Hnedá ryža - zdravší ako biela ryža

Je hnedá ryža zdravší ako ta biela? Aké minerálne látky hnedá ryža obsahuje? A ako vlastne hnedá ryža vzniká? V nasledujúcom článku sa dozviete odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky týkajúce sa hnedej ryže a jej účinkov na ľudský organizmus.


Nedávna štúdia zaoberajúca sa hnedou ryžou prišla so zaujímavými výsledkami. Výskumníci zistili, že hnedá ryža prispieva k lepšiemu zdraviu srdca, znižuje riziko ochorenia srdca a vysokého krvného tlaku. Všetky látky za to zodpovedné sa nachádza v hnedej vrstve zrnka ryže - ide o vrstvu, ktorá je odstránená v priebehu výroby bielej ryže. Táto štúdia je len ďalším dôvodom na to, prečo jesť celozrnné potraviny. Mimo to, hnedá ryža býva tiež spájaná so znížením rizika vzniku niektorých druhov rakoviny a obsahuje viac bielkovín a väčšie množstvo vlákniny, ako biela ryža, takže Vás aj viac zasýti.

Ryže patria medzi najdôležitejšie potraviny na svete

Všetky odrody ryže sú k dispozícii počas celého roka a dodávajú až polovicu denného príjmu kalórií u polovice svetovej populácie. Po uvarení má tuhšie konzistenciu ako biela ryža a chutí po orieškoch. Varí sa približne 30 - 45 minút.

História ryže

Až nedávne archeologické objavy zistili primitívne osiva ryže, spolu so starovekými poľnohospodárskymi nástrojmi z doby vzdialenej 9 000 rokov. Po väčšinu svojej dlhej histórie bola ryža pestovaná predovšetkým v Ázii. Arabi ju potom predstavili starovekému Grécku, odkiaľ ju Alexander Veľký priviezol do Indie a postupne sa rozšírila aj do Španielska, Francúzska av 17. storočia bola privezená do Južnej Ameriky počas španielskej kolonizácie. Väčšina svetových zásob ryže je aj dnes pestuje v Ázii, kde tiež hrá veľmi dôležitú úlohu v ázijskej kultúre. Medzi najväčší vývozca ryže potom patrí Thajsko, Vietnam a Čína.

Hnedá ryža versus biela ryža - spracovanie ryže

Najprv sa zrno zbavuje klasu pomocou mlátenie. Zrno sa potom lúpe, v tejto fáze sa zrno zbaví 2 nestráviteľných vrstiev šupky. Týmto spôsobom sa získa celozrnná ryža. Potom sa ryža bielia, pri tomto procese sa obrúsia ďalšie dve vrstvy šupky aj malá časť klíčka. Práve týmto bielením sa ryže ochudobní o cenné živiny. Takto sa získava polorafinovaná ryže. Potom nasleduje 2. bielenie a obrusovaniu šupiek a získava sa rafinovaná ryža 3. stupňa. Pri 3. bielenie sa ryža zbaví ďalšie vrstvy šupky a výsledkom je rafinovaná ryža 2. stupňa. Pri následnom 4. bielenie sa potom zrno zbaví aj kľúčika. Potom dochádza ešte k ďalším úpravám zrna ako leštenie alebo olejovanie a výsledkom je biela ryža.

Hnedá ryža, nie biela ako jedna z najzdravších potravín

Rozdiel medzi hnedou a bielou ryžou, ako je naznačené vyššie, nie je len vo farbe. Celozrnná, čiže hnedá ryža má niekoľko vrstiev. Pri výrobe hnedej ryže je odstránená len vonkajšia vrstva a tým je jej nutričná hodnota najmenej znehodnotená. Hnedá ryža je tak vynikajúcim zdrojom mangánu a ďalej minerálov ako je selén a horčík. Jeden šálka hnedej ryže obsahuje 88% denného prijmem mangánu. Tento stopový minerálny prvok pomáha vyrábať energiu z bielkovín a sacharidov a taktiež sa zapája do syntézy mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu nervového systému.

Hnedá ryža je bohatá na vlákninu a selén

Hnedá ryža obsahuje tak veľké množstvo vlákniny, tak selén. Obe látky napomáhajú k zníženiu pravdepodobnosti ochorenia rakovinou. Šálka hnedej ryže obsahuje 14% denného príjmu vlákniny a 27, 3% selénu. Selén je ďalej základným prvkom pri metabolizme hormónov štítnej žľazy, pôsobí tiež ako antioxidant a je tiež dôležitou zložku imunitného systému.

Kardiovaskulárny systém

Jesť porciu celozrnných potravín, medzi ktoré patrí práve hnedá ryža, najmenej 6 krát týždenne je výhodné pre tých, ktorí trpia ako vysokým cholesterolom, vysokým krvným tlakom, tak ďalšími kardiovaskulárnymi ochoreniami. Olej obsiahnutý v hnedej ryži tiež znižuje množstvo cholesterolu v krvi.

Hnedá ryža obsahuje horčík

Hnedá ryža spolu s ďalšími celozrnnými potravinami je bohatým zdrojom horčíka. Horčík, spolu s ďalšími živinami obsiahnutými v hnedej ryži je užitočný pre zníženie závažnosti astmy a zníženie frekvencií migrény. Horčík totiž pomáha vyrovnávať nervový a svalový tonus, pretože vyvažuje účinky vápnika. Tým, že blokuje vstup vápnika do nervov a svalov, udržiava je uvoľnené. Ak naša strava neobsahuje dostatočné množstvo horčíka, vápnik prestúpi do nervových a svalových buniek a spôsobí ich nadmerné kontrakcie. Nedostatok horčíka teda spôsobuje vysoký krvný tlak, svalové kŕče, kŕče dýchacích ciest a migrénu. Horčík je ďalej potrebný pre zdravé kosti.

Vláknina obsiahnutá v hnedej ryži

Hrnček hnedej ryže obsahuje 14% z odporúčaného denného príjmu vlákniny. Nielen, že vláknina znižuje hladinu cholesterolu v krvi a tým predchádza arterioskleróze, ale aj udržuje stálu hladinu cukru v krvi, čo je výhodné pre diabetikov. Ako je spomenuté vyššie, vláknina v hnedej ryži tiež znižuje pravdepodobnosť ochorením rakovinou hrubého čreva. Vláknina na seba totiž viaže rakovinu spôsobujúce chemikálie a navyše pomáha znižovať zápchu a tým dopomáha k čistenie čriev.

Žlčové kamene

Konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny môže tiež pomôcť vyhnúť sa žlčovým kameňom. Vláknina totiž znižuje sekréciu žlčových kyselín.


Ďalšie výhody hnedej ryže

Ryža neobsahuje lepok a je ľahko stráviteľná. Je teda vhodná aj ako strava pri zažívacích problémoch. Hrnček uvarenej ryže má len 150 kalórií, napriek tomu vďaka obsahu vlákniny zasýti. Vďaka obsahu vitamínov a minerálov je ideálny potravinou pre podporu zdravých vlasov, nechtov a kože. Ďalej podporuje vylučovanie splodín metabolizmu cez obličky. Škrob obsiahnutý v ryži telo trávi pomaly, čím sa postupne uvoľňuje do krvi glukóza, čo pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi u diabetikov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: