Syry v kombinácii s vínom

Hovorí sa, že syr je brat vína a preto by nikdy nemal chýbať na stole. Široká ponuka kvalitných tuzemských i zahraničných syrov priamo nabáda k hľadaniu toho pravého druhu vína.


Začalo to históriou

História syra, rovnako ako vína, je neuveriteľne dlhá a vo svojich začiatkoch značne zahmlená. Možno, že k obľube kombinácia víno - syr, prispeli starí Rimania, ktorí nielen zdokonalili výrobu syra a vína, ale obe tieto komodity často spoločne ponúkali na svojich stoloch.

Dokonca aj rímski vojaci pravidelne fasovali víno a syr, aby sa nielen posilnili, ale aj mierne rozptýlili.

Významné postavenie mal syr aj v stredoveku, kedy sa stal dôležitou potravinou v pôstnych dňoch. Korene konzumácia a obľuby niektorých druhov syra nájdeme iv kláštoroch, kde sa pochopiteľne vyskytovali aj vinné pivnice.

Z toho pramení, že možno práve cirkvi vďačíme za obľúbenú kombináciu vína a syra. Na druhú stranu aj dávny sedliak mohol spoznať krásu Snúbenie vína a syra, pretože oba dva produkty mal vo svojom pivnici.

Francúzi dlhodobo vedú vo výrobe kvalitného vína i syrov

Nikoho asi ani neprekvapí, že už v sere histórii malo Francúzsko povesť najlepšieho výrobcu syrov. Francúzi si vedeli a dodnes vie užívať života a dobrých vecí, preto sa tu syry dostali skoro na stoly bohatých vrstiev a rýchlo sa menili z čerstvých jednoduchých syrov pre chudobu vo vyzreté gastronomické pochúťky. A samozrejme ani tu nechýbalo k dobrému syru dobré víno. Už v 17. storočia začali Francúzi kombinovať víno a syry av tejto dobe užívali luxusné pečivo a dezerty vyrobených zo syrov.

Pár slov o dobrom víne a syre

Syry mali v gastronómii odjakživa mimoriadne a veľkolepé postavenie. To, že sa určité syry skvelo snúbi s vybranými a špecifickými vínami, už dnes nie je žiadnym tajomstvom. V dnešnej dobe nie je možné zostaviť jednoznačná a všeobecne platné pravidlá, teda pravidlá o tom, ako vhodne a štýlovo kombinovať syry s vínom. K úspešnému Snúbenie vína a syrov nie je vždy nutné dodržiavať Regionálnosť oboch komodít, aj napriek tomu, že odborné publikácie veľakrát hovorí inak.

Harmonická kombinácia je odvodená od chuti každého z nás

a kombinácie moravských vín a francúzskych syrov neprinesie všetkým rovnaké uspokojenie. To však neznamená, že ku konkrétnemu syrov môžeme podávať akékoľvek víno.

Existujú rôzne odporúčania

ale aj tu, rovnako ako všeobecne v celej gastronómii platí jeden okrídlený bonmot: pravidlom je, že neplatia žiadne pravidlo. Možno by sa dalo povedať s trochou zjednodušenia, že veľká a výrazná vína si žiadajú sprievod výrazných syrov a naopak. K syrom by sme všeobecne mali podávať víno s dosť plným buketom, farba nehrá rolu, záleží na obľube každého z nás.

Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na porovnateľnú kvalitu

pri lacnejšom druhu syra si rozhodne nevychutnáte víno, ktoré 10 rokov dozrievalo vo fľaši, a ktoré sa k nemu už vzhľadom k svojej konštitúcii vôbec nehodí. Ak hovoríme o kombináciu vína a syrov, nesmieme zabudnúť ovocie, pretože každý syr s vybraným druhom ovocia skvele chutí. K syrom najlepšie ladí melóny, jahody, figy, mango, papája, olivy alebo jadrá orechov.

Červené vína v kombinácii so syrom

Názor, že červené vína idú k syrom, bol vytvorený pred desiatkami rokov, kedy červená stolové vína, mala málo tanínov. Obyčajná stolové vína bola špecificky vyrábané tak, aby mala málo tanínov. Jediným rozdielom medzi červenými a bielymi vínami bola teda ich farba. Dnes sa vína s nízkym obsahom tanínov stávajú menej a menej bežnými. Teraz takmer všetky červené mladé vína majú väčší obsah tanínov a tým jasnú svíravost. A tak je veľmi zložité k červeným vínam nájsť vhodné druhy syrov, s ktorými by sa dala vyvážiť harmónia chuti. Tanické víno je vždy negatívne ovplyvnené syrom, chuť vína ani syra nedokáže vyniknúť, stráca sa a tóny oboch z nich sú potlačené.

* Červené vína idú najlepšie k syrom, keď sú v optimálnej zrelosti alebo krátko po nej, teda keď nie sú zvieravá.

Keďže syr môže byť priateľom aj nepriateľom vína až do takej miery, že aj ten najjemnejší syr by mohol prehlušiť chuť ušľachtilého a vyzretého červeného vína, je lepšie voliť červené vína mladistvá, menej zrelá a stredného tela. Naopak francúzska sladké vína alebo nemecký Ryzlink môžu vytvoriť perfektné kombinácii so slanými syrmi s modrou plesňou. Syr s ťažkou, silnou chuťou sa dopĺňa s ťažkými červenými vínami, pretože plne vyniknú chute oboch komodít.

Syr v kuchyni aneb syr na domácej pôde

Syr by rozhodne nemal chýbať ani v kuchyni bežného spotrebiteľa a konzumenta. Nájdeme desiatky pokrmov pripravených zo syrov, ktoré možno veľmi ľahko a vhodne doplniť vínami. Smotanová omáčka so syrom s modrou plesňou sprevádzaná plným vyzretým Chardonnay, alebo zapekané Camembert s brusnicami v kombinácii s André. Ďalšie lahodnou kombináciou môže byť vyprážaný cyperský syr Halloumi s grilovanou zeleninou a suchým mladým bielym vínom alebo tradičné taliansky šalát Caprese z čerstvých paradajok, mozzarelou, bazalkou a olivovým olejom s ľahkým Modrým Portugal.

Jednotlivé kombinácie zajídáme chlebom

Víno možno najlepšie ochutnať, zajídají ak sa jednotlivé dúšky kúskom chleba. Osobitné spriaznení medzi syrom, vínom a chlebom je dané už skutočnosťou, že všetky tri potraviny patrí k kvasenými druhom. Len chlieb dovoľuje odkryť paletu dobrých, ale aj zlých chuťových vlastností nápoje. Až správnym spojením chle, syru a vína vznikajú lahodné kombinácie, na ktorých si každý pochutí.

Medzi obchodníkmi s vínom však existuje aj ďalšie nepísané pravidlo pre nákup alebo predaj vína. Hovorí sa tomu "kupuj s jablkom, predávajte sa syrom". Jablká totiž pomôžu zdôrazniť vo víne pripadnú vadu, kým syr akýkoľvek nedostatok vína trochu utlmia, a to je ľahšie víno predať.

Niekedy je lepšie syry k vínam nepodávať

Tak aromatickú a špecifickú chuť ako majú syry nemožno vhodne kombinovať s Champagne. Kombinácia s vínom sa tiež neodporúča v prípade niektorých veľmi pikantných syrov, k ich dochutenie boli použité aromatické bylinky a korenie. K výrazným druhom syra podávajte radšej čierne pivo alebo pohárik pálenky.

Syry zrejúce pod bodom mrazu, teda napr Romadur, pivné syry alebo Olomoucké syrečky, sa vínom nezapíjejí. K týmto druhom sa jednoznačne hodí pivo.

Zásadné pravidlá Snúbenie vín a syrov

Ideálnym spoločníkom ku kozím syrom sú ľahké ovocitá biela alebo ružová francúzska vína. Kozí syr môžeme doplniť aj moravským rizlingom vlašských, Veltlínským zeleným alebo Zweigeltrebe.

Polotvrdé a polotuhé syry môžeme snoubit so suchými, stredne ťažkými bielymi vínami nebose stredne plnými červenými vínami, Medzi tieto typy syrov patrí madeland, eidam, gouda, jadel či napr mozzarelou. K nim volíme vína biele suché typu Rulandské biele, Chardonnay, Sauvignon, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky. K polotvrdým a polotuhými syrom sa tiež hodí stredne plná červené vína ako je napr Modrý Portugal, Rulandské modré, Svätovavrinecké alebo vína ružové, napr vína z Provence alebo Loire.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: