Detoxikácia tela - 1.diel

Detoxikácie (odstraňovanie jedov, toxínov) je témou, ktorý sa v poslednej dobe dostáva rýchlo do popredia. Podporte samočistiacu schopnosť svojho tela. Odhaľte, aké sú najlepšie potraviny pre detoxikáciu!


Toxíny

Ak užívame toto označenie v bežnej reči, myslíme tým zvyčajne látky, ktoré sú zdraviu škodlivé. Môže sa jednať treba o alkohol, nikotín, znečisťujúce látky apod

Prirodzená cesta odbúravanie jedov

Naše telo je vybavené vlastným samočistiacim systémom. Keby tento systém neexistoval, nemohli by sme vôbec fungovať, pretože by sme sa otrávili.

Zásadné funkciu plní pečeň. Tu sú toxíny neutralizované, aby následne mohli odchádzať prirodzenou cestou z tela von.

Ďalším dôležitým orgánom sú obličky, ktoré filtrujú krv a toxíny sú potom vylučované močom.

Na detoxikáciu sa podieľa aj najväčší orgán v ľudskom tele, čiže kože - vylučovanie toxínov je prostredníctvom potu. Pľúca sa starajú o odstraňovanie oxidu uhoľnatého. Lymfatický systém, ktorý prechádza do všetkých kútov nášho tela, odstraňuje telesný odpad a úzko súvisí s imunitným systémom. Čreva vylučujú toxíny vo forme stolice. Ak sa stolica v črevách zdržiava dlhšie, toxíny môžu byť adsorbované do obehu krvi.

Zmnoženie toxínov v tele

Ak je náš telesný samočistiaci systém úplne v poriadku a funkčné, likviduje jedy v plnej miere. Ak je však treba už len jedna z jeho častí oslabená, toxíny sa nevylúčia na sto percent.

Pre názornosť si môžeme všetko vysvetliť jednoducho na opici: ak to s alkoholom preženieme, telo ho nie je schopné naraz spracovať, toxíny narastajú a zaťažujú organizmus. Výsledkom sú nepríjemné prejavy ako bolesť hlavy, nevoľnosť apod A podobne je naše telo zaťažované, ak toxíny nie sú z tela účinne vylučované.

Negatívnymi dôsledkami: úbytok energie, poruchy imunity, výskyt celulitídy, nekvalitné pleť, prírastok na váhe, artritída ai

Detoxikácie spojené s príjmom minima kalórií - pozor!

Uvádza sa, že pri niektorých očistných metódach naše telo vlastne odbúrava toxíny dokonca pomalšie, než za normálnych okolností.

Obvyklé formy detoxikácie síce znižujú príjem toxínov, však nízka hodnota kalórií spôsobuje spomalenie metabolizmu. Lenže správny metabolizmus je pritom nevyhnutnou podmienkou pre účinné odstraňovanie jedovatých látok. Spomalený metabolizmus so sebou prináša aj zníženie telesnej teploty a tým aj nižšie množstvo potu (jeden zo spôsobov zbavovanie organizmu toxínov).

Ak teda chceme účinne telo detoxikovať, nemali by sme aplikovať takéto "zaručené očistné kúry", pri ktorých Redukujeme kalórie naozaj len na nevyhnutné minimum.

Detoxikácie prostredníctvom ovocia a zeleniny

Všeobecne platí, že detoxikačne pôsobí všetko ovocie a zelenina. Musíte si však dať pozor, kde tieto výrobky nakupujete. Produkty, ktoré sú predávané v stánkoch v blízkosti ciest, môžu obsahovať veľké množstvo škodlivých látok (ťažkých kovov z výfukových plynov). Preto si v takých podmienkach suroviny radšej vôbec nekupujte.

Samozrejmosťou by malo byť ovocie a zeleninu vždy umyť, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou budú obsahovať stopy pesticídov (pokiaľ sa však nejedná o ekologickú variantu potravín). Ekologické potraviny sú prirodzene zdravie najviac prospešné, ale vzhľadom k finančnej otázke si ich môže dovoliť len niekto.

Top potraviny pre detoxikáciu

Uvádzame 10 najlepších potravín, ktoré sú všestranným dodávateľom živín a zároveň čistí organizmus od toxínov.

Artičoky

Artičoky podporujú produkciu žlče, ktorá má za úlohu prenášať toxíny do čriev (a tam už môžu byť vylúčené). Navyše sú plné antioxidantov.

Avokádo

V avokáde nájdeme antioxidant "glutatión", ktorý významne účinkuje proti voľným radikálom.
Červená repa

Má dlhú tradíciu v užívaní za účelom prečistenie krvi. V repe sú obsiahnuté tiež látky, ktoré pohlcujú jedovaté kovy. V repe nájdeme "metionín", ktorý znižuje hladinu cholesterolu v krvi a odstraňuje toxíny z tela.

Cesnak

Vďaka obsahu allicin pri vstupe do tela vytvára zlúčeniny na báze síry, ktoré potom viažu ortuť a iné chemikálie - telo je následne dokáže vylúčiť. Síra navyše pomáha v tele udržiavať zásadité prostredie, ktoré potlačuje závislosť na nikotíne.

Jablká

Obsahujú vitamín C a kvercetin, antioxidanty, ktoré sa podieľajú na znižovaní tuku a cholesterolu v organizme. Navyše vďaka vláknine pektínu (obsiahnutá aj v citrusov, repe, drobnom ovocí), viaže ťažké kovy a umožňuje ich vylučovanie.

Kivi

Je bohaté na vitamín C, ktorý je silným antioxidantom.

Morské riasy

Morské riasy údajne dokážu viazať rádioaktívne látky. Navyše sú bohaté na minerálne látky.

Žerucha

Napomáha tvorbe enzýmov a bojuje proti toxínom. V řeřiše nájdeme chlorofyl - podporuje tvorbu červených krviniek a krvný obeh.

Slivky

Sú plné antioxidantov, dokonca ich obsahujú asi dvakrát viac ako čučoriedky. Vo slivkách je obsiahnutá kyselina vínna, ktorá má prirodzené preháňadlo, a tiež ďalšie látka zvaná "dihydrofenyl isatin" - aktivizuje črevné kontrakcie. Konzumáciou sliviek skracuje dobu zotrvania stolice v črevách, čo je výhodné, pretože nehrozí absorpcia toxínov do obehu krvi.

Hlúbovitá zelenina (kel, ružičkový kel, kapusta, špenát, karfiol)

Zástupcovia kapustovité zeleniny sú účinnými antioxidantmi.

Ďalšie účinné potraviny pre detoxikáciu organizmu

Lucerna

Lucerna je bohatá na vlákninu plantix - viaže na seba vybrané toxíny. Dodáva telu potrebné minerály, aminokyseliny a mastné kyseliny, potrebné pre zdravý vývoj a samočistiacu schopnosť organizmu.

Špargľa

Špargľa je zdrojom vitamínu C, vlákniny, antioxidantu nazývaného rutín a glutatión. Špargľa stimuluje činnosť pečene a čriev a podporuje vylučovanie toxínov z tela.

Banány

Banány obsahujú veľa minerálnych látok, a tak bráni vstrebávaniu ťažkých kovov do organizmu (pretože keď má telo nedostatok minerálov, snaží sa ich získať z ťažkých kovov). Banány dodávajú telu potrebný draslík - ten bráni zadržiavanie tekutín v tele (čím menej v sebe telo zadržiava, tým viac škodlivín vylúči).

Otruby

Dajte si misku otrúb denne a dodáte telu asi polovicu odporúčanej dennej dávky vlákniny. Vláknina je pritom nevyhnutným doplnkom pre detoxikáciu, pretože stimuluje činnosť čriev a čistí je, urýchľuje metabolizmus, bráni zadržiavanie toxínov v tele a ich možné absorpciu do organizmu.

Mrkva

Mrkva údajne dokáže čistiť telo od ťažkých kovov. Ďalej tiež znižuje cholesterol v krvi a tým pozitívne ovplyvňuje srdcovú činnosť.

Vajcia

Vajcia obsahujú lecitín (zlepšuje trávenie tukov). Vďaka látke cysteín čiastočne neutralizuje pôsobenie alkoholu.

Voda

Voda je nevyhnutným prostriedkom pre vypláchnutie toxínov z tela. Aj keď každý vie, že pitný režim by sme mali dodržiavať, že piť je zdravé atď, napriek tomu je veľká časť populácie v priebehu dňa takmer odvodnená.

Skúste vypiť aspoň 8 pohárov vody za deň, pokiaľ možno aj viac. Hydratovať organizmus nemusíme len vodou, ale aj inými tekutinami (mlieko, čaj, limonády a pod). Vhodnými zavodňujícími potravinami sú melón, uhorky, hrušky a hrozno.

A na záver niekoľko citátov ...

Vaša potrava je liek. (Hippokrates)

Zdravie pochádza len zo zdravého spôsobu života. (T. C. Fry)

Koho nevyzdravie lieky, toho uzdraví príroda. (Hippokrates)


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: