Kofeín a jeho účinky na organizmus

Kofeín je droga, ktorá sa v prírode prirodzene vyskytuje v semenách a listoch mnohých rastlín. Je taktiež produkovaný umelo a pridávaný do niektorých potravín. Približne 80% svetovej populácie konzumuje kofeín na dennej báze.


Čo je kofeín

Kofeín je alkaloid, ktorý je považovaný za stimulujúci drogu. Bol objavený roku 1819 nemeckým chemikom Friedrichom Ferdinandom Runge. Kofeín sa nachádza v rôznom množstve v listoch alebo plodoch niektorých rastlín, kde slúži ako prírodný pesticíd proti hmyzu. Medzi bežné zdroje kofeínu patria káva, čaj, kakaové bôby. Ďalej potom maté a guarana.

Kofeín je pokladaný za drogu z toho dôvodu, že stimuluje centrálny nervový systém

Väčšinou spôsobuje zvýšenú bdelosť, zvýšenie energie a zlepšenie nálady. Vo svojej prirodzenej podobe kofeín chutí veľmi horko. V tele neukladá, je znejú vylučovaný, avšak jeho účinky môžete pociťovať aj po šiestich hodinách po požití.

Mnoho ľudí má pocit, že kofeín zvyšuje ich duševnú bdelosť

a tak to s množstvom kofeínu preháňa, aby zostali bdelí dlhšie. Avšak vyššie dávky kofeínu môžu vyvolať úzkosť, závraty, bolesti hlavy, nervozitu alebo nespavosť. Citlivosť na kofeín sa líši od človeka k človeku. Ľudia ktorí kofeín pravidelne konzumujú si vytvára menšia citlivosť na neho. To znamená, že na vyvolanie rovnakých účinkov budú musieť postupne zväčšovať množstvo kofeínu. Kofeín sa do ľudského tela dostáva ústami, vstrebáva sa v žalúdku av tenkom čreve. Po požití kávy sa vstrebáva do niekoľkých minút. U čaju je doba vstrebanie dlhšie, pretože obsahuje alkaloidy, ktoré vstrebávanie kofeínu spomaľujú. Ide asi o 40 minút.

Aké sú zdroje kofeínu?

Najčastejším zdrojom kofeínu v našej strave je káva, čaj, kakaové bôby, energetické nápoje a cola. Kofeín môže byť aj synteticky pridávaný do liekov, potravín, potravinových doplnkov, či iných nápojov.

Kofeín pôsobí ako diuretikum

Kofeín je diuretikum. Nie je ale jasné, či spôsobuje dehydratáciu alebo nie. Existujú mnohé štúdie, ktoré dehydratáciu potvrdzujú, rovnako ako ďalšie, ktoré ju vyvracajú. Diuretikum je akákoľvek látka, ktorá zvyšuje potrebu odvodňovanie organizmu.

Existujú špecifické diuretické lieky

ktoré sa využívajú na liečenie rôznych zdravotných ťažkostí, vrátane vysokého krvného tlaku. Pri užívaní diuretík sa objavujú vedľajšie účinky, ako je napríklad už spomínaná dehydratácia, nízka hladina sodíka v tele, či nízka hladina draslíka. Ak človek konzumuje kávu, alebo Kofeinový nápoj, telo si isté množstvo tekutiny zachová, takže si môže spôsobiť len veľmi miernu dehydratáciu. A navyše osoba, ktorá kávu pravidelne konzumujú má vyššiu odolnosť voči dehydratácii, ako ten, kto ju pije len občas.

Kofeín a ochorenia srdca

Štúdie zaoberajúce sa touto témou dospeli k dvom záverom. Tým prvým je skutočnosť, že kofeín môže zvýšiť riziko ochorenia srdca, pretože zvyšuje krvný tlak a zrýchľuje tep. Avšak ďalšie štúdie preukázali pravý opak. Rozpor je spôsobený predovšetkým tým, ako av akom množstve je kofeín konzumovaný. Niektoré srdcové vady môže kofeín naozaj zhoršiť. Ovšem pokiaľ je človek zdravý a konzumuje kofeín v primeranom množstve, nie je pre neho kofeín nebezpečný.

Kofeín a úbytok kostnej hmoty?

Kofeín môže spôsobiť stratu vápnika, čo môže dlhodobo viesť k strate kostnej hmoty.

Kofeín a chudnutie

Kofeín prispieva k rýchlejšiemu odbúravaniu tukov. Obsahuje ho aj väčšina chudnúcich prípravkov na trhu.

Je kofeín bezpečný počas tehotenstva?

Tehotné ženy by mali kofeín rovnako ako alkohol zo svojej stravy úplne vyradiť. Kofeín môže mať neblahý vplyv na dieťa. Môže spôsobiť spomalenie rastu plodu, dokonca sa hovorí aj o jeho vplyvoch na potrat. Presné účinky nadmerného množstva kofeínu na tehotnú ženu a plod nie sú známe, pretože výskum v tejto oblasti nemožno uskutočniť bez toho, aby sa ohrozovalo zdravie ako matky, tak dieťaťa.

Môžu kofeín konzumovať deti?

Deti sú vystavané kofeínu predovšetkým pri konzumácii nealkoholických sýtených nápojov, ako je cola, ďalej potom čaju a čokolády. Vplyv kofeínu na detský organizmus je silnejší, než na organizmus dospelého. U detí spôsobuje neklidnost a poruchy sústredenia. Snažte sa teda ich príjem kofeínových produktov obmedziť.

Návykovosť na kofeín

Na kofeín si môžeme pri pravidelnom konzumovanie vytvoriť závislosť. A ako s každou závislosťou, ak kofeín vysadíme dostavia sa abstinenčné príznaky, ako je ospalosť, bolesť hlavy, podráždenosť či nervozita.

Umiernenosť je kľúč

V striedmom množstvo je kofeín považovaný za bezpečný. Za toto množstvo sa považuje 200 - 300 mg kofeínu denne. Ovšem stačí len 100 mg kofeínu na to, aby sa na ňom človek stal závislý. Nasledujúca tabuľka obsahuje množstvo kofeínu v bežných produktoch obsahujúcich kofeín.

Množstvo kofeínu - nápoje

Red Bull energetický nápoj
80 mg kofeínu
Coca Cola
34 mg kofeínu
Coca Cola Light
45 mg kofeínu
Pepsi
38 mg kofeínu
Ľadový čaj
70 mg kofeínu
Horká čokoláda
20 mg kofeínu

Žiaduce účinky kofeínu

Kofeín ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu, odďaľuje únavu, zbystruje myslenie, zlepšuje koncentráciu a môže vyvolať aj stavy eufórie. Ďalej slúži ako stimulant obehového systému, zrýchľuje tep a rozširuje tepny. Kofeín tiež prispieva k rýchlejšiemu odbúravaniu tukov.

Nežiaduce účinky kofeínu

Ak konzumujete príliš vysoké množstvo kofeínu, môžu sa dostaviť nežiaduce vedľajšie účinky. Rovnako tak môže kofeín spôsobiť celý rad vedľajších účinkov u osôb na neho citlivých. Medzi tieto účinky patrí napríklad zvýšenie rizika ochorenia srdca, zvyšuje pravdepodobnosť problémov s vysokým krvným tlakom. Ďalej ovplyvňuje množstvo vápnika v tele tým, že zvyšuje jeho vylučovanie. Tiež znižuje účinok niektorých liekov proti epilepsii. Veľké množstvo kofeínu môže mať naopak útlmový efekt.

Ak chcete obmedziť kofeín, najlepší spôsob je začať pomaly znižovať jeho denné množstvo.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: