Imunita a bylinky - 3. časť

Biele krvinky plnia v tele veľmi dôležitú funkciu, a to ničiť infekcie. Porucha ich tvorby vedie k tomu, že je telo vystavené vážnejším ochorením a nedokáže sa im brániť. Podporte váš organizmus vhodným bylinným doplnkom.


Imunita a bylinky - 1. časť a 2. časť

V prvej časti "Imunita a bylinky" sme vám predstavili rastliny, ktoré priaznivo ovplyvňujú a liečia ochorenia pľúc, infekčné ochorenia, chrípku. Jedná sa o echinacea purpurová, yzop lekársky a divozel malokvetá.

Druhá časť "Imunita a bylinky" vás zoznámila s tými, ktoré sú viac zamerané na problémy spojené s trávením, na nervové poruchy a stres. Zaraďujeme tu puchratku kučeravou, rozmarínu lekársku, všehoj ženšenový a tymian obyčajný.

Imunita a bylinky - 3. časť

Tretia časť "Imunita a bylinky" sa venuje tvorbe bielych krviniek a posilnenie psychickej odolnosti. Biele krvinky majú za úlohu ničiť infekcie, ktoré vzniknú v organizme. Ich nedostatok vedie k oslabeniu a teda k väčšiemu vystaveniu sa vírusovým a bakteriálnym ochoreniam a iným infekciám.

Celková psychická a fyzická odolnosť je nemenej dôležitou veličinou pre kvalitný život. Dnešný životný štýl vyvoláva rad situácií, ktoré nás uvádza vo stres, výbuchy hnevu a narastajú v nás negatívne emócie. To všetko ale vedie k postupnému oslabeniu organizmu.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si o kozinci blanitý, "mačacím pazúra", ovocí noni a čajovníka čínskom.

Astragalus membranaceus - kozinec blanitý

Kozinec blanitý je už po stáročia využívaný čínskou medicínou ako energetické tonikum a afrodiziakum. Je účinný pri komplexnej podpore imunitného systému a podporuje činnosť buniek, ktoré sú schopné ničiť vírusovú infekciu. V medicíne sa využíva koreň.

Látky obsiahnuté v kozinci:

* Polysacharidy priaznivo ovplyvňujúce imunitu
* Beta sitosterol
* Flavonoidy
* Stopové minerály
* Selén

Kozinec blanitý napomáha pri liečbe a prevencii chronicky sa opakujúcich chorôb dýchacích ciest, má posilňujúce účinky, urýchľuje rekonvalescenciu napr. po liečbe rakoviny. Je močopudný, detoxikačné a podieľa sa na vyčistenie obličiek. Nemenej dôležitú úlohu zohráva pri liečbe žalúdočných vredov, chráni pečeň a ovplyvňuje priaznivo činnosť sleziny.

Pravidelné užívanie kozince zvyšuje počet kmeňových buniek v kostnej dreni a tým podporuje vznik bielych krviniek. Biele krvinky sa tak môžu efektívne av požadovanom množstve presúvať do miest v tele, kde bujnie infekcie. Preto je doporučovaný pri zotavovaní sa po chemoterapii alebo pri chorobe AIDS.

Z kozince môžete pripraviť lahodný čaj alebo ho používať formou rozdrveného prášku v kapsliach.

Zhrnutie liečebného využitia:

* Posilnenie imunity
* Tvorba bielych krviniek
* Podpora pri liečbe rakoviny, AIDS
* Ochorenie pľúc
* Posilnenie vnútorných orgánov
* Detoxikačné účinky

Uncaria bomentosa - "mačací pazúr"

Mačací pazúr, druh tropické viniča, je známy tiež ako Vilcacora. Svoje meno získal podľa tŕňov pokrývajúcich stonka. Tieto tŕne umožnia, aby sa liana prichytila ku kôre stromu a dostala sa čo najviac za svetlom. Mačací pazúr má svoju domovinu v Peru a Brazílii. Pre medicínu sa zbiera len kúra, korene sa zachovávajú nepoškodené pre ďalšie rozmnožovanie rastliny.

Látky obsiahnuté v mačacom pazúra:

* Pentacyklické alkaloidy
* Tetracyklické alkaloidy
* Triterpenoid saponíny

Primárne použitie mačacieho pazúra, VILCACORA, je pre posilnenie imutnitního systému ako celku. Zlepšuje krvný obeh, priaznivo působní na zníženie krvného tlaku. Posilňuje aktivitu bielych krviniek, ktoré sú schopné zlikvidovať pôvodcu infekcie. Preto je často používaný pri boji s rakovinou alebo pri chorobe AIDS.

Nemenej dôležitú úlohu zohráva pri zápalových ochoreniach. Obsahuje látky, ktoré posilňujú imunitu v období chrípok, vykazuje silné protivírusové a protibakteriálne účinky. Ďalej sa používa pri atmatā, reumatizme, infekciu močových ciest alebo pri ťažkostiach so zažívaním. Zmierňuje bolesti kĺbov.

Tradične sa využíva tinktúra získavaná z koreňa. Koreň namočený v kyslom roztoku sa vylúhuje a získanú tinktúru môžete začať užívať. Z mačacieho pazúra si tiež môžete pripraviť čajTěhotné ženy by nemali túto bylinku užívať. alebo ho užívať vo forme kapsúl.

Zhrnutie liečebného využitia:

* Posilnenie imunity
* Tvorba bielych krviniek
* Podpora pri liečbe rakoviny, AIDS
* Zápalové ochorenia
* Reumu
* Bolesti kĺbov
* Infekcie močových ciest

Morinda citrifolia - ovocie noni

Noni je strom menšieho vzrastu, ktorý plodí žltozelené ovocie. Polynézski námorníci priviezli toto ovocie pred 2000 rokmi na Havai. Dnes je noni rozšírená v Strednej Amerike, Západnej Indii, Madagaskaru.

V medicíne je hojne využívaná šťava z tohto ovocia, ale aj ostatné časti ako sú kôra, koreň, listy alebo kvety obsahujú množstvo liečivých látok vo vysokom množstve.

Látky obsiahnuté v noni:

* Xeronin
* Proxeronin
* Uhľohydráty
* Vláknina
* Flavonoidy
* Katechín
* Vitamíny A, B3, C
* Železo
* Draslík
* Vápnik
* Sodík

V šťave z noni nájdete množstvo látok a stopových prvkov prospešných pre váš organizmus. Oveľa viac týchto látok je ale obsiahnuté v prášku, ktorý získate z dužiny. V šťave je uchovalo veľké množstvo vitamínu C.

Šťava z noni je primárne používaná pre posilnenie imunitného systému. Harmonizuje hormonálny a nervový systém, zlepšuje stresové stavy, trávenie, znižuje hladinu cholesterolu, normalizuje dýchanie a kardiovaskulárny systém.

Zhrnutie liečebného využitia:

* Posilnenie imunity
* Priaznivý vplyv na hormonálny a nervový systém
* Zníženie cholesterolu
* Normalizuje trávenie, dýchanie

Camelia sinensis - čajovník čínsky

Extrakt zo zelného čaju sa v čínskom lekárstve využíva už od nepamäti. Používali ho na liečbu bolestné hlavy, tela, zlého trávenia alebo pri depresiách a zlých duševných stavoch.

Látky obsiahnuté v čajovníka:

* Katechín (prírodná antibateriální látka z listov čajovníka, ak sa dostane do kontaktu s baktériami, tak tieto baktérie zničia)
* Polyphenolické antioxidanty

Extrakt zelného čaju prispieva k celkovej telesnej i duševnej pohode a prosperite. Je významným antioxidantom, chráni telo pred infekciami tráviaceho traktu a dýchacích ciest, pomáha liečiť astmu, zabraňuje pôsobeniu karcinogénov. Má antibakteriálne účinky.

Posilňuje kardiovaskulárny systém, takže ľudia pravidelne užívajúci tento extrakt trpia menej často zlyhaním srdca. Zelený čaj tiež napomáha zrýchliť metabolizmus tukov, je teda vhodným doplnkom stravy v prípade chudnúce kôry. Ak je používaný v primeranom množstve, zvyšuje bdelosť, odbúrava bolesti hlavy.

Zhrnutie liečebného využitia:

* Telesná a duševná pohoda
* Antioxidant
* Posilňuje srdce a cievy
* Antibakteriálne účinky
* Urýchľuje spaľovanie tukov

Bylinky sú zázrakom prírody. Nájdete medzi nimi liek na akúkoľvek vašu boliestku. Neváhajte je užívať pri liečbe chorôb, pri vyčerpávajúcich stavoch, nervozite alebo na podporu činnosti orgánov, ktoré vám nefungujú optimálne. Vaša fyzická a duševná pohoda povedie ku kvalitnejšiemu zážitku.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: