Rakytník a jeho využitie

Liečite Ak sa na rakovinová ochorenia, ak máte žalúdočné vredy alebo vážne problémy s pokožkou, siahnite pre rakytníka. Táto kerovitý rastlina ponúka širokú škálu látok, ktoré pomôžu pri rekonvalescencii a prevencii.


Rakytník a jeho pôvod

Názov rakytníka rešetliakového, Hippophae, pochádza z gréčtiny. Toto slovo má niekoľko rôznych významov. Jeden z nich znamená trblietajúce sa kôň, kedy starí Gréci vedeli, že kone pasúce sa na stráňach pokrytých rakytníkom, mali krásnu hladno a trblietajúce sa srsť. Druhá z verzií hovorí ako o "lesknúcich sa rubech listov", a to vďaka striebristé spodnej časti listu rakytníka.

Rakytník je ostnatá krík s úzkymi vrbovitými listami. Vyrastá na piesočnatej pôde alebo na útesoch východného pobrežia v Číne, Mongolsku, Indii, Nepále a na Sibíri v nadmorskej výške 1200 - 4500 metrov nad morom v chladnom klímy. V súčasnosti je rozšírený po celej Európe a môžeme ho pestovať iv miestnych klimatických podmienkach.

Rakytník a jeho charakteristika

Tento krík dorastá do výšky 2,5 až 3 metrov. Korenie do široka, preto znáša suchšie pôdu. Jedná sa o dvojdomá rastlina, preto potrebuje plodný ker a tzv opeľovače. Plodí okolo tretieho roku po výsadbe. Rakytník je mrazu odolný, preto nie je problém ho pestovať aj u nás.

Plody, listy, ale aj kôra obsahujú v sebe niekoľko cenný látok, ktoré len tak nenájdete u iných ovocných drevín. Tieto látky sa využívajú v širokej miere pre liečbu rôznych porúch a ochorení.

Jeho plody sú sýto oranžové až zlatavooranžové a majú tvar bobúľ. Zrelosti dosahujú v jesenných mesiacoch, v septembri až októbri.

Účinné látky rakytníka

Rakytník sa v našich podmienkach pestuje často len ako okrasný ker. Jeho liečebné účinky sa často prehliadajú, a preto neváhajte a čítajte ďalej. Jedná sa o ker bohatý na rad vitamínov a má silné biostimulačný účinky.

Medzi významné látky, ktoré v sebe obsahujú bobule, patria:

* Vitamín C - rakytník obsahuje až 10x viac tohto vitamínu ako napr pomaranč. Vedci zistili, že pre pokrytie dennej dávky tohto vitamínu stačí jedna bobule denne.
* Vitamín E
* Organické kyseliny
* Karotenoidy - vrátane beta karoténu, lykopénu, zaxantinu. Tieto látky obsahuje žlutooranžovočervené farbivo bobúľ.
* Mastné kyseliny - omega 9 je hlavný nenasýtenú kyselinou. Ďalej obsahuje omega 7, omega 6 a omega 3 kyseliny.
* Flavonoidy - majú antioxidačné účinky, nazývajú sa tiež ako bioflavonoidy alebo vitamín P.

Z listov rakytníka sa pripravujú nápoje, najmä čaj.

Flavonoidy a oleja

Najúčinnejšími látkami, ktoré sa využívajú v medicíne, sú flavonoidy a oleja. Extrakt z rakytníka zameraný na obsah flavonoidov obsahuje 80% týchto látok a 20% zvyškových kyselín, vitamínu C a ďalších komponentov. Flavonoidový extrakt sa tiež vyrába v kombinácii s olejovým extraktom, kedy výstupom sú kapsule, ktoré v sebe obsahujú zmes týchto dvoch látok. Zmes má olejovú konzistenciu, ktorá je vnútri želatínovej kapsule. Kapsule sa používajú na liečbu kardiovaskulárnych ochorení.

Olejové extrakty sú zamerané na vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, obsahujú oveľa menej flavonoidov a takmer žiadny vitamín C. Rozlišujeme 3 základné typy olejov, a to olej získaný zo semienok, z dužiny az bobúľ.

Tri typy olejov získaných z rakytníka

Oleje získané z rakytníka sa líšia svojím zložením. Získavajú sa lisovaním za studena.

* Olej zo semienok - má najvyšší obsah vitamínu K, sterolov (látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú cholesterol v krvi), ďalej obsahuje vitamín E, karotenoidy, nasýtené a ostatné kyseliny. Tento druh oleja má najvyšší obsah nenasýtených mastných kyselín. Neobsahuje flavonoidy.
* Olej z dužiny - obsahuje vitamín K, E, karotenoidy, ostatné kyseliny, steroly, nasýtené i nenasýtené mastné kyseliny. Neobsahuje flavonoidy a je celkovo vyvážený.
* Olej z bobúľ - má najvyšší podiel vitamínu E, karoteniodů a flavonoidov. Tieto látky sú obsiahnuté vo vonkajšej šupe ovocie. Obsahuje tiež nenasýtené a nasýtené mastné kyseliny.

Rakytník a liečba chorôb

Rakytník sa využíva na liečbu mnohých ochorení. Jednou z významných funkcií je posilnenie imunitného systému a je vysoko účinný pri rekonvalescencii.

* Posilňuje imunitný systém
* Podporuje tvorbu žlče
* Napomáha tvorbe tráviacich enzýmov
* Stimuluje činnosť pečene a pľúc
* Prispieva liečbe žalúdočných vredov
* Reguluje krvný obeh
* Kardiovaskulárne ochorenia
* Má blahodárny vplyv na kožné poruchy a ochorenia - pre liečbu kožných chorôb je najúčinnejšie použiť rakytníkový olej, ktorý sa dostáva do priameho kontaktu s pokožkou
* Zabraňuje vypadávaniu vlasov
* Detoxikuje organizmus
* Protinádorové účinky - zistil sa priaznivý vplyv pri liečbe rakovinových ochorení, najmä pri liečbe rakoviny krčku maternice

Vyčleňuje sa tu 5 ohniskových oblastí, na ktoré sa zameral výskum rakytníka a jeho liečivých účinkov. Jedná sa o pomoc pacientom, ktorí sa liečia na rakovinu, kardiovaskulárne ochorenia, žalúdočné vredy, kožné ochorenia a liečba pečene.

Rakovina a terapia po jej liečbe

V tejto oblasti bol vykonaný rozsiahly výskum na laboratórnych zvieratách. Zistilo sa, že extrakt z rakytníka, ktorý obsahuje najmä veľké množstvo flavonoidov, chráni kostná dreň pred škodlivou radiáciou, chemoterapiou. Extrakt stimuluje rýchlejšiu tvorbu buniek kostnej drene.

Kardiovaskulárne ochorenia

Extrakt bohatý na flavonoidy a steroly priaznivo ovplyvňuje množstvo cholesterolu v krvi a má pozitívny vplyv na cievy. Extrakt žiadnym významným spôsobom neovplyvňuje činnosť pečene alebo obličiek. Jeho užívanie týmto orgánom neškodí. Znižuje riziko vzniku trombózy. Rakytníkový extrakt sa často kombinuje spolu so svetlicovým olejom a sladkého drievka. Všetky tieto látky majú priaznivý vplyv na funkciu srdiečka a ciev.

Žalúdočné vredy

Pre liečbu žalúdočných vredov je najvýhodnejšia olej zo semienok. Normalizuje funkciu žalúdka a množstvo žalúdočných štiav a znižuje možnosti vzniku zápalov.

Cirhóza pečene

Extrakt rakytníka normalizuje množstva pečeňových enzýmov, žlčových kyselín a potláča vznik zápalov a degeneratívnych ochorení. Chráni pečeň pred toxickými látkami.

Kožné ochorenia

Významnú úlohu zohráva rakytník pri liečbe kožných ochorení. Obsahuje tzv palmitolejovou kyselinu, ktorá je súčasťou našej pokožky. Olej sa môže užívať buď vnútorne alebo priamo na pokožku.

Lieči poškodenie kože odreninami, hnisajúce rany, jazvy, vrásky, má pozitívny vplyv na rôznorodé ekzémy, napríklad na atopický ekzém, je účinný pri hojení popálenín. Má čistiace účinky a je vhodný pri liečbe pleti, ktorá trpí na akné. Olej vyživuje pokožku. Konkurenčným zdrojom palmitolejové kyseliny sú len Makadamové orechy.

Bobule rakytníka a ich využitie

Oranžové bobule rakytníka majú tiež široké využitie. Zbierajú sa v jesenných mesiacoch, v septembri a októbri, kedy dosahujú svojej zrelosti. Po usušení si môžete z bobúľ uvariť rakytníkový čaj. Surové ich môžete spracovať do formy kompótu, pretlaku alebo si vyrobiť rakytníkový likér.

Rakytníkový bobule sú najbohatšie na vitamín C na začiatku svojho dozrievania, teda ku koncu leta. Zber týchto bobúľ v tomto období je však náročný. Bobule nemajú stopky a sú mäkké. Rastú na tŕnistých vetvičkách. Pri ich zbere dochádza ľahko k ich rozmačknutie a tým prídete o cennú šťavu. Ak chcete zbierať bobule v tomto období, musíte byť veľmi opatrní.

Zber bobúľ je najlepšie realizovať v zime pri teplote mínus desať stupňov Celzia. Bobule môžete zamraziť, čím dochádza k uchovanie vysokého podielu vitamínu C.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: