Spaľovače tukov

Pravidelne a intenzívne cvičíte, dodržiavate jedálniček a hmotnostný úbytok sa zastavil? Je čas pre tzv spaľovače. Ide o skupinu látok od aminokyselín cez kofeín, po vitamíny, ktoré Vašu snahu o efektívne schudnutie podporí a znásobí.


Čo sú spaľovače tukov

Účinnosť niektorých z nich sa však môže prejaviť až po mesiacoch. Pri nákupe spaľovačov si vždy starostlivo prečítajte ich zloženie.

Kde kúpiť spaľovače tukov?

Spaľovače tukov sú bežnou súčasťou kvalitných fitness centier alebo obchodov so športovou výživou. Tu ale bývajú často predražené. Tieto spaľovače tukov si môžete objednať aj cez internet, kde je cena týchto spaľovačov príjemnejšie. Špecializovaný internetový obchod, kde si tieto podporné prípravky na chudnutie a tvarovanie postavy môžete objednať za veľmi príjemné ceny je www.goldfitness.cz tu.

Goldfitness.cz Vám ponúka športovú výživu popredných svetových výrobcov, napr Weider, BSN, Reflex nutrition, Multipower, Syntrax či jedničku na domácom trhu Nutrend - Compress Expand. Každého výrobcu pre Vás starostlivo vyberajú, aby Vám zaručili čo najväčší výsledný efekt. Goldfitness.cz Vám ponúka výrobky pre budovanie svalovej hmoty, zvýšenie energie, regeneráciu organizmu, kĺbovú výživu, diéty, vitamíny a ďalšie.
Garantujú najnižšiu cenu na trhu! Ich cieľom je rýchle vybavenie každej objednávky a individuálny prístup ku každému zákazníkovi.
Dodanie do 12 hodín od objednania (rozvoz po Prahe, osobné vyzdvihnutie). Do 48 hod po celej SR

Pri objednávke nad 3000 korún získavate automaticky zľavu vo výške 5% a pre stálych zákazníkov majú pripravené aj ďalšie zľavy.

Aminokyseliny

* L-arginín

Zlepšuje imunitu a regeneráciu. U dospelých sa predpokladá podpora tvorby svalovej hmoty v kombinácii s ochranou pečene pred ukladaním tuku.

Často je súčasťou spaľovačov tukov (Fat Burner) spolu s karnitínom pre jeho údajnú schopnosť zlepšovať odbúravanie tukov a pomoc pri vylučovanie rastového hormónu (rastový hormón podporuje štiepenie tukov v organizme).

Odporúčané denné dávkovanie

Štrnásťdňovej kúra odporúča denný príjem okolo 1500 mg. Existuje aj riziko predávkovania, preto užívanie konzultujte s odborníkom.

Zdroje Argin: v hydinovom mäse, vaječnom bielku, zelených strukovinách, v čokoláde.

Ani spaľovacie funkcie arganinu nezabráni tukom a cukru z čokolády pôsobiť presne opačne, preto sa radšej sústreďte na ostatné zdroje.

* L-fenylalanín

Je esenciálna (nepostrádateľná) aminokyselina, o ktorej sa niekedy hovorí ako o tlmičmi chuti k jedlu.

Odporúčané denné dávkovanie

Účinné sú dávky medzi 400-1500 mg na deň. U ľudí s vyšším krvným tlakom existujú obmedzenia v maximálnej dávke na deň.

* Karnitín (L-carnitín)

Karnitín sa najprv začal používať u pacientov s kardiovaskulárnymi ťažkosťami. Podieľa sa na prenose mastných kyselín do mitochondrií, čo je energetické centrum bunky. V tele sa syntetizuje z dvoch aminokyselín - lyzínu a metionínu.

Zdroje karnitínu: potraviny rastlinného pôvodu sú prakticky bez karnitínu (<0,05 mg na 100 g),

najbohatším prírodným zdrojom je červené mäso (50-120 mg na 100g), ryby, kura, mlieko sú priemernými zdrojmi (1,6-6,4 mg v 100g).

Karnitín sa vyskytuje v dvoch formách (L a D), pričom iba forma L je metabolicky využiteľná. 65-75% prijatého karnitínu je vstrebávané v črevách, prebytky sa z tela vylúči močom. Množstvo, ktoré telo dokáže absorbovať, je veľmi individuálny a individuálny je aj celková hladina karnitínu ako v krvnom sére, aj v jednotlivých svaloch. Muži vo všeobecnosti majú karnitínu vo svaloch viac (aj preto ľahšie chudnú).

Odporúčané denné dávkovanie

Cvičenie zvyšuje schopnosť svalu využívať mastné kyseliny, a tým sa zvyšuje aj úloha karnitínu v dávkach 1-1,5 g denne v kombinácii s vytrvalostným tréningom vedie podľa niektorých výskumov ku znateľné redukcii telesnej hmotnosti. V tréningu zameranom na redukciu hmotnosti sa karnitín začne viac uplatňovať až po 45 minútach. Maximálneho bodu pôsobenia potom dosiahneme až okolo 120 minúty. Z toho vyplýva, že sa musíte pripraviť na vytrvalostný tréning bez prestávok

* L-metionín

Je esenciálna aminokyselina, ktorá je často súčasťou spaľovačov tukov. Chráni pečeň pred toxickými látkami.

* L-taurín

Táto esenciálna aminokyselina sa nachádza iba v mäse, často je súčasťou energetických nápojov, kedy znižuje a odďaľuje únavu.

* Kyselina hydroxycitrónová (HCA)

Bola identifikovaná ako súčasť metabolického cyklu v odbúravanie sacharidov a bránia ich premene na tuky. V prírode je jej najčastejšie využívaným zdrojom indická rastlina Garcinia Cambogia.

Vplyv HCA na organizmus

HCA sa využíva ako prostriedok ochrany svaloviny, kedy sa podieľa na prednostné premene sacharidov na svalový glykogén, a zvyšuje tak trénovanosť svalu. Telo potom následne ako zdroj energie začína využívať tuky a môže dôjsť aj k zníženiu hladiny cholesterolu. Niektorí odborníci poukazujú aj na stabilizáciu hladiny krvného cukru az toho vyplývajúce zníženú chuť k jedlu. Zatiaľ sa nepodarilo jednoznačne preukázať schopnosť HCA zvyšovat dlhodobú trénovanosť spolu s úbytkom tukov v tele.

Odporúčané denné dávkovanie

V súčasnosti sa odporúčajú dávky okolo 1000 až 1 500 mg za deň v dvoch až troch dávkach pred a pri cvičení. Opäť platí, že bez fyzickej záťaže je HCA v podstate neúčinné.

Látky tukovej povahy

* Lecitín

Je najvýznamnejší predstaviteľ skupiny fosfolilipidů. Tie sú súčasťou bunečných membrán a zúčastňujú sa na premene ostatných tukov.

Zdroje fosfolipidov

Vyskytujú sa najmä vo vaječnom žĺtku a rastlinných semenách.

Vzhľadom k tomu, že sú sprevádzané často vysokými dávkami cholesterolu, používajú sa dnes lecitínový sójové extrakty.

Vplyv lecitínu na organizmus

Lecitíny podporujú redukciu podkožného tuku.

Odporúčané denné dávkovanie

Odporúčaná dávka pre sójový lecitín sa pohybuje v rozmedzí 5-15 g.

* Cholín

Ovplyvňuje transport tukov, jeho koncentrácia klesá pri dlhodobom vytrvalostnom výkone.

* Inozitol

Je súčasťou molekuly fosfolipidov, vyskytuje sa vo svaloch ako rýchly svalový zdroj energie. Niektoré výskumy naznačujú, že táto látka je tiež schopná zabrániť usadiť tuku v pečeni.

Fytosteroly (rastlinné steroly)

Pôsobí v metabolizmu cholesterolu a tukov. Sú štruktúrou podobné živočíšnemu cholesterolu. Majú schopnosť znižovať množstvo podkožného tuku

Zdroje fytosterlů

Nachádzame je najmä v sóje, kvasiniek a morských rias.

* Kyselina lipoová

Zlepšuje využitie kyslíka v metabolizme, najmä pri aeróbnej záťaži.

Enzýmy

* Bromelain a papain

Sú obsiahnuté v papáje, respektíve v ananásu. Štiepi špecifickým spôsobom bielkoviny a tuky, preto sú súčasťou komerčných "chudnúcich" preparátov. Ich účinnosť sa však nepodarilo preukázať.

Zdroje bromelainu a papainu

Vyskytujú sa len v čerstvom ovocí.

Stopové prvky

* Chróm

Stopový prvok, ktorý sa vyskytuje v dvoch formách, ale iba forma 3 + môže pomôcť tlmiť pocit hladu.

Vplyv chrómu 3 + na organizmus

Predpokladá sa, že chróm 3 + reguluje hladinu krvného cukru. Tiež zlepšuje znášanlivosť jednoduchých cukrov a využitie bielkovín prijímaných stravou. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že chróm 3 + znižuje hladinu cholesterolu a prispieva k zníženiu rizika aterolsklerózy a srdcových ochorení.

Vitamíny

* Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Podporuje imunitu a uvoľňovanie energie zo sacharidov, znižuje hladinu cholesterolu. V kombinácii s kofeínom sa navzájom posilňujú.

* Vitamín B1

Niektorí autori mu pripisujú úlohu v odbúravanie mastných kyselín, podieľa sa na krvotvorbe.

Zdroje vitamínu B1

Najdostupnejším zdrojom vitamínu B1 je pivovarské droždie, pšeničné klíčky, otruby, pečeň, ovsené vločky (surové ho majú 4x viac ako varené), celozrnný chlieb, nelúpaná ryža, pohánka, špargľa, listová zelenina, lieskové orechy, sušené ovocie atď

Termogénny látky

* Guarana

Táto juhoamerická rastlina obsahuje kofeín a niekoľko ďalších účinných látok.

Vplyv guarany na organizmus

Podporuje odolnosť voči fyzickej a psychickej únave, zlepšuje krvný obeh, podporuje zníženie hladiny cholesterolu, podporuje proces regenerácie organizmu po namáhavom výkone, odďaľuje proces starnutia a obmedzuje pocit hladu. Stimulujúce účinky guarany pretrvávajú, na rozdiel od kávy až 6 hodín po požití a umožňujú zvýšiť fyzickú aktivitu bez toho, aby spôsobili niektorý z vedľajších účinkov pozorovaných pri častom pití kávy (srdcová arytmia, nervozita, žalúdočné a črevné problémy).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: