Chlorella - účinky pre zdravie

Chlorella, morská riasa plná chlorofylu je skvelým doplnkom stravy upravujúce stolicu, trávenie, pleť a dokonca ničí celulitídu. Zabudnite na krémy a gély, chlorella vám telo skrášlia a omladia.


Chlorella a chlorela

Pozor, nemýľme si chlorellu s cholerou, s ktorou nemá táto sladkovodná riasa nič spoločného. Svojmu názvu vďačí chlorofylu, alebo skôr neznámemu pojmenovateli, ktorý ju podľa chlorofylu pomenovať. Pomerne často je chlorella popisovaná nesprávne ako chlorela, čo možno nevyzerá, ale je to klasická češtinářská hrúbka.

CHLORELLA A Chlorofyl

Ako každá správna vodná riasa, obsahuje aj chlorella veľké množstvo tohto prospešného pre zdravie farbiva. Chlorella obsahuje 50 krát viac chlorofylu, než u nás bežne udávaný bohatý zdroj na chlorofyl, čo je lucerna. Právom preto nosí svoje meno. A ako už bolo uvedené, jedná sa o riasu sladkovodné, preto sa vyskytuje aj u nás. Pre upresnenie je chlorofyl zelenej listovej farbivo, dodávajúca zelenine, listom a ďalším rastlinám v prírode zelenú farbu. Podieľa sa na premene energie slnečného žiarenia na energiu chemickú. V Českej republike sa chlorofyl bežne užíva pri niektorých kožných ochoreniach, tiež slizničných porúch a akútne a drobné popáleniny. Je až neuveriteľné, čo takto trochu jednoduchá a rýchlo sa množiace riasa všetko dokáže. O tom všetkom už ale nasledujúci článok.

OBSAH - BIELKOVÍN-chlorella

Chlorella mimo chlorofyl obsahuje aj ďalšie látky dôležité pre zdravie. Jednou z nich sú bielkoviny, ktorých v chlorelle nájdeme dokonca 2 krát viac, než v akýchkoľvek strukovinách a naviac je obsah porovnateľný s bielkovinami obsiahnuté v živočíšnych produktoch. Jedinou výnimkou je, že živočíšne bielkoviny obsahujú látku menom metionin, ktorá pomáha pri niektorých typoch rakoviny práve rakovinovým bunkám v ich raste. Logicky teda vzaté je pri rakovine lepšie konzumácia chlorelly, ako mäsa a živočíšnych produktov, ktoré síce telo potrebuje, ale zároveň pomáhajú nádorovému ochorenie sa ďalej rozvíjať.

Chlorella - Vitamíny a minerály

Z obsahu zdraviu prospešných látok je potrebné spomenúť dvadsať rôznych vitamínov a minerálov, z ktorých je nutné menovať beta - karotén, ktorý chráni kožu pred poškodením ultrafialovým žiarením, ďalej vitamín B12, nevyhnutný pre vytváranie červených krviniek, udržiavanie zdravej nervovej sústavy a ďalej pre rast a správny vývoj organizmu. Z minerálnych látok je nejčasněji obsiahnuté železo. Kúsok za ním sú potom jód, zinok, horčík a kobalt.

Chlorella - AMINIKYSELINY A LIEK na opary

Chlorella obsahuje 19 aminokyselín, medzi ktorými sú všetky esenciálne. Jednou z tých viacerých dôležitých je lyzín, aminokyselina chybící v pšeničných produktoch a jej nedostatok môže spôsobiť opary. Ak má teda človek problémy s častou tvorbou nevzhľadných oparov, môže mu chlorella pomôcť.

Chlorella - DETOX, DIETA

Všeobecne je známe, že nech už morské, tak sladkovodné riasy sú výbornými detoxikačnými prostriedky a dokonalými pomocníkmi pri redukčných diétach. A ani chlorella nie je výnimkou. Naopak, je veľmi častou živinou pri oboch vyššie uvedených aktivitách. Odvádza z tela ťažké kovy, ako sú olovo alebo ortuť a uľavuje tak nielen jednotlivým vnútorným orgánom, ale aj celkovo organizmu ako takému.

Chlorella - celulitída

Zabudnime na krémy alebo telové mlieka na odstránenie celulitídy. Ak chceme krásne telo bez pomarančovej kože, potláčanie s masážou môže pomôcť, ale často ani nie príliš citeľne. Nutný je zásah do podkožia, ktoré nepríjemný vhľad pokožky ovplyvňujú. Samotná celulitída nie je prejavom nadváhy, ako sa predtým uvádzalo, ale zlým hospodárením vody a odpadovými látkami v tele. Chlorella vďaka svojim vlastnostiam môže tomuto javu úplne zabrániť. Je však nutné ju pravidelne a podľa pokynov užívať minimálne 6 mesiacov.

Chlorella - pokožka a problémy s pleťou

Snáď každého z nás niekedy potrápil nepekné pupienky na tvári a ďalších viditeľných miestach. Aj keď sa nejedná o závažné akné, je aj jeden malý, ale viditeľný flíček nepríjemný pre jeho majiteľa. Tým skôr, keď sa jedná o viditeľnú časť nášho tváre. Dnešná rýchla doba sa stresom a zhonom týmto pupienkov perfektne nahrávajú. Avšak je na trhu dosť položiek, ktoré nevzhľadné akné zmiernia, či dokonca úplne odstráni. Jednou z týchto dokonalých položiek je tiež chlorella, pomáhajúca zmierňovať zápaly v pokožke. Aktívne čistí organizmus a odvádza z tela škodliviny a jedy. Tým je tiež prospešná pri liečení ekzému a lupienke. Vďaka obsiahnutým bielkovinám zmierňuje priebeh tohto kožného ochorenia a aminokyselinám regenerujúce samotnú pokožku. Regenerácia prispieva nielen ku zdravo vyzerajúce pokožke a obmedzuje kožné choroby, ale aj omladzuje pleť.

Chlorella plná energie

Znižovaní nadváhy je podporované tiež pomalým štiepenie bielkovín v žalúdku a črevách a tým predlžovanie doby pocitu sýtosti. Týmto nie je telu potrebné dodávať ďalšie potravu a navyše chlorella tak, ako ostatné riasy dodá organizmu potrebnú energiu a človek sa cíti jednak plný sily, elánu a nemá potrebu jesť oveľa dlhšiu dobu, než je tomu u klasickej stravy.

Chlorella na vysoký krvný tlak a cievy

Chlorella do dobrým pomocníkom pri znižovaní vysokého krvnom tlaku, ktorý postupne pomáha vracať do normálu, a tiež pri stavoch so zvýšenou únavnosťou. Ako už bolo uvedené, dodá telu potrebnú energiu. Vďaka dostatočnému množstvu obsahu horčíka obmedzuje kŕče vo svaloch, najmä tie slávne "lýtkovej" kŕče. Celkovo cievy a krvný obeh udržuje v správnom režime.

Chlorella - prevencia - Rakovina a imunitný systém

Veľmi pozitívne účinky chlorella vykazuje v boji s rakovinou, ako je uvedené vyššie a celkovo pri udržiavaní správne fungujúceho imunitného systému.

Chlorella na trávenie

S dobre fungujúcim imunitným systémom súvisí aj správne trávenie a dobrá činnosť čriev. Chlorella problémy tráviaceho traktu úplne odstraňuje a blahodárne pôsobí na črevá, ktorým vracia do normálu ich činnosť. Pravidelným vylučovania stolice sa tak nielen odvádza strávený potrava, ale zamedzuje sa zadržiavania stolice v črevách. Tento známy jav nazývaný zápcha vedie k uvoľňovaniu škodlivín a najmä zrode, rast a vývoj karcinómu. Pravidelným užívaním chlorelly tak tomuto činu zabraňujeme.

Chlorella a rast

Sladkovodné riase by sa nemali vyhýbať ani deti a najmä mladiství. Chlorella podporuje správny rast a vývoj jedinca ako takého.

Užívanie, VEDĽAJŠIE ÚČINKY-chlorella

Chlorella sa bežne používa vo forme kapsúl a podľa pokynov na etikete. Samotnú chlorellu by sme v prírodnom stave síce stráviť mohli, ale bola by nám potom k ničomu. Bunky tejto jedinečnej živiny sú obalené vlastné celulózou, ktorá musí byť fyzicky narušená, aby sa k nám zdraviu prospešné látky vôbec dostali. Obyčajným požitím sa tak nestane, všetko obstará priemyselný výroba. Treba podotknúť, že sa počas začiatku užívania môžu vyskytnúť menšie ťažkosti, ktoré však čoskoro zmizne. Jedná sa o plynatosť, ktorá je dôsledkom zrýchlenie črevnej činnosti. Tento problém nepotrebuje žiadnu špeciálnu liečbu, samovoľne sa upraví. Tiež sa zvyčajne vyskytuje zelené sfarbenie stolice, čo je normálne, vzhľadom k vysokému obsahu zeleného farbiva v chlorelle. U nás podobné zložky a doplnky potravy nie sú zatiaľ tak časté, čo je škoda. A to je možno aj dôvod, prečo je u nás tak veľké množstvo výskytu rakoviny, najmä hrubého čreva. Nutná je nielen liečba, ale hlavne prevencia. Keď si zvykneme na pravidelné užívanie potravinových doplnkov, akým je chlorella, je dosť možné, že výrazne klesne počet tohto smrtiaceho ochorenia.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: