Aloe vera - pozitívne účinky

Aloe vera sa svojimi účinkami radí medzi rastlinné prípravky, ktoré pomáhajú posilniť imunitu organizmu, zabezpečiť jeho detoxikáciu, priaznivo ovplyvniť tráviace procesy. Užívajte ju ako liek i ako prevenciu pri rôznych ochoreniach.


Aloe vera a jej charakteristika

Aloe vera, známa tiež ako aloe pravá, je druh sukulentné rastliny, ktorá pochádza z rodu Aloe. Jej pôvod nie je istý, ale radí sa do oblasti severnej Afriky, Kanárskych ostrovov a Kapverd. Tento druh rastliny rastie v suchých klimatických podmienkach. Jej znalosť a používanie sa datuje už do doby faraónov z Egypta.

Aloe vera je sukulentmi rastlina bez stonky, dorastá do výšky až do jedného metra. Dužinaté listy zelenej farby môžu mať na sebe biele škvrny a sú lemované zuby s tŕňmi. Vnútri listu je gél, ktorý je pre svoje liečebné účinky hojne využívaný v medicíne.

Vďaka svojmu zloženiu a využitie v medicíne získala aloe vera rad synoným: aloe pravá, slonia žlč, rastlina prvej pomoci, gélový stvol, ľalia púšte, liečivá rastlina, zázračná rastlina, rastlina nesmrteľnosti, rastlina života a rad iných.

Gél z Aloe very

V liste aloe very sa nachádza dve tekutiny. Prvý z nich je žltozelená miazga, ktorá vyteká na povrchu listu. Táto tekutina je bohatá na látku zvanú Aloin. Tento gél sa využíva na výrobu džúsov, štiav a gélov alebo v sušenej forme.

Druhá tekutina je priehľadná, vyteká z vnútornej časti listu a je charakteristická svojimi upokojujúcimi účinkami, hydratačným efektom a podporou hojenia. Spracováva sa do formy mastiček.

Tieto dve tekutiny sa pri výrobe oddeľujú a každá z nich sa využíva pre svoje špecifické preparáty. Je totiž dôležité oddeliť ich odlišné účinky. Najviac účinná je šťava z čerstvo utŕžených a pozdĺžne rozrezaných listov.

Účinné látky aloe very

Prírodná šťava z aloe vera je vzácnym zdrojom esenciálnych aminokyselín (obsahuje 9 z 10, ktoré si organizmus nedokáže sám vytvoriť). Ďalej je významným zdrojom ďalších vitamínov a minerálov.

Ostatné látky obsiahnuté v aloe vera

* Vitamíny - B1, B2, kyselina listová - B4, B6, C, E, A
* Minerály - vápnik, draslík, zinok, železo, chróm, horčík, meď
* Sacharidy
* Enzýmy

Ďalší z účinných látok je tzv Aloin, ktorý je obsiahnutý vo žltozelené gélu z povrchu listov. Jedná sa o žltohnedú zložku, ktorá je prírodným preháňadlom. Z tohto dôvodu sa tiež aloe po dlhú dobu využívala len ako prostriedok pre zlepšenie trávenia. Aloin podporuje peristaltiku čreva. Príliš vysoká dávka môže spôsobiť kŕče a hnačky.

Aloe vera a liečba chorôb

Aloe vera má v súčasnosti široké využitie, nielen ako prírodné preháňadlo. Vedci skúmajú jej účinky v mnohých oblastiach ľudského tela. Niektoré z účinkov sú podložené vedeckými výskumami a výsledkami, iné sú len v rovine teórie a dohadov. Podstatné je však to, že má priaznivý vplyv na rad dokázaných zdravotných komplikácií.

Ochorenie tráviacej sústavy

Aloe vera je účinná pri riešení problémov so zápchou, zlým trávením, pálením záhy alebo nadúvaním. Účinky Aloin, laxatívne látky, sú v tomto prípade vedecky podložené a dokázané. Ďalej upokojuje sliznice tráviaceho traktu, pomáha zmierňovať a hojiť zápaly vzniknuté v tráviacej sústave.

Genitálny herpes

Extrakt aloe very v hydrofilným kréme má vysoko efektívny účinok na liečbu tohto ochorenia. Je vyššia ako samotné užívanie aloe gélu.

Lupienka

Aloe pôsobí veľmi blahodárne na kožné ochorenia. Zaraďujeme tu napr lupienku, ale aj rôzne formy ekzémov alebo vredy predkolenia. Opäť účinnosť extraktov pridaných do krémov je vyššia a má lepšie výsledky pri liečbe.

Ochorenie pokožky hlavy

Aloe voda, ktorú potierame pokožku hlavy, má pozitívny účinok na zmiernenie ťažkostí s lupinami či inými ochoreniami pokožky hlavy.

Predchádzanie vzniku nádorov

Aloe je podporným prostriedkom pri liečbe onkologických ochorení, ďalej pri potlačení negatívnych prejavov chemoterapie a taktiež ožarovanie. Orálny užívania aloe znižuje riziko vzniku alebo rozvoja rakoviny pľúc. V tejto oblasti sa robí celý rad ďalších výskumov.

Zápaly kĺbov

Ďalší z radu účinkov aloe je pomoc pri liečbe zápalov kĺbov a pri úrazoch vzniknutých v oblasti pohybového aparátu. Urýchľuje hojace procesy, mierni bolesti. Napomáha tiež pri hojení povrchových rán alebo po operáciách, keď jazvy sú bolestivé a majú náchylnosť k zapáleniu.

Posilnenie imunitného systému

Aloe veru môžete užívať aj na posilnenie vášho imunitného systému. Imunita a jej sila je dôležitá pre správnu funkciu všetkých telesných procesov. Ľudia užívajúci aloe sa cíti viac silní, vyrovnaní, sú aktívnejší a ich organizmus vykazuje rýchlejšiu regeneráciu. Dochádza tiež k detoxikácii organizmu od toxínov a iných ťažko odbúrateľných látok, ktoré sa ukladajú najmä v tukových bunkách. Zlepšuje metabolické procesy, stavy chronických ochorení, dodáva energiu, pomáha znižovať nadváhu, omladzuje pleť. Zmierňuje alergické prejavy.

Ošetrenie pokožky

Šťavou z aloe very môžete potrieť odreniny alebo aj spáleniny. Nemenej významná je hydratácie pokožky. Aloe sa tak pridáva do rôznych kozmetických prípravkov ako sú sprchové gély, krémy, čistiace tonikum a iné.

Hypoglykémia

Pri zníženej hladine cukru, hypoglykémiu, ktorá sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, poruchami koncentrácie, studeným potom či nutnosťou jesť je užívanie aloe very vhodné. Dochádza k stabilizácii týchto prejavov. Je však potrebné venovať zvýšenú pozornosť vedľajším účinkom, kedy aloe obsahuje látky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi.

Kto môže užívať aloe veru?

Aloe vera je vhodná pre dospelých. Môžu ju užívať vo forme sirupov alebo štiav, gélových kapsúl, mastí, rôznych pleťových tonik. Užívanie je bezpečné.

Pre deti do 6 rokov nie je orálna užívania aloe very neodporúča. Môže viesť k zníženiu hladiny cukru v krvi. Nie sú tiež príliš doporučované prípravy vo forme mastí a tonik. Negatívne účinky síce neboli preukázané, ale výskumy nie sú tak ďaleko, aby mohol byť potvrdený ich škodlivý vplyv na detské telíčko.

Aleo veru by tiež nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a ľudia s transplantovanými orgánmi. Dôvodom je vysoko stimulačný účinok tejto rastliny.

Vedľajšie účinky aloe very

Pri užívaní aloe very môže dochádzať aj k vzniku vedľajších účinkov. Je potrebné ich sledovať a prípadne jej používanie pozastaviť. Ľudia, ktorí trpia alergiami na cesnak, cibuľu, tulipány či iné rastliny z rodu liliovitých, môžu pocítiť zhoršenie alergických prejavov.

Pri dlhodobom užívaní aloe môže vzniknúť reakcie v podobe urtikárie alebo vyrážky.

Po aplikácii na spálenú kožu od slniečka alebo pri zabraňovaní kože krémy sa môže objaviť vyrážka, sčervenanie alebo svrbenie.

Orálny užívania aloe šťavy alebo gélu môže byť príčinou hnačiek a kŕčov v črevách. Jej dlhodobejšie užívanie môže viesť k závislosti na tomto prípravku a po jej vysadení sa dostaví zápcha.

Aloe vera - druhy prípravkov

Aloe veru môžete užívať v rôznych formách, ktoré sú k dostaniu ako v lekárňach, tak v kozmetických zariadeniach alebo na internete. V článku "Aloe vera - druhy prípravkov" sa dočítate o jednotlivých formách, ich výhodách pri aplikácii a spôsobe užívania.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: