Nebojte sa doplnkov zdravej výživy

Cítite sa unavení, podráždení? Nezvládate bežné denné situácie,chce sa vám smiať alebo ľútostivý plakať bez akejkoľvek príčiny? Máte potrebu dlhých odpočinkov aj počas dňa, trpíte bolesťami hlavy,kĺbov alebo nechutenstvom? Poďte nahliadnuť do svojho tela!


Starajte sa o telo nielen navonok, ale aj zvnútra!

Moderná spoločnosť kladie veľký dôraz na to, ako vyzeráte, ako sa obliekate, ako trávite voľný čas, ako vychovávate deti, akým spôsobom sa viete začleniť do spoločnosti alebo akú vykonávate prácu. To všetko je dôležité pre začlenenie do vybranej skupiny ľudí, v ktorej sa cítite alebo chcete cítiť dobre. Pri všeobecnom pohľade však zistíte, že všetko sa zameriava len na to, čo je viditeľné a hmatateľné.

Ale čo naše telo vo vnútri? Môžete aktívne športovať alebo tráviť voľný čas s priateľmi pri poháriku vína, keď sa necítite dobre?

Vaše telo vyžaduje pre správnu a bezchybnú funkciu rad vitamínov, minerálov a prírodných látok, ktoré napomáhajú k zlepšeniu kvality života. Životný štýl súčasnosti je však príliš rýchly a náročný na to, aby ste si dokázali prostredníctvom bežných stravovacích návykov zabezpečiť všetky potrebné látky, ktoré váš organizmus vyžaduje. Bez týchto látok sú následne obmedzené niektoré životne dôležité funkcie a procesy, ich nedostatok vedie k fyzických alebo psychickým poruchám až ochorením.

Nečakajte na to, až budete musieť navštíviť lekára, ktorý vám diagnostikuje závažnú poruchu tráviaceho traktu či inú chorobu. Liečba týchto ochorení je zdĺhavé, časovo aj finančne náročná. Predíďte tomu a skúste venovať viac pozornosti doplnkom zdravej výživy.

Poznáte kvalitu svojho jedálnička?

Prvým krokom pre zlepšenie svojej fyzickej a psychickej kondície je prejsť si svoje základné stravovacie návyky. Položte si 4 základné otázky.

* Jete päť porcií jedla denne? (Raňajky - desiata - obed - olovrant - večera)
* Máte vyváženú skladbu jedálnička?
* Prijímate počas dňa dostatočné množstvo tekutín?
* Poznáte približne svoj kalorický príjem a výdaj?

A aké sú vaše odpovede na dané otázky? Niektorí z vás zaiste zistí, že kvalita stravovacích návykov nie je dobrá. To všetko sa nakoniec odrazí na tele, dôjde k oslabeniu imunitného systému, cítite sa unavení, máte nedostatok energie, neviete zvládať základné stresové situácie a začnú sa prejavovať ďalšie ťažkosti, napr nedostatočné trávenie, nespavosť. Cestou k zlepšeniu je zaiste úprava týchto návykov, ale tá nie je vždy možná na sto percent. Preto stimulujte váš organizmus aktívne sami.

Nebojte sa užívať doplnky zdravej výživy, vitamíny a minerály

Jednou z riešení je užívanie doplnkov zdravej výživy, vitamínov a minerálov. Jedná sa o prírodné látky, ktoré sa bežne vyskytujú v potrave, ale nedokážeme ich prijímať v dostatočnom množstve. Preto si ich požadovanú hladinu môžete doplniť týmito prípravkami. Ale ako si vybrať tie správne doplnky zdravej výživy?

Spoznajte svoje telo! Prejdite si večer v kľude svoj denný režim, čo jete, čo pijete, koľko času máte na stravovanie, prácu, oddych a vaše súkromné aktivity, či ste priebehu dňa vystavení stresu, zhonu, či máte sedavé zamestnanie, pri počítači alebo naopak či celý deň stojíte na nohách. Na základe tohto hodnotenia potom sami dokážete vytipovať rizikové oblasti, na ktoré by ste sa mali zamerať. Ak už trpíte niektorou z porúch funkcie tela, je to varovný signál a je nutné sa na túto oblasť cielene zamerať.
Na akej časti tela sa doplnky stravy zameriavajú?

Doplnky stravy vrátane vitamínov a minerálov dokážu svojou škálou pokryť všetky rizikové partie tela, od svalov, cez kĺby až k vnútorným orgánom.

Môžeme ich rozdeliť do nasledujúcich skupín podľa častí tela:

* Bolesť hlavy
* Zrak
* Štítna žľaza
* Dýchacie cesty
* Srdcové ochorenie
* Žalúdok
* Pečeň
* Obličky
* Tráviaci systém (zameranie najmä na črevá)
* Prostata
* Svaly (zameranie na kŕče, na zvyšovanie svalového objemu, na regeneráciu, na posilnenie sily svalov alebo na výkon svalu)
* Kĺby
* Kože
* Nervová sústava

Ďalšie delenie je zamerané na komplexnú starostlivosť o telo:

* Posilnenie imunitného systému
* Detoxikácie organizmu
* Redukcia telesnej hmotnosti
* Hormonálny systém u žien
* Hormonálny systém u mužov

Doplnky stravy, ktoré sa zameriavajú na liečbu alebo na podporu funkcie určitej časti tela, pomôžu posilniť a skvalitniť jeho funkciu, vyliečiť drobná ochorenia alebo podporiť liečbu rozsiahlejších porúch a zabezpečiť jeho správnu funkciu do budúcnosti. Nemali by ste však podceňovať komplexnú starostlivosť o telo. Tieto doplnky dokážu celkovo naštartovať funkciu organizmu, zabezpečiť jeho obranyschopnosť a vytvoriť potrebný ochranný štít.
Ktorú značku doplnkov zdravej výživy kúpiť?

Prvý a zásadný otázkou spravidla býva, ktorý z prípravkov v lekárni si zakúpiť. Na pulte sa teraz ponúka rad známych i neznámych značiek, vidíte nekonečné množstvo reklám na rôzne prípravky na chudnutie, posilnenie imunity, proti vypadávaniu vlasov. Doplnky zdravej výživy sa tiež pohybujú v rôznych cenových reláciách, od sto koruny až po tisícovej sumy. A ktoré z nich sú tie "pravé", ty "účinné" pre vašu potrebu?

V tomto prípade je ideálne dať na odporúčanie, môže sa jednať o odporúčania lekárnika alebo ideálne na odporúčania vašich priateľov, rodiny, známych. Ak sami užívali určitú značku doplnkov stravy a stretli sa s kladnými účinkami, jedná sa potom o to najlepšie odporúčanie, ktoré môžete mať. Pozrite sa tiež na internetové stránky a zavítajte na diskusie o potravinových doplnkoch.

Kvalita doplnkov stravy versus cena!

Pri kúpe je taktiež nutné porovnanie jednotlivých konkurenčných doplnkov stravy. Nejedná sa v tomto prípade len o porovnanie cenovej, to by ste mohli kúpiť ako sa ľudovo hovorí "mačku vo vreci". Vysoká cena nie je vždy zárukou kvalitných produktov, za nízku cenu môžete a nemusíte kúpiť dobrý doplnok stravy. Čím sa teda racionálne riadiť?

Cena je len jedným z porovnávacích ukazovateľov, ktoré zahrnieme do našej analýzy. Ďalšie veličiny, ktoré musíme posúdiť, je obsah účinnej látky v mg, počet tabliet v balení a predávaná forma produktu. Tabletky majú inú formu vstrebávanie do tela ako kapsule alebo tekutina. Posledná veličinou, ktorá sa však veľmi zle získava, je celková vstrebateľnosť produktu do tela. Ak je vstrebateľnosť nízka, môžete až 2 / 3 účinné látky vyprodukovať z tela von. Tým získate len minimálny podporný účinok doplnku stravy.

Postup pri racionálnej kúpe doplnkov stravy, vitamínov a minerálov

1. Určíte si sami podľa svojho zhodnotenia, na aký zdravotný problém chcete doplnok stravy zakúpiť, prípadne máte odporúčanie od lekára.
2. Vyberiete si na internete alebo v lekárni 2 - 3 značky príslušného doplnku stravy.
3. Zistíte si množstvo účinnej látky v mg pri každej vybranej značky pre jednu tabletku alebo kapsulu.
4. Zistíte si množstvo tabletiek alebo kapsúl v balení.
5. Zistíte si kúpnu cenu doplnku.
6. Vykonáte výpočet: cena ukážky / počet tabletiek v balení / počet mg účinnej látky v tabletke.
7. Týmto výpočtom získate cenu 1 mg účinnej látky.

Ak máte pred sebou dva výrobky, o ktoré by ste mali záujem a produkt A, ktorého balenie obsahuje 200 tabliet, tableta má 20 mg účinnej látky a cena balenia je 400 Sk, a produkt B, ktorého balenie obsahuje 600 tabliet, tableta má 5 mg účinnej látky a cena balenia je 400 Sk, výhodnejšie je produkt A.

Ďalším už spomenutým faktorom pre rozhodovanie je vstrebateľnosť. Ak je tento údaj uvedený, môžete len zahrnúť do svojho porovnanie. Ovšem tieto údaje sú často nedostupné. Existujú však na trhu výrobky, ktoré sa touto veličinou sami od seba chváli, čím získavajú náskok pred konkurenciou.

Forma doplnkov stravy je tiež dôležitá pre rozhodovanie. Vždy je lepšie užívať tekuté doplnky stravy, sú rýchlejšie vstrebateľné ako tabletky. Medzi týmito dvoma formami existujú ešte kapsule s tekutým obsahom účinnej látky, ktoré sú tiež veľmi vhodné na užívanie a tiež v prípade, keď potrebujete vziať doplnky stravy so sebou na cesty.

Posledným faktorom pri rozhodovaní je tiež vlastné uváženia a intuície. Doplnky stravy sa ponúka v rôznych kombináciách s inými látkami, môžu to byť látky pre lepšie vstrebávanie alebo látky pre posilnenie imunity a iné. Tu už bude na vašom uváženia, pre ktorú alternatívu sa v poslednej fáze analýzy rozhodnete.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: