Imunita a bylinky - prírodné prevencia

Cítite častú únavu, stres, ste neustále prechladnutí, máte kašeľ, nádchu, alergiu? Tieto príznaky môžu byť známkou narušenej imunity. Neváhajte a posilní svoj organizmus pre kvalitnejší život pomocou byliniek,ktoré sú právom označované ako prírodné lieky.


Čo je to imunita?

Imunitný systém človeka je súhrn mechanizmov, ktoré majú za cieľ rozoznať dobré od škodlivého v tele. Úlohou je potom zlikvidovať tie štruktúry, ktoré sú pre telo deštruktívne. Výsledným prejavom je obranyschopnosť človeka navonok voči okolitému prostrediu. V tele rozoznávame rôzne druhy orgánov, keď jedna skupina z nich má za úlohu vytvárať a posilňovať obranyschopnosť organizmu. Jedná sa napríklad o lymfatické orgány.

Imunita je nutnosťou a základným existenčným prvkom každého z nás. Jej oslabenie alebo poruchy vedú k zníženiu obranyschopnosti organizmu, ktorý je takto vystavený škodlivým látkam v našom okolí. Telo je rýchlejšie napadnuté a vystaví ničiacim účinkom antigénov a patogénov (napríklad toxínom).

Ale ako spoznáte, že s vašou imunitou nie je niečo v poriadku? Viete, čo pre to môžete urobiť?

Možné prejavy narušenej imunity

Je veľmi zložité rozpoznať, či-li sme oslabení len v dôsledku jednej vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, alebo či sa už jedná o poruchu imunity. Na túto otázku vám presnú odpoveď dá zaiste len odborník. Existuje však niekoľko náznakov a varovných signálov, na ktoré by ste sa mali zamerať a podľa toho potom konať.

* Trpíte alergiou alebo častými ekzémy
* Máte chronickú poruchu trávenia
* Trpíte často vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami
* Cítite silnú únavu, nechuť do života, oslabenie

Ak zistíte na sebe niektoré z týchto prejavov, neváhajte a začnite sa viac venovať svojmu telu. Porucha imunity môže totiž pri jej zanedbaní viesť až k závažným ochorením. Mnohé z vás žije iste zdravým životným štýlom, ale aj napriek tomu dôjde k tomu, že cítite značný nedostatok životnej energie. Čím je toto spôsobené?

Príčiny narušenej imunity

Základnou príčinou narušenej imunity je zmena životného štýlu. Táto zmena v sebe zahŕňa nevhodné zloženie stravy, príliš vysoký podiel chemických látok v strave, nedostatočný odpočinkový režim, stres, nízky príjem tekutín, preťažovania organizmu. Nemalý vplyv najmä na alergické prejavy má poškodené životné prostredie; smog, výfukové plyny, splodiny z tovární, znečistenej vody, nabúrané ekosystémy.

Základy imunity sa vytvára už po narodení, keď dojčiaca matka dáva dieťaťu v mlieku potrebné informácie pre dobrú obranyschopnosť. Nekojení zapríčiňuje do budúcnosti slabšiu základňu pre imunitný systém. Ďalšia z príčin je aj prílišná sterilita prostredia. Telo, ktoré je vystavené cudzorodým látkam v malom množstve, si automaticky vytvára potrebné protilátky.

Nemalý podiel na poruchách imunity má aj časté užívanie antibiotík. Antibiotiká v črevách zničí potrebnú mikroflóru, ktorá je dôležitá pre obranyschopnosť organizmu. Narušené prostredie v črevách a žalúdku oslabia trávenie a prijímanie látok do tela. V žalúdku a v črevách je okolo 70% nášho imunitného systému. Ich zlá funkcia vedie k častým ochoreniam a oslabenie organizmu.

Neváhajte a pozrite sa do herbára! Existuje rad byliniek, teda prírodných liekov a pomôcok, ktoré vám pomôžu navrátiť potrebnú životnú rovnováhu.

Bylinky pre posilnenie imunity

Pre podporu imunitného systému užívajte bylinné doplnky. Sú šetrné a vedú k posilneniu organizmu ako celku alebo na posilnenie jednotlivých orgánov, ktoré majú za úlohu vytvárať obranné látky proti škodlivinám. Zložky bylinných doplnkov majú v sebe antiseptické, protivírusové, protibakteriálne a antioxidačné účinky, obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov a iných telu prospešných látok.

Na trhu kúpite rad doplnkov stravy, ktoré obsahujú kombinácie byliniek vedúcich k posilneniu imunitného systému. Neváhajte a zamerajte sa na niektoré z nich.

V prvej časti "Imunita a bylinky" sa dočítate o rastlinách, ktoré posilňujú imunitu najmä so zameraním na infekčné choroby, chrípku a pľúcne ochorenia. Jedná sa o echinacea purpurová, yzop lekársky a divozel malokvetá.

Echinacea purpurea - echinacea purpurová

Echinacea patrí v súčasnosti medzi najznámejšie bylinky, ktoré sa využívajú pre komplexnú podporu imunity. Využívala sa po stovky rokov v Severnej Amerike a Európe. Má celkovej antibakteriálne a antivírusové účinky, posilňuje tvorbu bielych krviniek. Echinacea sa právom nazýva ako prírodné antibiotikum. Z tejto rastlinky sa využíva koreň a vňať.

Látky obsiahnuté v echinacea:

* Železo
* Jód
* Meď
* Draslík
* Síra
* Vitamín A, E, C
* Polysacharidy

Polysacharidy sú látky podobné baktériám, ktoré podporujú biele krvinky v napadnutia a zničenie bakteriálnej infekcie. Echinacea dokáže podporiť organizmus v boji s infekciami spôsobenými prechladnutím, chrípkou, zápalom priedušiek, zápalom hrtanu a problémy s prostatou.

Jedná sa o bylinku, ktorá má nešpecifické celkové pôsobenie na organizmus. Je dobré ju užívať preventívne s odporúčanými prestávkami, alebo v prípade, keď ucítite prvé náznaky choroby. V tomto prípade je nutné začať užívať preparát čo najrýchlejšie, aby si telo stihlo vytvoriť ochranný štít. Ďalším využitím je boj proti hemoroidom, rakovine, rôznym intoxikácie a infekciám krvi.

Zhrnutie liečebného využitia:

* Prechladnutiu a chrípka
* Ochorenie pľúc
* Krčnej ochorenia
* Prostata
* Hemoroidy
* Otrava a infekcie krvi
* Rakovina

Hyssopus officinalis - yzop lekársky

Yzop lekársky pochádza z južnej Európy. Jeho názov Hyssopus je gréckeho pôvodu. Názov vzišiel zo slova "azob", ktorý v preklade znamená posvätná rastlina. Táto rastlina bola používaná na očistenie a vysvätení posvätných miest. O tejto rastline sa tiež spomína biblie, kde sa uvádza téza "yzopom očisti ma a budem zas čistý".

Yzop je večne zelená krovinaté rastlinka, ktorá dorastá okolo jedného až dvoch metrov. Na liečebné účely sa využívajú kvitnúce stonky, ktoré sa namáčajú vo vode a robia sa z nich odvary s veľmi príjemnou vôňou, ktoré uľahčujú vykašliavanie a priaznivo pôsobí na rad ťažkostí. Kvitnúce vrcholky sa pre tieto účely zbierajú v auguste.

Látky obsiahnuté v yzopu:

* Silica
* Hesperidín
* Triesloviny
* Horčiny
* Organické kyseliny
* Marubiin
* Minerály
* Živice

Jeho hlavným využitím je pomoc pri liečbe priedušiek a pľúcnych ochorení. Pôsobí silne dezinfekčne a antibioticky. Má blahodárny vplyv aj na očistu močových ciest a zlepšuje a podporuje trávenie. Je účinný pri nadúvaní a črevných kataroch. Yzop sa užíva vo forme odvarov, čaju alebo sirupov, yzopové kúpele pomáhajú pri reumatizme, modřinách a podliatinách.

V kuchyni sa z yzopu varí polievky, pridáva sa do šalátov alebo na mäso alebo ryby. Recept na čaj: nechajte vylúhovať 7g kvetov yzopu v 1,5 l - 2l vriacej vody po dobu 10 minút. Oslaďte ho medom a užívajte 3x denne 2dcl. Tento čaj pomáha pri liečbe pľúcnych ochorení. Je považovaný taky za tekutinu, ktorá pôsobí proti hlístům v črevách.

Zhrnutie liečebného využitia:

* Ochorenie pľúc
* Vykašliavanie
* Dezinfekcia močových ciest
* Nadúvanie a tráviace ťažkosti
* Zvyšuje potenie
* Povzbudzujúce účinky
* Reumu

Verbascum thapsus - divizna malokvetá

Divozel malokvetá je rastlinka vyrastajúce v lomoch, skalnatých svahoch, násypoch, pozdĺž železníc a cestných komunikácií. Má rada slniečko s mierne vlhkú až vysychajúce pôdou. Je ľahko zameniteľné s Divozel veľkokvetý alebo sápovitou. Pre lekárske účely sa z tejto rastliny využívajú kvety, ktoré môžete zbierať v období od júla do septembra, a ďalej listy.

Látky obsiahnuté v divízny:

* Saponíny
* Triesloviny
* Hlien
* Flavonoidy
* Glukosid
* Kyselina fosforová
* Nekryštalický cukor
* Minerálne soli (základy pre draslík a vápnik)

Divozel malokvetá obsahuje látky, ktoré priaznivo pôsobí na vykašliavanie, podporuje odhlenění, mierni kŕče priedušiek a priedušničiek, má blahodárny vplyv pri liečbe astmy. Jej užívanie pôsobí močopudne, ovplyvňuje aj činnosť týmusu a sleziny. Ukľudňujúce účinky divozelu môžu byť silne uspávací.

Suché lístie sa môže fajčiť v tabakových dýmkách. Dym upokojuje suchý a dráždivý kašeľ. Obklady z drenážnych listov divozelu dokážu liečiť hemoroidy. Čaj pomáha liečiť hnačkové ochorenia a posilňuje všetky vnútorné orgány. Olej je tiež účinný pri liečbe hemoroidov, ale aj pri bolestiach ucha, infekciu očí.

Zhrnutie liečebného využitia:

* Ochorenie pľúc
* Pôsobí močopudne
* Hemoroidy
* Posilňuje vnútorné orgány
* Zápaly uší
* Ukľudňujúce až uspávací účinky

Vyššie opísané bylinky priaznivo ovplyvňujú imunitný systém, bojujú s infekciami vírusovými alebo bakteriálnymi, lieči ochorenia pľúc a majú rad ďalších bezosporu pozitívnych účinkov. V druhej časti "Imunita a bylinky" sa dočítate o rastlinách, ktoré sa primárne užívajú na posilnenie imunity so zameraním na trávenie, nervové vypätie a stres.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: