Najlepšie liečivé rastliny pre ženy

Keď príroda rozkvitne, neradují sa len oči. Kvety plné farieb nám môžu pomôcť aj zdravotne, len treba vedieť ako a na čo. Predstavíme Vám bylinky, ktoré sú priamo pokladom pre Vaše zdravie a krásu.


Na jarnej rozkvitnutej lúke rastú účinné prostriedky proti bolesti žalúdka, srdcovým ťažkostiam, kašľu a ďalším neduhom. Ak sme niekde v prírode, kde je čisté ovzdušie bez škodlivín, môžeme sa vydať na lúku a rozkvitnuté bylinky nazbierať samy. Ak túto možnosť nemáme, dajú sa liečivé byliny kúpiť už usušené. Účinky budú rovnaké, ale prídeme o krásny zážitok z prechádzky po voňavé rozkvitnuté lúke, kde môžeme nájsť hotové "poklady".

Sedmokráska - ozdraví kožu

*
Účinok: každá žena určite ocenia jej mocnej účinky na ozdravenie a vyčistenie svojej pleti. Odvar zo sedmokrások, ak sa ním umyjete, lieči vyrážky, pleť čistí a pomáha v liečbe najrôznejších drobných poranení. Inou možnosťou je dať si na poranenie gázu zmočenia v odvare a previazať ju šatkou. Z kvetov sedmokrásky si ale tiež môžete pripraviť čaj, ktorý upokojí zažívanie, podporí chuť k jedlu a zaženie jarnú únavu.
*
Použitie: 1-2 lyžičky kvetov sedmokrásky prelejte vriacou vodou a nechajte asi 10 minút vylúhovať. Denne pite 1 až 3 šálky.

Harmanček - upokojí žalúdok a črevá

*
Účinok: harmanček je najobľúbenejší európsku liečivou bylinou. Vie takmer všetko. Má antibakteriálne účinky, potláča zápaly, uvoľňuje kŕče, tíši bolesť a upokojuje, urýchľuje proces hojenia. Parný kúpeľ pri prechladnutí upokojí zapálenej sliznice. V prvom rade sa ale využíva pri problémoch so zažívaním. Ak trpíte tráviacimi ťažkosťami alebo nadúvaním, harmanček určite pomôže.
*
Použitie: klasika je harmančekový čaj, ktorý si môžete pripraviť tak z čerstvých kvietkov, tak samozrejme iz usušených. 1 šálka harmančekového čaju, pravidelne pity nalačno, môže zlepšiť nečistú pleť. Účinná látka môže prípadne pomôcť tiež v podobe tinktúry - zakúpite ju v lekárni alebo si ju môžete vyrobiť samy: kvety rumančeka vložte do zatváracie pohára a zalejte liehom. Dobre uzavrite a nechajte 2-6 týždňov uležať na teplom mieste. Potom roztok preceďte a nalejte do tmavej fľaše. Tinktúru uložte do chladu na tmavé miesto, za týchto podmienok vydrží minimálne rok. Užívajte 2 až 3 krát denne 10-50 kvapiek buď nezriedených, alebo si ich dajte na kocku cukru alebo zmiešajte s vodou a vypite. Liečivú vodný kúpeľ pripravíte tak, že do lavoro pridáte 1 lyžičku tinktúry.
*
Kozmetika: harmančekový preliv zbledne blondínam vlasy (50 g kvetov na ½ litra vody nechajte 10 minút vylúhovať).
*
Dôležité údaje: citliví ľudia môžu na harmanček reagovať alergicky. Takéto osoby by nemali užívať ani harmančekový čaj, ani harmančekový nálev na výplachy očí, pretože môžu podráždiť spojivky.

Sirôtky - podporí látkovú výmenu

*
Účinok: sirôtky dokáže predovšetkým rozpohybovať látkovú výmenu a váš metabolizmus začne fungovať, tak ako má. Jej použitie je však ešte širší, keďže tiež pomáha pri reumatizme a dne. Navyše kvet sirôtky vykazuje močopudné a antibakteriálne účinky.
*
Použitie: v prípade jemných kvietkov sirôtok je ideálnym spôsobom prípravy šetrné lúhovania čaju zastudena. Na prípravu jednej šálky prelejte studenou vodou 1 lyžičku až lyžicu sušených kvetov. Priklopte a nechajte vylúhovať cez noc. Sceďte a opatrne zahrejte na teplotu príjemnú pre pitie. Môžete vypiť až päť šálok čaju denne., Vždy ho však popíjajte malými dúškami.

Hloh - posilní srdce

*
Účinok: hloh prospieva srdcu. Čaj z kvetov posilňuje krvný obeh i srdcový sval a napomáha k vyrovnanie arytmie. Okrem toho je o hlohu tiež známe, že tíši nervozitu a pomáha pri nespavosti.
*
Použitie: na prípravu jednej šálky prelejte 1 lyžičku hlohu vriacou vodou a čaj pite trikrát denne. Podobne ako u harmančeka si môžete pripraviť tinktúru iz kvetov hlohu. Trikrát denne ju užívajte v množstve 20-50 kvapiek.

Ďatelina vyrovná hormonálnej hladiny

*
Účinok: v období okolo menštruácie ženin organizmus potrebuje látky, ktoré upraví hormonálna procesy. Ďatelina je práve pre tieto potreby jednou z najvhodnejších byliniek. Obsiahnuté izoflavóny (rastlinné estrogény) vyrovnávajú nedostatok estrogénu v tele a celkovo regulujú hormonálnej hladiny. Ďatelina však vie oveľa viac. Čaj z kvietkov ďateliny zlepšuje činnosť pečene a produkciu žlčových štiav.
*
Použitie: účinné rastlinné látky z ďateliny možno využiť buď formou čaju, alebo potravinového doplnku.

Púpava - prečistí krv

*
Účinok: púpava je veľmi hodnotná bylina pre jarné redukčné kúru. Je močopudná a dokáže prečistiť našu krv a aktivovať činnosť všetkých orgánov tráviacej sústavy. Čerstvé kostrnky podávané po 14 dní pomáhajú rovnako ako čaj alebo šťava pri cukrovke, obličkových kameňoch, vyrážkach a reumatických ťažkostiach. Surové listy môžu byť základom vitamínového šalátu, vhodného k zemiakom alebo miešaným vajíčkam. Dajú sa tiež podusiť ako bežná zelenina. Korene sa môžu dobývať na jar alebo na jeseň, nakrájať na malé kúsky a pražiť 10-15 minút v rúre vyhriatej na 230-250 ° C; potom sa môžu pomlieť a použiť ako náhradka kávy. Aby ste však mohli využiť všetky jej liečivé vlastnosti, je potrebné púpavy zozbierať do okamihu, než sa žlté hlavičky premení v bielej chmýří. Potom sa jej účinky znižujú.
*
Použitie: pre prípravu čaju používajte všetky časti rastliny - listy, kvety aj koreň. Všetko usušte a nadrobno natrhajte. Jednu až dve lyžičky púpavy zalejte štvrť litrom studenej vody. Minútu povarte a potom nechajte ďalších 10 minút vylúhovať. Pite dvakrát denne.
*
Špeciálne rada: posilňujúci koktail - 1 plnú hrsť listov púpavy rozomlieť na kašu s 1 vylisovaným pomarančom a 1 nastrúhaným jablkom. Podľa chuti kašu oslaďte medom a zalejte 1 / 8 l šťavy, plnotučného mlieka alebo kefíru. Vypite denne 1 pohár - a jar môže prísť!
*
Dôležité údaje: citlivé osoby môžu reagovať na púpavu alergicky. Pri ochorení žalúdka, čriev a žlčníka je vhodnejšie poradiť sa s lekárom alebo sa radšej púpavy zriecť. Mliečna šťava nie je jedovatá, ale môže zanechať na pokožke alebo na odeve tmavé škvrny.

Fialka - Upokojuje kašeľ a zápal priedušiek

*
Účinok: prekonali ste práve zápal dolných dýchacích ciest alebo vás často škriabe v krku? Tieto problémy nie sú aktuálne iba v zime, na jar nám však s nimi môže pomôcť fialka čiže fialka. Dokáže potlačiť zápaly a opuchy, pretože vyvoláva potenie, môže pomôcť pri horúčkovitých stavoch prechladnutia, kedy sa treba vypotiť
*
Použitie: do šálky vhoďte 1 lyžičku sušených kvetov a zalejte vriacou vodou, nechajte 5 minút lúhovať. Fialkový sirup proti kašľu pripravíte tak, že hrsť čerstvých kvetov zmiešate s 300 g cukru a necháte jeden deň odstáť (minimálne 8 až 12 hodín). Potom nápoj scedíme a necháte hodinu povariť vo vodnom kúpeli. Zhoustlý sirup nalejte do tmavej pohára a dobre uzavretý ho skladujte v chladničke. Sirup proti kašľu s výťažkom z fialiek môžete tiež kúpiť hotový v lekárni alebo predajni s bylinkami.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: