Steaky na grile - Recepty

Budete pre svojich priateľov pripravovať túto veľmi obľúbenú pochúťku, ale nie ste si istí, ako dlho sa steak upravuje, aké víno a prílohu zvoliť? Alebo ste pozvaní do steakové reštaurácie a príliš sa nevyznáte v jednotlivom stupni prepečenia steaku?


Chystáte si urobiť pochúťku zo steaku, alebo idete do steakové reštaurácie a tápete, pre aký steak sa rozhodnúť? Nečudujem sa Vám. Ponuka je totiž skutočne široká. Vyberte si to správne mäso, z ktorého bude perfektný a chutný steak.

Steak ale nie je len kusom grilovaného, vyprážaného alebo inak upraveného mäsa a nie každý "steak" je naozaj "steak". Nie každý, hoci šťavnato vyzerajúce a silný plátok chudého mäsa, je vhodný pre prípravu steaku.

Na kvalitný steak do reštaurácie - STEAK HOUSE OSTRAVA

Steak House v OSTRAVE je jedinečná štýlová reštaurácia ponúkajúca výtečnou kuchyni, zameranú na prípravu steakov z argentínskeho mäsa a diviny, pripravovaných klasickým spôsobom i na otvorenom ohni. Ich vinotéka, so širokým výberom svetových archívnych vín, Vám spestria gurmánsky zážitok. Aké druhy steakov Vám môže reštaurácia STEAK HOUSE v OSTRAVE ponúknuť?

* Pštrosie steak, klokanie steak, jelenie steak, steak z bravčovej panenky,
* Steak Houseargentinský rumpsteak, T-bone steak, steak z Uruguajské roštenky,
* Argentínskych pampy (sviečková), z Českých býčkov (sviečková)
* Morčacie steak
* Steak z tuniaka
* Steak z lososa

Reštaurácia Steak House Ostrava pre Vás pripravila špeciálnu ponuku konania rautov a firemných večierkov.

Pripraví pre Vás skvelý večer plný zábavy, dobrého jedla a pitia. Pomôžu Vám s organizáciou tohto večera, odporučí Vám rôzne kombinácie obložených mís, masových pokrmov i zákuskov ak tomu Vám samozrejme odporučí to správne víno či iné nápoje.

Vaše priania sú pre nich výzvou a teda sa plne snažiť, aby ste sa u nás cítili dobre a spokojne.

Úprava steaku

Steaky môžete upraviť v rúre, na lávovom kamenov, na panvici, dusiť v kastróle. Najlepšia úprava však je grilovanie na grile.

Grilovanie na lávovom kamenov

* + Mäso nie je v priamom styku s plameňom.
* + Grilovanie prebieha bez dreveného uhlia alebo brikiet.
* + Dokonalé prepečenie steakov.
* + Kúrenie drevom s plameňmi umiestnenými priamo pod doskou.
* + Grilovacia doska z lávového kameňa je vhodná pre klasické grily, plynové grily, elektrické grily, kuchynské rúry, sporáky, sklokeramické platne, krby aj ohnisko.

Stupeň prepečenia steaku

Stupeň prepečenia steaku ovplyvňuje percento straty tepelnou úpravou. Steak môže byť veľmi tmavý, doslova čierny, čomu sa anglicky hovorí chared, a pritom vnútro môže byť úplne krvavý. Naopak steak môže byt svetlo hnedý, tým, že bol grilovanie na veľmi miernom ohni, a pritom môže byť natoľko prepečený, že by ho žiadny zo znalcov steakov ani nepozřel. Ak sa nám "podarí" steak přepést, nezostáva nám nič iné, než ho vyhodiť. Na druhú stranu nedokončený steak môžeme na niekoľko okamihov navrátiť na gril alebo panvicu.

* Raw - surové mäso tepelne neopracované, jedna predovšetkým o tatársky biftek, obľúbený u nás, v Belgicku, Francúzsku. Tatársky biftek je "naškrábaný" alebo namletej najjemnejšie hovädzie mäso zmiešané s korením
* Very rare - len sprudka ošlehnutý ohňom na povrchu, vo vnútri úplne surový a krvavý. Takto upravené mäso dostanete napríklad vo Francúzsku, ak včas nepoviete, že si prajete steak viac prepečený.
* Rare - takmer surový steak, kedy je jeho vnútro z 75% studený. Táto úprava je bežná len u hovädzieho mäsa. Mäso je veľmi jemné a pre znalcov a milovníkov steakov je to najobľúbenejší úprava.
* Medium rare - slabo prepečený steak, s 50% ružovým vlažným stredom. Zvyčajne sa takto upravené mäso dopredu nevyžaduje, je to označenie pre výsledok.
* Medium - stredne prepečený, s 25% tmavo ružovým stredom a propečeným povrchom. Je to najrozšírenejší úprava steakov. Okrem hovädzieho mäsa sa takto upravuje aj jahňacie mäso a bravčová panenka.
* Well done - 100% hnedý, úplne prepečený steak, sa šedivým a suchým vnútrom. Táto úprava je vhodná pre tučnejšie mäsa, ktorá sa menej vysušujú a pre hydinu, ktorá nesmie byť nikdy krvavá. Pre najjemnejšie hovädzie mäsa sa používa menej, napriek tomu niektorí túto úpravu preferujú pre obavy z prípadných chorôb.

Čo určuje dobu grilovania steaku

Dobu grilovania určuje:

kvalita mäsa - nechajte si priamo od mäsiara odkrojiť požadovaný kus. Nekupujte už narezané mäso. Za najkvalitnejšie hovädzie mäso na steaky je považované mäso z oblasti Južnej Ameriky, predovšetkým Argentíny a Uruguaja, kde sa zvieratá celoročne pasú na rozľahlých pastvinách.

* Sila steaku - ideálne sú 2-3 centimetre,
* Kvalita rezu steaku,
* Stupeň zrenia mäsa - mäso by malo byť zrelé. U hovädzieho mäsa spoznáte zrelosť podľa jeho zahnědnutí okrajov. Zrelé mäso začína byť desiatym až štrnástym dňom od zabitia,
* Sila vrstvy tuku na steaku,
* Či je steak s kosťou alebo bez kosti,
* Typ tepelného zdroja - steaky sa pečú podľa typu sporáka.
* Vzdialenosť steaku od tepelného zdroja.

Tipy, pre vhodnú úpravu steaku

* To, či mäso marinovať, alebo nie, záleží na Vás. Niekto marinujú hodinu pred úpravou, niekto marinujú celý deň pred úpravou. Ak steak marinujú, pred úpravou na grile ho osušte kuchynskou utierkou, alebo ho nechajte odkvapkať na grilovacím tácke.
* Mäso nenaklepávejte, iba ho premasírujte chrbtom ruky, a to tak, aby sa len ľahko narušila jeho štruktúra.
* Nepoužívajte počas prípravy soľ, zbytočne by ste prišli o cenné šťavy z mäsa. Steak sa dochucuje až po upečení alebo tesne pred tým, než ho položíte na rozpálený gril, panvica.
* Pri obracaní mäsa používajte kliešte, či inú vhodnú pomôcku. Rozhodne nikdy do mäsa nepíchejte vidličkou alebo iným nástrojom, vytiekla by Vám šťava a steak by nebol šťavnatý.
* Ako moc je steak prepečený, zistíte pohmatom na jeho stredu. Čím je mäkšia, tým bude vnútri krvavejšie. To, ako je steak prepečený, môžete skontrolovať aj malým rezom uprostred steaku alebo pozdĺž kosti.
* Dobu pobytu na grile, panvici sa odvíja od zvoleného stupňa prepečenia. Napríklad na medium sa mäso opeká zhruba tri minúty z každej strany. Čo jeden centimeter výšky steaku, toľko minút prepečenia. Napríklad steak s hrúbkou 4 cm a pre zvolený stupeň prepečenia medium, sa opeká štyri minúty z každej strany.
* Ku krájanie steaku sa používajú príbory s ostrým, niekedy aj zubatým nožom.

Vhodné prílohy ku steaku

Vhodné prílohy ku steakům:

* Zemiaky (opekané, varené, americké, v šupke, v alobale pečené, vo forme hranolčekov),
* Cestoviny (najlepšie vo forme těstovinového šalátu),
* Ryža (dusená, opekané),
* Fazuľa (v konzerve, namočené a uvarené),
* Zelenej fazuľky (podusené na masle),
* Zelenina (čerstvá, kyslá),
* Pochutiny (horčica, kečup, kyslé uhorky, grilovaná kukurica, grilovaný baklažán, paprika a i.).

Pikantné steakový šalát

200 g hotového steaku, na kolieska nakrájané cibule, 3 šálky zelených fazuliek, 4 šálky hlávkového šalátu. 2 šálky čerstvého listového špenátu, 3 väčšie huby pokrájané na plátky (hríbiky, šampiňóny, hlivy), cesnak, korenie, soľ, olej, pikantná horčica. V panvici dozlatista usmažte cibuľku, nakrájanú na kolieska. Medzitým si poduste nakrájané huby na druhej panvici. Následne k nim pridajte fazuľky a špenát. V mise potom zmiešajte vypražení cibuľku, podusené huby s fazuľkami, špenátom a na rezance nakrájaný steak. Dochuťte cesnak, soľou, korením a horčicou.

Vhodné víno ku steaku

* Ku steaku z hovädzieho mäsa a diviny sa hodí napríklad: Cabernet Sauvignon alebo Merlot.
* Ku steaku z bravčového mäsa sa hodí napríklad Modrý Portugal.
* Ku steaku z teľacieho mäsa sa hodí napríklad: Veltlínske zelené, Sylvánské zelené.
* Ku steaku zo svetlého mäsa (hydinové, rybie, teľacie) sa hodia biele vína.
* Ku steaku z jahňacieho mäsa sa hodí napríklad: Rulandské modré, Svätovavrinecké.

Vhodná mäsa na prípravu steaku

Grilovať sa dá skoro každé mäso, jahňacie, hydinové, baranie, bravčové, ryby, krevety, sépie, ale určite najobľúbenejší hovädzí steak.
Zvyčajne sa jedná o väčší kus najkvalitnejšieho mäsa plátkov cez vlákna. Takéto mäso sa následne prudko tepelne upravuje, aby neprišlo o svoju šťavu.

* Červené mäso - bravčové, hovädzie, baranie.
* Hydinové mäso - morčacie, kuracie.
* Zver - srnčia, dance, vysoká zver.
* Rybie mäso - žralok, tuniak, losos.
* Menej obvyklá - klokanie, pštrosie, sobí, krevety, sépie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: