Chlorella - jeho komplexný účinok na organizmus

Chlorella pre svoj jedinečný obsah bioaktívnych látok, ktoré zahŕňajú vitamíny, minerály, nukleové kyseliny, aminokyseliny, chlorofyl, vlákninu a mnoho ďalších, predstavuje vskutku ideálny potravinu 3. tisícročia.


Pôvod a spôsob pestovania Chlorelly

Chlorella sa pestuje v teplom klimatickom pásme. Pochádza z Taiwanu, kde je pre jej pestovanie ideálne počasie, tj teplo i slnko. Práve vďaka slnku má sladkovodná riasa vysoký obsah chlorofylu, čo dokazuje aj jej úžasná smaragdovo zelená farba. Chlorella potrebuje pre svoj rast čistú mineralizovanou vodu, čistý vzduch a tiež dostatok svetla. Práve čistota vzduchu a vody je pre zdravý rast Chlorelly nepostrádateľná. Chlorella je po ôsmich dňoch pestovanie pozbierala za veľmi prísnych podmienok a pod nepretržitým dohľadom. Potom je u Chlorelly veľmi šetrným spôsobom spracovaním narušená jej pevná bunková stena tak, aby bola pre človeka čo najviac stráviteľná. Nakoniec je Chlorella spracovávaná do podoby tmavo zelených tabliet. Chlorella sa spracováva tzv metódou "Steam", čo je nová metóda sprejového sušenia. Prednosťou tejto metódy je predovšetkým vysoká vstrebateľnosť výsledné potraviny aj šetrnosť k všetkým nutričným látkam.

Obsahové zloženie sladkovodné riasy Chlorelly

Chlorella obsahuje celú škálu vitamínov, minerálov, stopových prvkov a 60% obsahu tvoria bielkoviny. Chlorella zároveň obsahuje 19 aminokyselín, chlorofyl a je jedinečným komplexným prípravkom pre detoxikáciu organizmu, zlepšenie imunity a spomaľovanie starnutia. Okrem toho Chlorella obsahuje unikátne látky (CGF, Chlorellín, Sporopolleín a Chlorofyl).

* CGF (Chlorella Growth Factor) - Chlorella obsahuje tento unikátny rastový faktor, ktorý pôsobí probioticky na črevnú mikroflóru. CGF je vodný extrakt z Chlorelly, obsahujúce voľné aminokyseliny, minerály, vitamíny, glykoproteíny, peptidy av neposlednom rade aj deriváty nukleových kyselín DNA a RNA. Jedná sa o najsilnejšiu zložku Chlorelly. Rastový faktor má významný omladzujúci aj posilňujúci efekt na organizmus tela. Zvyšuje rýchlosť rastu i kvalitu života črevnej a vaginálnej mikroflóry. Rastový faktor až 4x urýchľuje rast acidofilné kultúry. Celkové účinky CGF sú na ľudský organizmus veľmi významné. Okrem iného uveďme to, že výrazne znižuje riziko nádorových ochorení.
* Chlorellín - Chlorella obsahuje látku Chlorellín, ktorá je významným prírodným antibiotikom. Chlorellín pôsobí proti patogénnym organizmom bez poškodenia tráviacej mikroflóry.
* Chlorofyl - Chlorella obsahuje chlorofyl, vďaka ktorému sa významne urýchľuje hojenie rán, zlepšuje krvný obraz, bráni vzniku infekčného prostredia. Chlorofyl je najzákladnejším farbivom všetkých zelených častí rastlín. Chlorofyl spomaľuje rast choroboplodných baktérií, je účinný proti zápachu, obsahuje veľa horčíka aj dusíka. Chlorofyl má výrazné čistiace aj detoxikačné účinky. Chlorofyl pomáha z ľudského organizmu odstraňovať ťažké kovy, chemické toxíny a ďalšie mnohé jedovaté látky. Chlorofyl regeneruje pečeňové tkanivo a prečisťuje krvné riečište. Chlorofyl sa užíva aj aké dezodorant, ústna voda, žuvačka, a to pre svoju schopnosť pohlcovať pachy.
* Sporopolleín - Chlorella obsahuje látku Sporopolleín, ktorá sa nachádza v jej strednej časti. Bunkovej steny na seba nevratne viažu toxické látky, ktoré následne z ľudského organizmu odchádzajú stolicou, tj prirodzenou cestou. Vďaka látke Sporopolleín má Chlorella úplne výnimočný detoxikačný účinok na ľudský organizmus.
* Farbivo xantofyly - získava sa z olejového extraktu z práškových rastlín. Jedná sa o žltú a oranžovú farbu. Xantofyly sprevádza chlorofyl vo všetkých zelených častiach rastlín, je obsiahnutý v kvetoch a plodoch. Xantofyly neprekrýva farbu chlorofylu.
* Rastlinné bielkoviny - Chlorella obsahuje cez 60% bielkovín. Na rozdiel od bežných rastlinných bielkovín, ktoré majú nekompletné spektrum i nízku nutričnú hodnotu, spôsobenú nedostatkom esenciálnych aminokyselín, sa môže Chlorela pochváliť vysoko kvalitným spektrom bielkovín so všetkými 8 esenciálnymi aminokyselinami a 10 aminokyselinami neesenciálními. Existuje totiž 8 esenciálnych aminokyselín, ktoré si ľudské telo nedokáže vyrobiť a ďalšie dve, ktoré si nedokáže vytvoriť v dostatočnom množstve. Preto sú nevyhnutné pre život a nazývame ich esenciálne. Ak by v našej potrave chýbala len jedna z nich, povedie to postupom času k chorobe a smrti. Tieto esenciálne aminokyseliny, spolu s 11 ti ďalšími, ktoré z nich telo vyrába, tvoria vzájomnými väzbami štruktúrované bielkoviny, ktoré sú základným stavebným kameňom ľudského organizmu, a vytvárajú enzýmy (globulárne bielkoviny), ktoré sú spúšťačom všetkých základných životných procesov. Aminokyseliny sú základným stavebným kameňom bielkovín, z ktorých je tvorená každá bunka ľudského organizmu a sú tak nepostrádateľné pre bunečnú tvorbu, regeneráciu a celkovo pre zachovanie všetkých životných funkcií organizmu. Aminokyseliny sa rozdeľujú na esenciálne, ktoré si naše telo nemôže samo vyrobiť a neesenciálne, ktoré naše telo dokáže nahradiť, a to vyrobením z iných zlúčenín. Esenciálne sú leucín, izoleucín, valín, (tzv. BCAA), lyzín, metionín, treonín, phenylalanin a tryptofán (deti potrebujú ešte arginín a hystidin). Neesenciálne aminokyseliny - obzvlášť dôležité je, si strážiť množstvo troch neesenciálnych aminokyselín - glutamín, cysteínu a glycín, ktoré v tejto kombinácii tvorí jeden z najvýznačnejších antioxidantov v našom tele.
* Mikroprvek zinok (stopový prvok) je dôležitý pre správny vývoj všetkých živých rastlinných i živočíšnych organizmov. Nedostatok zinku sa veľmi skoro prejaví, keď dôjde k oslabeniu imunitného systému a ľudský organizmus sa razom stáva náchylnejší k chorobám. Problémy s príjmom zinku môže nastať počas tehotenstva, pre dobrý vývoj plodu sa odporúča užívať zinok práve vo výživových doplnkoch. Nedostatok zinku sa ďalej prejavuje vypadávaním vlasov, zlou bunkovú imunitou, letargiou. Zinok udržuje hladinu vitamínu A, pôsobí ako antioxidant, stabilizuje bunkové steny, má vplyv na rast a vývoj. Zinok je veľmi potrebný pre správnu činnosť imunitného systému, tlmí prejavy artritídy, podporuje hojenie rán i kožných zápalov.
* Vápnik - Chlorella obsahuje až 11x viac vápnika ako kravské mlieko.
* Železo - Chlorella obsahuje až 20x viac železa ako špenát.
* Horčík - Chlorella obsahuje horčík, ktorý významne uľahčuje absorpciu vápnika vo Chlorella.
* Chróm - Chlorella obsahuje chróm, ktorý pomáha efektívne využívať glukózu a okrem toho prispieva k stabilizácii krvného cukru.
* Tryptofán - Chlorella obsahuje aminokyselinu tryptofán, z ktorej sa tvorí serotonín, hormón šťastia a radosti. Večer naše telo premieňa tento serotonín na melatonín a my tak lepšie a ľahšie zaspávame.
* Vláknina - Chlorella sa môže pochváliť trojvrstvovou vlákninou, kedy má výnimočnú schopnosť viazať toxický odpad zo stravy, ktorý sa postupne ukladá v ľudskom organizme. Obsiahnutá vláknina výrazne podporí vyprázdňovanie aj zníženie hmotnosti vďaka odvodu odpadových látok z tela von. Pevná vláknina Chlorelly (mechanickým pôsobením, ako napríklad kefa) odstraňuje nánosy odpadu v tráviacom trakte. Navyše na seba jedovaté látky (i ťažké kovy) viaže a vynáša z ľudského organizmu.
* Antioxidanty - Chlorella je významným zdroje antioxidantov, kedy obsahuje celé spektrum známych antioxidantov, vrátane vitamínu B1, B6, vitamínu E, vitamín C, selénu, zinku, metionínu, betakaroténu.
* Vitamín C - plní v našom tele celý rad dôležitých funkcií. Pomáha zneškodniť v tele vzniknuté voľné kyslíkové radiál. Pôsobí ako významná prevencia ochorení srdca a ciev. Zvyšuje odolnosť organizmu proti infekcii.
* Vitamín B1 - pomáha udržiavať zdravé nervy, posilňuje srdce, upokojuje tráviace ťažkosti.
* Vitamín B2 - pôsobí proti migréne, pomáha pri hojení rán, spomaľuje vývoj šedého zákalu.
* Vitamín B3 - zlepšuje krvný obeh, zmierňuje príznaky ochorenia kĺbov, zmierňuje depresie.
* Vitamín B5 (kyselina pantoténová) - pomáha udržiavať zdravý centrálny nervový systém, pomáha ľudskému telu využívať sacharidy, bielkoviny, tuky. Pôsobí proti migréne, zažívacím ťažkostiam. Zlepšuje stav pri chronickom únavovom syndróme.
* Vitamín B6 - pomáha v prevencii kardiovaskulárnych ochorení, mozgových príhod. Zmierňuje a lieči depresie, zmierňuje nespavosť, zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu.
* Vitamín B9 (kyselina listová) - je veľmi dôležitá pre vývoj plodu, pomáha pri tvorbe kľúčových chemických látok pre nervový systém. Znižuje riziko niektorých typov rakoviny, zmierňuje depresiu, chráni proti vrodeným vadám.
* Vitamín B12 - zmierňuje depresie, bránia nervovým bolestiam, pocitu brnenia, znižuje riziko srdcových ochorení, znižuje hučanie v ušiach.
* Betakarotén (provitamín A) - Chlorella obsahuje až 10x viac betakaroténu než karotka. Betakarotén má značné terapeutické účinky, vrátane schopnosti znižovať sérum cholesterolu a všadeprítomné rakoviny. Počas posledných rokov implementovali zdravotnícke inštitúcie zaoberajúce sa výskumom rakoviny, kedy desiatky štúdií dokazujú, že beta karotén znižuje riziko všetkých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, pľúc, žalúdka, pažeráka, hrubého čreva, gastrointestinálneho traktu a pošvy.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: