Maslo alebo margarín?

Pre čo sa rozhodnúť, pre nákup margarínu alebo masla? Je pre nás zdravšie margarín alebo maslo? V našom článku sa Vám pokúsime priblížiť ich zásadný rozdiel. Bude potom na Vašom rozhodnutí, čím si namažete čerstvý voňavý chrumkavý chlieb.


Margarín

Margaríny obsahujú transfigurované mastné kyseliny, ktoré sa vo voľnej prírode vyskytujú v mäse a mliečnych produktoch. Transfigurované tuky v margarínoch sú však vytvorené priemyselne čiastočnou hydrogenáciou rastlinných olejov a živočíšnych tukov. Tieto umelo vytvorené tuky nie sú pre naše zdravie prospešné. Konzumácia týchto tukov zvyšuje až 5x riziko koronárnej srdcovej choroby. Transfigurované tuky zvyšujú celkový cholesterol a LDL (škodlivý cholesterol), naproti tomu znižujú HDL cholesterol (prospešný cholesterol). Do margarínu sú vitamíny Transfigurované tuky znižujú kvalitu materského mlieka. Margarín bol na svojom počiatku bez chuti a zápachu, neskôr sa do neho pridalo žlté farbivo a umelá príchuť. Ľudia si zvykli nakupovať margarín namiesto masla, a to iz dôvodu, že margarín sa tak ľahko rozotiera, zatiaľ čo maslo je tuhé a pre namazanie je potreba ho nechať chvíľu povoliť pri izbovej teplote. Dnešná doba je však hektická a urýchlene, nie je čas čakať, ako maslo povolia a my si budeme môcť namazať loupák alebo chlieb. Je predsa tak jednoduché vybrať namiesto toho z chladničky margarín a hneď ho mať pripravený na namazanie pečiva.

Margarín je tuk čisto rastlinného pôvodu

slúži ako náhradka masla. Na druhú stranu je obsah tran mastných kyselín v rastlinných tukoch zo zákona maximálne do 1% z celkového obsahu mastných kyselín, čo z výživového hľadiska predstavuje bezvýznamné množstvo.

Margaríny obsahujú 25 až 80% tukov, sú vhodnejšie pre osoby, ktoré sa snaží zredukovať svoju váhu.

Maslo

Maslo obsahuje prírodné vitamíny, z ktorých sú najdôležitejšie vitamín A a D. Vitamín A nám slúži pre dobrý zrak, zdravú pokožku, ďalej je dôležitým antioxidantom. Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika. Maslo ako živočíšny tuk obsahuje cholesterol, ktorý však v našej výžive nie je vhodné úplne vylúčiť. Ide však o jeho množstvo.

Maslo obsahuje viac než 80% tuku

Maslo je zložené výlučne z mliečneho základu. Maslo s obsahom tuku nad 80% je vhodné pre varenie i pečenie, masla s obsahom tuku pod 80% zaručujú lepšiu roztierateľnosť.

Rozdiel medzi margarínom a maslom

* Margarín aj maslo má rovnaké množstvo kalórií.
* Maslo má o niečo viac nenasýtených tukov, ako margarín.
* Maslo podporuje vstrebávanie ďalších živín z jedál.
* Maslo má oproti margarínu viac nutričných východ.
* Maslo chutí lepšie ako margarín.
* Tuk v našej výžive

Tuky by mali tvoriť maximálne 30-35% odporúčaného množstva prijatej energie. V prípade mužov to znamená približne 85 g tukov, pre ženy približne 75 g tukov.

Maslo alebo margarín pre deti?

Rodičia detí môžu tápať, či je pre deti lepšie margarín alebo maslo. Pre výrobu oboch potravín sa používajú prírodné suroviny, pre maslo mlieko a pre margaríny rastlinné oleje. Rastlinné tuky by mali v zdravom jedálničku zaujímať 2 / 3 z celkového príjmu tukov, zvyšné 1 / 3 pripadá na tuky živočíšne.

Všetkého veľa škodí - masla i margarínu

Margarín aj maslo majú spoločné to, že ich konzumácia vo veľkom množstve nášmu zdraviu rozhodne neprospieva. Či už sa teda rozhodnete pre nákup margarínu alebo masla, vždy ho používajte poskromne, nemažte je v tlsté vrstve na pečivo. Záleží na Vás, či sa rozhodnete pre margarín, ktorý obsahuje menej tuku, alebo maslo, ktoré je chuťovo jemnejšie a príjemnejšie, avšak s vyšším obsahom tuku.

Zdravý jedinec nepotrebuje redukovať obsah cholesterolu v tele

Jsú teda pre neho špeciálny margaríny s fytosterolmi, ktorého hladinu znižujú, celkom zbytočné. Ste-li zdravie, nemusíte do detailu premýšľať, či zvoliť margarín alebo maslo. Ako už bolo povedané, je dôležité skôr dbať, aby dané množstvo tuku bolo umiernené. Zakaždým si tiež nemusíte mazať pečivo maslom alebo margarínom, dáte ak si na neho ešte salámu alebo syr.

Tuky v našej strave

Jedinci, ktorí nevykonávajú ťažkú prácu (fyzickou), by mali zjesť denne okolo 70 g tuku. Kontrovať množstvo snědeného tuku však nie je jednoduché. Koľkokrát si ani neuvedomíme, že daná potravina tuk obsahuje. Najväčšie nebezpečenstvo je tzv ukrytý tuk, tj tuk v potravinách, napríklad sušienkach, torty, čokoláde, zmrzline, výrobkoch rýchleho občerstvenia (bagety, hamburgery, zemiakové placky apod)

Samotné tuky sa skladajú z mastných kyselín

ktoré sa ďalej delia na nenasýtené a nasýtené mastné kyseliny.

* Nenasýtené mastné kyseliny obsahujú prevažne tuky rastlinného pôvodu (orechy, olivy, avokádo, ľan, sezam, slnečnica, tekvicové semienko apod).
* Nasýtené mastné kyseliny obsahujú prevažne tuky živočíšneho pôvodu (masť, maslo atď). Tuky obsahujúce nasýtené mastné kyseliny viac zaťažujú náš organizmus a obsahujú viac cholesterolu.

Nenasýtené mastné kyseliny

Nenasýtené mastné kyseliny sa ďalej delí na:

* Mono-nenasýtené kyseliny
* Poly-nenasýtené kyseliny

Mono-nenasýtené kyseliny

Sú dôležité pre hospodárenie s cholesterolom, majú pozitívny účinok na pružnosť pokožky a správnu funkciu lymfatického systému. Mono-nenasýtené kyseliny si naše telo dokáže samo vytvoriť. Olivový olej tiež obsahuje mono-nenasýtené kyseliny.

Poly-nenasýtené kyseliny

Starajú sa o štruktúru pleti a vlasov, kontrolujú poruchy emócií a pozornosti, sú nenahraditeľné pri transporte kyslíka z červených krviniek k bunkám, umožňujú prenos impulzov po nervových vláknach, zvyšujú HDL cholesterol (prospešný cholesterol). Medzi poly-nenasýtené kyseliny patrí omega-3 a omega-6 esenciálne mastné kyseliny. Naše telo si tieto kyseliny nedokáže samo vytvoriť. Omega-6 kyseliny nájdeme v slnečnicovom oleji, sezamovom oleji, kukuričnom oleji, sójovom oleji, slnečnicových semienkach, píniových orieškoch. Omega-3 kyseliny nájdeme v rybom tuku, ľanovom semienku, ľanovom oleji, avokáde, vlašských orechoch. Vhodný pomer týchto kyselín by mal byť 2:1, (Omega-6: omega3).

Tuky v našej kuchyni

* Pre mazanie na pečivo a na prípravu nátierok sa hodia rastlinné tuky s obsahom tuku 20-75%.
* Na prípravu šalátov a domácich majonéz sa hodí rastlinné oleje.
* Na prípravu sladkých krémov a náplní sa hodia rastlinné oleje a rastlinné tuky s obsahom tuku 20-75%.
* Pre omaštění hotových pokrmov sa hodia rastlinné tuky s obsahom tuku minimálne 40%.
* Pre dusenie a pečenie mäsa sa hodia rastlinné oleje a rastlinné tuky s obsahom tuku najmenej 60%.
* Pre dlhodobé vyprážanie a fritovanie sa hodia rastlinné oleje a pokrmové tuky na vyprážanie.
* Pre krátkodobé vyprážanie sa hodí rastlinné oleje a rastlinné tuky s obsahom tuku najmenej 60%.
* Pre pečenie cukroví, koláčov a iných múčnikov sa hodí rastlinné tuky na pečenie.
* Pre polevy sa hodí 100% rastlinné tuky, prípadne rastlinné tuky s obsahom tuku najmenej 60%.

Cholesterol v našej strave

Cholesterol si náš organizmus dokáže vytvoriť sám. Do tela sa však dostáva z veľkej časti aj potravou. Najviac cholesterolu obsahujú vajcia, údeniny, živočíšne tuky (maslo, masť, oškvarky), tučné mliečne výrobky (smotana, smotanové syry, smotanové jogurty, plnotučné mlieko), vnútornosti. Zvýšená hladina cholesterolu môže súvisieť is niektorými chorobami, napríklad znížená funkcia štítnej žľazy, obličkové ochorenie.
Hladinu cholesterolu môžeme znížiť zmenou stravovania a pravidelným pohybom

Je vhodné sa zamerať na potraviny s vysokým podielom vlákniny a vitamínov (ovocie, zelenina, obilniny, hrach, fazuľa, cestoviny).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: