Med - pochúťka, sladidlo i liek

Ľudia odpradávna obdivujú poriadok včelieho života, ktorý je ojedinelý v ríši hmyzu a zvierat vôbec, preto právom prikladali včelím produktom liečivé účinky.Včela zozbieraný nektár obohatí vlastnými výlučky, pozmení ho vo svojom tráviacom ústrojenstve ..


Med - pochúťka, sladidlo i liek

Prastaré pamiatky vydávajú mnohé svedectvá o tom, že včelie produkty boli používané na terapeutické účely už v nejdávnějších dobách a takmer všetkými národmi. V knižnici asýrskeho kráľa Aššurbanirpala (669 - 633 pnl) sa našli na hlinených tabuľkách pri opise liekov aj zmienky o mede. Medu si veľmi vážili aj moslimovia. Prorok Mohamed dokonca hrozil ľuďom, ktorí pohŕdali božími zákonmi, odňatím medu.

Med v starom Egypte

Stará Egyptská legenda rozpráva, že včely sú oživené slzy boha slnka RA. Vtedy bol med vcácný a drahý, určený iba privilegovaným osobám. Najstarším pamätníkom egyptskej medicíny je papyrus Kniha prípravy liekov na všetky časti ľudského tela. Tento dokument napísaný pred 3 500 rokmi obsahuje veľa receptov, v ktorých je obsiahnutý med ako liek. Med bol tiež súčasťou egyptského pohrebného kultu. V mnohých ďalších kultúrach staroveku bol med znamením plodnosti. Je tiež známe, že egyptská kráľovná Kleopatra zdokonaľovala svoju pleť pomocou medových masiek.

Med v Indii a Číne

Indická medicina AJUR VEDA (Kniha života) aj zákony Manu hovorí, že pomocou elixíru a diéty, ktorá obsahuje med a mlieko, je možné predĺžiť život človeka na 500 i viac rokov. Starovekí Indovia pripisovali medu dôležité a mnohostrannej liečivé, profylaktické a posiľňujúce vlastnosti. Jimi pomenovaný liek "alternacia", ktorý dodával človeku radosť a ochraňoval mladosti, sa pripravoval hlavne z medu. Z hlbokého dávnoveku pochádzajú aj informácie o používaní medu a vosku na liečebné účely v Číne.

Med v Grécku a Ríme

Najvyšší grécky boh Zeus bol vraj ako dieťa živený medovú nymfou Melissou nektárom. Hippokrates aplikoval med ako liek proti horúčke. Aj preslávení grécki básnici Homér a Euripides odporúčali med pre jeho rozsiahle liečivé účinky. Hippokrates, najväčší reformátor starovekej medicíny, úspešne používal včelí med pri mnohých ochoreniach a sám ho tiež jedol. Legenda dokonca hovorí, že na hrob Hippokrata sa usadil roj včiel, ktoré produkovali špeciálne med, liečiaci detská ochorenia. O chove včiel písal Marcus Terrentinus Varro a Vergilius. Včely a med tiež chválili Ovidius a Plínius starší. Rimania dobre poznali praktické využitie medu a jeho konzervačné účinky. Napríklad čerstvo ulovené ryby nechávali nakladať do medu, aby sa ryby pri prevoze neskazili.

Med - stredovek

Úspešne používal výrobky včelárstva aj významný učenec strednej Ázie Abu Ali Ibn - Sina zvaný tiež Avicena úspešne používal med a včelie produkty, v jeho kánonu nachádzame desiatky receptov, v ktorých sa používa včelí med alebo vosk. Legenda o milánskom biskupovi Ambrož dokazuje, aký význam mali včely a med pre staré kresťanov. Keď bol sv. Ambróz ešte malý chlapec, sadol mu jna tvár včelí roj. Včely mu vletelo do úst a kŕmili ho medom. Dokonca pápež Urban VIII prijal včely do znaku svojho rodu. Známi stredovekí lekári ako bol Paracelsus často predpisovali svojim pacientom med. O účinkoch medu nájdeme zmienky aj v ruských povestiach. Z Čiech sa už v 11. a 12. storočia vyvážal med, vosk a medovina vo veľkom do susedných krajín av Prahe sa konali špeciálna medové trhy.

Med - súčasnosť

V dvadsiatom storočí sa veľmi zmenil životný štýl aj stravovacie návyky. Pribudlo pohodlie, ale svet zaznamenal nástup civilizačných chorôb. Okrem iného vzrástla spotreba bieleho cukru, med upadal do zabudnutia. Na konci druhého milénia sa ľudia v pretechnizovanej spoločnosti začínajú vracať kpřírodním produktom a alternatívnej medicíne, založené na odvekej skúsenosti a prax našich predkov. Jedna z unikátnych prírodných pomocou človeku, je med a včelie produkty.

Liečivé účinky včelieho medu

* Posilňuje imunitu
* Pôsobí preventívne proti vzniku chorôb
* Upravuje životné pochody v tele
* Napomáha rekonvalescencii
* Udržiava optimálnu hladinu cholesterolu v tele
* Bráni nástupu kôrnatenie tepien a vzniku arteriosklerózy
* Podporuje tvorbu červených krviniek
* Pozitívne ovplyvňuje pevnosť kostí, chrupaviek, zubnej skloviny
* Je okamžitým zdrojom potrební energie a je ľahko stráviteľný

Malý zázrak - včelí med

Med obsahuje takmer 80% jednoduchých cukrov: cukor hroznový - glukóza a cukor ovocný - fruktóza. Ďalej malé množstvo sacharózy, 15 až 20% vody, organické kyseliny, bielkoviny a enzýmy. Med tiež obsahuje minerálne látky a stopové prvky. Celkom med obsahuje cca 180 rôznych látok a komponentov. Pre vysoký obsah glukózy a fruktózy sa med hodí na rýchle posilnenie a dodanie energie. Je ideálny pre športovcov a vyčerpané ľudí. To vedel aj Sir Edmund Hillary, ktorý mal so sebou pri výstupe na Mount Everest 2 kg medu pre posilnenie. Pri nadbytku glukózy a fruktózy v krvi sa tieto cukry ukladajú vo svaloch a pečeni glykogénu. Toto je dôležité zvlášť pre pečeň, ktorá v prítomnosti ovocného cukru - fruktózy dovedú zvýšiť tvorbu glykogénu až o 18%. Med tak zlepšuje krvný obeh a prekrvenie vencových ciev.

Minerálne látky a stopové prvky v mede

Med obsahuje predovšetkým soli draselné, vápenaté, horečnaté a sodné. Zo stopových prvkov je to železo, meď, mangán, kobalt, zinok, jód, fluór, kyselina kremičitá a iné látky, ktoré majú veľký význam pre zdravie človeka. Tieto minerálne látky sú väčšinou rozpustené vodou v pôde, z ktorej je rastliny "nasávajú" az rastlín sa dostávajú prostredníctvom včiel do medu. Predovšetkým medy zmiešané a medovicový obsahujú týchto látok oveľa viac než medy kvetové.

Druhy včelieho medu, druhové medy

Med delíme podľa pôvodu na kvetový, lúčna, čiže svetlý, lesné, medovicový, čiže tmavý. S postupným rozvojom včelárstvo vzniklo nepreberné množstvo druhových medov - podľa zdroja získania.

Lipový med

je silne aromatický, farba je svetlo žltá. Chuť je veľmi výrazná až ostrá, zreteľná býva mentolová príchuť. Pôsobí upokojujúcim a uvoľňujúcim dojmom, podporuje duševné produktivitu a kreativitu. Lipový med uľahčuje vykašliavanie, potenie, má protihorečkový a protizápalový účinok. Používa sa pri liečbe akútnych i chronických ochoreniach horných dýchacích ciest, zápaloch hrdla, prínosových dutín, priedušiek a angíny. Vďaka vysoko účinným antibiotickým látkam sa používa aj na liečenie močových ciest, reumatických chorôb a neurózy. V zimných mesiacoch je ideálny v prevencii a liečbe prechladnutia, výborne sa jeho aróma spája s bylinnými čajmi. Veľmi chutný je tiež ako sladidlo do bieleho jogurtu. Kryštalizuje pomerne pomaly.


Agátový med

je takmer bezfarebný a nekryštalizuje. Čistý agátový med má farbu bieleho vína, niekedy s nazelenalým odtieňom. Prímes iného nektáru sa prejavia žltkastým alebo nahnědlým tónom. Chuť je jemná, veľmi sladká, bez ďalších chuťových zložiek. Vhodný ako sladidlo.

Repkový med - najbežnejší druh medu u nás

Farba tekutého medu je svetlo žltohnedá, v pastované podobe biela. Chuť je výrazná, niekedy až škrabavá, v pastované forme príjemná. Kryštalizácie je mimoriadne jemná a rýchla.

Javorový med

Má svetlejšiu farbu, lahodnú chuť s vysokým obsahom anorganických vitálnych látok. Tento med je predstaviteľom jarnej prebúdzajúcej sa sily. Pre výlučný obsah iba jednoduchých cukrov (glukóza a fruktóza) je nesmierne dobre ľudským organizmom spracovaný a potrebná energia je okamžite dodaná do tela. Je vhodný najmä pre boj s alergickými chorobami, pretože obsahuje dostatok peľu, ktorý pôsobí ako antigény. Obsahuje aj niektoré éterické oleje. Pre svoju rýchlu stráviteľnosť a odovzdanie povzbudzujúca sily organizmu je vhodný ako pre deti, tak i dospelých a hlavne staršiu populáciu.

Malinový med

včely ho zbierajú na lesných pasekách z kvetov lesných malín. Je veľmi lahodnej chuti a je prezývaný ako "priateľ srdce" pre svoje rýchle povzbudzujúce a podporné účinky predovšetkým proti chronickej únave a poklesy výkonnosti. Pre svoju ľahkú stráviteľnosť je obzvlášť vhodný pre deti. Výborný je tiež do čajov proti prechladnutiu a alebo ako prírodná náhrada repného cukru.

Slnečnicový med

dominantné sladká chuť je vyvážená mierne kyslastou "ovocnou" príchuťou, takže sa tento med zdá byť menej sladký. Kombinácia sladkej a kyslej chuti pripomína jahodovú marmeládu. Farba je výrazne žltá, vynikne v pastované forme medu. Kryštalizuje stredne rýchlo, takže je vhodný ik pastované.

Pohánkový med

tento med má typickú tmavú farbu. Obsahuje rovnako ako med agátový veľa fruktózy. Má jedinečnú chuť, väčšina včelárov tvrdí, že tento med v spojení s pohankou je jedným z najzdravších najúčinnejšie medov pre posilnenie kostí, kĺbov, krvotvorby. Obsahuje dostatok dobre vstrebateľného horčíka a tiež má vysoký obsah rutínu, ktorý spôsobuje rozširovanie a čistenie ciev. Rutín v mede je ľudským organizmom výborne vstrebáva. Osvedčil sa aj v liečbe kŕčových žíl, kardio-vaskulárneho systému, cievnych chorôb, chorôb pečene a ledvid, oslabenie zraku, sluchu a pamäti. Odporúča sa aj pri liečbe rakoviny. Je chutný ako prírodné sladidlo do cereálnych kaší alebo čisto ako jedna lyžička navečer pred spánkom. Ideálna pre tehotné ženy.

Lúčna - pastované med

pochádza z nektáru divo a divoko rastúcich bylín nesečených horských lúk a trvalých trávnatých porastov. Tento med má typickú svetlejšie farbu a je čisto kvetový. Pastované med vzniká úpravou medu za studena, riadenou kryštalizáciou so špeciálnym dlhým a delikátnym miešaním. Zachováva si hodnotné biologicky cenné aktívne látky. Má pastovitou až krémovú konzistenciu, je preto vhodný pre natieranie na pečivo, pretože sa dobre naberá a nesteká. Pre svoju rýchlu stráviteľnosť a dobrú chuť je veľmi vhodný pre deti, ale aj staršiu populáciu.

Tip na medovú pochúťku pre deti

pridajte do pastovaného medu trochu našľahaného rastlinného masla, mleté oriešky a kakao.

Medovicový tmavý med

Medovica produkuje hmyz (napr. vošky), Dojčiace miazgu z cievnych pletív rastlín. Kvapky nadbytočné sladkej tekutiny (medovica) vystrekuje na povrch listov a ihličia, kde ich zbierajú včely. Medovicový med vyniká tmavou farbou a lahodnou chuťou. Obsahuje taktiež viac minerálnych látok. Produkcia medovicového medu silno kolíše, pretože závisí na mnohých okolnostiach, hlavněna cykloch premnoženie hmyzu a na počasie. Tzv. medovicový roky sa opakujú s prestávkou niekoľkých rokov. Býva častou zložkou zmiešaného lesného medu, len zriedka je Zberaný čistý jednodruhový. Medovica vzniká na rôznych drevinách. Niektoré medovicový medy (napr. smrekový, jedľový, smrekovcový) bývajú rozlišované ako samostatné druhy.

Dnes zoženieme aj rôzne druhy ovocia, bylín a orechov v mede, dokonca grilovací med, niektorí včelári vyrába aj veľmi lahodné medy s ovocnou zložkou - zvyčajne 5%.* Produkty z medu a malá medová kuchárka


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: