Ovocie pre zdravie a krásu

Ovocie hrá v našom jedálničku dôležitú úlohu. Prospieva nám nielen pre naše zdravie svojimi obsiahnutými vitamíny, ale aj pre našu krásu. Ovocie môžeme jesť prakticky v akúkoľvek ročnú dobu.


Už je preč doba, kedy sme sa iba na vianoce tešili na ovocné pochúťky, ako sú banány, pomaranče, mandarínky. Dnes si môžeme pochutnávať na sezónnym aj exotickom ovocí súčasne. Ovocie svojou sviežou chuťou, vôňou a pestrosťou skvelo obohacuje naše každodenné pokrmy. Môžeme ich konzumovať samostatne, ako chutnú desiatu, alebo v kombinácii s hlavným jedlom. Ovocie si ceníme vďaka bohatému zdroju vitamínov. Preto je čo najlepšie, konzumovať ovocie v surovom stave.

Biologická hodnota ovocia

Zberné ovocia, ako sú lesné a plané plody väčšinou obsahujú viac pre nás dôležitých ochranných látok, ako ovocie šľachtené. Ovocie, ktoré sa môže pýšiť najväčšou biologickou hodnotou: jahody, maliny, černice, čučoriedky, šípky, jarabiny, čierne ríbezle, červené ríbezle, egreše. Pozrime sa teraz podrobnejšie na ovocie, ktoré by sme rozhodne nemali vynechať v našom jedálničku.

Egreše pre naše zdravie a krásu

* Dužinatá bobule egrešu pôsobí močopudne, zrýchľuje odplavovanie toxických látok a ťažkých kovov z tela. Egreše pomáha aj pri menštruačných ťažkostí.
* Obsiahnutá vláknina podporuje činnosť čriev. Jeho minerálne látky významne posilňujú väziva a srdca. Obsiahnutý kremík posilňuje krvné cievy.
* Zrelé plody egrešov spoznáte podľa ich ľahké priesvitnosti s pevnou šupkou.
* Egreše môžete priamo konzumovať, alebo použiť do miešaných šalátov, na ovocné koláče, kompót, džem, marmeládu.

Červené ríbezle pre naše zdravie a krásu

* Ríbezle podporuje vylučovanie tráviacich štiav, posilňuje nervy. Surová šťava znižuje horúčku.
* Ríbezle obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ďalej provitamín A, B1.
* Zrelé plody ríbezlí spoznáte podľa typickej krásnej ríbezľové vôňa. Bobule sú napnuté, nesvraštěné, nekvasené.
* Ríbezle môžete konzumovať priamo, alebo použiť do letných ovocných šalátov, kde nahrádza kyslú chuť citrónu. Využijete ho do koláčov, pohárov, na džem, marmeládu, želé, šťavu i víno.

Jahody pre naše zdravie a krásu

* Jahody umožňujú odplavovanie ťažkých kovov a solí z tela. Prečisťujú telo vďaka vysokému obsahu draslíka a vody. Priaznivo ovplyvňujú pružnosť pokožky, vlasov, nechtov. Podporujú tvorbu krvi, posilňujú nervy a pamäť. Podporujú imunitný systém. Bojujú proti zápalom v tele.
* Jahody obsahujú mnoho minerálnych látok (draslík, fosfor, vápnik, sodík, mangán), vitamín C, kyselinu salicylovú.
* Zrelé jahody nemajú hnedé škvrnky a zvädnuté kalich.
* Jahody môžete konzumovať priamo, lepšie s mliekom, kvôli možnej kopřivce. Ich využitie je bohaté: do pohárov, koláčov, na džem, marmeládu, kokteilov, ovocných knedlí ai

Maliny pre naše zdravie a krásu

* Maliny povzbudzujú látkovú výmenu, posilňujú nervy a kosti. Napomáhajú k odplavovanie toxických látok z tela. Podporujú činnosť pečene. Sú účinné pri obličkových chorobách. Vďaka malým pecičkám urýchľujú pohyb čriev a vyprázdňovanie. Pomáhajú pri krvácaní z ďasien a z nosa.

* Maliny obsahujú mnoho minerálnych látok (draslík, železo, mangán, fosfor), ovocné kyseliny, vlákninu, pektíny, vitamín C. Z
* Ralé maliny sa väčšinou predávajú v papierových škatuľkách. Ich čerstvosť a sviežosť spoznáte podľa toho, že nie sú pokrčené, fermentovanej a krabičky nie sú premočenia.
* Maliny môžete konzumovať priamo, ďalej v koktailoch, pohároch, do koláčov, rolád, rezov, na džem.

Černice pre naše zdravie a krásu

* Ostružiny spomaľujú starnutie buniek, spevňujú väziva, pomáhajú pri cievnych ťažkostiach, kŕčových žilách a hemoroidoch. Posilňujú imunitný systém, nervy. Pôsobí konejšivě a zbraňují zápalu slizníc.
* Ostružiny predstavujú beta karoténovej bombu. Černice ďalej obsahujú nezanedbateľné množstvo vitamínu C.
* Ostružiny môžete konzumovať priamo, ďalej v ovocných a zmrzlinových pohároch, v palačinkách, surových ovocných šalátoch. Oceníte je v koláčoch, bublaninách, v džemu, želé, lekvári.

Slivky pre naše zdravie a krásu

* Slivky pomáhajú tlmiť stres a napätie. Stimulujú látkovú výmenu uhľohydrátov, rýchlo obnovujú energiu. Posilňujú činnosť srdca a imunitný systém. Sušené obsahujú viac pektínu a pomáhajú proti zápche.
* Slivky obsahujú provitamín A, vitamín C, vysoký obsah vitamínov z radu B a P, nenasýtené kyseliny.
* Čerstvé slivky spoznáte podľa napnuté a nepoškodené šupky.
* Slivky môžete konzumovať priamo, ďalej v ovocných šalátoch, ovocných koláčov, knedlí. Sú vhodnou náplňou do pečenej hydiny a bravčových rolád. Využijete ho na skvelý džem a marmeládu.

Čerešne pre naše zdravie a krásu

* Čerešne priaznivo pôsobí na krvný obraz. Sú užitočné pri astme, dne, reumatizme, obličkových ťažkostí. Vysoký obsah ovocných kyselín posilňuje zuby a ďasná.
* Čerešne obsahujú beta karotén, provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, veľké množstvo minerálnych látok (draslík, vápnik, železo, fosfor).
* Zrelé plody čerešní poznáte podľa lesklé, pevné, nesvraštěné šupke. Stopky nie sú ovadlé.
* Čerešne môžete konzumovať priamo, ďalej sa hodí do kompótov, džemov. Sú výborné do koláčov, bublanina, zaváranín, ovocných knedlí.

Hrozno pre naše zdravie a krásu

* Hrozno zmierňujú únavu a depresiu.
* Hrozno obsahujú balastné látky, vlákninu, vysoký obsah vitamínu C, mangán, horčík, hroznový cukor.
* Čerstvé ovocie spoznáte podľa zamžených, pevných, nesvraštěných, nenahnilých bobúľ.
* Hrozno môžete konzumovať priamo, v ovocných šalátoch. Hodí sa do kompótov, štiav, na syrové chlebíčky, jednohubky, na želé a huspeninou. Vybrané odrody sa používajú na víno.

Citróny pre naše zdravie a krásu

* Citróny posilňujú imunitný systém, znižujú krvný tlak. Majú výrazné bieliace, hojace a antiseptické účinky.
* Citróny obsahujú vitamín C, pektíny, vonné silice, provitamín A, minerálne látky (vápnik, draslík, fosfor, horčík, železo, zinok), kyselinu citrónovú.
* Citróny využijete v šalátoch, moučníkách, vianočnom pečive, zmrzline, limonáde, džemu. Pre spaľovanie tuku si doprajte každé ráno na lačno pohár teplej vody s vymačkaným citrónom.

Ananás pre naše zdravie a krásu

* Ananás napomáha rýchlemu tráveniu, upokojuje črevné ťažkosti, podporuje miznutia stareckých škvŕn, pôsobí močopudne.
* Ananás obsahuje takmer všetky vitamíny a mnoho minerálnych látok. Jeho najdôležitejších uvedenou látkou je enzým bromelín, ktorý štiepi bielkoviny na aminokyseliny.
* Ananás môžete konzumovať priamo, ďalej ho využijete v pohároch, koktailoch, flambovaných dezertoch. Naozajstnú lahôdku jednoducho vykúzlite, keď ananás vložíte na gril.

Banány pre naše zdravie a krásu

* Banány zbavujú telo jedovatých látok, pôsobí močopudne, lieči zápaly žalúdočnej sliznice, znižujú hladinu cholesterolu, posilňujú imunitný systém, zmierňujú poruchy spánku, upokojujú nervy.
* Banány obsahujú uhľohydráty, vitamín A, vitamín C, skupinu vitamínov B, minerálne látky (draslík, horčík, zinok).
* Banány využite v studenej aj teplej kuchyni, v ovocných šalátoch, pohároch, koktailoch ai

Broskyne pre naše zdravie a krásu

* Broskyne posilňujú väziva, cievy, srdce, krvný obeh, obrňují proti stresu. Povzbudzujú chuť k jedlu, látkovú výmenu.
* Broskyne obsahujú minerálne látky (draslík, vápnik, horčík, sodík, železo), vitamíny skupiny B, provitamín A, kyselinu listovú.
* Broskyne môžete konzumovať priamo. Hodí sa aj na výrobu kompótov, džúsov, džemov, zmrzlín.

Čučoriedky pre naše zdravie a krásu

* Čučoriedky pôsobí proti infekciám, zápalom hrtana, ústnej dutiny, proti hnačke.
* Čučoriedky obsahujú triesloviny, ovocné kyseliny, pektíny, karotén, vitamíny skupiny B, vitamín C, minerálne látky (draslík, horčík, fosfor, síru, železo, zinok).
* Čučoriedky môžete konzumovať priamo, zmiešané s cukrom a mliekom. Výborné sú v knedlících, koláčoch, na palacinky, v jogurte, v pohároch.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Ovocie pre zdravie a krásu

Blansko 1 Boskovice Letovice Jedovnice Rájec-Jestřebí Adamov 1 Velké Opatovice Lysice Černá Hora Kunštát na Moravě Lipůvka Křtiny Olešnice na Moravě Skalice nad Svitavou Křetín Doubravice nad Svitavou Drnovice u Lysic Lipovec u Blanska Benešov u Boskovic Černovice