Detoxikácia tela - 2. diel

Detoxikácie prináša veľa výhod. Viac energie, kvalitnejší spánok, zlepšenie stavu vlasov a pleti, sviežosť. Tak neváhajte a začnite s detoxikáciou už dnes ... Ponúkame niektoré praktické informácie.


Detoxikácie pomocou cvičenia

Fyzické cvičenie je zvyčajne nepraktikuje za účelom posilnenia svalstva, redukcia váhy, alebo úbytku tuku, však má nezastupiteľnú úlohu taktiež v podpore vylučovanie toxínov z tela.

Aeróbne typ cvičenia

Pozitívne pôsobí napríklad beh, chôdza, tenis, squash, plávanie, aerobik. Dochádza k posilneniu srdca a pľúc, kostí, imunity a zlepšenie spánku.

Pri detoxikácii je nutné pamätať na zásadu umiernenosti. Ak totiž cvičíme, tvoria sa v tele voľné radikály. Ak je cvičenie pravidelné a mierne, organizmus sa sám s radikálmi vysporiada. Pri dlhom a intenzívnom cvičení je však vyvíjaný na detoxikačné systém veľký tlak. Radšej teda cvičiť častejšie av menších dávkach.

Aeróbne druhy cvičení prirodzený samočistiaci systém nášho tela, a to týmito spôsobmi:

* Potenie

Pot, ktorý vylúčime, obsahuje (okrem vody, minerálov atď) aj toxíny. Čím viac sa teda zapotíte, tým viac škodlivých látok odplavíme.

* Vplyv na lymfatický systém

Cvičenie pomáha lymfu rozprúdiť po celom tele, a tak sa dostane tam, kam má.

* Zrýchlenie dychu

* Stimulácia črevnej činnosti

* Odbúravanie tukov (nie však nárazovej)

Orientálne cvičenia

Z orientálnych cvičenia sú známe potrebné jóga alebo tai-chi.

Jóga - účinky:

* Učí, ako správne dýchať

Tým lepšie fungujú pľúca a je podporené vylučovanie toxínov.

* Napínanie svalov vedie k uvoľneniu toxínov

V napätých svaloch sa hromadí toxíny ako kyselina mliečna alebo amoniak - ak budeme svaly precvičovať, toxíny sa uvoľní do krvného obehu a následne vylúči.

* Stimuluje vnútornú energiu

Podľa orientálnych zákonov je pokles vnútornej telesnej energie zvanej čchi spojený s nárastom toxínov - pri cvičení sa telo uvádza do rovnováhy, je uvoľnená energia a podporené zdravé fungovanie tela.

* Stimuluje lymfatický systém

Je podporené prúdenie lymfy celým telom.

* Redukuje stres

Vonkajšie detoxikácie

Skutočná detoxikácia zahŕňa tak očistu vnútorné, tak vonkajšie. Nezastupiteľné miesto v detoxikácii zaujíma aj kartáčovanie tela, tepelné procedúry a masáže.

Kefovanie a drhnutie

Odhaduje sa, že denne človek vylúči pokožkou okolo 450 g toxínov v potu. K tomu je však potrebné, aby boli póry pokožky čisté. Dennodenne odumierajú staré bunky a tvoria sa nové (staré sú vytláčané). So starnutím sa tento proces obnovy spomaľuje a je ťažšie sa starých buniek zbaviť. Upchaté póry bráni vylučovaniu toxínov, preto je odstraňovanie odumretej kože nevyhnutnou súčasťou detox. Opakované kefovanie a drhnutie tela urýchľuje prúdenie všetkého v organizme, vedie k rýchlejšiemu vyplaveniu toxínov a podporuje prúdenie lymfy.

Pre drhnutie tela sa obyčajne v kúpeľoch používa navlhčené morská soľ. Pôsobí sa na suchú pokožku, nie na vlhkú. Nakoniec sa soľ spláchne a výsledkom je hladká a revitalizovaná pokožka.

Ku kefovanie tela je najvhodnejšie kefu s prírodnými štetinami, ktoré sú stredne tvrdé (umelé a príliš tvrdé štetiny môžu spôsobiť poškrabanie).

Postup: pri kefovanie sa odporúča začínať chodidlami, pretože tak je odštartovaná prúdenia miazgy. Kefuje sa smerom k srdcu. Od chodidiel dôjdeme k lýtkam, stehnám a bedrám, následne sú na rade ramena, prsia, trup a chrbát. Na záver nasleduje žalúdok. Po skončení si doprajte sprchu.

Tepelné procedúry

Sauna je neodmysliteľne spätá najmä s krajinami, ako je Fínsko a Švédsko. Sauna má nesporne pozitívny vplyv na ľudský organizmus a zbavuje telo toxínov. Odporúčaná doba pobytu v saune je okolo 10 - 20 minút. Pred saunovaním nekonzumujte ťažké jedlá a dbajte na zvýšený prísun tekutín, inak by mohlo dôjsť k dehydratácii, takže by o detoxikácii nemohla byť ani reč.

Ak trpí jedinec nejakými zdravotnými problémami, mal by sa o pobyte v saune poradiť s lekárom (to platí najmä pre kardiovaskulárne problémy, dýchacie ťažkosti a problémy s krvným tlakom). Sauna nie je vhodná pre tehotné ženy.

Zaujímavosť: sauna a fajčiari

Je dokázané, že po fajčiari v saune zostávajú žltej alebo čiernej škvrny (vylúčený decht). Ak teda máte záujem o detoxikácii, je prirodzene tým základným krokom prestať fajčiť!

Masáže

Masáže nielenže znižujú stres, ale majú podobné účinky ako cvičenie alebo kefovanie tela. Masáže stimulujú obeh krvi a prúdenie lymfy. Je rad masáží a niektoré sú priamo určené na detoxikáciu.

Lymfatická masáž (lymfatická drenáž)

Takýto typ masáže je pre očistu tela ako stvorený. Striedanie dlhých miernych ťahov rukami a poklepávanie má za cieľ stimuláciu lymfy. Platí pravidlo, že lymfatické masáže musí vykonávať len školený profesionál, pretože by mohlo dôjsť k porušeniu lymfy.

Aromaterapia a detoxikácie

Éterické oleje sú tiež pomocníkom pri udržiavaní sa v kondícii a bez toxínov. Každý z olejov má svoje špecifické vlastnosti a účinky.

Je potrebné ešte dodať, že vybrané oleja sa neznášajú s určitými ochoreniami, napríklad s epilepsiou či cukrovkou. Ak teda trpíte nejakým ochorením, poraďte sa s odborníkom. To platí aj v prípade tehotenstva.

Metódy použitia éterických olejov

Inhalácia

Inhalácie výrazne pôsobí na duševné rozpoloženie.

Postup: 8 - 10 kvapiek éterického oleja nakvapkajte do horúcej vody, skloňte tvár nad vodu (nie menej ako 10 cm od hladiny) a inhalujte zhlboka a pomaly po dobu 5 - 10 minút. Alternatívou je tiež nakvapkaní oleja na vreckovku a inhalování.

Masáže

Možno masírovať celé telo alebo len vybranú časť (tú, na ktorú chceme pôsobiť). Niektoré éterické oleje sa pred použitím ešte mieša s rastlinným olejom, čo platí najmä pri použití na tvár. Každopádne sa odporúča najskôr urobiť test znášanlivosti - môže sa stať, že na určitý olej budete alergickí. Vyskúšajte preto olej najprv na ucho a nechajte pôsobiť 24 hodín. Pri precitlivenosti sa objaví vyrážka alebo sčervenanie.

Kúpeľ

Prakticky najjednoduchší spôsob, ako aplikovať aromaterapiu, je prostredníctvom kúpele. Kvapnite na hladinu pár kvapiek éterického oleja a potom ešte dopustí vodu, aby sa olej dostatočne premiešal. Kúpeľ vám môže pomôcť potrebné v prípade stresu, únavy, kocoviny apod

Top detoxikačné oleja

* Archangelika

* Citron

* Cyprus

* Fenikel

* Grapefruit

* Jalovec

* Mandarinka

* Pačuli

* Pelargonie

* Korenie

Potravinové doplnky v boji proti toxínom

* Chlorela (riasa, napríklad vo forme tabliet)

* Púpava

* Pestrec

* Multivitamíny

* Probiotiká (baktérie, ktoré majú pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru)

* Psyllium (prírodná vláknina)

Detoxikácie a vedľajšie účinky

V čase očistného programu sa môžu vyskytnúť rôzne vedľajšie príznaky. Príčinou toho je vaša hladovanie, nie proces odbúravanie toxínov, ako si mnoho ľudí myslí. Pri správnom postupe by ste sa teda nemali s prejavmi stretnúť.

Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť hlavy, vyčerpanosť, podráždenie, ťažké dýchanie, žalúdočné problémy.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: