Medovina - punc stredoveku - recept

Medovina tradičné, bylinná, jablčná, hroznová, mandľová ... horúca i studená je jedným z najstarších alkoholických nápojov. Vrchole popularity dosiahla v stredoveku ako najdokonalejší nápoj a nahradzovala vtedy všetky liehové nápoje.


Medovina - punc stredoveku

Stará dobrá medovina

Správy oo fermentovanej medovom nápojmi pochádzajú už od starých Grékov, Egypťanov az čias ríše Rímskej. Poznali ju aj keltské, germánske a vikingské kmene, ktoré hojne využívali vlastnosti cukru obsiahnutého v mede na výrobu alkoholického nápoja "Metheglinu." Medovina bola základným a najrozšírenejším fermentačným nápojom. Dodávala sa do pivníc panstva, na hrady, kláštorom a duchovenstvu až do doby vlády Karla IV., ktorý medovinu v oblasti Českých krajín pomaly nahradil vínom. Postupne bola medovina vytlačená pivom aj destiláty. V súčasnej dobe je konzumácia medoviny na vzostupe. Primeraná konzumácia medoviny je bezpochyby nielen príjemným zážitkom, ale do značnej miery aj istým dietetickým doplnkom výživy. Podáva sa horúca alebo chladená ako aperitív alebo digestív, prípadne s ľadom a citrónom. Obsahuje maximálne 15% alkoholu.

Typy medovín - základné rozdelenie

Pod týmito označeniami sa medovina vyrába po celom svete, súčasťou rozdelenie je charakteristika jednotlivých medovín:

raditional mead - Tradičné medovina

je to medovina vyrobená len pomocou medu, kvasiniek a vody. V chuti a vo vôni by mal prevládať med. Okrem medu by mal byť v medovine cítiť aj kvasný buket. Mnohí výrobcovia používajú na zaokrúhlenie sladkej chuti tradičnej medoviny kyselinu citrónovú alebo vínnu. Niektorí odborníci tvrdia, že len ten, kto dokáže vyrobiť kvalitné tradičné medovinu (bez aditív) skutočne rozumie medovine. Ako fakt uvádzajú, že pri výrobe ostatných typoch medovín je možné kvalitná tradičná medovinu prekryť rôznymi príchuťami - bylinami, korením alebo ovocnými šťavami. Kvalitný tradičný medovina je najprirodzenejšia bez vedľajších vôňou a chuťou. Je teda jednou z najdrahších, pretože je vyrobená iba z medu, kde nie je časť medu nahradená lacnejšími šťavami.

Cyser - Apple melomel - Jablková medovina

medovina vyrobená s prídavkom jabĺk alebo jablkovej šťavy. Obvyklý spôsob výroby je aplikácia medu do jablkovej šťavy bez prídavku vody. Tento roztok sa následne nechá zakvasit a ďalej sa pracuje podobne ako s tradičnou medovinou. Výhodou ovocných medovín je fakt, že ovocie je zdrojom veľkého množstva živín, ktoré sú potrebné pre kvasný proces. Jablková medovina by mala mať jablkový charakter s charakteristickou jablkovú chuťou, ale s výraznou vôňou medu. Hovorí sa, že najlepší medovina by v sebe mala niesť arómu vyzrátého kalvados.

Pyment - Grape melomel - Hroznová medovina

medovina vyrobená s prídavkom hrozna alebo hroznovej šťavy. Alternatívami sú: hroznové víno s prídavkom medu alebo medoviny. Táto medovina by mala mať hroznový-vínový charakter s výrazným medovým buketom. Samozrejme aj farba medoviny závisí od použitých strapcoch alebo hroznového vína.

Melomel - Ovocná medovina

medovina vyrobená s prídavkom ovocia (okrem jabĺk a hrozna). Ovocie je pridanej buď vo forme šťavy alebo ako nakrájané na kúsky. Ovocná medovina by mala niesť charakter použitého ovocia i medu. Je možné použiť viac druhov ovocia naraz, je však potrebné klásť dôraz na výsledný charakter medoviny, pretože táto kombinácia ovocia sa prejaví následne vo vôni, chuti (ovocie prináša so sebou typické ovocné kyseliny) iv farbe medoviny. Výhodou ovocných medovín je nižšia cena, pretože časť medu je nahradená lacnejšie ovocnou šťavou.

Metheglin - Medovina s korenia resp. bylinami

medovina vyrobená s prídavkom bylín alebo korenia. Patrí k najrozšírenejším druhom medoviny. Charakter týchto medovín samozrejme ovplyvňuje množstvo a druh použitiach bylín a. korenia. Tieto vône a chute niekedy výrazne potláčajú samotnú vôňu a chuť medu i farbu medoviny I z bylinnej medoviny musí byť ako základ cítiť med. Bylinná medovina má mať zlatožltou, popr. slamovú alebo tmavojantarovou farbu.

V našich krajoch sa stretneme skôr s medovinou tradičné alebo s príchuťou jabĺk, hrozna, řerného ríbezlí, cherry, řenšenu-vo svete sa môžeme stretnúť is netradičnými ingredienciami napr. s aplikáciou chmeľu, piva, sladu a dokonca aj vínneho octu.

Ako sa povie medovina:

* Anglicky - honeywine, mead
* Nemecky - honigwein, met
* Rusky - mjod
* Poľsky - mjód
* Francúzsky - hydromel
* Španielsky - hidromel, aguamel
* Taliansky - idromele

Recept na domáce medovinu

Nachystáme si:

* Med
* Kvasinky alebo živnú soľ (najlepšie kvasinky má Výskumný ústav včelársky v Libčice, ktorý dodá balenie s návodom, živnú soľ a fľaštičku s kvasinkami. Rovnako dobre nám však poslúži aj vínne kvasinky z drogérie)
* Korenie - mäta pieporná, lipový kvet, medovka
* Demižon potrebnej veľkosti
* Smaltovanú alebo nerezovou nádobu
* Korkovú zátku do demižóne s kvasné trubičkou a trošku plastelíny

Recept - príprava medoviny:

Začíname "zákvasu" - do menšieho smaltovaného alebo nerezového hrnca nalejeme 1 liter vody a 100 - 150g medu a povaríme 10 minút. Necháme vychladnúť na teplotu 25 - 30 ° Celzia a pridáme kvasinky. Zákvasu uložíme do miestnosti s teplotou 20 - 25 ° Celzia a vyčkáme 3 - 4 dni. Správny zákvasu je zakalený a pri zamiešaní pení.

Varíme medovinu

Do siedmich litrov vody pridáme 3,5 - 4,5 kg medu a rozdelíme na dve časti: 5 litrov a 2 litre. V dvoch litroch povaríme dve až tri hrsti zmesi mäty, medovky a lipového kvetu, necháme hodinu chladnúť, lúhovať, potom precedíme. Zvyšných päť litrov varíme hodinu a pol (poznačíte si kam siaha hladina pred varením a túto hladinu udržujeme dolievaním čistej vody). Občas zamiešame a zbierame penu, ktorá sa varom tvorí. Hrniec odstavíme a necháme vychladnúť na 25 - 30 ° Celzia. Zmiešame so scedeným vývarom z bylín, všetko vlejeme do demižóne a pridáme zákvasu. Demižon by mal byť naplnený z 80%, čo je v našom prípade 12,5 litra. Demižon opatríme kvasné rúrkou vloženú do korkovej zátky a utesníme plastelínou.

Kvasenie - medovina

Takto pripravený Demižon umiestnime do temnej miestnosti (alebo prikryjeme dekou) s teplotou 22 - 28 ° Celzia a necháme prebehnúť prvé búrlivé kvasenie, ktoré prebieha 3 až 6 týždňov. Po ukončení kvasenia, kedy rúrkou neprechádza bublinky počkáme ešte týždeň a vykonáme 1. stočenia.

Stáčanie medoviny

Medovinu stáčame tak, aby tekutina dopadala z väčšej výšky a dochádzalo tak k odstráneniu nadbytočného oxidu uhličitého. Demižon musíme medovinou naplniť až po okraj. Potom opäť opatríme kvasné trubičkou a dáme na 2 až 3 mesiace dokvasiť do pivnice pri teplote okolo 10 - 12 ° Celzia. Zvyšok uložíme do fľaše, ktorú tiež opatríme kvasné rúrkou a používame pre doplňovanie demižóne, pretože ten musí byť stále plný.

Po 2 až 3 mesiacoch medovinu opäť stočíme z kalu, ktorý sa mám utvoril. Tentoraz sa naopak snažíme, aby medovina prišla so vzduchom do styku čo najmenej. Opatríme korkovou zátkou a necháme 3 až 9 mesiacov vyzrieva. Potom stáčame do fliaš.

Chce to výdrž, ale výsledok stojí za to - dobrú chuť praje redakcia MEDIAPOL!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: