Druhy čaju - čaj a zloženie

Všetky druhy čaju sa vyrába z rovnakej rastliny s názvom Camellia sinensis, čiže čajovníka. Rozdiely medzi čajmi potom vznikajú pri spracovaní, vďaka podmienkam pestovanie a vplyv má aj odlišné georafické podmienky pri pestovaní.


Camelia Sinensin je rastlina, ktorá pochádza z Ázie. V súčasnosti sa však pestuje po celom svete v tropických a subtropických oblastiach. Čajovník je značne prispôsobivý a nenáročný na pôdu. S viac ako 3000 druhmi, čaj je druhým najviac konzumovaným nápojom, hneď po vode.

Čaj sa zberá od jari do jesene, pretože teda sa začínajú rozvíjať čajové lístky. Čajové lístky sa zbierajú prevažne ručne od rána do poludnia.

Čierny čaj

Po zbere sa čajové lístky nechajú zavädnúť. Počas vädnutia lístky krehnú. Potom sú lístky zvinovacie, čo vedie k porušeniu ich membránových stien. Potom nasleduje fermentácia. Čo je biochemické reakcie, pri ktorej dochádza k oxidácii bunečnej šťavy. Fermentácia prebieha v špeciálnej miestnosti za teploty okolo 35 ° C - 40 ° C. Je to kľúčový proces, ktorý určuje kvalitu čaju a trvá maximálne 2 hodiny. Po fermentácii sa lístky nechajú sušiť po dobu 20 minút v sušiacej peci za pomoci horúceho vzduchu. Sušením sa odparí zostávajúce voda. Výsledkom sú charakteristické tmavé hnedé až čierne lístky. Čierny čaj má obvykle výraznejšie a silnejšie chuť a tiež vyšší obsah kofeínu v porovnaní s inými čajmi.

Čierny čaj obsahuje množstvo rôznych látok

ovplyvňujúcich jeho farbu a chuť. Niektoré látky môžu dokonca aj priaznivo ovplyvňovať ľudský organizmus. Medzi najvýznamnejšie látky obsiahnuté v čiernom čaji patrí kofeín, ďalej potom triesloviny. Čierny čaj obsahuje tiež vitamín B1, ďalej potom aj minerálne látky ako je draslík. Tiež v ňom bolo objavené množstvo aromatických látok, ktoré prispievajú k upokojeniu organizmu a stimulujú duševnú činnosť. Triesloviny potom podporujú správnu funkciu žalúdka a čriev.

Účinky čaju

Účinky čierneho čaju závisí predovšetkým na jeho príprave. Ak ho necháme vylúhovať 3 minúty, uvoľní sa z neho kofeín. Ak ho luhů 5 minút, uvoľní sa aj triesloviny. Neodporúča sa čierny čaj lúhovať dlhšie ako 5 minút. Dá sa povedať, že vďaka obsahu kofeínu, čierny čaj plnohodnotne nahradí šálka kávy. Podľa nedávnych výskumov, pravidelné pitie čierneho čaju vedie k zníženiu cholesterolu v krvi. Tiež je vhodný pre diabetikov, pretože znižuje hladinu glukózy v krvi.

Zelený čaj

Zelený čaj procesom fermentácie neprechádza. Po otrhání sa čajové lístky nechávajú asi 20 minút zavädnúť v tieni. Táto fáza sa niekedy úplne vynechá. Aby nedošlo k oxidácii, lístky sa pražia na panvici, preparuje alebo pečú. Potom sa lístky sušia.

Zelený čaj obsahuje veľké množstvo vitamínov

ako je vitamín B1, B2 B3, B7, C a D. Ďalej potom veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú odstraňovať voľné radikály z tela. Zelený čaj ďalej obsahuje látky, ktoré bránia tvorbe zubného kazu, znižuje tiež hladinu cholesterolu v krvi. Prispieva k ochrane organizmu pred zhubnými nádormi a znižuje aj množstvo cukru v krvi. Ďalej potom pomáha v boji proti baktériám a vírusom. Zelený čaj tiež zaháňa stres a znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Má blahodarný účinok na pleť, vlasy a nechty.

Príprava zeleného čaju

Pravidlom správnej prípravy je zalievať zelený čaj vodou, ktorá síce prešla varom, ale zchladnula na 60 - 80 ° C.

Polozelený čaj (oolong)

Polozelený čaj prechádza čiastočnou fermentáciou. Vďaka tomu nestratí silice, ktoré mu dávajú výraznú arómu. Lístky sa musia zbierať v presne stanovenú dobu a musí sa ihneď po zbere začať spracovávať. Lístky sa najskôr nechajú prudko zvadnout na priamom slnku, potom sa přetřásají. Ďalej potom nasleduje striedavé sušenie a pretriasané kým lístky jemne nezežloutnou. Vzhľadom k tomu, že doba fermentácie nie je presne stanovená, farba čajových lístkov býva premenlivá. Pohybuje sa od zelenej po hnedú farbu Niektoré polozelené čaju môžu mať aj oranžovú farbu. Po fermentácii sa lístky prudko zahrejú a potom zase schladí. Jeho chuť nie je tak ostrá ako u čierneho čaju.

Polozelený čaj obsahuje vitamíny A, B, C, E, K. Pôsobí priaznivo na trávenie a pomáha zrýchľovať metabolizmus a obranyschopnosť organizmu.

Príprava čaju

Polozelený čaj sa zalieva vodou o teplote 85 ° C - 90 ° C. Doba lúhovania sa líši podľa typu čaju, väčšinou sa jedná o 5 - 7 minút.

Biely čaj

Pestovanie i zber bieleho čaju je pomerne náročný. Zbierajú sa ešte nerozvinuté čajové lístky, ktoré majú na svojom povrchu striebristé chĺpky. Odtiaľ tiež pochádza jeho názov. Po nazbieraní sa lístky nechajú mierne zavädnúť a mierne sa pomačkají pomocou natřásání. Tým dôjde k porušeniu ich membrány. Ďalej sa naparia a vysuší. Biely čaj neprechádza procesom fermentácie. Lístky bieleho čaju sa už nezavinují.

Biely čaj je charakteristický veľmi jemnou chuťou a sladkou vôňou. Má tiež najnižší obsah kofeínu zo všetkých druhov čajov. Biely čaj je najjemnejším druhom čaju. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, čo sú látky, ktoré zabraňujú predčasnému starnutiu a dokonca obsahuje aj látky, ktoré priaznivo pôsobia na metabolizmus a môžu tak napomáhať chudnutie. Biely čaj je prospešnejšia ako čierny a zelený. Tiež sa využíva v kozmetickom priemysle.

Príprava čaju

Biely čaj by sa mal zalievať vodou o teplote okolo 80 ° C. Doba lúhovania je premenlivá. Niektoré bielo sa lúhujú až 10 minút.

Aromatizované čaje

Umelé ochutenia čaju sa vykonáva postrekom čajových lístkov aromatizovanými látkami. Tento postrek sa vykonáva až po spracovaní lístkov. Pridávajú sa tiež kúsky ovocia, či kvetov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: