Bio potraviny - bio ako životný štýl

Ste milovníci prírody? Patríte medzi zástancov zdravého životného štýlu? Potom práve pre vás je určená bio strava. Dalo by sa povedať, že bio potraviny pochádza priamo z prírody.


Bio strava obsahuje viac prospešných látok a vitamínov ako tá, ktorá bola chemicky podporovaná pomocou hnojív, pesticídov, herbicídov a ďalších látok. A naviac sa nemusíte obávať, že je váš organizmus zahltený zbytočnými jedy-toxíny.

Pôvod bio potravín

Bio výrobky pochádzajú z ekologických fariem, kde dbajú na to, aby o rastliny a zvieratá bolo postarané v súlade s prírodou. To znamená bez zbytočných chemických prídavkov. Zvieratá sú chované voľne, aby sa cítila prirodzene. Rozhodne nie sú chované v klietkach. Rast rastlín, najmä zeleniny, nie je podporovaný žiadnymi chemickými prísadami.

Nakupujeme bio ...

Zaujíma vás pôvod potravín? Kupujte bio potraviny! U týchto potravín sa na rozdiel od ostatných nemusíte obávať pôvodu potravín. Na pultoch našich obchodov sa môžete stretnúť so všetkými druhmi potravín, ktoré sú bio. Od bio zeleniny až po bio mäso, dokonca nájdeme aj hotové výrobky, napríklad bio pizzu, bio kečup, puding, čaj a ďalšie. Bio potraviny sa stali akýmsi trendom dnešnej doby. Pojem bio sa stáva synonymom pre zdravé stravovanie alebo aj zdravý životný štýl.

Kde je možné bio potraviny kúpiť?

Bio potraviny sa postupne dostávajú na pulty bežných obchodov, ktoré ich zaraďujú do svojej ponuky. Priebežne vznikajú aj nové obchody, ktoré sa špecializujú len na predaj bio potravín. Alebo si nájdite vo svojom okolí najbližší ekofarmy, kde si môžete aj zakúpiť ich produkty. Návštevu ekofarmy potom môžete spojiť s krátkou prehliadkou, ktorá iste poteší nielen vaše deti. Veľmi jednoduchý spôsob nákupu ponúka tiež internetové obchody, kde si môžete tovar pohodlne vybrať a objednať z domu.

Ako bio potraviny spoznáme?

Bio potraviny sú označené štátom vystaveným zelenou značkou s nápisom "Bio - produkty ekologického poľnohospodárstva". Tie, ktoré pochádza z krajín EÚ, majú európsku bio značku s nápisom "Organic farming".

Čo vás zaujíma - cena

Cena bio potravín je samozrejme o niečo vyššia - je to asi dvoj až štvornásobok ceny bežných potravín. Ale na druhej strane cena zodpovedá kvalite. Farmári sa musia riadiť celým radom nariadení a pravidiel. Ak sa rozhodnete kúpiť si bio produkt, môžete si byť istí 100% kvalitou.

Bio potraviny v školách - bioškoly

V minulom roku sa rozbehol projekt, vďaka ktorému sú bio potraviny zavádzané aj do škôl. Už na začiatku sa stretol s úspechom. Rodičia žiakov totiž prejavili záujem, aby sa deti aj v škole stravovali zdravo. Týmto krokom by sa mal zvýšiť záujem detí o ekologickej farmy. Školy začali tiež organizovať exkurzie do vybraných fariem, aby sa zlepšil vzťah detí k poľnohospodárstvu.

A čo zájsť si do bio reštaurácie?

Navštevujete radi reštaurácie? Ale uprednostňujete bio stravu? Navštívte českú bio reštaurácii! Bio reštaurácií je u nás zatiaľ len malý počet, ale návšteva takejto reštaurácie vám prinesie nezabudnuteľný zážitok. Tieto reštaurácia ponúka nielen široký výber jedál, ale aj veľmi príjemné prostredie. A ak vás zaujíma príprava jedla, vo vybraných reštauráciách ju môžete pozorovať z vyhradených priestorov. Niektoré reštaurácie dokonca pripravujú pokrmy z vlastného bio chovu!

Ako je to so spotrebou bio produktov v EÚ?

Záujem o bio produkty v EÚ stále rastie, je to do istej miery dané aj tým, že ľudia v dnešnom přemodernizovaném svete hľadajú cestu späť k prírode. Na prvej priečke vo výrobe i spotrebe bio produktov je Švajčiarsko. Bio mäso zaberá 75% všetkého mäsa na trhu. V priemere každý obyvateľ Švajčiarska utratia za bio produkty v prepočte 2700 Sk ročne. Záujem i spotreba v tejto krajine stále rastú.

A aká je spotreba u nás?

V Českej republike je tento podiel oveľa menší. V priemere každý občan minú približne necelú stokorunu ročne za bio produkty. Predpokladá sa ale, že počas nasledujúcich rokov trh s bio potravinami porastie minimálne o 30 percent.

Niečo z histórie bio potravín ...

U nás sa produkty s názvom bio objavili až po roku 1990, aj keď niektorí poľnohospodári hospodárili týmto spôsobom neoficiálne už pred rokom 1989. Na európskom trhu poznali tento názov už 20 rokov. Ekologické poľnohospodárstvo sa u nás ťažko presadzovalo kvôli už zaběhnutému systému masovej výroby, ktorá v hojnom množstve používala pesticídy a iné chemické hnojivá. Dbalo sa viac na kvantitu ako kvalitu. Na rozdiel od ekologického poľnohospodárstva, kde sú zakázané akékoľvek chemické látky, a dbá sa na kvalitu. V súčasnosti je u nás niečo málo cez tisíc súkromných ekofariem. Väčšinou chovajú len zvieratá na pastve a bio zelenina i ovocie sa preto musí dovážať zo zahraničia, čo sa odráža na ich cene.

Chcete sa stať ekologickým farmárom?

Chcete si vypestovať vlastné bio zeleninu a ďalej ju predávať? Potom vedzte, že to nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. K získaniu titulu ekologického poľnohospodára musíte spĺňať prísne nariadenia vlády. Tiež pri samotnom hospodárení musíte dodržiavať pravidlá správneho ekologického chovu. Napríklad, ak chováte zvieratá, tak musí byť kŕmené len krmivom pochádzajúcim z ekologickej farmy. Zvieratá ďalej musí mať dostatočný priestor na to, aby u nich nevznikali žiadne prejavy stresu, napríklad rôzne formy poškodzovania zvierat medzi sebou. Tiež musia mať voľný výbeh a dostatočný priestor v mieste ustajnenia.

Ako sa pestuje bio zelenina a ovocie?

U rastlín sa nesmie používať nielen chemické hnojivá, ale aj chemické látky proti škodcom, napríklad moridlá a ďalšie. Pretože tieto látky sa potom vďaka dažďovej vode dostávajú do podzemných a povrchových vôd, ktoré znečisťujú. Tieto látky môžu byť škodlivé aj pre človeka.

Bio strava a tehotenstvo

Chcete, aby vaše dieťa jedlo už malička zdravú stravu? Začnite jesť bio stravu už od prvých týždňov tehotenstva! Začať s biostravou však môžete kedykoľvek. Často sa ženy prvýkrát zamyslia nad tým, čo jej až v okamihu, keď zistí, že sú tehotné. To je u mladých rodičov najčastejší dôvod prečo prejsť na bio stravu. V tehotenstve aj po pôrode sa odporúča jesť čo najviac ovocia a zeleniny kvôli vysokému obsahu vitamínov.

Spoznajte zdravú bio zeleninu a ovocie včas!

Bežné ovocie a zelenina obsahujú aj zvyšky pesticídov a iných škodlivín. Práve na takéto látky je dieťa v tele matky citlivejší ako dospelý. Ak chcete mať istotu, že sa do vášho tela nedostávajú žiadne toxíny, kupujte bio potraviny! Výhodou tiež je, že bio ovocie už nemusíte lúpať! Na ich povrchu nie sú žiadne zvyšky postrekov a hnojív ako u bežného ovocia.

Bio recept na tehotenské nevoľnosti

Trpíte v tehotenstve nevoľnosťami? Skúste bio sušienky alebo celozrnné chlebíčky! Odporúča sa tiež zázvor. Aby sa nemusel jesť surový, vyrába sa zázvorové sušienky. Tehotným ženám sa neodporúča pitie kávy v príliš veľkom množstve. Ak si ju nedokážete odoprieť, skúste bio kávu bez kofeínu. Prekvapí vás svojou vynikajúcou chuťou. Pre vaše dieťa je potom výborné bio mlieko, ktoré má ďaleko lepšiu chuť a výživnosť. Veď čo viac môžeme dať dieťaťu ako zdravie!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: