie.

Konkrétne kombinácie vín k predkrmom

Dusená šunka je najlepším predjedlom k červenému mladšiemu vínu s nízkym obsahom trieslovín. Vhodným vínom, ktorým nikdy neurazím je napríklad Rulandské modré.

Víno k špargle

Ku špargle je ideálny Sauvignon alebo ľahko perlivé víno, pokiaľ však budeme špargľu pripravovať na masle voľme radšej stredne plné Chardonnay.

Víno - krevetový a humrové koktail

Krevetový a humrové koktail môžeme zapíjať vínom bielym, harmonicky zladeným - Rulandské biele, Rulandské šedé alebo Veltlínske zelené.

Víno k paštéte

Paštéty je vhodné dopĺňať plnšími bielymi vínami, k paštétam z husacej pečene sa hodí sladší biele vína.

Víno k studenej mise

Pečená studená mäsa môžeme dopĺňať plnšími bielymi vínami neb ľahšími vínami červenými.

Víno k údeninám a salámům

Salámy a údeniny môžeme kombinovať s ľahšími červenými vínami alebo vínami ružovými. Vajcia a vaječné pokrmy ničí chuť väčšiny bielych i červených vín, a to z dôvodu ich väzké štruktúry. Z toho dôvodu môžeme podávať vína nevýjimečné kvality.

Víno k polievkam

Polievky sa v našej krajine len zriedkakedy zapíjajú vínom, ale v celom rade krajín patrí víno k polievkam štandardne. Plévky najlepšie chutia s vínami bielymi, ktoré volíme podľa druhu a prípravy polievky.

Ľahšia biele vína kombinujeme s polievkou hydinou, naopak staršie ročníky bielych vín báječne dopĺňajú hovädzí vývar.

Krabie polievka výborne chutí s jemne šumivými vínami alebo pravým champagne.

Husté, krémové polievky sa najlepšie snúbi so šumivými alebo sódové vínami. Zeleninová polievka je najlepšou voľbou pre víno ružové, ale môžeme k nej podávať aj víno výraznejšie a kořenitější, ako je napríklad Rizling rýnsky.

Víno a teplej predjedlá

Teplé predjedlá si vyžadujú vína plnšie, siahnuť môžeme aj po vínach ťažších. Dobrou voľbou budú vína biele polosuché, ale aj ružová a červená.

Víno a grilované husaciu pečeň

majú výraznú chuť, čo je nevyhnutné snoubit s výraznou chuťou botrytického vína. Tým dosiahneme vyváženého komplexu ovocných chutí.

Víno k slimákov

Slimáky sú vhodnou kombináciou k červeným alebo bielym, polosuché vínam.

Víno a kačaciu

Kačacia pečeň sa najlepšie dopĺňajú s vínami bielymi sladkými, s vínami ľadovými, botrytickými alebo slámovými.

Víno a omeleta so šunkou

Omeleta so šunkou sa dokonale snúbi s vínami šumivými alebo sódové.

Víno a šunka s vajciami

Šunku s vajcami vhodne dopĺňajú výraznejšie biele vína alebo vína šumivé.

Víno a cestoviny s ryžou

Cestoviny a ryža sú často základnou ingrediencií väčšiny pokrmov, hlavne v stredozemnej Európe a sprevádzajúci vína sa spravidla vyberajú podľa jednotlivých jedál. Zdárným príkladom môže byť napríklad paella a červené víno, rizoto s morskými plodmi v kombinácii s mladým bielym vínom, lasagne s ovocitými ružovými vínami.

Víno - všeobecne k pokrmom z cestovín a ryže

volíme vína šumivé alebo ľahšie biele vína. Ak budú cestoviny súčasťou chuťovo výraznejších jedál volíme aj víno rovnakých vlastností.

V prípade cestovín je veľmi dôležitá chuť omáčky, s ktorou sa pokrm podáva. Omáčka by mala byť vždy v harmónii s podávaným vínom. Smotanové omáčky si žiadajú plné biele vína typu Chardonnay. K cestovinám so syrovou omáčkou sú veľmi príjemná vína ružová, ale len suchá. Lasagne s mäsom môžeme snoubit s ľahkými červenými vané alebo vínami ružovými.

Víno k rybám

K rybám je tradičným a skvelým doplnkom biele suché víno. Podľa spôsobu úpravy ryby volíme vína jemnejšej alebo pikantnějším, mladší alebo stredne stará vína.

Víno k dušené rybe

Dusenú neb pečenú rybu veľmi dobre dopĺňajú vína mladá a ľahší, vhodnou odrodou je Rizling vlašský, Sylvánské zelené alebo Aurelius.

Víno k mastné rybe

K jemné, menej mastné rybe sú vhodné vína ľahká biela, ku vyprážaným rybám naopak podávame vína plnšie.

Víno k rybe s omáčkou

Ryba v jemnej omáčke si žiada úplne niečo odlišné, ale stále víno biele, len o niečo plnšie a zároveň jemnejšie.

Víno - zubáč a chardonay

Zubáč vyžaduje víno biele a hutné, ideálnym spoločníkom je dobré Chardonnay.

Víno - kapor s vínom

Kapor najlepšie chutí v kombinácii s vínami harmonickými a aromatickými, ktoré obsahujú vyššie percento alkoholu. Najvhodnejšie odrodami sú Rulandské biele, Chardonnay, Neburské alebo Rizling rýnsky.

Víno - pstruh

Pstruh si najlepšie rozumie v kombinácii s výraznejšími a plnšími vínami alebo vínami sódové.
Víno - šťuka

Ku portfóliových investíciách v členení sú najvhodnejšie biele vína plnšie chute a výraznejšieho buketu.

Víno - losos

K lososovi bude ideálnym doplnkom burgundské biele alebo niektoré kvalitné suché ružové víno.

Víno - tuniak

Tuniak najlepšie chutí so suchým bielym vínom, ale vhodne ho bude sprevádzať aj víno ružové.

Víno ku kurčaťu, huse, kačice, morky - hydina

K hydinovému mäsu sú vhodné výraznejšie biele vína, k jemnej úprave potom ľahšie vína biela. K hutnějším úpravám hydinového mäsa sú najvhodnejšie plná, fľaškovo zrelá biele vína dobrých ročníkov.

Pečená hus alebo kačica by sa však skôr ako vínom, mala zapíjať dobrým pivom.

Kurča najlepšie chutí v kombinácii s pikantnějšími bielymi vínami, opäť záleží od typu úpravy.

Morka sa najlepšie snúbi so stredne plnými červenými vínami typu Merlot, Shiraz alebo Svätovavrinecké.

Víno - bravčové mäso

Pokrmy z bravčového mäsa sú vhodné zapíjať vínami bielymi i červenými. Výber vhodného vína opäť záleží na spôsobe úpravy podávaného pokrmu, tučnosti mäsa, prílohách a zvyklostiach. K tučnejším pokrmom podávame vína staršie a kyslejšie, pretože mierna stariny a alkohol znižujú tučnosť mäsa. Bravčový rezeň vhodne doplní červené víno plnších charakteru, napr Modrý Portugal.

Víno - Hovädzie mäso

Výber vína k hovädziemu mäsu je veľmi jednoduchý, pretože sa k nemu podáva len víno červené. Podľa spôsobu prípravy a kvality mäsa určujeme druh odrody vína, od ľahšieho červeného vína až po plnšie. K varenému hovädziemu mäsu je ideálny víno z Cabernet alebo Burgundské, k pečienku volíme to najlepšie červené víno.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: